رئیس شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه فیروز بهرام در خصوص نگرانی بابت فرونشست زمین در پایتخت گفت: تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است و مردم نگران نباشند و به طور قطع به سفره‌های آبی تهران تزریق خواهد شد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

محسن هاشمی ادامه داد: روند ساخت و تکمیل این تصفیه‌خانه به‌خوبی در حال انجام است و از آنجایی که اعتبارات پولی آن به فاینانس خارجی متصل است، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

هاشمی با اشاره به لزوم ایجاد تصفیه‌خانه‌های محلی اظهار کرد: ۱۲ تصفیه‌خانه باید در شهر تهران ایجاد شود که لازم است جانمایی‌های آن انجام شود.

او ادامه داد: موضوع آب تهران یکی از دغدغه های شورای شهر است و اهمیت زیادی دارد و از مسئولان شرکت آب و فاضلاب به صورت مداوم در خصوص وضعیت آب گزارش می‌گیریم.

به گفته هاشمی، در حال حاضر سه کمیسیون از شورای شهر درگیر این مسئله هستند.

محمدرضا بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران نیز در حاشیه این بازدید با اشاره به تولید فاضلاب در شهر تهران گفت: میزان فاضلاب تولیدی استان تهران در افق ۱۴۱۰ معادل یک میلیارد و ۱۰۰ مترمکعب خواهد بود که از این میزان ۸۰۰ میلیون متر مکعب آن تنها در شهر تهران است.

بختیاری افزود: هم اکنون ۷۵ درصد شبکه فاضلاب شهر تهران توسط شرکت فاضلاب تهران اجرا و عملیاتی شده است به طوری که از ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه طراحی‌شده ۷۰۰۰ کیلومتر آن تکمیل شده است و در بخش تصفیه‌خانه‌ها ۱۲ نقطه تهران برای احداث تصفیه‌خانه‌های (متمرکز) جانمایی شد که البته تصفیه‌خانه‌های فاضلاب زرگنده، قیطریه و سایر تصفیه خانه های فاضلاب محلی شهر تهران از قبل وجود داشته است.

بختیاری اجرای شبکه فاضلاب را با توجه به این حجم آب شرب مصرفی در شهر تهران با اهمیت دانست و گفت: توافقاتی با شهرداری داشته‌ایم که ۷۰ میلیون مترمکعب فضای سبز شهر در پارک ها که شهروندان مستقیم با آن در ارتباط هستند از منابع آب زیرزمینی باشد و مابقی نیاز خود را در پارک هایی مانند لویزان، سرخه حصار و حاشیه بزرگ‌راه‌ها باید از پساب تامین شوند.

او گفت: کل پروژه فاضلاب در شهر تهران تا ۵ تا ۶ سال آینده تکمیل می شود که اگر این اتفاق بیفتد به عبارتی ۲۰ درصد فاضلاب کل کشور جمع‌آوری و تصفیه می‌شود و کار بسیار بزرگی است.

به گفته بختیاری متوسط اجرای شبکه فاضلاب در شهر تهران ۷۵ درصد و در استان تهران ۱۲ درصد است.

منبع : شرکت آب و فاضلاب استان تهران