تصفیه فاضلاب، فرآیندی است که زدودن زباله ها و پسماندهای جامد و نیمه جامد و حذف پارامترهای مضر محیط زیست را از فاضلاب های خانگی، شهری و صنعتی انجام می دهد. تصفیه فاضلاب به روش RBC یکی از روش های کارآمد و به صرفه در این زمینه است. فرآیند تصفیه از این رو ضروری است که بر روی زندگی بیولوژیکی گیاهان و حیوانات تاثیر سوء می گذارند.

امروزه متاسفانه در برخی مناطق دنیا، بحث تصفیه فاضلاب هنوز جا نیفتاده و دفع فاضلاب بدون تصفیه انجام می شود که اثرات ناشی از آن، اکوسیستم را تحت تاثیر خود قرار داده است. از بهترین روش های تصفیه فاضلاب می توان به فرآیند تصفیه فاضلاب به روش RBC اشاره کرد، که قدمت زیادی دارد و اولین بار در دهه 70 میلادی در کشور آلمان به کار گرفته شده است و بعدها در کشور آمریکا از آن استفاده شد و تقریبا می توان گفت از بهترین روش ها در این عرصه است. این فرآیند در کشور ما، در حال حاضر به صورت کامل شناخته نشده است و استفاده از آن بسیار کم است اما مزایای بسیاری زیادی دارد که مسلما بر بقیه روش های تصفیه فاضلاب برتری دارد.

فرآیند های تصفیه فاضلاب دسته بندی های متفاوتی دارند که شامل تصفیه ی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می شود. تصفیه فاضلاب به روش RBC یک روش تصفیه ی بیولوژیکی است که در آن آشغالگیری و فیلتراسیون انجام می شود و فرآیند تصفیه با این روش کمترین اثرات مخرب را روی محیط زیست و به ویژه اکوسیستم حیوانات دارد. این روش از طرفی به صورت هوازی انجام می شود و از سوی دیگر در بین صفحاتی که مجاور هم قرار گرفته اند تبادل هوا صورت می گیرد، به همین دلیل اگر پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC در فضای بسته نصب شود تقریبا این فرآیند هیچ بوی نامطبوعی تولید نمی کند و این مزیت بسیار خوبی در کار تصفیه فاضلاب است.

شرکت پرتو کنترل هوشمند پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC را با جدیدترین فناوری های روز دنیا در پروژه های تصفیه فاضلاب نصب و راه اندازی می کند. مجموعه ها می توانند برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت شرکت مراجعه فرمایند.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC 300x225 - تصفیه فاضلاب به روش RBC

روش RBC از بهترین روش های تصفیه فاضلاب در دنیا

مزایای تصفیه فاضلاب به روش RBC

اولین مزیت پس از اینکه این روش کمترین اثرات سوء را بر روی محیط زیست دارد و تقریبا می توان گفت از محیط زیست و اکوسیستم حیوانات هم تا حدودی مراقبت می شود، هزینه های بسیار کم نسبت به روش های دیگر مخصوصا روش شیمیایی تصفیه ی فاضلاب است. در روش شیمیایی تقریبا هزینه ها نسبت به سایر روش ها دو برابر هستند. چون از یک سمت مواد شیمیایی برای تجزیه ی میکرواورگانیسمها به فاضلاب افزوده می شوند و از سوی دیگر برای تجزیه ی همین مواد شیمیایی هم باید مواد یا روش های دیگر به کار برده شوند که این روش ها نیز خود متحمل هزینه های بسیار زیادی است.

طبق تحقیقات انجام شده تصفیه فاضلاب به روش RBC تا 99 درصد آلاینده های فاضلاب را از بین می برد که این خود شاید مهمترین دلیل برای استفاده از این روش است. از این روش به روش دیسک گردان نیز نام می برند. این دیسک ها در مجاورت همدیگر حول یک میله مرکزی می چرخند و با تبادل هوا عمل تصفیه را از فاضلاب ها انجام می دهند، که این مهم توسط واکنش های شیمیایی به وجود آمده در بین دیسک ها در معرض هوا انجام می گیرد، به همین علت این روش یک فرآیند هوازی نامیده می شود. آب حاصل از تصفیه ی فاضلاب علاوه بر اینکه می تواند برای آبیاری فضای سبز و کشاورزی استفاده گردد، می تواند وارد آبهای سطحی و یا چاه جاذب گردد.

این روش همانطور که ذکر شد هوازی است و هوا در بین دیسک ها جریان دارد. لذا به علت عدم نیاز به بلوئر هوادهی، در مصرف انرژی برق هم صرفه جویی اساسی می شود و مصرف برق در آن نسبت به خدمات ارائه شده توسط این روش آنچنان زیاد نیست. این روش به دلیل اینکه بصورت دیسک و محور است می توان به صورت پکیج آن را در محیط های مختلف نصب و راه اندازی کرد و از آن به منظور تصفیه استفاده کرد، قابل ذکر است که این پکیج حتی اگر در محیط سر بسته هم نصب شود چون هوازی است بوی نامطبوع ایجاد نمی کند.

نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب RBC 300x226 - تصفیه فاضلاب به روش RBC

نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب RBC در فضای باز

چرا روش های بیولوژیکی برای تصفیه ی فاضلاب مناسب هستند؟

یک دلیل مهم آن این است که قسمت عمده ای از فاضلاب ها را مواد آلی تشکیل داده است و در روش بیولوژیکی، میکروارگانیسم ها ( از جمله باکتری ها) بیشترین فعالیت را در فرآیند تصفیه انجام می دهند. زیرا که میکروارگانیسم ها مواد آلی را تجزیه کرده و از این تجزیه انرژی کسب می کنند به همین دلیل و هوازی بودن روش، مصرف انرژی نسبت به سایر روش ها کمتر است.

دیگر دلیل عمده ای که می توان برای این مورد ذکر کرد این است که این روش بیشتر آلاینده های موجود در فاضلاب را تصفیه کرده و بعد از آن آب حاصل برای آبیاری فضاهای سبز یا مصارف صنعتی دیگر غیر آشامیدنی، می توانند در این مرحله استفاده  شوند البته در همه فرایندها، پساب تصفیه شده قبل از خروج از پکیج، گندزدایی می گردد. بهترین روشه گندزدایی پساب، استفاده از کلر می باشد. در دبی های پایین از پودر کلر، دبی متوسط از آب ژاول و در ظرفیت های بالا از گاز کلر استفاده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC نیز مانند سایر روش ها نیاز به نگهداری دارد اما قابلیت های ذکر شده در مورد این روش، امکان نگهداری آن با هزینه ی کمتر را فراهم آورده است. پکیج RBC (Rotating Biological Contactors) نیاز به فضای کمی برای نصب و راه اندازی دارد و البته  اگر در فضای باز نصب شود در مقابل باد، باران و خورشید باید از حفاظ برای آن استفاده کرد. در مورد خود پکیج می توان گفت که باید به انرژی برق متصل باشد اما به دلایلی که در بالا ذکر شد مصرف انرژی آن بسیار کم و به صرفه است. سرعت چرخش دیسک های گردان که حدودا بین 40 تا 50 درصد آن ها در حوضچه های فاضلاب غوطه ور هستند، بین 1 تا 2 دور در دقیقه است.

یکی دیگر از قابلیت های این پکیج این است که بسته به نوع فاضلاب و پساب ها، دیسک های گردان بیولوژیکی قابلیت تنظیم دارند. در آخر می توان گفت که این روش حتی نسبت به سایر روش های بیولوژیکی هوازی تقریبا کارآمد و بسیار موثر است. شرکت پرتو کنترل هوشمند تمام خدمات طراحی، اجرا و نصب پکیج تصفیه فاضلاب به روش RBC را با ضمانت کیفیت طبق تجارب کاری و با مشاوره متخصصین انجام می دهد.