اورهال یا باز آزماد چیست؟

اورهال پکیج تصفیه فاضلاب به منظور حفظ راندمان تصفیه خانه و افزایش عمر مفید تجهیزات، باید در مدت زمان های مشخص، اتفاق بیفتد. زیرا همه تجهیزات مهندسی نیاز به اورهال یا باز آزماد دارند. پکیج های تصفیه فاضلاب انواع مختلفی دارند که می‌توانند در ابعاد و مدول های مختلف به صورت پیش ساخته در دسترس قرار گیرند و به محل مورد نظر حمل و نصب شوند و یا اینکه مانند تصفیه خانه های بتنی در محل مورد نظر احداث شوند. بعضی از این پکیج ها را می توان در زمین دفن کرد و از آنها استفاده کرد. این مورد بیشتر به علت فضای کم، به وجود می‌آید. بعضی از پکیج ها نیز در پشت بام مکان های مورد نظر نصب می شوند.

از دیدگاه مهندسی می توان گفت اورهال یک فرایند خاص است که مدیریت تعمیرات اساسی یا بازسازی ماشین آلات پکیج های پیش ساخته از جمله پکیج های تصفیه فاضلاب یا کارخانه ها را بر عهده دارد و می تواند آنها را در صورتی که آسیب دیده هستند یا به درستی کار نمی کند تعویض و یا تعمیر کند که این مهم متمرکز بر بازسازی قطعات آسیب دیده و یا ماشین آلات است. اصولاً می‌توان گفت کارهای هر سازمان به صورت سلسله مراتبی از بالا به پایین انجام می‌گیرد.

اورهال یک فرایند بالعکس دیگر پروژه های تعریف شده در سازمان است و تقریبا می‌توان گفت این پروژه از پایین به بالا صورت می گیرد. مدیریت زمانی پروژه و این رویداد موجب کاهش هزینه ها می شود که این خود به نوعی صرفه اقتصادی برای یک مجموعه را به دنبال دارد. گستردگی کار اورهال از عملکرد یک کارخانه یا سازمان و همچنین میزان تاثیر نگهداری و تعمیرات ناشی می شود که در فواصل بین تعمیرات اساسی انجام میگیرد به صورت کلی اورهال را می توان یک فرایند برای محافظت و نگهبانی یک سازمان یا مجموعه در برابر رویدادهای آینده نام برد.

تعمیرات پیشگیرانه و تعمیرات اساسی تصفیه خانه

پکیج های تصفیه فاضلاب هر کدام بسته به نوع آن ها و جنس های به کار رفته در این پکیج ها متنوع هستند. پکیج های فلزی در مقابل تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم تر از بقیه پکیج ها عمل می‌کنند. در بسیاری از سازمانها، تعمیرات اساسی را به عنوان همان اورهال می شناسند.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب می توانند در مجتمع های مسکونی و اداری و تجاری، درمانگاه ها و بیمارستان ها، دیگر مراکز درمانی، آپارتمان ها و …. استفاده شوند که همه این استفاده ها بستگی به نوع تصفیه آب و پساب به جا مانده از این فاضلاب ها است. مخازن پلی اتیلنی که به عنوان مخزن متعادل ساز و یا همان سپتیک قبل از پکیج های تصفیه فاضلاب قرار گرفته و قسمتی از فرآیند تصفیه فاضلاب را انجام می دهند که می توان آنها را در زمین مدفون کرد. مخازن پلی اتیلنی در مقابل خراشیدگی مقاومت کمی دارند و باید از این نظر حتماً مورد توجه و محافظت قرار بگیرند.

اورهال پکیج تصفیه فاضلاب که به صورت فلزی پیش ساخته است، نسبت به تصفیه خانه های بتنی بسیار راحت تر است. اورهال این پکیج ها شامل سندبلاست مجدد سازه فلزی جهت حذف پوشش های محافظ قبلی و زنگ زدایی احتمالی و رنگ آمیزی مجدد از نوع اپوکسی می باشد که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی هست. از دیگر مزایای پکیج های فلزی این است که تقریباً مقاومت ضربه پذیری بیشتری نسبت به بقیه پکیج ها دارند.

تعمیرات اساسی بیشتر برای این نوع پکیج ها مورد استفاده قرار می گیرد که این امر به هر حال باید با مدت زمان های مشخص تعیین و انجام شود. به دلیل اینکه اورهال یک فرآیند مهندسی تعمیرات است، در پکیج های فاضلاب ممکن است است با مشکلاتی روبرو شوند اما کاربرد های بسیار زیادی دارد که باید در این پکیج ها و تصفیه خانه ها در مدت زمان مشخص به صورت مستمر انجام گیرد. همانطور که در بالا اشاره شد اورهال یک واحد عملیاتی از پایین به بالا است، و در برخی موارد باید برای ساخت قطعات از مهندسی معکوس استفاده کرد.

بهبود تجهیزات اجرایی

پکیج ها و تصفیه خانه های فاضلاب به منظور تصفیه فاضلاب و پساب تولیدی مکان های کوچک یا واحد های صنعتی استفاده می شود. پساب خروجی تصفیه خانه ها با استفاده از تکنولوژی های نوین در مکان های مختلف استفاده دارند. پساب حاصل از تصفیه فاضلاب در صنعت و کشاورزی و برخی موارد در مصارف آشامیدنی استفاده می شوند. یک پکیج پیش ساخته تمام تمهیدات و تجهیزات لازم جهت تصفیه را دارا بوده و به صورت پیش ساخته در آن قرار گرفته است و اصولاً به چند دسته بتنی، فلزی و کامپوزیتی تقسیم می شود.

از لحاظ مهندسی این پکیج ها و یا تصفیه خانه ها نیاز به تعمیرات و بهره‌برداری مناسب دارند. بارگیری و باراندازی پکیج های پیش ساخته نیز از خیلی جهات اهمیت دارد. حفظ روال طبیعی  و راندمان آن مورد توجه و اهمیت است. لذا جهت جلولگیری از ایجاد اختلال باید تعمیرات پیشگیرانه (PM ) مطابق با چک لیست بهره برداری ارائه شده توسط شرکت، در دستور کار قرار گیرد. این چک لیست شامل بازدید های روزانه، هفتگی، ماهیانه، 3 ماهه و سالیانه از تجهیزات و ادوات الکترومکانیکال شامل بلوئر های هوادهی، الکتروموتورها، شیرآلات، میکسرها، تابلو برق، دیفیوزرها، پمپها و … بوده و ضمن روغنکاری و روانکاری های لازم، ثبت ساعات کارکرد تجهیزات و سرویس دوره ای آنها می باشد. تعمیرات پیشگیرانه پکیج تصفیه فاضلاب باید به صورت مداوم و مستمر در فواصل زمانی انجام شود.

باید بتوان اصلاحات مورد نیاز را با حداقل هزینه انجام داد و این تعمیرات بتواند از بروز نقص احتمالی جلوگیری نماید. این کار باعث افزایش کارایی پکیج و تجهیزات می شود. از دیگر مزایای اورهال می توان به بهبود کارایی تجهیزات از جمله پمپ انتقال فاضلاب خام و اشاره کرد. باید توجه داشت این تجهیزات در طول سالیان استفاده دچار فرسایش شده و می تواند باعث اختلال در کار تصفیه خانه و یا پکیج تصفیه فاضلاب شود. در نتیجه اگر کار تعمیرات به خوبی انجام نشود و در مدت زمان های معین استمرار نداشته باشد ممکن است یک سری قطعات در پکیج یا تصفیه خانه مستهلک شده و نیاز به صرف هزینه ای به مراتب بالاتر پیدا کنند.