مدیریت

مدیریت

چهارشنبه, 04 دی 1398 07:01

asdasd

asda das dwsedasdad

یکشنبه, 21 مهر 1398 08:22

لیست قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

 قیمت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

به طور کلی به صورت میانگین برای فاضلاب های بهداشتی وانسانی لیست قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی و ارسال و نصب آن به شرح ذیل می باشد:

ردیف

ظرفیت پکیج تصفیه

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب( تومان)

1

5 متر مکعب در شبانه روز

70.000.000

2

10 متر مکعب در شبانه روز

120.000.000

3

20 متر مکعب در شبانه روز

160.000.000

4

30 متر مکعب در شبانه روز

185.000.000

5

40 متر مکعب در شبانه روز

215.000.000

6

50 متر مکعب در شبانه روز

280.000.000

7

100 متر مکعب در شبانه روز

330.000.000

8

150 متر مکعب در شبانه روز

370.000.000

9

200 متر مکعب در شبانه روز

420.000.000

10

300 متر مکعب در شبانه روز

550.000.000

11

400 متر مکعب در شبانه روز

640.000.000

12

500 متر مکعب در شبانه روز

780.000.000

13

1000 متر مکعب در شبانه روز

1.200.000.000

 

عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب:

نوع فاضلاب تولیدی:

نوع فاضلاب مورد تصفیه که شامل صنعتی یا بهداشتی انسانی است. فاضلاب صنعتی شرایط بسیار مختلفی دارد به عنوان مثال نوع فاضلاب کشتارگاهی یا فاضلاب بیمارستانی ، فاضلاب لبنی ، فاضلاب کارواش در ماهیت فاضلاب با هم متفاوتند که همین ماهیت فاضلاب از مهم ترین موارد در هزینه ساخت یک تصفیه خانه هست؛ چرا که نوع فرایندی که برای هر نوع ماهیت فاضلاب استفاده می گردد در هزینه تصفیه فاضلاب نقش مهمی دارد.

حجم فاضلاب تولیدی:

حجم فاضلاب تولیدی از مهم ترین پارامترهای دیگر تعیین کننده قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. هر چقدر فاضلاب تولیدی یک مجموعه بیشتر باشد به طور طبیعی حجم پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر بوده و در نتیجه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب و تصفیه فاضلاب بیش تر خواهد بود.

میزان تصفیه فاضلاب برای نوع منبع پذیرنده:

میزان تصفیه فاضلاب برای نوع منبع پذیرنده از دیگر موارد تعیین کننده در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. برای مثال تصفیه فاضلاب برای رساندن فاضلاب به سطح استاندارد چاه جاذب ویا آبیاری فضای سبز و کشاورزی با هم متفاوت است. در نتیجه هر چقدر پارامترهای فاضلاب تصفیه شده سختگیرانه تر باشد، تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب بیشتر شده و هزینه بالاتر خواهد رفت.

روش فرایند تصفیه فاضلاب:

روش فرایند تصفیه فاضلاب از دیگر موارد تأثیر گذار در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است. به عنوان مثال در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی روش هوادهی گستره عمقی روش MBBR ، روش MBR ، روش RBC ، روش SBR و بسیاری روش های دیگر نقش تعیین کننده ای در قیمت تصفیه فاضلاب دارد.

جنس سازه پکیج تصفیه فاضلاب:

نوع جنس سازه از دیگر عوامل تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است.فلزی بودن سازه یا استیل بودن، ضخامت ورق ها، ابعاد پروفیل، نوع پروفیل بندی، نوع و ضخامت لایه رنگ و سندبلاست شدن مخزن تماماً در قیمت تمام شده پکیج تصفیه فاضلاب مؤثر است.

نوع برند و تعداد تجهیزات برقی:

نوع برند و تعداد تجهیزات برقی از جمله پمپ ها، دوزینگ، بلوئر و جنس تجهیزات مکانیکی و شیر آلات و اتصالات و نوع جنس پایپینگ و بسیاری موارد دیگر از جمله موارد تأثیرگذار در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب است.

شاهین پاکروح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره وضعیت نامناسب تامین آب در شهرهای شمالی کشور در برخی مواقع سال اظهار داشت: در شهرهای شمالی با توجه به جذابیت‌های گردشگری با پدیده توریسم مواجهیم، بنابراین در روزهایی از سال پیک مصرف آب تشدید می‌شود.

وی افزود: مطالعات جامع تامین آب شهرها و روستاهای استان‌های شمالی را انجام دادیم و در مبانی محاسبات ما جمعیت سیار و یا غیر متمرکز که طبیعتا متاثر از توریسم است، دیده شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور  گفت: در روزهایی از سال با توجه به مسافرت‌ها، جمعیت به عددهای غیرعادی می‌رسد و تنش آبی تشدید می‌شود اما در کل بر اساس مطالعاتی که انجام دادیم، خیلی از پروژه‌ها در مرحله اجرا است و گروه‌بندی که در شهرها و روستاهای مختلف استان‌ها و عموما در آب‌های سطحی انجام شده، پروژه‌هایی جهت تامین آب در مرحله اجرا است.

وی در ادامه درباره کمبود آب در برخی مناطق کوهستانی استان‌های شمالی تصریح کرد: در خصوص آب شرب، آنالیز کیفی ناظر بر موضوع است و هر آبی نمی‌تواند آب شرب باشد. ما در فاز بهسازی منابع آبی موجود، حفر چاه مجدد و یا تصفیه پروژه‌ها را تعریف کرده‌ایم، اما طبیعتا حتی در استان‌های شمالی هم که به لحاظ منابع آبی شرایط بهتری داریم با تنش آبی روبرو بوده‌ایم و ظرف 15 سال گذشته، هم باران کم بوده و هم تغییر رژیم بارندگی داشته‌ایم یعنی برفی نباریده و چون خیلی از چشمه‌ها متاثر از پوشش برف هستند، بنابراین کم آب شده و آثار خود را در منابع تامین آب گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: بهسازی منابع آب و هم تامین آب بلندمدت شهرها و روستاهای شمالی در دستور کار برنامه‌ریزی ما قرار گرفته است.

 

منبع : سایت قطره

 بارش‌های ابتدای سال جاری اتفاقی بود که کم‌تر کسی وقوع آن را بعد سال 1397 که به گفته مسئولان خشک‌ترین سال 50 سال اخیر کشور بوده پیش‌بینی می‌کرد. طبق آخرین آماری که از سوی وزیر نیرو  اعلام شده است، خروجی آب از سدها نسبت به سال گذشته ۱۹۳ درصد افزایش یافته و حجم مناسبی آب حفظ شده است. در حال حاضر هم ۷۵ درصد مخازن سدهای کشور پر است در حالی که این رقم در سال گذشته ۴۹ درصد بوده است.

با اینکه آمار و ارقام از احیای منابع آبی کشور حکایت دارد اما ظاهراً همچنان مهر خشکسالی بر تقدیر کشور نقش بسته است؛ کارشناسان بر این باورند که سال‌های پرآب نباید ما را هیجان‌زده کند و باید از آب قابل برنامه‌ریزی استفاده کنیم و مصرف‌کنندگان باید در این مورد با یکدیگر توافق کنند. به عبارت دیگر زمانی که ترسالی رخ می‌دهد، باید آب را نگه داشت و به آب برنامه‌ریزی اضافه کرد.

برداشت از آب‌های زیرزمینی بحرانی شد
در این میان پرونده میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی سال‌هاست باز بوده و به مرحله بحران رسیده است. منابع آب زیرزمینی در کشور با وجود بارندگی‌های کم‌سابقه در سال آبی جاری همچنان در وضعیت نامطلوبی قرار دارند و بارش‌ها نتوانسته کسری مخازن آب زیرزمینی که طی چند دهه برداشت بی‌رویه به وجود آمده است را جبران کند. طبق آمار و اطلاعات وزارت نیرو، سطح آب زیرزمینی در اغلب دشت‌های کشور افت شدیدی دارد و تاکنون بیش از ۴۰۰ محدوده از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی کشور در شرایط ممنوعه و بحرانی قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که سرمایه ملی در حال از دست رفتن است، گفت: از بس اندوخته و سرمایه استفاده شده است، جایگزینی برای آن نیست و ما نگران سفره‌های آب زیرزمینی هستیم. به گفته محمدرضا احمدنسب و به نقل از شرکت آب و فاضلاب استان تهران،  ذخیره خوب آب پشت سدها باعث شده مردم دچار خطا شوند و احساس کنند آب هست و مشکلی وجود ندارد.

سفره‌های زیر زمینی پاشنه آشیل تهران
وی ادامه داد:اکنون بیش از 33 درصد آب تهران از سفره‌های زیرزمینی و 67 درصد آب‌های سطحی تامین می‌شود، این در حالی است که برای استفاده از سفره‌های زیرزمینی 25 درصد مطلوب است. متاسفانه برخی مواقع 40 درصد و حتی زمانی که خشک‌سالی است، مجبور می‌شویم تا 50 درصد از سفره‌های زیرزمینی مصرف کنیم. پاشنه آشیل آب تهران سفره‌های زیرزمینی است، به این دلیل‌که آب را از دست می‌دهیم و 10 تا 15 سال باید مثل سال آبی 98-97 بارش داشته باشیم تا بتوانیم مصرف گذشته را جبران کنیم. فرونشست‌هایی که در مناطق جنوبی، جنوب غربی و جنوب شرقی اتفاق افتاده، همه ناشی از برداشت‌های بی‌رویه چه برای شرب و چه سایر مصارف است.

مسئولان بر این باورند اگر بارش‌های امسال نبود، اکنون آبی پشت سدهای تامین‌کننده آب تهران نداشتیم و به جای 32 درصد، شاید مجبور می‌شدیم 50 درصد از سفره‌های زیر زمینی استفاده کنیم. منابعی که متاسفانه جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد.

در محدوده تهران - کرج سالانه حدود ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی برای تامین آب شرب برداشت می‌شود. این عدد معادل ۲۰ درصد کل مصرف کشور از آب زیرزمینی در بخش شرب است و نشان می‌دهد که جمعیت بسیار زیادی در این محدوده برای تامین آب شرب وابسته به آب زیرزمینی هستند در حالی‌که آبخوان این محدوده در شرایط ناپایدار قرار دارند.

منبع: وب سایت قطره

 

از عمده‌ترین مشکلات مناطق حاشیه‌شهر جاری‌شدن فاضلاب روسطح معابر است که سلامت مردم را به خطر انداخته و حتی عبورومرور را برای آن‌ها سخت کرده است.

به گزارش ایسنا، دفع نادرست فاضلاب شهری و انتقال آن به جریان آب‌های سطحی علاوه‌بر آن‌که محیط را آلوده می‌کند، سبب می‌شود تا مردم در معرض ابتلاء به انواع بیماری‌های انگلی و عفونی قرار گیرند. فاضلاب‌ها همیشه می‌توانند یک فرصت یا تهدید باشند. فاضلاب‌ها مقادیر بسیار زیادی آب و مقدار ناچیزی از آن مواد زائد است. اگر با تصفیه مواد زائد از آب جداسازی شود، از این آب به عناوین مختلف در کشاورزی، فضای سبز و… می‌توان استفاده کرد.

فاضلاب شهری شامل عوامل بیماری‌زا مثل باکتری، ویروس، انگل، قارچ و…، جامدات معلق، مواد آلی تجزیه‌پذیر، مواد آلی تجزیه‌ناپذیر و… است که ضررهای جبران‌ناپذیری به افراد در معرض فاضلاب می‌زند. بوی ناشی از فاضلاب شهری آلودگی هوا را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با تجزیه فاضلاب درون چاه توسط باکتری‌ها گازهایی از جمله متان، آمونیاک و غیره تولید می‌شود که به آن‌ها گازهای سپتیک می‌گویند. این گازها سمی هستند و می‌توانند در غلظت‌های بالا به سیستم تنفسی آسیب وارد کنند و سبب مرگ‌ومیر شوند اما در غلظت‌های پایین‌تر، بوی بد این گازها که از طریق لوله‌های فاضلاب پراکنده می‌شوند، استشمام می‌شود.

جمع‌آوری فاضلاب از مهم‌ترین کارهای شهری است که سازمان‌های مختلف مثل آب‌وفاضلاب، بهداشت، شهرداری، محیط زیست، بسته به حوزه مسئولیت خود وظیفه جمع‌آوری و پاک‌سازی معابر عمومی و کانال‌ها را دارند و لزوم همکاری بین‌سازمانی برای حل این معضل کاملاً احساس می‌شود. در این گزارش سعی کرده‌ایم با نهادهایی که به نحوی در این مسئله دخیل هستند گفت‌وگو کنیم.

شرکت آب‌و فاضلاب متولی اصلی فاضلاب‌هاست

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص فاضلاب‌های شهری گفت: فاضلاب‌های شهری ناشی از فاضلاب خانگی است. شرکت آب‌و فاضلاب متولی اصلی فاضلاب‌هاست؛ لذا باید طرح جمع‌آوری کامل فاضلاب را در شهر مشهد اجرا کند.

عرفانی افزود: در تمام شهر فاضلاب‌ها جمع‌آوری نمی‌شوند، باید کلیه فاضلاب‌های مسکونی جمع و به شبکه تصفیه‌خانه اضافه و اقدامات لازم انجام شود.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی بیان کرد: در این زمینه کارگروه‌های مختص به شرکتآب‌وفاضلاب وجود دارد، اما در این رابطه یک کمیته فنی و کارگروه فاضلاب استان نیز داریم که همین موضوعات مطرح می‌شود.

عرفانی ادامه داد: این کارگروه در محیط‌زیست برگزار و به ریاست استانداری است. موضوعات متنوعی از جمله فاضلاب مطرح می‌شود و ارگان‌هایی که متولی مدیریت تولید فاضلاب هستند، پیگیری از سمت آنان انجام می‌شود.

وی در خصوص خروجی این کارگروه عنوان کرد: این موضوعات ذکرشده از وظایف و تکالیف متولی است. با جلسه برگزار کردن کاری پیش نمی‌رود. آب و فاضلاب در حال انجام وظیفه خود است و پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد. شرکت آب‌وفاضلاب توانسته طرح اکو را اجرا و با احداث تصفیه‌خانه‌های خین‌عرب و التیمور در دو سال گذشته با ظرفیت ۱۶۳ هزار مترمکعب فاضلاب‌های هدایت شده به این مکان را تصفیه کند.

عرفانی با بیان اینکه «این وظیفه‌مندی شرکت آب‌وفاضلاب است که به طور مستمر در حال انجام است»، اشاره کرد: با جلسه برگزار کردن مشکل حل نمی‌شود و وظیفه هر ارگانی است که مسئولیت‌های خود را انجام دهد. ما انتظار داریم از طریق شبکه‌های زیرزمینی فاضلاب‌ها جمع‌آوری شده و وارد آب‌های زیرزمینی نشوند که با مدیریت، فاضلاب‌ها را تصفیه و به آب‌خانه‌ها تزریق کنیم تا کمکی به سفره‌های زیرزمینی و آبخیزها داشته‌باشیم.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فاضلاب بیماری‌زاست و حل فاضلاب‌های خیابانی وظیفه آب و فاضلاب است. این شرکت در حال انجام وظایف خود است و با مکاتبه و جلسه کاری انجام نمی‌شود.

نیازمند کانال‌هایی برای جمع‌آوری آب‌های روسطحی هستیم / باید بین نهادهای مختلف وفاقی صورت گیرد

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص فاضلاب‌های مناطق التیمور وتلگرد، اظهار کرد: نظافت و لایه‌روبی فاضلاب‌ها با حوزه خدمات شهری شهرداری بوده و جمع‌آوری فاضلاب‌ها با معاونت فنی وعمران شهری شهرداری است.

یعقوبی افزود: کانال جمع‎آوری آب‌های سطحی در دستورکار معاونت فنی، عمران است و متولی فاضلاب‌ها بهداشت است.

سرپرست معاونت خدمات شهری در خصوص شکایت از افراد خاطی، عنوان کرد: زمانی شهروندان را برای ریختن فاضلاب به خیابان به شورای حل اختلاف فرستاده می‌شدند. گاهی این خانه‌ها کد نوسازی و پایان‌کار ندارند که از طریق قفل‌کردن پایان‌کار آن‌ها را تحت فشار قرار دهیم.

وی ادامه داد: اهرم‌های اجرایی در دست داریم که قابلیت اجرایی ندارند. باید وفاقی در این خصوص بین حوزه‌های مختلف مثل بهداشت، خدمات و… انجام شود.

یعقوبی در خصوص اقدامات لازم برای جمع‌آوری فاضلاب‌ها، اظهار کرد: باید کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در این مناطق داشته باشیم که فاضلاب‌های این مناطق به سمت آن هدایت شوند. اگر این کانال‌ها در این مناطق اجرا شوند، مشکل بیرون‌ریزی فاضلاب حل خواهد شد.

وی بیان کرد: این کار از طریق شورا برای اولویت قراردادن این مناطق در حال پیگیری است

سرازیری فاضلاب در خیابان تهدید بهداشت عمومی‌ست / خاطیان به مراجع قضائی معرفی می‌شوند

مدیرگروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در بعضی از مناطق شهری شاهد بیرون‌ریزی فاضلاب به جوی‌های شهری به دلایلی مانند نداشتن فضای کافی برای دفع فاضلاب، ترجیح به پر نشدن چاه فاضلاب و… هستیم که این مسئله سبب بیماری برای مردم می‌شود.

علی حسنی اظهار کرد: از طرفی این فاضلاب می‌تواند تهدید باشد اگر تصفیه درستی انجام نشود منشأ بسیاری از بیماری‌ها و آلودگی‌های زیست‌محیطی برای افراد ایجاد می‌کند.

مدیرگروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت در خصوص فاضلاب و کانال‌های آب مناطق حاشیه‌شهر عنوان کرد: در قبوض شهروندان علاوه‌بر هزینه آب‌مصرفی، هزینه فاضلاب تولید شده نیز درج می‌شود. جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب بر عهده اداره آب و فاضلاب است اما در بعضی از مناطق شهری شاهد بیرون‌ریزی فاضلاب به جوی‌های شهری به دلایلی مانند نداشتن فضای کافی برای دفع فاضلاب، ترجیح به پر نشدن چاه فاضلاب و…هستیم که این مسئله سبب بیماری برای مردم می‌شود.

حسنی با بیان اینکه «ارگان‌هایی مثل بهداشت و محیط زیست پیگیر این موضوع هستند»، خاطرنشان کرد: هرماه جلساتی با شهرداری‌های مناطق برگزار می‌شود که مغازه‎داران و منازلی که فاضلاب خود را به خیابان می‌فرستند به استناد ماده قانونی ۶۶۸ تهدید علیه بهداشت عمومی به مراجع قضائی معرفی و مراجع قضائی اقدامات لازم را انجام دهند. در بسیاری از مناطق دیگر شاهد این موضوع نبوده و زیرساخت‌های لازم انجام شده است اما در برخی از مناطق هنوز شاهد آن هستیم.

وی در خصوص پیگیری بهداشت و علوم پزشکی بیان کرد: پیگیری مسئله فاضلاب از جمله مجوز، احداث و نظارت بر خروجی تصفیه‌خانه‌ها با محیط‌زیست است.

حسنی در خصوص محصولات مزارع کشاورزی کنار فاضلاب‌های شهری اظهار کرد: در سازمان علوم پزشکی نمونه‌برداری از محصولات کشاورزی انجام و نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد. ارگان‌های مختلفی متولی فاضلاب هستند. سلامت مردم برای ما با اهمیت و دغدغه ماست. کارگروه نجات کشف‌رود راه‌اندازی شده که به دلیل اهمیت مسئله به ریاست استانداری انجام می‌شود که ارگان‌های مختلفی در آن حضور دارند. اولویت و مسئولیت ارگان‌ها مشخص شده است.

مدیرگروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت افزود: با ورود آب‌ و فاضلاب به‌عنوان متولی فاضلاب‌ها در مناطقی که افراد برای آبیاری مزارع کشاورزی از فاضلاب‌ها استفاده می‌کردند، ورود پیدا کرده و به نتایج خوبی رسید. اگر فاضلاب‌ها تصفیه شود مشکلات زیست‌محیطی کاهش و فرصتی برای جبران کمبود آب فضای سبز و مزارع است.

وی در خصوص بیماری‌های ناشی از فاضلاب در مناطق حاشیه‌شهر مطرح کرد: بر اساس آموزش‌های داده شده به افراد در این مناطق بسیاری از مشکلات کاهش یافته است؛ لذا بیماری خاصی مشاهده نشده و همکاران ما در این خصوص نظارت لازم دارند.

حسنی یادآور شد: فاضلاب اگر تصفیه نشود تهدید است. حشرات، گردوغبار و… ناشی از فاضلاب زمینه گسترده بسیاری از بیماری‌هاست. کارگروه سلامت بیش‌ترین انرژی را برای ساماندهی آب‌وفاضلاب قرار داده و همه سازمان‌ها در ساماندهی این مسئله متولی هستند.

از ۱۳۷۱ تاکنون بیش از ۷۰ درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد را اجرا کرده‌ایم

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص فاضلاب‌های مناطق حاشیه‌ای مشهد، اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب مشهد متولی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب خانگی است که از طریق شبکه‌های جمع‌آوری و انشعاباتی که منتهی به منازل مشترکین می‌گردد، را بر عهده دارد.

محمدزاده ادامه داد: پس از جمع‌آوری فاضلاب به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هدایت شده و بعد از فرایند تصفیه و پس اجرای زیر ساخت‌ها، به مزارع کشاورزی انتقال و بازچرخانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب مشهد عنوان کرد: شرکت آبفا مشهد برابر زمان‌بندی اجرای شبکه جمع‌آوری تمامی مشترکین را در دست اقدام دارد. بر این اساس شهروندان محترم در راستای بهداشت محل سکونت از خروج آب‌های خاکستری به معابر عمومی جداً خودداری کنند.

وی تاکید کرد: متأسفانه بعضی از مشترکین با توجه به قابل بهره‌برداری‌بودن شبکه فاضلاب و اخطارهای مکرر نسبت‌ به نصب در منازل خودداری نموده‌اند.

محمدزاده در خصوص فاضلاب مناطق حاشیه‌ای، خاطرنشان کرد: شرکت آب و فاضلاب مشهد از سال ۱۳۷۱ تاکنون بیش از ۷۰ درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد را اجرا کرده که همراه با آن پنج تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت ۲۶۳ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به بهره‌برداری رسانده است.

وی افزود: تمرکز آب و فاضلاب بر جمع‌آوری فاضلاب در مناطق محروم مثل التیمور، تلگرد، سیدی، گل‌شهر و… با تسهیلات ویژه تقسیط حق انشعاب است.

منبع:ایسنا

همه مردم، بیمارستان‌ ها را به عنوان یکی از تمیزترین بخش‌های جامعه می‌شناسند. مراکزی که خدمات درمانی و بهداشتی ارائه می‌دهند تا سلامتی را دوباره به بیماران بازگردانند. اما در پشت صحنه این بیمارستان ‌های پاکیزه، انبوهی از خطرناک ‌ترین زباله ‌های تولیدی به دست بشر وجود دارد که به آن‌ها زباله ‌های بیمارستانی می‌گویند. پسماندهای بیمارستانی را نمی‌توان مانند زباله‌ های معمولی جمع ‌آوری و دفن کرد. در واقع شرایط خاص این زباله‌ ها و تهدیدی که برای سلامتی بشر دارند، سبب شده تا تصفیه زباله ‌ها و فاضلاب‌ های بیمارستانی اهمیت فراوانی پیدا کنند.

زباله‌های بیمارستانی به دو شکل جامد و مایع هستند. زباله ‌های فیزیکی معمولاً در کوره‌ های مخصوص سوزانده می ‌شوند و زباله‌های مایع، به صورت فاضلاب وارد سیستم فاضلاب شهری خواهند شد. اما نکته اینجاست که وجود مواد سمی در فاضلاب ‌های بیمارستانی خطرات جدی را برای محیط زیست ایجاد می‌کند، پس نباید بدون تصفیه وارد سیستم فاضلاب شوند.

یکی از مهم‌ ترین فاکتورهایی که یک بیمارستان را کاملاً استاندارد می‌ کند، وجود تصفیه ‌خانه کاملاً مجهزی است تا بتواند پسماند بیمارستان را به طور کامل پاک کند. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم تا وضعیت فاضلاب ‌های بیمارستانی و بهترین نحوه برای مدیریت و تصفیه آن را بررسی کنیم.

فاضلاب بیمارستانی چیست؟

به طور کلی به مجموعه‌ ای از ضایعات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی که تقریباً به صورت مایع و نیمه جامد تولید می‌شود را فاضلاب می‌گویند. فاضلاب بیمارستانی در بخش‌های مختلفی از بیمارستان مانند سرویس ‌های بهداشتی، اورژانس، اتاق‌ های عمل، آزمایشگاه‌ ها و... تولید می ‌شود.

از آن جا که این پسماند حاوی مواد شیمیایی است، می ‌تواند برای انسان ‌ها و محیط زیست بسیار مضر و خطرناک باشد. نفوذ چنین فاضلابی به هوا، خاک و آب ‌های زیرزمینی ضررهای جبران ناپذیری را به زندگی ما تحمیل خواهد کرد. از همین رو اهمیت تصفیه فاضلاب بیمارستانی بسیار بالا است.

هدف اصلی از تصفیه فاضلاب بیمارستانی این است که تمامی مواد خطرناک آن، طی فرایندی از فاضلاب جداشده و پسماند باقی ‌مانده به چیزی تبدیل شود که قابل رهاسازی در طبیعت باشد. بنابراین پیش نیاز تأسیس هر بیمارستانی، فراهم شدن سیستم تصفیه فاضلاب آن است.

هنگامی که یک بیمارستان بتواند با امکانات پیشرفته، فاضلاب خود را از مواد سمی خطرناک تصفیه کند. آن وقت امکان اتصال سیستم فاضلاب بیمارستانی به سیستم فاضلاب شهری وجود دارد.

خصوصیات فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب بیمارستان ‌های مختلف معمولاً شامل:

 • ویروس، باکتری و پاتوژن های میکروبی
 • مواد متابولیک و دارویی
 • ایزوتوپ‌های رادیواکتیو
 • فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک
 • باقی‌مانده داروها

 

ماهیت فاضلاب بیمارستانی

چیزی که فاضلاب بیمارستانی را بسیار خطرناک می‌کند، وجود پاتوژن های مختلف، فلزات سنگین، ترکیبات شیمیایی و دارویی است. تمامی داروهای که در یک بیمارستان وجود دارند از جمله آنتی ویروس‌ها به طور معمول از طریق بدن بیمارها دفع شده و به داخل فاضلاب بیمارستان‌ راه پیدا می‌ کند. طی آزمایشات مختلفی که روی فاضلاب‌ بیمارستانی انجام شده، مشخص گردید که مقدار COD موجود در آن بیش از 1900 میلی گرم در هر لیتر است. هم چنین غلطت ترکیبات AOX  به طور حدود 24/0 در هر لیتر است که نشان دهنده خطرات موجود در پسماند های بیمارستانی است.

 تصفیه فاضلاب‌های بیمارستانی

معمولاً فرایند تصفیه فاضلاب‌های بیمارستانی در چند مرحله مختلف انجام می‌ شود تا به خوبی مواد مضر و خطرناک از آن جدا شود. البته نوع فاضلاب و فعالیت بیمارستان نیز در تهیه برنامه تصفیه بسیار مهم است. اما به طور کلی می‌توان از مراحل زیر به عنوان مهم‌ترین مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانی یاد کرد:

 • مرحله مقدماتی یا پیش نیاز: در مرحله اول، باید کلیه مواد بزرگ و غیر قابل حل شدن، از آب فاضلاب جدا شوند. در واقع چون امکان ورود زباله‌ها به فاضلاب وجود دارد. در مرحله اول نیاز است که کلیه اشیا فیزیکی بیمارستانی که به هر دلیلی وارد فاضلاب شده‌اند از آن جدا شوند.
 • مرحله اول تصفیه: در مرحله بعدی، فاضلاب چند ساعت از فیلترهای مختلفی عبور می‌کند تا ذرات سنگین ته نشین شده و ذرات سبک‌تر که قابل تصفیه هستند وارد بخش دیگری شوند. بخش ته نشین شده که به آن لجن گفته می‌شود به صورت 60% جامد و 40% مایه مخلوط شده است که برای ادامه روند وارد بخش مجزا خواهند شد.
 • مرحله سوم: در این مرحله طی فرایندهای بیولوژیکی، مواد مضر شیمیایی، باکتری‌ها و مواد عالی موجود در فاضلاب، تصفیه خواهد شد. حالا فاضلاب تصفیه شده از مخزن اصلی به مخزن هوادهی منتقل می‌شود تا از طریق آن باقی‌مانده میکروب‌های مضر از بین بروند.
 • مرحله پایانی: در مرحله آخر نیز ذرات معلقی که در مراحل قبلی جدا نشده‌اند با استفاده از گندزدایی به روش‌های UV، اُزن زنی و کلر زنی تصفیه می‌شوند تا فاضلاب باقی‌مانده دیگر خطر خاصی برای محیط زیست و انسان‌ها نداشته باشد و قابل رهاسازی در فاضلاب شهری باشد.

درنتیجه به طور کلی باید گفت که تخلیه فاضلاب بیمارستانی در سیستم فاضلاب شهری مجاز است به شرط آن که این پسماندها به صورت تخصصی با استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستانی، تصفیه شده باشند. همچنین به طور دائم باید خروجی فاضلابی که به سیستم شهری ریخته می‌شود بررسی شود تا اینکه سطح مواد سمی و رادیواکتیو آن بیشتر از حد معمول فاضلاب شهری نباشند.

نکته دیگر قابل توجه این است که پسماند فیزیکی بیمارستان‌ها به هیچ وجه نباید در سیستم فاضلاب تخلیه شود. بلکه طی مراحل خاص خود باید در کوره‌های زباله سوزی ویژه بیمارستان‌ها از بین برود. در پایان می‌توان گفت رسیدن به یک سطح استاندارد از فاضلاب بیمارستانی، بدون وجود سیستم تصفیه مخصوص فاضلاب بیمارستانی امکان پذیر نیست و قرار گرفتن چنین سیستمی در تمامی بیمارستان‌ها لازم است.

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 09:34

پروژه های مخازن بتنی

برخی پروژه های مخازن بتنی انجام شده توسط شرکت پرتو کنترل هوشمند:

1- آب و فاضلاب شهریار

 

 

Concrete tanks of water and sewage of Shahriyarمخازن بتنی آب و فاضلاب شهریار 2 watermark

 

Concrete tanks of water and sewage of Shahriyarمخازن بتنی آب و فاضلاب شهریار 3 watermark

2- آب و فاضلاب صفادشت

Concrete tanks of water and sewage of Safadashtمخازن بتنی آب و فاضلاب صفادشت 1 watermark

Concrete tanks of water and sewage of Safadashtمخازن بتنی آب و فاضلاب صفادشت 2 watermark

Concrete tanks of water and sewage of Safadashtمخازن بتنی آب و فاضلاب صفادشت 3 watermark

Concrete tanks of water and sewage of Safadashtمخازن بتنی آب و فاضلاب صفادشت 4 watermark

3-شهرداری پردیس

Concrete tanks of the municipality of Pardisمخازن بتنی شهرداری پردیس 1 watermark

Concrete tanks of the municipality of Pardisمخازن بتنی شهرداری پردیس 2 watermark

Concrete tanks of the municipality of Pardisمخازن بتنی شهرداری پردیس 3 watermark

Concrete tanks of the municipality of Pardisمخازن بتنی شهرداری پردیس 4 watermark

4- شهرک کاسپین

Concrete tanks in Caspian Townمخازن بتنی شهرک کاسپین 1 watermark

Concrete tanks in Caspian Townمخازن بتنی شهرک کاسپین 2 watermark

Concrete tanks in Caspian Townمخازن بتنی شهرک کاسپین 3 watermark

Concrete tanks in Caspian Townمخازن بتنی شهرک کاسپین 4 watermark

5- کاله

Concrete tanks in Kaleh مخازن بتنی کاله 1 watermark

Concrete tanks in Kaleh مخازن بتنی کاله 2 watermark

Concrete tanks in Kaleh مخازن بتنی کاله 3 watermark

Concrete tanks in Kaleh مخازن بتنی کاله 4 watermark

Concrete tanks in Kaleh مخازن بتنی کاله 5 watermark

7 - شهرکرد

 20190127 110920 watermark

 

20190127 110952 watermark

 

20190127 111141 watermark

 

DSCF2577 watermark

 

DSCF2583 watermark

 

 

 

یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 14:45

پروژه های کلرزن مایع

برخی پروژه های کلرزن مایعانجام شده توسط شرکت پرتو کنترل هوشمند:

1- اداره پست همدان

Liquid chlorine Hamedan Post Officeکلرزن گازی اداره پست همدان1 watermark

Liquid chlorine Hamedan Post Officeکلرزن گازی اداره پست همدان2 watermark

Liquid chlorine Hamedan Post Officeکلرزن گازی اداره پست همدان3 watermark

Liquid chlorine Hamedan Post Officeکلرزن گازی اداره پست همدان5 watermark

2-استخر بانک تجارت

Liquid chlorine tejarat bankکلرزن مایع استخر بانک تجارت1 watermark

Liquid chlorine tejarat bankکلرزن مایع استخر بانک تجارت2 watermark

3- آبرسانی جنوب تهران، ناحیه فردوس

Liquid chlorine of ferdousکلرزن مایع فردوس1 watermark

Liquid chlorine of ferdousکلرزن مایع فردوس2 watermark

Liquid chlorine of ferdousکلرزن مایع فردوس3 watermark

4- آبرسانی سبزوار

Liquid chlorine of sabzevarکلرزن مایع سبزوار1 watermark

Liquid chlorine of sabzevarکلرزن مایع سبزوار2 watermark

Liquid chlorine of sabzevarکلرزن مایع سبزوار3 watermark

Liquid chlorine of sabzevarکلرزن مایع سبزوار4 watermark

Liquid chlorine of sabzevarکلرزن مایع سبزوار5 watermark

5- پالایشگاه اهواز

Ahwaz refinery liquid chlorine کلرزن مایع پالایشگاه اهواز1 watermark

Ahwaz refinery liquid chlorine کلرزن مایع پالایشگاه اهواز2 watermark

Ahwaz refinery liquid chlorine کلرزن مایع پالایشگاه اهواز3 watermark

6- پالایشگاه خانگیران

Khangiran refinery liquid chlorine کلرزن مایع پالایشگاه خانگیران1 watermark

Khangiran refinery liquid chlorine کلرزن مایع پالایشگاه خانگیران2 watermark

7- پادگان خرم آباد

Fluid chlorine of Khoram Abad Garrisonکلرزن مایع پادگان خرم اباد watermark

8- سازمان بنادر و دریانوردی آبادان

Liquid chlorin of the Abadan Ports Authorityکلرزن مایع سازمان بنادر آبادان 1 watermark

Liquid chlorin of the Abadan Ports Authorityکلرزن مایع سازمان بنادر آبادان 2 watermark

Liquid chlorin of the Abadan Ports Authorityکلرزن مایع سازمان بنادر آبادان 3 watermark

Liquid chlorin of the Abadan Ports Authorityکلرزن مایع سازمان بنادر آبادان 4 watermark

Liquid chlorin of the Abadan Ports Authorityکلرزن مایع سازمان بنادر آبادان 5 watermark

9- شهر مهاجران (استان مرکزی)

Liquid chlorin of mohajeran cityکلرزن مایع شهر مهاجران 1 watermark

Liquid chlorin of mohajeran cityکلرزن مایع شهر مهاجران 2 watermark

10- نیروگاه طرشت

Liquid chlorine of Tarsht Power Plantکلرزن مایع نیروگاه طرشت 1 watermark

Liquid chlorine of Tarsht Power Plantکلرزن مایع نیروگاه طرشت 2 watermark

Liquid chlorine of Tarsht Power Plantکلرزن مایع نیروگاه طرشت 3 watermark

Liquid chlorine of Tarsht Power Plantکلرزن مایع نیروگاه طرشت 4 watermark

Liquid chlorine of Tarsht Power Plantکلرزن مایع نیروگاه طرشت 5 watermark

شنبه, 14 ارديبهشت 1398 11:23

پروژه های کلرزن گازی

برخی پروژه های کلرزن گازی انجام شده توسط شرکت پرتو کنترل هوشمند:

 

1- آبرسانی جرقویه اصفهان

Jarqvia gas chlorineکلرزن گازی ابرسانی جرقویه1 watermark

Jarqvia gas chlorineکلرزن گازی ابرسانی جرقویه2 watermark

Jarqvia gas chlorineکلرزن گازی ابرسانی جرقویه3 watermark

Jarqvia gas chlorineکلرزن گازی ابرسانی جرقویه4 watermark

2- آبرسانی جنوب تهران، ناحیه فردوس

Ferdows gase chlorineکلرزن گازی فردوس1 watermark

Ferdows gase chlorineکلرزن گازی فردوس2 watermark

Ferdows gase chlorineکلرزن گازی فردوس3 watermark

3-آبرسانی جنوب تهران،یافت آباد

Yaftabad chloride gasکلرزن گازی یافت اباد1 watermark

Yaftabad chloride gasکلرزن گازی یافت اباد2 watermark

Yaftabad chloride gasکلرزن گازی یافت اباد3 watermark

Yaftabad chloride gasکلرزن گازی یافت اباد4 watermark

Yaftabad chloride gasکلرزن گازی یافت اباد5 watermark

4- آبرسانی شیرگاه

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه1 watermark

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه2 watermark

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه3 watermark

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه4 watermark

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه5 watermark

Shirgah Gas Chlorinکلرزنگازی شیرگاه6 watermark

5- پالایشگاه خانگیران

Refinery Khagiran Chlorin Gas کلرزن گازی پالایشگاه خانگیران1 watermark

Refinery Khagiran Chlorin Gas کلرزن گازی پالایشگاه خانگیران2 watermark

5- تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس

Gas clarifier of Bandar Abbas refineryتصفیه خانه فاضلاب بندرعباس1 watermark

Gas clarifier of Bandar Abbas refineryتصفیه خانه فاضلاب بندرعباس2 watermark

Gas clarifier of Bandar Abbas refineryتصفیه خانه فاضلاب بندرعباس3 watermark

Gas clarifier of Bandar Abbas refineryتصفیه خانه فاضلاب بندرعباس4 watermark

Gas clarifier of Bandar Abbas refineryتصفیه خانه فاضلاب بندرعباس5 watermark

6- مشهد - شیر قطع اتوماتیک

Mashhad gas chlorineکلرزن گازی مشهد watermark

 

پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398 14:24

پروژه های فیلتر شنی

برخی پروژه های فیلتر شنی انجام شده توسط شرکت پرتو کنترل هوشمند:

 

Sand filter projectsپروژه های فیلتر شنی 1

Sand filter projectsپروژه های فیلتر شنی 2

Sand filter projectsپروژه های فیلتر شنی 3

 • پوکه سازی اراک
 • پارک ارم
 • پلیمر گلپایگان
 • مس سرچشمه
 • سازمان منطقه آزاد ارس
 • شهرداری پردیس
 • بندر آبادان
 • بیمارستان چناران
 • بیمارستان تربت جام
 • بیمارستان رامهرمز
 • بیمارستان شفا
 • بیمارستان رازی