مبانی اولیه در خصوص تصفیه آب و فاضلاب

مبانی اولیه در خصوص تصفیه آب و فاضلاب

تصفیه آب و فاضلاب یکی از مهم ترین صنعت ها در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست به شمار می آید. محققان فراوانی در این خصوص فعالیت می کنند تا بتوانند راه کار های نوینی جهت بهبود وضعیت آب و فاضلاب پیدا نمایند. طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب و یافتن روش های جدید برای بهبود وضعیت آب مصرفی بر اساس اصول مهندسی از جمله این فعالیت ها می باشد. با توجه به توسعه صنایع مختلف میزان تولید فاضلاب نیز هر روز در حال افزایش می باشد و همین امر صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست به ویژه منابع آبی نظیر رودخانه ها و دریاچه ها و دریا ها وارد نموده است.  این مشکلات در طولانی مدت سبب تخریب منابع آبی شده و می تواند منشا گسترش انواع بیماری های برای موجودات زنده و حتی انسان ها گردد. بر همین اساس آشنایی با مبانی اولیه طراحی انواع سیستم ها و پکیج تصفیه فاضلاب موضوعی است که باید به صورت کاملا علمی به آن پرداخته شود.

تصفیه آب و فاضلاب و تعاریف مربوط به آن

پیش از آن که با راه اندازی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب آشنا شویم لازم است اطلاعاتی در خصوص معانی و مفاهیم مرتبط با این سیستم ها داشته باشیم.

به طور کلی تصفیه فاضلاب فرایندی است که از چندین مرحله تشکیل شده و در آن عملیات های مختلفی برای کاهش یا حذف موادی که موجب آلودگی شده اند انجام می پذیرد. محصول خروجی از سیستم های تصفیه فاضلاب می تواند به عنوان منبعی جهت مصارف کشاورزی یا سایر مقاصد استفاده شود همچنین در برخی موارد با توجه به اطمینان از سلامت آب خروجی، می توان آن را به آب های جاری منتقل نمود. در صورتی که فاضلاب خام که حاوی انواع آلاینده های خطرناک است، بدون هیچ گونه فرایند تصفیه ای وارد آب های جاری گردد می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

علاوه بر این در خصوص تصفیه آب و فاضلاب می توان گفت که این فرایند ها به جهت جلوگیری از انتشار بیماری ها و حفظ سلامت جامعه و همچنین امکان استفاده مجدد از منابع آبی صورت می گیرد. در بسیاری از مناطق شهری و صنعتی به واسطه بنا شدن در محل هایی با زمین های سنگی یا محل هایی که دارای آب های زیرزمینی با سطح بالا هستند نیاز به سیستم ها و پکیج تصفیه فاضلاب امری ضروری تلقی می گردد.

پکیج تصفیه آب و فاضلاب

خطرات ناشی از عدم طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

عدم توجه به اجرای صحیح سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می تواند به طور کامل محیط زیست را تخریب نموده و همچنین می تواند سبب بروز انواع بیماری ها گردد. در گذشته استفاده از چاه های جذبی یکی از روش های مرسوم برای دفع فاضلاب بوده اما این چاه ها به سرعت آب های زیر زمینی را آلوده گرده و سبب گسترش انواع بیماری ها و آلودگی می شدند. در واقع استفاده از چاه های جذبی سبب افزایش میزان آمونیاک در آب ها شده که همین امر منابع آبی را از دسترس خارج می کند. تنها در صورتی که هزینه های فراوانی صرف تصفیه آب این منابع شود می تواند برای استفاده انسان مناسب گردد. در برخی موارد دیده شده که از فاضلاب خام و پیش از این که از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب استفاده شود به عنوان منبعی جهت آبیاری زمین های کشاورزی استفاده گردیده است که همین امر نیز تبعات فراوانی را به همراه دارد. انتشار انواع آلودگی های از طریق محصولات تولیدی در این زمین ها یکی از مهم ترین عوامل شیوع بیماری ها در میان افراد شناخته شده است. در واقع آلودگی های موجود در فاضلاب از طریق محصولات کشاورزی به چرخه غذایی راه پیدا کرده و می تواند حیوانات و انسان ها را به طور کامل تهدید نماید. حتی افرادی که در زمین های کشاورزی مشغول به کار هستند نیز به سبب قرار گرفتن در معرض منابع آلودگی می توانند سبب انتشار آن گردند.

یکی دیگر از مشکلاتی که عدم استفاده از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می تواند به وجود بیاورد آلودگی منابع آبی و افزایش تلفات و مرگ و میر آبزیان است. ورود فاضلاب های تصفیه نشده به رودخانه و منابع آبی سبب کاهش اکسیژن آب و همچنین کاهش رشد جلبک ها شده که می تواند مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد. در برخی موارد مواد معلق موجود در فاضلاب ها در طولانی مدت در کف منابع آبی ته نشین شده و مانع از تخم ریزی ماهی ها و سایر آبزیان در کف رودخانه ها می شود.

images about b - مبانی اولیه در خصوص تصفیه آب و فاضلاب

مزیت های استفاده از پساب حاصل از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب و همچنین انواع پکیج تصفیه فاضلاب بر اساس اهداف از پیش تعیین شده ای طراحی می شوند و به همین سبب استفاده از پساب خروجی آن ها می تواند بسیار مفید و کاربردی به شمار بیاید. پساب تصفیه شده می توانند در صنایع مختلفی مانند کشاورزی و آبزی پروری و همچنین فضای سبز و صنایع تفریحی مورد استفاده قرار بگیرند. با توجه به کمبود منابع آبی قابل دسترسی در سطح کره زمین، استفاده از سیستم های تصفیه آب و فاضلاب برای بهبود کیفیت پساب ها و استفاده مجدد از آن ها در صنایع مذکور بسیار با ارزش به شمار می آید. پساب های تصفیه شده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب دارای مقادیر فراوانی مواد مغذی هستند و این در حالی است که این پساب ها از آلاینده های محیطی عاری بوده و می توانند به عنوان منبعی مناسب جهت تغذیه گیاهان در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از این پساب های توانسته به شکل قابل توجهی بازده محصولات تولیدی را در زمین های کشاورزی افزایش دهد. علاوه بر این با توجه به تامین مواد مغذی از این طریق، استفاده از انواع کود های شیمیایی نیز کاهش یافته و همین امر نیز می تواند سطح سلامت جامعه را افزایش دهد.

سیستم های تصفیه آب و فاضلاب و معرفی انواع منابع آبی

به طور کلی منابع آبی در مختلفی در طبیعت وجود دارند که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی است و می تواند در بخش های مختلفی از زندگی موجودات نقش های اساسی ایفا نماید. طراحی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب برای بهبود وضعیت آب موجود در این منابع باید بر اساس اهداف و اصول مشخصی انجام شود.

منابع آبی به سه دسته اصلی آب های زیر زمینی، آب های سطحی و آب های شور موجود در دریا ها و اقیانوس های تقسیم بندی می شوند. همان گونه که اشاره شد هر کدام از این منابع آبی مشخصات ویژه ای دارند اما آن چه که میان همه آن ها مشترک است وجود نا خالصی ها در آب است.  به طور کلی باید در نظر داشت که آب خالص در طبیعت وجود ندارد و همواره آب ها حاوی انواع یون ها، گاز های محلول و مواد معلق هستند.

منابع آبی می توانند در کشاورزی، صنعت، سیستم های گرمایشی، سیستم های سرمایشی و … مورد استفاده قرار بگیرند. در این میان استفاده از منابع آبی به عنوان آب آشامیدنی از اهمیت بالایی برخوردار است. آبی که برای آشامیدن مورد استفاده قرار می گیرد باید عاری از هرگونه مواد معلق یا رنگ و مواد کلوئیدی باشد. همچنین سیستم های تصفیه آب و فاضلاب باید به گونه ای عمل نماید که آب آشامیدنی فاقد میکروب ها و عوامل بیماری زا گردد. عدم وجود مواد سمی در آب از دیگر ویژگی های حیاتی است که باید آب های آشامیدنی داشته باشند. به طور میزان استانداردی برای مواد آلی و همچنین مواد اکسید کننده در آب های آشامیدنی وجود دارد که وجود مقادیر بالاتر از این حد استاندارد می تواند آب را برای مصرف شرب غیر قابل استفاده نماید. استاندارد هایی که برای آب آشامیدنی در نظر گرفته شده است بر اساس مطالعات دقیق توسط محققان سازمان WHO یا سازمان بهداشت جهانی مشخص گردیده است. آن چه موجب شود که اهمیت سیستم های تصفیه آب و فاضلاب به ویژه برای آب های آشامیدنی بسیار زیاد شود این است که این آب ها به طور مستقیم با سلامت افراد در ارتباط هستند. حذف آلاینده های میکروبی و بیماری زا، افزایش یا کاهش برخی از یون ها، بهبود کیفیت آب از نظر بو، رنگ و مزه همه از جمله مواردی است که اهمیت این موضوع را نمایان می کند.

با توجه به اهمیت موضوع طراحی و اجرای سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، کارشناسان شرکت پرتو کنترل آماده ارائه خدمات کارشناسی در خصوص انواع سیستم های مورد استفاده در این صنعت و همچنین مشاوره و تامین تجهیزات مورد نیاز می باشند.

images about c - مبانی اولیه در خصوص تصفیه آب و فاضلاب
× مشاوره آنلاین