آشغالگیر

با توجه به ورود ذرات مختلف در آب ورودي به تصفيه خانه ها، به ويژه ريزش برگ در فصول مختلف سال، در صورت ورود اين ذرات به سيستم تصفيه خانه موجب آسيب ديدگي يا گرفتگي پمپ ها، شيرآلات، خطوط لوله و ساير متعلقات مي گردد. لذا به منظور جلوگيري از ورود اين گونه ذرات به واحدهاي مختلف تصفيه خانه مي بايست از سيستم آشغالگير (آشغالگیر به انگلیسی :Dirt stuck) مناسب استفاده گردد.

معمولاً برای جدا کردن مواد درشت و آشغال موجود در فاضلاب از آشغالگیر استفاده می شود. آشغالگیر درشت برای جدا کردن مواد درشت نظیر شاخ و برگ، بطری و … و آشغالگیر متوسط برای جدا کردن مواد نسبتاً درشت به کار می رود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از پمپ و سایر تجهیزات مکانیکی استفاده از آشغالگیر ضروری است.

در حال حاضر آشغالگيرهاي مورد استفاده در کانال هاي آب تصفيه خانه ها به صورت صفحه مشبك و يا صفحه ميله اي ساخته شده و با زاويه نصب ۴۵ الي ۶۰ درجه در مسير كانال انتقال آب يا فاضلاب قرار مي گيرند.

با توجه به اين که در اکثر مواقع حجم زيادي از ذرات و جامدات در آب ورودي به تصفيه خانه وجود دارد، عدم جمع آوري مداوم آن ها موجب مسدود شدن سريع آشغالگيرها گرديده و مي بايست به طور مداوم تميز گردند.

علاوه بر اين بسياري از ذرات ريز و باريک، با عبور از آن ها وارد سيستم تصفيه خانه مي گردند. لذا به منظور رفع اين مشکلات و با استفاده از تکنولوژي روز دنيا مي توان از سيستم هاي آشغالگيري مدرن تر استفاده نمود که علاوه بر راندمان بالا در جداسازي ذرات و آشغال هاي ريـــز، داراي قابليت تميـــز شدن خودکار مي باشند. لذا از اين گونه سيستم ها، مي توان به آشغالگيــــرهاي پلکاني اشاره نمود.

در برخي موارد نيز آشغالگيرها از نوع مکانيکي و مجهز به قاب و چنگك جمع آوري آشغال مي باشند.

 

مزايا و ويژگي هاي سيستم آشغالگير تصفیه خانه فاضلاب:

 • قابليت عبور جريان زياد آب و فاضلاب از آشغالگیر

 • ايجاد حداقل افت فشار در اثر عبور از آن

 • راندمان بالا در حذف آشغال و ذرات موجود در آب

 • قابليت حذف ذرات ته نشين شده از کف کانال

 • مقاومت بالا به مواد خورنده از جمله اسيد

 • کنترل بو با توجه به اينکه در محفظه بسته قرار دارد

 • عدم انسداد صفحات آشغالگير توسط دانه ها و ذرات

 • عملکرد و نگهداري آسان

 • هزينه پائين بهره برداري

 

آشغالگیرها در اشکال و با ابعاد متفاوت (برحسب مواد ریز و درشت ورودی) ساخته می شوند. معمولاً در تصفیه خانه هایی با حجم کاری کم تر از ۱۰۰۰ متـر مکعب فاضلاب، از آشغالگیرهای دستی (ریز و یا درشت) در کانال هایی با عمق کم تر از ۲ متر استفاده می شود. به این منظور به دلیل عمق کم کانال و کوچک بودن سطح آشغالگیر، نحوه تمیز نمودن آشغال های موجود بر روی شبکه آن توسط چنگک دستی انجام می شود. به این دلیل به این گونه آن ها، دستی گفته می شود. فاصله بین میله ها در آشغالگیر درشت بین (۴۰-۱۰۰) میلی متر و در آشغالگیرهای ریز بین (۱۰-۳۰) میلی متر در نظر گرفته می شود .

زاویه استقرار این گونه آشغالگیرها در کانال سیال (آب و یا فاضلاب) معمولاً بین ۴۵ تا۶۰ درجه می باشد. میزان حذف مواد معلق در آن ها بین ۲ تا ۳ میلی گرم در لیتر و حذف BOD بین ۳تا ۷ میلی گرم در لیتر در نظر گرفته می شود. سرعت عبوری فاضلابی بین۳/۰ تا ۹/۰ متر در ثانیه باید در نظر گرفته شود.

 

انواع آشغالگیر فاضلاب:

 • آشغالگیر مکانیکی

 • آشغالگیر دستی

 • آشغالگیر سبدی

 • آشغالگیر گیربکسی

 • آشغالگیر دانه درشت

 • آشغالگیر دانه ریز

 • آشغالگیر تمام اتوماتیک

 

آشغالگیر میله ای با بازوی متحرک الکترومکانیکی:

در این نوع آشغالگیر با قرار دادن آشغالگیر میله ای در داخل کانال از ورود آشغال به تصفیه خانه جلوگیری می شود. با توجه به نوع آشغال های موجود فواصل بین میله ها تنظیم می گردد.

در این روش برای جمع کردن و بالا آوردن آشغال جمع شده در پشت آشغالگیر از یک بازوی متحرک که دارای چنگک مناسب بوده و به صورت اتوماتیک می باشد، استفاده می شود. پس از بیرون آوردن آشغال ها آن ها را مستقیماً داخل سبدی مناسب که در بالای آشغالگیر میله ای تعبیه شده است می ریزند و یا توسط نوار نقاله یه قسمت دیگر منقل می کنند.

 

آشغالگیر میله ای با چنگک الکترو مکانیکی دوار :

در این نوع نیز با قرار دادن آشغالگیر میله ای در داخل کانال از ورود آشغال به تصفیه خانه جلوگیری می شود. با توجه به نوع آشغال های موجود فواصل بین میله ها تنظیم می گردد.

در این روش برای جمع کردن و بالا آوردن آشغال جمع شده در پشت آشغالگیر از دو عدد چنگک دوار که بر روی تسمه سوار شده است و به صورت اتوماتیک در حال چرخش می باشند، استفاده می شود. پس از بیرون آوردن آشغال ها مانند مورد قبل آن ها را به قسمت دیگر منتقل می کنند.

 

آشغالگیر نواری( بلت اسکرین) :

در این نوع، از تیغه های به هم چسبیده و دوار استفاده می شود و به صورت مداوم در حال چرخش می باشند. فاضلاب و یا سیال از لابه لای تیغه ها عبور کرده و آشغال های موجود در آن به تیغه ها گیر می کنند و با چرخش تیغه ها آشغال ها به بیرون هدایت می شود و در قسمتی جمع آوری می شود.

 

آشغالگیر اسکرو:

در این نوع آشغالگیر برای بیرون آوردن آشغال ها از کف کانال از یک شفت مارپیچ استفاده می شود که این شفت توسط الکتروموتور مربوطه به صورت اتوماتیک درحال چرخش می باشد. این حرکت دورانی باعث حرکت آشغال ها به بیرون کانال می شود. در انتهای مسیر حرکت شفت، یک سبد یا یک نوار نقاله وجود دارد که باعث جمع شدن و انتقال آشغال ها می شود.

 

آشغالگیر میله ای با چنگک دستی :

از پرکاربردترین انواع آشغالگیر است که با قرار دادن در داخل کانال، آشغال ها در پشت میله های آن مانده و اپراتور با توجه به میزان آشغال های جمع شده به وسیله چنگک آن ها را بالا آورده و به داخل سبد انتقال می دهد.

 

آشغالگیر سبدی :

این نوع آشغالگیر ساده ترین نوع آشغالگیر می باشد که فاضلاب ابتدا وارد سبدی ساخته شده از ورق پانچ استیل و یا گالوانیزه می شود، سپس آشغال های موجود در آن جدا سازی می شود. با توجه به نوع فاضلاب و آشغال های موجود در آن، قطر مش های ورق پانج متفاوت خواهد بود. حمل این آشغالگیر به صورت دستی و یا به صورت استفاده از جرثقیل منو ریلی خواهد بود.

 

 شرکت پرتو کنترل هوشمند در زمینه طراحی و ساخت انواع آشغالگیر و دانه گیر به صورت گسترده در حال فعالیت می باشد.

جهت استعلام قیمت آشغالگیر، مشاوره و خرید آشغالگیر با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

 

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
دسته بندی ها:
 • آخرین مطالب

  • تصفیه آب شهری در مناطق روستاییروش بیولوژیکی تصفیه …
   در این روش ها تصفیه فاضلاب به صورت هوازی مورد بحث قرار دارد که به صورت کلی تصفیه ...
  • a1بررسی کیفیت آب با اس…
   مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها در موضوع آب و پساب مطرح می ...
  • انواع فیلتر شنی
   فیلتر شنی فیلتر شنی دستگاهی است که با صاف کردن یا فیلتراسیون فیزیکی آب، باعث از بین رفتن ...
  • فرآيند رشد ثابت در تصفیه فاضلابفرآيندهاي رشد ثابت م…
   فرآيندهاي هوادهي رشد ثابت مستغرق شامل سه قسمت است: بستر بيوفيلم مايع BOD و يا ازت ...
  • پکیج تصفیه آب و فاضلابمبانی اولیه در خصوص …
   تصفیه آب و فاضلاب یکی از مهم ترین صنعت ها در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست به شمار می ...
 • دسته‌ها

 • به بالای صفحه بردن