فیلتر تصفیه فاضلاب یکی از تجهیزاتی است که امروزه در  مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن به نوعی ضروری است.

امروزه در سراسر دنیا فعالیت های صنعتی بسیاری انجام می گیرد. بیشتر این فعالیت های صنعتی مربوط به کارخانجات و صنایع تولیدی و غذایی می باشد. این صنایع مختلف فاضلاب های زیادی را در کنار فاضلاب های شهری تولید می کنند که این پساب ها نباید بدون تصفیه وارد محیط زیست شوند.

تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب از تجهیزات و امکانات بسیار زیادی استفاده می کنند. از طرفی فاضلاب های تولیدی نباید بدون فیلتراسیون وارد پکیج تصفیه فاضلاب شوند، زیرا ممکن است به قطعات موجود در دستگاه تصفیه فاضلاب آسیب بزنند.

بیو فیلتر و فیلتر ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام کارایی خاص خود را به منظور استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب یا تصفیه خانه ها دارند. استفاده از فیلترهای تصفیه فاضلاب بسیار ضروری است و توسط آن ذراتی که در پساب ها به صورت معلق وجود دارند در مرحله اول تصفیه حذف می‌شوند.

در این مرحله از چند  فیلتر تصفیه فاضلاب متفاوت استفاده می شود. اگر فاضلاب تولیدی دارای قطعات و براده های آهنی و فلزی باشد، می توان از فیلترهای مغناطیسی استفاده کرد با این فیلترهای تصفیه فاضلاب، ذرات فلزی به فیلتر های مغناطیسی جذب شده و فاضلاب عاری از هر گونه قطعه فلزی می شود.

از دیگر فیلترهای تصفیه فاضلاب که در مرحله مقدماتی تصفیه، مورد استفاده قرار می گیرد فیلتر مشبک و انواع آشغالگیرها می باشد.

از دیگر روش های فیلتراسیون می‌توان به اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون، میکروفیلتراسیون اشاره کرد که استفاده از آن ها به عنوان تصفیه پیشرفته و بعد از خروج پساب از پکیج های تصفیه فاضلاب و یا تصفیه خانه ها بوده و جهت مصارف خاص صنعتی می توان مورد استفاده قرار گیرد. نصب و کاربرد آنها نیز بسیار راحت است و راندمان بالایی دارند.

بیو فیلتر ها بسترهایی هستند که شرایط مناسبی جهت پرورش لجن فعال و در نهایت افزایش راندمان تصفیه فاضلاب فراهم می آورد.

مرسوم ترین بیو فیلتر های استفاده شده در تصفیه فاضلاب تحت عنوان روشهای RBC که نوعی بیو فیلتر چرخان است، روش MBBR که بیو فیلتر های معلق (پکینگ) را داراست، روش IFAS بیوفیلتر های ثابت و روش MBR که بیوفیلتر غشایی است، شناخته می شوند.

نوع دیگری از فیلترها در صنعت تصفیه فاضلاب استفاده می شود، فیلتر پرس است که برای آبگیری لجن باید از آن استفاده کرد.

در نتیجه استفاده از فیلترهای تصفیه فاضلاب و روش های فیلتراسیون به منظور حذف ذرات، تصفیه ابتدایی فاضلاب، از بین بردن برخی ویروس ها، مواد آلی و … به صورت پکیج تصفیه فاضلاب ضروری به نظر می‌رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع فیلترهای تصفیه فاضلاب می‌توانید به سایت شرکت پرتو کنترل هوشمند مراجعه نمایید.

فیلتر تصفیه فاضلاب 300x200 - چرا استفاده از فیلتر تصفیه فاضلاب ضروری است؟

فیلتر تصفیه فاضلاب یکی از تجهیزاتی است که امروزه در روش های تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فیلتر تصفیه فاضلاب

فیلترهای تصفیه فاضلاب انواع متفاوتی دارند که هر کدام برای یک کاربرد خاص در نظر گرفته می شوند. می توان به عنوان یکی از پر کاربرد ترین فیلترها، به فیلترهای تصفیه فاضلاب شنی اشاره کرد، که برای از بین بردن ذرات معلق در فاضلاب از آن استفاده می شود. این فیلتر ها حذف ذرات معلق را برعهده دارند. یکی دیگر از انواع فیلترهای تصفیه فاضلاب فیلتر پرس است.

این فیلتر برای آبگیری لجن فاضلاب های تولیدی به کار می رود. فیلتر بیو راکتور غشایی تصفیه فاضلاب نیز از دیگر فیلترهای تصفیه است که از آن با عنوان روش MBR یاد می شود. خروجی این فیلتر بسیار با کیفیت است و پس از گندزدایی تقریبا هیچ گونه آلودگی میکروبی در آن وجود ندارد.

این سیستم یک فناوری به روز است که برای ظرفیت های بالا بسیار مناسب است. جالب است بدانید که فیلتر بیوراکتور غشایی با اینکه تقریبا به صورت تمام اتوماتیک کنترل می شود، بهره برداری از آن نیاز به آموزش و تجربه کافی دارد. از فیلترهای تصفیه فاضلاب بیوراکتور غشایی در تصفیه انواع فاضلاب اعم از فاضلاب های صنعتی و شهری استفاده می شود.

امروزه استفاده از انواع فیلترهای تصفیه فاضلاب در قسمت های مختلف و تجهیزات متفاوت بسیار ضروری است، زیرا راندمان تصفیه را بالا می‌برد و به کار سرعت می بخشد و از طرفی سلامت آب تامین شده را نیز افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع فیلتر تصفیه فاضلاب پرس، مشبک، بیوراکتور و … می توانید با کارشناسان شرکت پرتو کنترل هوشمند تماس حاصل نمایید و از مشاوره با متخصصین امر بهره‌مند شوید.

فیلتر تصفیه فاضلاب شنی 300x200 - چرا استفاده از فیلتر تصفیه فاضلاب ضروری است؟

از پر کاربرد ترین فیلترها می توان به فیلتر تصفیه فاضلاب شنی اشاره کرد

بیوفیلتر های تصفیه فاضلاب

بیوفیلتر ها را می توان راکتورهایی نام برد که با دارا بودن یک سری بستر ها می توانند فرآیند تصفیه فاضلاب را با دقت بالا انجام دهند. در بسترهای بیوفیلتر یک سری میکروارگانیسم در حال رشد هستند که عملیات تصفیه فاضلاب توسط این میکروارگانیسم ها انجام می شود.

بستر بیوفیلتر به صورت متخلخل است که می توان آن را یک فرآیند بیولوژیکی نام برد که فاضلاب با عبور از آن جداسازی می شود و تصفیه می گردد. می توان گفت بیوفیلتر یک فناوری نوین روز دنیا به حساب می آید.

از طرفی بیوفیلتر یکی از فیلترهای تصفیه فاضلاب زیستی است که دارای یک محفظه می باشد. داخل این محفظه از فرایند هایی برای تثبیت میکروارگانیسم ها استفاده می شود. هنگامی که این میکروارگانیسم ها رشد کردند، توسط همین پوشش زیستی عملیات تصفیه فاضلاب انجام می گیرد.

می توان گفت این شیوه یکی از روش های کاربردی بدون استفاده از مواد شیمیایی است که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. بیوفیلتر یا همان فیلتر تصفیه فاضلاب زیست محیطی یا زیستی که به حذف آلاینده های موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها اقدام می کند می توان گفت از کاربردی ترین روش هاست که از ورود آلاینده های سمی و خطرناک به مراحل بعدی تصفیه فاضلاب جلوگیری به عمل می آورد.

فیلتر ها بر اساس کارایی که دارند تقسیم بندی های متفاوتی دارند از جمله می توان به بیوفیلتر با فیلم متحرک اشاره کرد. از دیگر بیوفیلتر ها می‌توان به بیو دیسک اشاره کرد که از جنس پلیمری می باشد، که در دسته بندی فیلترهای بیولوژیکی گردان قرار می گیرد. مصرف انرژی در این بیوفیلتر بسیار کم است اما در از بین بردن آلاینده ها راندمان بالایی دارد. هنگام استفاده از بیوفیلتر بهتر است که pH را در صورت نیاز تنظیم کنید و کیفیت آب را در نظر بگیرید.

شرکت پرتو کنترل هوشمند با ارائه ی روش های نوین تصفیه فاضلاب و نصب و بهره بردای انواع فیلتر تصفیه فاضلاب این خدمات را به شما با کیفیت بالا عرضه می کند. می توانید با مهندسین و متخصصین این شرکت برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.

دستگاه فیلتر پرس 300x150 - چرا استفاده از فیلتر تصفیه فاضلاب ضروری است؟

دستگاه فیلتر پرس جهت آبگیری لجن مازاد تصفیه خانه و تولید کیک زرد