تصفیه فاضلاب صنایع لبنی

تصفیه پساب صنایع لبنی

تصفیه پساب صنایع لبنی، امروزه در سراسر دنیا حائز اهمیت است. این فاضلاب ها، حاوی مواد و ترکیبات بسیار زیادی هستند که پیش از آن که وارد محیط زیست شوند باید عملیات تصفیه بر روی آن ها انجام بگیرد. تصفیه پساب صنایع لبنی، امروزه به روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی انجام می گیرد که خروجی پساب این صنعت می تواند یکی از منابع تأمین آب باشد.

پساب صنایع لبنی، حاوی مقادیر زیادی مواد فساد پذیر هستند که تصفیه پساب صنایع لبنی را پیش از ورود به محیط زیست و آسیب به زندگی جانداران، ضروری می کند. باید در نظر گرفت که اگر این پساب ها وارد محیط زیست شوند در نهایت بر سلامتی انسان اثرات سوء خواهند داشت. تصفیه پساب صنایع لبنی، که بسته به نوع پساب های تولیدی که حاصل فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست، دوغ، پنیر و … است در چند مرحله انجام می شود.

مقادیر BOD، COD و … در مراحل مختلف تولید با همدیگر متفاوت است. در این نوع فاضلاب مقدار زیادی آب وجود دارد که بیشتر برای تمیز کردن و شستن دستگاه های کارخانجات لبنیات، مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان، مجموعه ها برای تصفیه این نوع از فاضلاب و پساب ها از روش های هوازی و بی هوازی، به صورت های مختلف استفاده می کنند.

نسبت به حجم فاضلاب خروجی از کارخانه های لبنیات، به منظور تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، از روش های متفاوتی در این زمینه استفاده می شود که می توان به روش لجن فعال اشاره کرد که در اوایل قرن بیستم در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است. این فاضلاب ها علاوه بر مواد مضر، دارای مواد مفیدی مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات و … است.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های روز دنیا می توان تصفیه پساب صنایع لبنی را به راحتی و به صورت مقرون به صرفه انجام داد. شرکت پرتو کنترل هوشمند، تمامی خدمات مربوط به سیستم های تصفیه پساب صنایع لبنی، را با فناوری های روز دنیا برای مجموعه های مختلف در این زمینه به صورت پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب و احداث تصفیه خانه های متفاوت انجام می دهد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس حاصل نمایید و از مشاوره مهندسان و متخصصین بهره مند شوید.

فاضلاب صنایع لبنی 300x129 - تصفیه پساب صنایع لبنی

تصفیه پساب صنایع لبنی، به روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی انجام می شود.

چرا تصفیه پساب صنایع لبنی ضروری است؟

فاضلاب و پساب های حاصل از صنایع مختلف در سراسر دنیا نیاز به تصفیه دارند. تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، نیز یکی از این منابع تولید فاضلاب و پساب است که باید با فناوری های نوین روز دنیا انجام شود.

فاضلاب های لبنی حاوی مواد زیادی مانند چربی و روغن ها هستند که مشکلات زیادی را برای محیط زیست وجود می آورند. این مواد باعث به وجود آمدن اختلالاتی در پکیج های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب می شوند، در نتیجه حذف آنها بسیار ضروری می باشد که بهتر است این کار قبل از عملیات تصفیه انجام بگیرد. به همین دلیل باید از ورود این فاضلاب و پساب ها به محیط زیست و آب های روان جلوگیری کرد.

این فاضلاب ها به علت اینکه حاوی مواد چربی و روغن هستند اگر وارد آب شوند اکسیژن موجود در آب را مصرف می کنند و باعث مرگ آبزیان می شوند. از طرفی چون حاوی برخی مواد سنگین نیز ممکن است باشند در کف رودخانه و رودها ممکن است لجن تشکیل دهند. یکی دیگر از دلایلی که باید صنایع لبنی را تصفیه کرد این است که اگر این فاضلاب ها وارد محیط زیست شوند باعث تشکیل قارچ و رشد آن ها می شود. اینکه گفته می شود طبق تحقیقات انجام شده حیات جانداران به خطر می افتد زیرا زمانی که فاضلاب های کارخانجات لبنی بدون تصفیه وارد آب ها می شوند مقدار pH، آب را کاهش می دهند و باعث مرگ و میر جاندارن آبزی می شود.

از طرفی این منبع تأمین آب، پس از تصفیه در مصارف بسیار زیادی از جمله آبیاری فضاهای سبز و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته ی جالب توجه این است که آب های تصفیه شده از این صنعت می توانند به آب های سطحی و زیر زمینی دفع شوند و به عنوان منابع آبی زیر زمینی یا سطحی محسوب شوند. از سوی دیگر، با تصفیه پساب صنایع لبنی، می توان به صورت مجدد آب حاصل از تصفیه را در همین صنعت استفاده کرد.

فاضلاب تولیدی کارخانجات لبنیات 300x113 - تصفیه پساب صنایع لبنی

فاضلاب تولیدی کارخانجات لبنیات شامل چربی، COD و BOD است.

نکات کلیدی در تصفیه فاضلاب کارخانجات لبنی

در تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، رعایت و توجه به یک سری نکات لازم و ضروری است که باید در عملیات تصفیه آن را مد نظر قرار داد.

  1. فاضلاب صنایع لبنی، شامل مقادیر زیادی چربی و روغن محلول هستند که می بایست توسط دستگاه DAF حذف شده و سپس وارد مراحل بعدی گردد. در صورت عدم حذف چربی و روغن ها، عملیات تصفیه فاضلاب با اختلال مواجه می شود. چرا که چربی و روغن به لجن های فعال تولید شده می چسبد و مانع ته نشینی آنها می گردد.
  2. در انتخاب روش های مختلفی که در عملیات تصفیه پساب صنایع لبنی، می توان استفاده کرد، باید حجم و ماهیت فاضلاب تولیدی را در نظر گرفت. در عملیات های تصفیه فاضلاب کارخانجات لبنیات از روش های لجن فعال، هوادهی گسترده، و سایر روش های هوازی و بی هوازی استفاده می شود که باید نکته ی فوق را در انتخاب روش مد نظر قرار داد.
  3. بعد از عملیات تصفیه فاضلاب صنایع لبنی، آن را در موارد خاصی به کار می برند که یکی از این موارد آبیاری و کشاورزی است. این کار نیاز به مجوز از سازمان محیط زیست استان و یا شهر مربوطه دارد که باید اقدامات لازم انجام شود.
  4. تمامی کارخانجات لبنیات باید از سیستم تصفیه فاضلاب استفاده کنند، چه به صورت اینکه دستگاه های تصفیه فاضلاب در محل نصب کنند یا اقدام به احداث تصفیه خانه کنند و چه اینکه به فاضلاب شهری وصل شوند، که نیاز به نظارت و تایید مراجع ذی ربط دارد.
  5. تصفیه فپساب صنایع لبنی باید به صورت کامل انجام بگیرد و تمامی استانداردهای مورد نظر در آن رعایت شود. به صورتی که اطمینان برای استفاده از آب حاصل شود.
  6. یکی از نکاتی که در صنایع لبنیات بسیار مورد توجه است تصفیه آب پنیر است زیرا، برخی کارخانجات تولید لبنیات به صورت خاص فقط تولید پنیر را انجام می دهند و آب پنیر حاوی مقدار زیادی BOD و COD است که باید عملیات تصفیه بر روی آن با دقت بالا و مدیریت اصولی انجام شود.
  7. شرکت پرتو کنترل هوشمند ساخت انواع  را با تکنولوژی های روز دنیا انجام می دهد که می توانید با مراجعه به سایت شرکت مذکور و تماس با شماره های موجود، از مشاوره مهندسین این امر بهره مند گردید.
× مشاوره آنلاین