تصفیه خانه بتنی فاضلاب

با توجه به روند افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ که خود به صورت طبیعی باعث افزایش میزان فاضلاب شهری می گردد؛ زمینه تشکیل سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری امری لازم و ضروری به نظر می رسد.
فاضلابی که به تصفیه خانه شهری می رسد، مجموع فاضلابی است که از سه منبع مختلف در شبکه فاضلاب وارد می شود. این سه منبع عبارتند از :
الف) فاضلاب خانگی
ب) نشت آب
ج) پساب صنعتی
بنابر تعریف، مجموعه فاضلاب حاصله از سه منبع را فاضلاب شهری یا فاضلاب بهداشتی می خوانند.
البته ممکن است برای شهرهای ایران در شرایط موجود از مقدار مربوط به پساب صنعتی صرف نظر کرد، ولی نشت آب به ویژه در شهرهایی که سطح سفره آب زیرزمینی آن ها بالا است بسیار اهمیت دارد.
معمولاً مقدار فاضلابی را که در طرح در نظر می گیرند معادل مقدار فاضلاب متوسط شبانه روز در مواقع غیر بارانی است. باید توجه داشت که این رقم کاملاً قراردادی است زیرا در ساعات مختلف شبانه روز مقدار فاضلاب از مقدار متوسط در ۲۴ ساعت مرتباً کم تر و یا بیش تر می شود و عملاً معادل آن جز در چند لحظه ممکن نمی گردد. یکی از طرق تعیین مقدار متوسط فاضلاب در ۲۴ ساعت، تعیین آب مصرفی در شهر است.
با داشتن آماری مناسب از مصرف سرانه آب شهر و تعیین حدود منطقه فاضلاب گیر و بالاخره تعداد افراد ساکن در منطقه فاضلاب گیر، به راحتی می توان مقدار متوسط فاضلاب روزانه را حساب کرد. البته این طریقه در شهرهای بزرگ و یا شهرهایی که در آن ها خانه سازی کامل نشده باشد چندان صدق نمی کند و در این صورت باید رقمی برای مقدار فاضلاب سرانه در نظر گرفت، که مطابق با شرایط واقعی باشد. در شهرهای بزرگ مصرف آب هتل ها، رستوران ها و بیمارستان ها که به تعداد زیاد وجود دارند، در موقع اندازه گیری آب مصرفی سرانه به حساب نمی آید، در حالی که در عمل آن ها نیز به صورت فاضلاب به شبکه وارد می شود. حدود این تغییرات شاید به ۲۵ لیتر به ازاء هر نفر در روز نیز برسد. لذا باید در طرح شبکه فاضلاب برای چنین شهرهایی نهایت دقت را از نظر انتخاب مقدار واقعی فاضلاب مبذول داشت زیرا این موضوع از نظر فنی و اقتصادی عامل مهمی است.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
 • آخرین مطالب

  • اصلی ترین روش تصفیه …
   تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده روش لجن فعال در تصفیه فاضلاب : لجن فعال یک ...
  • تسنیم مساحبه برای تصفیه فاضلابرانت دپوی ۱۷هزار تن …
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک ...
  • مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین تصفیه فاضلابتعاریف و اصطلاحات مو…
   آنالایزر آنلاین از جمله ابزاری است که برای بررسی وضعیت آلاینده های محیطی می تواند مورد ...
  • آب های طبیعی و علت ن…
   در حالت کلی آب به صورت کاملاً خالص است. در اثر تماس آب خالص با مواد و اجسام دیگر، ذراتی ...
  • دستگاههای آب شیرین ک…
   همان طور که در خبرها شنیده ایم، جنگ ها در آینده بر سر منابع آبی می باشند. منابع آب های ...
 • دسته‌ها

 • به بالای صفحه بردن