فیلتر کربن اکتیو و موارد استفاده از آن

فیلتر کربن اکتیو و موارد استفاده از آن

فیلتر کربن اکتیو نوعی صافی است که در بخش های مختلف سیستم های تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار می گیرد.  این فیلتر ها کنه به آن ها فیلتر زغال فعال هم گفته می شود بر اساس کربن فعال شده عمل می کنند. کربن موجود در فیلتر کربن اکتیو با استفاده از اکسیژن فرآوری می شود و در سطح آن سوراخ های ریز بسیاری ایجاد می شود.  این سوراخ ها موجب ایجاد یک سطح ویژه وسیع می شود که در نهایت به عنوان بستری مناسب برای فیلتر کربن اکتیو مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی مهمی که در فیلتر کربن اکتیو وجود دارد میزان جذب بسیار بالای آن ها است. در این فیلتر ها می توان از فرایند های جذب فیزیکی و با جذب شیمیایی استفاده کرده و گاز هایی که به عنوان آلاینده هستند حذف نمود.  همچنین می تواند از آن ها برای جذب نیتروژن نیز بهره برد. فیلتر کربن اکتیو دارای طبقه بندی های مختلفی است که این طبقه بندی بر اساس میزان جذب صورت می گیرد. نکته مهم در خصوص فیلتر کربن اکتیو این است که باید پس از مدت زمانی تعویض شده و کربن فعال جدید در آن ها جایگزین گردد.

روش تولید کربن فعال برای استفاده در فیلتر کربن اکتیو به دو صورت است:

واکنش های فیزیکی که منجر به تولید کربن فعال می شوند. به صورتی که در این روش با بهره گیری از گاز ها، ماده اولیه به کربن اکتیو تبدیل می شود. این فرایند طی یک مرحله انجام می شود و گاهی اوقات بر اساس شرایط ممکن است طی دو مرحله صورت پذیرد. این دو مرحله با عنوان های کربنیزه کردن و اکتیو کردن یا اکسید نمودن شناخته می شوند.

واکنش هایی شیمیایی نیز می تواند برای فعال کردن کربن مورد استفاده قرار گیرند.

استفاده از کربن فعال در فیلتر کربن اکتیو و سایر صنایع :

از کربن فعال علاوه بر فیلتر کربن اکتیو می توان در برخی صنایع دیگر نیز استفاده نمود. به طور کلی با توجه به ویژگی های عملکردی این ماده موثر استفاده از آن در صنایع مختلف به صورت وسیع صورت می گیرد. در ادامه به معرفی برخی از این کاربرد ها خواهیم پرداخت:

1- در صنایع و بخش های مرتبط با تصفیه آب به صورت استفاده در فیلتر کربن اکتیو مورد استفاده قرار می گیرد. از فیلتر کربن اکتیو می توان برای تصفیه آب آشامیدنی و آب های مورد استفاده در کشاورزی و صنعت استفاده کرد. عملکرد فیلتر کربن اکتیو به گونه ای است که آب را عاری از هر گونه بو و طعم و رنگ می نماید.

2- استفاده گسترده از کربن فعال در صنایع غذایی از دیگر مصارف این ماده به شمار می آید. در تولید قند و شکر از کربن فعال برای از بین بردن رنگ این مواد بهره برده می شود. همچنین در صنایعی که به تولید انواع نوشیدنی ها مرتبط است مانند کارخانه های تولید آب میوه از کربن فعال برای بهبود رنگ محصولات تولیدی استفاده می شود.

3- علاوه بر تصفیه آب از کربن فعال برای تصفیه هوا نیز استفاده می شود. در تولید انواع تصفیه کننده های هوا و خوش بو کننده ها می توان از کربن فعال استفاده نمود.

Activated Carbon - فیلتر کربن اکتیو و موارد استفاده از آن

عملکرد کربن فعال به موارد مختلفی بستگی دارد یکی از این موارد نوع ماده اولیه ای است که مورد استفاده قرار گرفته است. موضوع بدهی مشخصات فیزیکی است که برای محصول تولیدی مد نظر قرار می گیرد.  علاوه بر این موارد، مشخصات میزان جذب نیز در این امر تاثیر به سزایی دارد.

آشنایی با فعال سازی کربن اکتیو مورد استفاده در فیلتر کربن اکتیو :

برای فعال سازی کربن فعال می توان از روش هایی مانند فعال سازی شیمیایی و فعال سازی با استفاده از بخار بهره برد.

فعال سازی کربن اکتیو به روش شیمیایی:

فعال سازی کربن اکتیو برای استفاده در فیلتر کربن اکتیو و سایر حوزه هایی که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد به صورت شیمیایی می تواند صورت بگیرد. در این شیوه با توجه به مواد اولیه مورد استفاده می توان از مواد شیمیایی ویژه ای استفاده نمود. معمولا در زمانی که ماده اولیه برای تولید کربن فعال از جنس چوب یا زغال باشد از شیوه فعال سازی شیمیایی استفاده می شود. در نظر بگیرید برای این کار از موادی مانند اسید فسفریک و کلرید زینک استفاده می شود. روند انجام کار به این شکل است که ابتدا ماده اولیه مورد نظر با ماده شیمیایی مخلوط شده و حرارت داده می شوند. در این شرایط کربن فعال می شود. این زغال فعال شده در مرحله بعدی شستشو داده شده و پودر می شود. ویژگی مهمی که در محصول نهایی وجود دارد این است که این زغال دارای منفذ ها و تخلخل بالایی است و در نتیجه سطح ویژه مناسبی دارد.  در این حالت فرایند جذب مولکول های بزرگ بهتر صورت می گیرد.

فعال سازی کربن اکتیو به روش بخار:

این روش نیز یکی دیگر از روش هایی است که برای فعال کردن کربن اکتیو مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای مواد اولیه ای نظیر پوست نارگیل، زغال سنگ و یا چوب های نیم سوخته مناسب است. در این حالت نیز فرایند فعال کردن در حرارت بالا و در مجاورت بخار انجام می شود. موادی زغالی که در ابتدای این فرایند به بخار تبدیل می شوند water-gaz نام دارند. واکنش های مورد نظر در این روش باید در مجاورت هوا صورت بگیرد تا زغال دچار سوختگی نشود. محصول تولیدی توسط این فرایند دارای منافذ ریز تری در مقایسه با روش شیمیایی بوده و از آن برای جذب در مایعات و گاز ها استفاده می شود.

ویژگی های جذب در کربن فعال مورد استفاده در فیلتر کربن اکتیو :

برای آن که با ویژگی های جذب در کربن فعالی که در فیلتر کربن اکتیو یا سایر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد آشنا شوید باید بدانید به طور کلی انتخاب ماده اولیه و نوع و فرایند های انجام گرفته بر روی آن می تواند بر ویژگی های جذب اثر گذار باشد.

در میان ویژگی های مختلفی که می تواند فرایند جذب را تحت تاثیر قرار دهد ویژگی هایی نظیر سطح ویژه، بزرگی و کوچکی منافذ شکل گرفته و میزان تخلخل دارای اهمیت فراوانی هستند. در خصوص سطح گفته می شود که هر چه اندازه سطح بیشتر باشد سطح بیشتری برای انجام فرایند جذب وجود خواهد داشت. اما اندازه منافذ موجب شده تا دسته بندی مختلفی برای کربن فعال ایجاد شود. بر این اساس انواع کربن فعال به دسته های زیر تقسیم می شوند:

Micropores

Mesopores

Micropores

به طور کلی دسته های Micropores برای جذب مواد مورد استفاده قرار می گیرند و سته Micropore برای جا به جایی مناسب هستند.

در نهایت مورد بعدی که باید به آن اشاره نمود میزان تخلخل است که هر چه بیشتر باشد عملکرد کربن فعال مناسب تر و قابل قبول تر خواهد بود.

فرایند جذب در زغال فعال مورد استفاده در فیلتر زغال اکتیو :

مهم ترین موضوع در خصوص عملکرد فیلتر زغال اکتیو، میزان و نحوه جذب زغال است. این فرایند به طور کلی طی سه مرحله اصلی انجام می شود.  در مرحله ابتدایی ذرات مورد نظر که محلول در سیال هستند با ذرات زغال در تماس قرار می گیرند. این مرحله مرحله ای است که سیال بر روی بستر کربن فعال در حال حرکت است. در گام بعدی ذرات در شبکه منافذ موجود در زغال پخش می شوند. این مرحله در واقع مرحله ای است که آغاز فرایند جذب از آن صورت می گیرد. هنگامی که ذرات جذب می شوند یک پیوند بازگشت ناپذیر در میان آن ها ایجاد شده و در واقع تشکیل این پیوند مرحله پایانی فرایند جذب بوده ذرات مورد نظر از سیال جدا می شوند.

پس از مدتی که زغال فعال در تماس با این ذرات قرار گرفت لازم است فرایند بازیافت بر روی آن صورت بگیرد. علت این امر این است که منافذ از ذرات اشباع شده و عملکرد سیستم را دچار اختلال می کند. برای این کار معمولا از فرایند بازیافت کربن استفاده می شود. نکته قابل توجه در این زمینه این است که انجام فرایند بازیافت هزینه زیادی را متوجه سیستم نکرده و نسبت به تولید اولیه کربن فعال بسیار به صرفه تر است.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد کربن اکتیو و همچنین استفاده از آن در فیلتر های کربن اکتیو می توانید با کارشناسان شرکت پرتو کنترل تماس گرفته و جدید ترین اطلاعات در این زمینه آگاهی یابید. همچنین تامین انواع فیلتر کربن اکتیو باید از فروشنده های قابل اعتماد صورت بگیرد و به همین سبب برای خرید این محصولات می توانید با شرکت پرتو کنترل تماس حاصل کرده و محصولی با کیفیت را تهیه نمایید.

× مشاوره آنلاین