این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
دوشنبه, 07 اسفند 1396 ساعت 07:52

چربیگیر

نوشته شده توسط

چربی و روغن ها یکی از آلاینده های معمول در انواع فاضلاب ها هستند. در بعضی موارد مقدار چربی و روغن ها آن چنان بالاست که استقرار یک سیستم حذف روغن و چربی ضرورت پیدا می نماید.

معمولاً فاضلاب هایی نظیر فاضلاب های تولیدی آشپزخانه ها، رستوران ها، کارواش، قالیشویی و واحد پکینگ در صنایع فولاد دارای چربی و روغن بالایی هستند. بعضاً غلظت آلاینده های فوق به قدری بالا است که لزوم استفاده از یک واحد چربی گیر برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیش تر نظیر آلودگی محیط زیست و گرفتگی چاه و انسداد توصیه می گردد. لازم به توضیح است که روش های مختلفی در حذف روغن و چربی از پساب پیشنهاد می گردد که مقرون به صرفه ترین و اقتصادی ترین روش، استفاده از روش ثقلی می باشد. به سبب کارایی و هزینه کم، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود.

روش شناور سازی ثقلی نوعی روش فیزیکی تصفیه فاضلاب است که طی آن نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی نبوده و کاملاً مقرون به صرفه از جهت هزینه اولیه و نگهداری می باشد.

از آن جا که وزن مخصوص روغن و چربی ها کم تر از فاضلاب و در حدود 9/0 گرم بر سانتی متر مکعب است، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند.

به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد. بنابراین چربیگیرها با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می شوند.

فاضلاب خروجی از ساختمان وارد چربی گیر شده و پس از رد شدن از آشغالگیر تمامی عوامل ریز و درشت از آن جدا شده و سپس توسط مکانیزمی وارد سیستم چربیگیر می شود که طی آن از سرعت پساب حاوی روغن کاسته شده تا به صورت لایه ی ورقه ای روی سطح آب به صورت شناور باقی بماند. پساب بدون روغن از قسمت خروجی از سیستم خارج شده تا وارد فرآیندهای تصفیه فاضلاب گردد.

 

 کاربرد چربیگیر:

  • حذف روغن و چربی ها از فاضلاب جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها، منهول ها و چاه های جذبی
  • حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی از فاضلاب جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و هم چنین جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله ها و منهول های فاضلاب
  • پیش تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی و کاهش بار آلودگی فاضلاب
  • متعادل سازی کیفی و کمی فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب
  • استفاده به عنوان ایستگاه پمپاژ

روش های چربیگیری:

ازجمله روش های چربی گیری که به نوع فاضلاب بستگی دارد عبارتند از:

  • ثقلی
  • DAF
  • API
  • CPI

پروژه های مرتبط

آخرین ویرایش در دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 12:47

نظر خود را بنویسید