نصب و بهره برداری پکیج های تصفیه فاضلاب

نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب و تعمیر آن

نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب که با روش های فرآیندی مختلف طراحی شده است، به صورت های متفاوتی انجام می شود. نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب به صورت متنوعی بسته به جنس پکیج متفاوت است. فاضلاب ها اصولاً حامل آلودگی هستند و آلاینده های زیادی دارند و پکیج های فاضلاب باید متناسب با نوع فاضلاب تولیدی در محیط یا فضای تعریف شده به کار روند.

پکیج های فلزی برای بهره برداری به صورت پیش ساخته در کارگاه ها ساخته شده و با جرثقیل به مکان مورد نظر حمل می شوند و بعد از نصب مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که اشاره شد پکیج های فلزی واحدهای پیش ساخته ای هستند که طراحی و ساخته شده و بعد از حمل به محل سایت، نصب  و راه اندازی گردیده و سپس مورد بهره برداری قرار می گیرد.

تصفیه خانه بتنی باید در محل مورد نظر طراحی و اجرا شوند. به طور کلی احداث اصولی تصفیه خانه و تأمین تجهیزات الکترومکانیکال مرغوب و متناسب با سیستم و نصب و راه اندازی اصولی آنها، تأثیر بسیار زیادی در بهره برداری راحت و اپراتوری آسان آن دارد. زیرا که این تصفیه خانه در سطح گسترده ساخته می شود و ممکن است اگر اصول مهندسی در ساخت آن رعایت نشود، مشکلات متعددی در بهره برداری به وجود آورد.

به عنوان مثال فرض کنید در تصفیه خانه شهری، سیستم تصفیه فیزیکی (آشغالگیر) قبل از ایستگاه پمپاژ در نظر گرفته نشده باشد و یا آشغالگیر در نظر گرفته شده متناسب با دبی ورودی فاضلاب نباشد و یا اینکه آشغالگیر تعبیه شده دارای طراحی و کارکرد غلط باشد، بدون تردید پمپهای انتقال فاضلاب خام در زمان کوتاهی از کار افتاده و نیاز به تعمیرات پیدا خواهد کرد. همین موضوع باعث افزایش کار اپراتور و گاهاً توقف فرآیند تصفیه خواهد شد.

البته همانطور که طراحی و ساخت پکیج و تصفیه خانه های فاضلاب بایستی بر اساس اصول مهندسی و معیارهای استاندارد صورت گیرد، بهره برداری از آن نیز به همین اندازه مهم است و باید مطابق با چک لیست بهره برداری صورت بگیرد. زیرا موجب بهینه سازی هزینه های ساخت می شود. از طرفی بازدهی سیستم های تصفیه را بالا می برد.

تجهیزات الکتریکی و مخازن پکیج ها باید بررسی شوند و پس از آن مورد بهره برداری قرار بگیرند. یک سری مواد مصرفی از جمله مواد شیمیایی، فیلتر، تسمه و … در پکیج ها وجود دارند که هنگام بهره برداری به صورت دوره ای عوض می شوند.

معیارهای استاندارد در بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب 300x225 - نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب و تعمیر آن

اصول مهندسی و معیارهای استاندارد در نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب بسیار مهم است.

 نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب و تعمیر آن

پکیج های تصفیه فاضلاب اصولاً راندمان بالایی دارند و قابلیت جابجایی یکی از مزیت های آنها به حساب می آید که می تواند تعمیر یک پکیج را اگر دچار نقص شود تا حدودی تسهیل کند. تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب باید به صورت مرتب و مداوم به منظور بهبود کارایی و بازدید از تجهیزات مکانیکی و آزمایشگاهی صورت بگیرد. زیرا در صورت بروز نقص اگر بازدید صورت نگیرد یا نگهداری به صورت اصولی انجام نشود، ممکن است ایرادات فنی موجب بروز اتفاقات غیر قابل پیش بینی شود.

بهتر است که بازدید از تجهیزات فنی و مکانیکی از ماشین آلات و وسایل پکیج ها مطابق با چک لیست بهره برداری به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه، سه ماهه و سالانه انجام شود، که البته این نکته در مورد تصفیه خانه ها بیشتر حائز اهمیت است.

بهتر است که طبق استانداردها، روغن کاری به صورت دوره ای و مرتب انجام بگیرد و در این کار تعویقی پیش نیاید. اگر از قطعات پکیج تصفیه فاضلاب یا تصفیه خانه به مدت طولانی استفاده می شود بهتر است که بعد از بررسی و بازرسی قطعات فرسوده تعویض شوند و قطعات جدید به منظور کارایی بهتر جایگزین شوند.

یک اپراتور تخصصی دستگاه های تصفیه فاضلاب باید آموزشهای لازم در زمینه سیستمهای برقی و تابلو برق را نیز دیده باشد تا مهارت و دانش کافی را کسب نمایند. بخش های مهمی که در یک پکیج یا در یک تصفیه خانه مورد بازرسی قرار گیرد به شرح زیر توضیح است: بخش تجهیزات مکانیکی و پایپینگ که توسط متخصص یا مهندس کارآزموده مورد بررسی قرار بگیرند.

بخش تجهیزات برقی نیز در این حیطه بسیار مهم بوده و باید از تابلو های برق و کارکرد تجهیزات الکترومکانیکال حتما بازدید صورت بگیرد.

بخش ساختمانی نیز باید در محیطی مطمئن و مناسب باشد که قابلیت بازرسی نیز فراهم باشد. بهتر است که اپراتور دستگاه های تصفیه خانه یا پکیج های تصفیه فاضلاب به صورت روزانه گزارش کاملی از روند موجود ارائه کنند تا در صورت کوچکترین نقص در اسرع وقت رسیدگی انجام بگیرد.

 

تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب 300x169 - نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب و تعمیر آنتعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب باید به صورت مرتب انجام بگیرد.

نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب و تعمیر  آن چه تعداد نفراتی را لازم دارد؟

نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب، بهره برداری و تعمیر تصفیه خانه ها روند خاص خود را طی می کنند و در هر مجموعه ای متناسب با بزرگی حجم پکیج، تعداد نفرات و متخصصین متعددی به کار گرفته می شود. این تعداد نفرات برای پکیج های از پیش ساخته مسلماً از تصفیه خانه های بزرگ، بسیار کمتر است.

در پکیج هایی که ممکن است در مجموعه های مسکونی نسبتاً کوچک نصب می شوند یک نفر اپراتور جهت بهره برداری کافی می باشد که این فرد می تواند نگهداری از پکیج را نیز انجام دهد، برای تعمیر فنی نیز اپراتور می تواند گزارش را به متخصص مربوطه در بخش های مختلف ارجاع داده و تعمیر صورت بگیرد.

در تصفیه خانه های بالای 1000 متر مکعب مسلماً این امر به این راحتی امکان پذیر نیست و هر بخش به صورت جداگانه به تعداد نفرات بیشتری در بخش های مختلف نیاز دارد.

مهندسین بخش عملیات مکانیکی، الکتریکی و ساختمان و … هرکدام به صورت تفکیکی و جداگانه مسئولیت های زیادی داشته و این نفرات ممکن است تیم تأسیساتی مربوط به خود را نسبت به بزرگی یا کوچکی مجموعه داشته باشند. در نتیجه این تعداد نفرات در بخش های مختلف متغیر هستند و می تواند از هنگام نصب یک پکیج یا احداث یک تصفیه خانه از 2 الی 3 نفر تا تعداد 5 الی 10 نفر افزایش داشته باشد.

البته این عدد متغیر است و بسته به کوچکی و بزرگی مجموعه یا تصفیه خانه ممکن است کم یا زیاد شود.

شرکت پرتو کنترل هوشمند، با نصب و بهره برداری و نگهداری پکیج های تصفیه فاضلاب با متخصصین کارآزموده، امکان استفاده از کمترین نیروی انسانی را در این زمینه به شما می دهد که بتوانید بیشترین راندمان را داشته باشید.

با مراجعه به سایت این شرکت می توانید از مشاوره متخصصین این امر بهره مند شوید و در این زمینه انتخابی مطمئن داشته باشید.

× مشاوره آنلاین