فیلتر کربن اکتیو و ویژگی های آن

فیلتر کربن اکتیو و ویژگی های آن

فیلتر کربن اکتیو یکی از انواع فیلتر هایی است که برای صاف کردن آب از آن استفاده می شود. به طور کلی در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب استفاده از فیلتر ها جایگاه مهمی دارد. یکی از مهم ترین این فیلتر ها فیلتر کربن اکتیو  است. استفاده از فیلتر کربن اکتیو در بخش های مختلف در صنعت آب و فاضلاب و تصفیه بسیار کاربردی بوده و در بسیاری از سیستم های مرتبط با این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد فیلتر کربن اکتیو به گونه ای است که می تواند با فرایند های مخصوصی بر روی رنگ و بو و طعم آب تاثیر گذاشته و آن ها به حداقل رسانده یا به طور کامل از بین ببرد و میزان BOD و COD و مواد آلی و کلر آزاد موجود در آب را نیز کاهش دهد. اصلی ترین جز در فیلتر کربن اکتیو  همان بستر کربن اکتیو بوده که کلیه فرایند ها در آن روی می دهد. به بیان روشن تر در فرایندی که توسط فیلتر کربن اکتیو روی می دهد کربن اکتیو مواد آلی را از آب جذب کرده و با تجزیه آن ها می تواند موجب کاهش بار آلی موجود در آب گردد. در سطح داخلی کربن اکتیو سوراخ هایی وجود دارد که وجود انرژی موازنه نشده در این سوراخ ها و سطح اتم ها می تواند منجر به فرایند جذب شود. در فیلتر کربن اکتیو آب در ابتدا از بستر فیلتر عبور می کند. بستر در این فیلتر ها زغال کربن اکتیو به شکل گرانولی هستند که می تواند رنگ و بوی آب را حذف نماید. آب خروجی از فیلتر کربن اکتیو آب هایی عاری از رنگ و بو و طعم هستند.

نکته بسیار مهمی که در خصوص فیلتر کربن اکتیو باید مورد اشاره قرار بگیرد این است که در این فیلتر ها کیفیت آب ورودی بسیار مهم است. به این سبب که آب ورودی به فیلتر کربن اکتیو باید عاری از مواد جامد معلق و مواد کلوئیدی باشد. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که در سیستم های تصفیه پساب باید فیلتر کربن اکتیو پس از فیلتر شنی قرار داده شود تا در مرحله اول مواد جامد معلق توسط فیلتر شنی جذب شده و سبب فرایند حذف رنگ و بو و طعم و … توسط فیلتر کربن اکتیو انجام شود. فراموش نکنید آب ورودی به فیلتر کربن اکتیو باید تقریبا خنثی باشد. برای رسیدگی به این فیلتر ها باید پس از مدتی تا دمای 900 درجه در کوره فعال شود.

مشخصات فیلتر کربن اکتیو :

برای آشنایی بیشتر با فیلتر کربن اکتیو لازم است با مشخصات اصلی این فیلتر ها آشنا شویم. دانستن ویژگی های این فیلتر ها و بخش های اصلی که در عملکرد آن تاثیر دارند می تواند به بهره برداری صحیح و همچنین نگهداری مناسب و کم هزینه از این سیستم ها کمک شایانی نماید. اولین نکته در خصوص این گونه صافی ها این است که بدانیم جنس بدنه آن ها می تواند از مواد مختلفی ساخته شده باشد. متریال گوناگونی نظیر استیل یا فایبرگلاس و همچنین کربن استیل هایی که با استفاده از رنگ اپوکسی پوشش داده شده است برای این کار مورد استفاده سازنده ها قرار می گیرد. استفاده از هر یک از این متریال می تواند بر روی دوام و ماندگاری سیستم ها و همچنین قیمت آن ها تاثیر مستیم داشته باشد. هنگامی که مخزن اصلی فیلتر کربن اکتیو ساخته شد نوبت به استفاده از دانه ها کربن فعال می رسد. این دانه ها درون مخزن ریخته شده و رد واقع بستر اصلی مخزن را تشکیل می دهند. آب از این بستر عبور کرده و صاف می شود.

یکی از موضوعات مهم در بحث نگهداری از فیلتر کربن اکتیو این است که این فیلتر ها همانند انواع فیلتر شنی نیاز شستشو معکوس دارند و همان گونه که در خصوص فیلتر شنی مطرح می شود در صورت وجود مواد معلق جامد فیلتر ها باید به شکل دستی با اتوماتیک شسته شوند.  برخی از سیستم ها مجهز به شستشو دهنده ها نیمه اتوماتیک هستند. فیلتر کربن اکتیو دارای قابلیت تحمل فشار تا حدود 10 برابر است. علاوه بر این همه انواع فیلتر کربن اکتیو مجهز به شیر های هوا گیری و همچنین فشار سنج بوده که برای عملکرد صحیح دستگاه بسیار ضروری هستند.

بخش های مختلف یک فیلتر کربن اکتیو به شرح ذیل می باشد:

ورودی Input

خروجی Output

کربن اکتیو Carbon active

شیر هوا گیری Air valves

کانال U شکل U-Channel

زه کش Drain

صفحه نازل Nozzle plate

نازل Nozzle

Saddle

نکته مهمی که در خصوص بخش های مختلف فیلتر کربن اکتیو وجود دارد این است که زه کش و کانال U شکل در فیلتر های افقی وجود دارد و در فیلتر های عمودی این بخش ها دیده نمی شوند.

فیلتر کربن اکتیو و ویژگی های آن2 1 - فیلتر کربن اکتیو و ویژگی های آن

مزایای استفاده از فیلتر کربن اکتیو در سیستم های تصفیه آّب و پساب :

استفاده از فیلتر کربن اکتیو همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد مزایای بسیاری دارد.  یکی از مهم ترین ویژگی هایی که استفاده از این سیستم ها را رواج داده است استفاده آسان و ساده است. در واقع فرایند بهره برداری و نگهداری از فیلتر کربن اکتیو چندان پیچیده نبوده و به آسانی می توان اپراتور های خوبی را برای استفاده صحیح از این فیلتر ها تربیت نمود. از دیگر مزایای فیلتر کربن اکتیو این است که با سرعت قابل توجهی می تواند آب یا پساب مورد نظر را تصفیه نماید. این سرعت بالا در بسیاری از مواقع می تواند برای سیستم های بزرگ مفید واقع شده و هزینه های کمتری را متوجه آن ها نماید. موضوع بعدی که باز هم تا حد زیادی از لحاظ اقتصادی می تواند به صرفه صاحبان صنایع باشد هزینه های اندک نگهداری و بهره برداری است. نگهداری و بهره برداری از فیلتر کربن اکتیو به آسانی انجام می گیرد و هزینه زیادی را هم متوجه کارفرمایان اصلی نمی نماید. نکته بسیار مهم دیگری که باید در خصوص فیلتر کربن اکتیو به آن اشاره نمود این است که فیلتر کربن اکتیو برای بهره برداری و نصب نیاز به فضای اندکی دارد و از این لحاظ نیز در مقایسه با سایر تجهیزات محدودیت های کمتری دارد.

فیلتر کربن اکتیو در چه فضا هایی کاربرد دارد؟

فیلتر کربن اکتیو دارای استفاده های فراوانی در صنایع مختلف در حوزه آب و فاضلاب است. در طراحی و اجرای سیستم های تصفیه پساب و همچنین در انواع پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده از صافی های مختلف موضوع بسیار مهمی است. انواع صافی ها یا فیلتر شنی و همچنین صافی هایی نظیر فیلتر کربن اکتیو در کنار هم می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد و آب خروجی از این سیستم ها را بر اساس استاندارد های مورد نیاز فیلتر نماید. حذف ذرات معلق، رنگ، طعم، بو و … با استفاده از ترکیب این دو فیلتر امکان پذیر است و به همین دلیل اهمیت بالایی دارد. استفاده از فیلتر کربن اکتیو در بخش های مختلفی امکان پذیر است. یکی از استفاده های اصلی از فیلتر کربن اکتیو استفاده در استخر های شنا است. در استخر های شنا آب باید عاری از هر گونه رنگ و بو و طعم باشد و به همین سبب استفاده از این گونه فیلتر ها در استخر هایی که برای شنا در منازل یا باشگاه ساخته می شود امری ضروری به شمار می آید.

یکی دیگر از استفاده هایی که از فیلتر کربن اکتیو می شود کار گذاشتن این صافی ها در صنایع غذایی است. از دیگر مواردی که به عنوان موارد مصرف فیلتر کربن اکتیو به آن اشاره می شود در صنایع شیمیایی است.

انتخاب صحیح تجهیزات در سیستم های تصفیه آب و پساب از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این زمینه باید از کارشناسان حرفه ای مشاوره گرفت تا علاوه بر انتخاب دستگاهی که نیاز های سیستم را به خوبی فراهم کند دستگاهی تهیه شود که از لحاظ هزینه نیز مناسب باشد. توجه به هزینه های اولیه و هزینه های که در طول بهره برداری و نگهداری از سیستم به آن تحمیل می شود می تواند منجر به راه اندازی یک سیستم کارآمد و در عین حال مناسب از لحاظ هزینه های شود.  کارشناسان شرکت پرتو کنترل با شناخت صحیح از دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب و به ویژه آشنایی کامل با فیلتر کربن اکتیو و نحوه عملکرد و انواع آن می توانند در این زمینه مشاوره های مناسبی را به شما ارائه دهند و علاوه بر این خرید تجهیزات از فروشندگان معتبر نیز دارای اهمیت بالایی است که می توانید این گام را نیز در کنار مشاوران و کارشناسان شرکت پرتو کنترل به اطمینان بردارید.

× مشاوره آنلاین