محمد شهریاری مدیر دفتر تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: میزان بارندگی ‌های استان تهران از ابتدای سال آبی تا ۳۰ دی ‌ماه، به میزان۱۸۰ میلی‌ متر بوده که این میزان نسبت به متوسط بلند مدت آن که معادل ۱۰۳ میلی ‌متر بوده، ۷۳ درصد افزایش داشته است.

ایشان با تأکید بر وضعیت مناسب بارش ‌ها در فصل پاییز و دی ماه که نشان دهنده وضعیتی مطلوب در منابع آبی است، بیان کرد: در مناطق کوهستانی نیز بارش برف به میزان مناسبی بوده است؛ به‌ گونه ‌ای که در سد لار، پوشش برفی نسبت به بلند مدت افزایش محسوسی داشته است.

وی اظهار داشت: اگر روند فعلی بارش ‌ها به ‌گونه ‌ای باشد که تا انتهای زمستان شاهد همین میزان بارندگی باشیم و در فروردین‌ ماه نیز بارش بهاری مناسبی را تجربه کنیم، می‌ توان نسبت به آب گیری سدها و وضعیت منابع آبی تهران امیدوار بود.

محمد شهریاری اظهار کرد: در حال حاضر، وضعیت منابع آبی تهران بسیار خوب شده و رو به بهبود است، البته حجم مخازن سدهای پنج‌ گانه کشور هنوز نسبت به سال گذشته، ۳۰ میلیون متر مکعب افت دارد که علت آن نیز خشکسالی سال آبی گذشته است؛ به ‌گونه ‌ای که اکنون حجم مخازن سد های پنج‌ گانه تهران ۵۵۰ میلیون متر مکعب ثبت شده اما این عدد، سال گذشته ۵۸۰ میلیون متر مکعب بوده است.

به گفته مدیر دفتر تأسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران، اگر روال بارندگی مانند شرایط فعلی باشد، نه تنها می ‌توانیم کسری مخازن آب را جبران کنیم، بلکه صراحتاً می ‌توان اعلام کرد که در حوزه منابع آبی تهران نیز هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

محمدرضا احمد نسب – قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران – درباره وضعیت منابع آبی پایتخت بیان کرد: سال گذشته و در فصل زمستان، با بارش برف کمی روبرو بودیم که همین مسأله موجب شد ذخایر منابع آبی تهران کم باشد؛ هرچه ذخیره برف داشتیم، سال گذشته مصرف شده و بارش ‌های باران نمی ‌تواند این کمبود را جبران کند.

ایشان با تأکید بر این‌ که تنها بارش برف می ‌تواند تنش آبی در فصل تابستان را برای تهران برطرف کند، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار، اکنون حجم ذخیره آب سد کرج، ۱۱۴ میلیون متر مکعب، حجم ذخیره سد طالقان، ۲۶۰ میلیون متر مکعب، حجم ذخیره سد لتیان، ۲۹ میلیون متر  مکعب، حجم ذخیره سد لار، ۱۹ مترمکعب و حجم ذخیره سد ماملو، ۱۲۵ میلیون متر مکعب است. هم‌ چنین ورودی سد کرج (امیرکبیر) ۵.۹ متر مکعب بر ثانیه، طالقان ۴.۹ متر مکعب بر ثانیه، لتیان ۴.۶ متر مکعب بر ثانیه، لار ۶.۱ متر مکعب بر ثانیه و ماملو ۳.۹ متر مکعب بر ثانیه برآورد شده است.

احمد نسب هم‌ چنین درباره میزان بارندگی ‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون بادآور شده که در حوضه آبریز کرج، میزان بارندگی ۲۲۱.۹ میلیمتر، طالقان ۱۱۰ میلیمتر، لتیان ۲۴۰.۸ میلیمتر، لار ۲۷۷.۳ میلی متر و ماملو ۱۲۹ میلیمتر بوده است.

به گفته وی، میزان بارش ‌ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است اما اگر برف در تهران نبارد، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. چراکه استان تهران شرایط خشک و نیمه خشک را تجربه می‌ کند و لازم است با توجه به جمعیت زیاد در این استان، به موضوع صرفه‌ جویی توجه بیش‌ تری شود.

منبع: ایسنا