کلاریفایرها یکی از انواع حوضچه های ته نشینی هستند که به طور پیوسته کار حذف مواد ته نشین شده را با استفاده از ابزار مکانیکی انجام می دهند.

کلاریفایر به طور کلی برای حذف ذرات جامد یا جامدات معلق از مایع با هدف زلال سازی آن به کار می رود. ناخالصی های غلیظ شده که از ته مخزن کلاریفایر تخلیه می شوند، به عنوان لجن شناخته می شوند، در حالی که ذراتی که روی مایع شناور هستند را اسکام می نامند.

تکنولوژی

جمع آوری، متمرکز کردن و حذف جامدات انباشته شده در مخزن کلاریفایر با استفاده از تسمه های نقاله در مخازن مستطیلی و یا با چرخش اسکرابرها به دور محور مرکزی در مخازن دایره ای، ساده ترین روش است. دستگاه های مکانیکی حذف ذرات جامد، به گونه ای آهسته عمل می کنند که مواد جامد ته نشین شده دوباره به حالت معلق در نیایند. اندازه ی مخازن طوری تعیین می شود که سیال را در مدت زمان بهینه در مخزن نگه دارد. اگر مخزن مورد کوچک تر از استاندارد در نظر گرفته شود و سرعت جریان از مخزن زیادتر باشد، اکثر ذرات زمان کافی برای ته نشینی را ندارند و با آب یا فاضلاب تصفیه شده، خارج شده و در اصطلاح فرار لجن رخ می دهد.

تدبیر لازم جهت کاهش سرعت ورودی و خروجی آب نیز مورد توجه قرار می گیرد تا تلاطم را به حداقل برساند و ته نشینی موثر را در کل حجم مخزن افزایش دهد. از بافل ها برای جلوگیری از افزایش سرعت مایع در ورودی مخزن استفاده می شود و در هنگام خروج از مخزن، از سرریزها برای یکنواخت سازی توزیع جریان مایع روی یک سطح وسیع استفاده می شود تا تعلیق مجدد ذرات ته نشین شده را به حداقل برساند.

تفاوت کلاریفایر و تیکنر

تفاوت بین کلاریفایر و تیکنر بسیار ظریف است زیرا از نظر ظاهری یکسان به نظر می رسند. تیکنرها و کلاریفایرها هر دو برای ته نشینی مواد جامد استفاده می شوند که منجر به جداسازی مایعات و جامدات می شود. تفاوت از این موضوع ناشی می شود که از تیکنرها برای غلیظ سازی مواد جامد استفاده می شود، در حالی که کلاریفایرها برای تصفیه ی مایعات استفاده می شوند.

کلاریفایر صفحه شیب دار

یک کلاریفایر صفحه شیب دار جهت حذف ذرات موجود در مایع طراحی می شود. آنها اغلب در تصفیه ی آب خام به جای مخازن ته نشینی معمولی به کار می روند. از آن ها در تصفیه ی آب صنعتی نیز استفاده می شود. آن ها برخلاف کلاریفایرهای معمولی از یک سری صفحات مایل استفاده می کنند. ذرات جامد روی صفحات جمع می شوند و در قیف های جمع آوری در پایین واحد زلال ساز شروع به جمع شدن می کنند. لجن به پایین این قیف ها کشیده می شود و مایع زلال از سرریز خارج می شود. کلاریفایر صفحه مایل در طیف وسیعی از صنایع از جمله استخراج و پرداخت فلزات و همچنین برای تصفیه ی آب های زیرزمینی، آب فرآیندهای صنعتی و بک واش فیلترهای شنی استفاده می شوند. کلاریفایرهای صفحه مایل برای کاربردهایی که بارگذاری مواد جامد متغییر است و در بسیاری از مکان های صنعتی متداول تر هستند.

یک کاربرد خاص آنها مرحله ی قبل از تصفیه ی پساب برای ورود به فیلترهای غشایی هستند. زلال سازهای صفحه مایل یکی از بهترین گزینه ها برای پیش تصفیه قبل از فیلترهای غشایی محسوب می شوند. کلاریفایرهای صفحه مایل قادر هستند کیفیت آب مورد نیاز غشا را بدون استفاده از مواد شیمیایی حفظ کنند. این موضوع باعث صرفه جویی هزینه هم در خرید مواد شیمیایی و هم کاهش آسیب به غشا می شود، زیرا غشاها با ذرات بزرگ موجود در لخته ها و منعقد کننده ها کار نمی کنند. کلاریفایرهای صفحه مایل در فرآیندهای تصفیه ی فاضلاب شهری نیز استفاده می شوند. معمولترین کاربرد تصفیه برای کلاریفایرهای صفحه مایل به عنوان بخشی از مرحله ی تصفیه ی عالی است.

کاربرد کلاریفایر

کاربرد کلاریفایر عبارتند از :

انجام فرآیندهای انعقادی و لخته سازی باعث می شوند ذرات ریز معلق به هم چسبیده و ذرات بزرگتر و متراکم تری تشکیل دهند که با سرعت و پایداری بیشتری ته نشین می شوند. انعقاد و لخته سازی اجازه می دهد تا جداسازی ذرات در زلال ساز با کارایی و سهولت بیشتری انجام شود که به صرفه جویی انرژی کمک می کند. جداسازی اجزای ذره با استفاده از این فرآیندها باعث کاهش حجم فرآیندهای تصفیه ی آب پایین دست مانند فیلتراسیون شود. رسوب در تصفیه ی آب آشامیدنی به طور کلی یک مرحله از انعقاد شیمیایی و لخته سازی بوده، که این امکان را می دهد ذرات با هم در لخته هایی با اندازه ی بزرگتر گروه بندی شوند. این باعث افزایش سرعت ته نشینی مواد جامد معلق می شود و اجازه ی ته نشینی کلوئیدها را می دهد. پلی الکترولیت ها و سولفات فریک باعث جمع شدن ذرات ریز و معلق در آب می شوند. قبل از ورود به زلال ساز، ممکن است آب با این مواد شیمیایی منعقد کننده تصفیه شود. پس از انعقاد، ذرات منعقد شده، ذرات متراکم تری را تشکیل می دهند که به آسانی ته نشین می شوند. سپس آب به زلال ساز ارسال می شود، جایی که جداسازی آب زلال از لخته صورت می گیرد. سپس ذرات لایه ای از لجن را تشکیل می دهند که نیاز به دفع منظم دارد. بعد از آن آب تصفیه شده می تواند از فیلترهای گرانول عبور داده شود تا ذرات باقیمانده در آب از بین بروند. سپس آب فیلتر شده برای ذخیره و استفاده به یک ایستگاه پمپاژ جریان می یابد.

هزاران سال است که از مخازن ته نشینی برای تصفیه ی فاضلاب استفاده شده است. تصفیه ی اولیه ی فاضلاب، با حذف مواد جامد شناور و ته نشینی مواد جامد انجام می شود. مخزن های ته نشینی نهایی که زلال ساز ثانویه نامیده می شوند، جهت حذف لجن حاصل شده در فرآیند و زلال سازی نهایی استفاده می شوند.

  • کاربرد در معدن

روش هایی که برای تصفیه ی مواد جامد معلق در فاضلاب معدن استفاده می شود شامل ته نشینی و زلال سازی لجن و فیلتراسیون می باشد. پس از حل سنگ معدن، محلول اشباع در یک مخزن ته نشینی بزرگ پمپ می شود و سنگ و خاک رس در کف ته نشین می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی کلاریفایر و قیمت کلاریفایر می توانید با کارشناسان شرکت پرتو کنترل هوشمند در تماس باشید.