دستگاه اسکیمر روغن دستگاهی است که روغن را از سطح آب جدا می کند و با حذف لایه های روغن، تاثیر زیادی بر افزایش کیفیت آب و یا پساب دارد. این دستگاه قبل از فیلتر و پمپ قرار داده می شود و اولین مرحله برای پاکسازی سطح آب به شمار می رود. انواع مختلفی از اویل اسکیمرها وجود دارند که با روش های مختلفی عمل جداسازی را انجام می دهند. این روش ها شامل استفاده از مواد اولئوفیلیک، برس، تسمه، طناب و … هستند. اویل اسکیمرها می توانند به دو روش شناور یا ثابت نصب شوند.

اویل اسکیمرهای شناور روی سطح آب شناور هستند و می توانند در یک محل مانند دریا نگهداری شوند و با کشتی بکسل شوند. این اسکیمرها معمولا شامل اسکیمرهای درام، اسکیمرهای برسی، اسکیمرهای عادی و اویل اسکیمر تسمه ای هستند. اویل اسکیمرهای ثابت در مکان ثابت نصب می شوند. به طور کلی این اویل اسکیمرها انواع مختلفی از اسکیمرهای تسمه ای یا طنابی هستند که به طور معمول در مخازن نفتی نصب می شوند.

اسکیمرهای شناور

اسکیمر شناور لایه ی سطحی روغن را جدا کرده و در قیف مرکزی جای می دهد، سپس از آنجا به مخزن اسکیمر (محل ذخیره سازی روغن) پمپ می کند. در مخازن و استخرهای صنعتی که حاوی مواد شیمیایی و اسید هستند، از اسکیمرهای شناوری استفاده می شود که از جنس فولاد ضد زنگ می باشند.

برخی انواع اسکیمرهای شناور خود تنظیم هستند و این برتری را نسبت به اسکیمرهای اولیه دارند که برای تنظیم ارتفاع و عمق به سایر ابزارهای مکانیکی متکی نیستند. این اسکیمرها می توانند آب را با ظرفیت بالا از هر روغنی که شناور است، جدا کرده، روغن را در مخزنی ذخیره کنند و آب را دوباره به محل باز گردانند. آن ها ممکن است در رودخانه ها، دریاچه ها، استخرها، تانک ها، چاله ها و تالاب ها و همچنین اقیانوس ها مستقر شوند.

Weir Skimmer - Oil skimmer چیست؟

اسکیمرهای درام

اسکیمرهای درام یکی از کارآمدترین اسکیمرهای بازیافت روغن در جهان محسوب می شوند. کار کردن اسکیمرهای درام آسان، قابل اعتماد و کارآمد است و فقط روغن و آب کمی را بازیابی می کنند. با چرخش درام های شناور، روغن به سطح جدا کننده ی آن از آب می چسبد. تیغه ها روغن را از درام خارج می کنند و آن را به داخل مخزن جمع آوری که محل ذخیره سازی روغن است، پمپ می کنند. اسکیمرهای مختلف (صاف، شیاردار، برس دار، دیسکی) برای افزایش میزان بازیابی روغن و استفاده در محیط های مختلف در دسترس هستند.ش

Drum Oil Skimer - Oil skimmer چیست؟

اسکیمرهای برسی

اسکیمرهای برسی را می توان به صورت واحدهای مستقلی در قسمت بالایی اسکیمرهای معمولی قرار داد. باید توجه داشت که سفتی و تراکم موها بر میزان و نوع روغنی که می توانند بازیابی کنند تاثیر می گذارد. موهای نرم برای روغن سبک بهتر است در حالی که موهای سفت برای روغن های سنگین بهتر است. اسکیمرهای ثابت توسط موهای برس با روغن در تماس بوده و آن را جمع می کنند.

Brush oil skimmer - Oil skimmer چیست؟

اسکیمرهای تسمه ای

انواع مختلفی از اسکیمرهای تسمه ای در دسترس است. این نوع از اسکیمرها از طریق تسمه روغن را جذب می کنند و روغن جمع آوری شده را در یک مخزن نگه می دارند. اسکیمرهای تسمه ای فیلتردار نوعی از اسکیمرهای تسمه ای به شمار می آیند.

Belt Oil Skimmer - Oil skimmer چیست؟

اسکیمرهای دیسکی

اسکیمرهای دیسکی برای جمع آوری روغن از یک سری دیسک به جای درام استفاده می کنند. این نوع اسکیمر با اصلاح هندسه ی سطوح امکان بهبود نرخ بازیافت را فراهم می کنند.

Disk Oil Skimmer - Oil skimmer چیست؟

ویژگی هایی که اویل اسکیمر باید داشته باشد:

انواع اویل اسکیمرها با یک هدف طراحی شده اند. با این حال، هر اویل اسکیمر در جمع آوری روغن نتیجه ی یکسانی را بدست نمی آورد. هر اویل اسکیمر باید در بهترین وضعیت عملکرد خود کار کند. در ادامه به بیان ویژگی های لازمی که  اویل اسکیمر باید داشته باشد، پرداخته می شود:

 • ظرفیت حذف روغن توسط اویل اسکیمر باید با مقدار روغن تولید شده مطابقت داشته باشد.
 • اویل اسکیمر باید در شرایطی که بقایای شناور وجود دارد، کار کند.
 • اویل اسکیمر برای کار مداوم نباید به تنظیمات و نظارت مداوم نیاز داشته باشد.
 • مشکل و هزینه نصب باید در نظر گرفته شود.
 • اویل اسکیمر باید متناسب با نوسانات سطح مایع باشد.
 • اویل اسکیمر باید از ماده ای سازگار با شرایط کاری آن باشد.

استفاده از اویل اسکیمر مزایایی را به دنبال دارد که عبارتند از:

 • کاهش هزینه ها: حذف روغن قبل از تصفیه، هزینه ها را کاهش می دهد و باعث انجام تصفیه ی بهتر می شود.
 • فرصت های بازیافت: ضایعات روغن حذف شده می تواند برای صنایع دیگری که با استفاده از روغن ضایعاتی برای تولید محصولات خود استفاده می کنند، ارزشمند باشد. همچنین می توان روغن زاید را بازیافت و تمیز کرد و سپس مواد افزودنی را اضافه کرد تا به تولید روغن جدید کمک کند.
 • افزایش عمر تجهیزات: حذف روغن های سطحی شناور باعث افزایش عمر تجهیزات می شود.
 • خودکار بودن فرآیند: بر خلاف روش های دستی وقت گیر و پر هزینه، یک اویل اسکیمر اتوماتیک به طور مداوم روغن را جدا می کند.
 • جلوگیری از ایجاد بوی بد: هنگامی که یک لایه روغن روی سطح آب ایجاد می شود، از رسیدن اکسیژن به آب جلوگیری می کند و باعث رشد باکتری های بی هوازی می شود که بوی بدی را به دنبال دارد. استفاده از اویل اسکیمر و جداسازی روغن از سطح، مانع از تولید بوی بد می شود.

ایمنی بیشتری را فراهم می کند: روغن موجود در سطح به طور بالقوه می تواند یک خطر آتش سوزی باشد. یک اویل اسکیمر با از بین بردن روغن، به کاهش تهدید کمک می کند.

کارشناسان شرکت پرتو کنترل هوشمند آماده اند تا مشاوره لازم در زمینه کاربرد و قیمت اویل اسکیمر را در اختیار مشتریان قرار دهند.