بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین   به عنوان یکی از مهم ترین بخش ها در موضوع آب و پساب مطرح می شود. داشتن اطلاعات کافی در خصوص پارامتر های اثر گذار در وضعیت منابع آبی و پساب حاصل از صنایع می تواند در تصمیم گیری های مهم در خصوص وضعیت این منابع اثر گذار باشد و این اطلاعات با استفاده از مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین امکان پذیر است. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در خصوص بخش های مختلف ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین و همچنین مفاهیم مربوط به آن ها بیان کنیم. علاوه بر این به بررسی مهم ترین متدهای اندازه گیری پارامتر های مورد نیاز برای پایش پساب های خروجی از سیستم های مختلف، پارامتر هایی که در موضوع مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین مطرح هستند و همچنین پارامترهای بیولوژیکی مهم شامل اندازه گیری ریز جلبک ها خواهیم پرداخت.

ریز جلبک معمولا در ورودی ها و آبگیر تجمع پیدا می کنند و پایش آن ها بسیار مهم است زیرا تجمع آن ها می تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع و همچنین کاهش اکسیژن گردد. در میان پارامتر هایی که باید مورد پایش قرار بگیرند اندازه گیری فسفات و مواد مغذی دارای اهمیت بالایی است. همچنین اندازه گیری SiO2 در چرخه خنک سازی ثانویه موضوعی است که باید اطلاعات کافی در خصوص آن ها کسب گردد. لازم به ذکر است تنها روش اندازه گیری این پارامتر استفاده از روش های کالری متری است.

بخش های مختلف ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

اجزا و مفاهیم مختلفی در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین آب و پساب وجود دارد که پیش از آشنایی با فرایند های صورت گرفته در این ایستگاه ها لازم است با این اجزا و مفاهیم آشنایی کامل پیدا نمایید.

در نظر داشته باشید یکی از مهم ترین اجزایی که در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین وجود دارد و در واقع می توان آن را به عنوان جزئی اساسی معرفی نمود سنسور ها هستند.

سنسورها داری قابلیت سنجش وضعیت منبع آبی مورد نظر هستند. آن چه در خصوص سنسور ها باید مورد توجه قرار داده شود دقت اندازه گیری و همچنین صحت اندازه گیری است. علاوه بر این آیتم هایی نظیر رزولوشن دیجیتالی، زمان پاسخگویی و پروتکل خروجی سنسور نیز می تواند در عملکرد آن نقش مهمی ایفا نماید. منظور از نوع خروجی شکل های آنالوگ یا دیجیتال و غیره است.

علاوه بر این در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین دیتالاگر و همچنین نمایش گرهای محلی وجود دارد. دیتالاگرها د واقع وظیفه دارند تا اطلاعات خام را به واحد های مهندسی تبدیل نمایند. این اجزا دارای حافظه داخلی بوده و سیستم های مختلف خروجی دارند. علاوه بر این بر اساس مدل و نوع دیتالاگر ها می توانند دارای صفحه نمایش و صفحه کلیدی فیزیکی با لمسی باشند.

LD 300x300 1 - بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

همان گونه که از نام این مراکز پیدا است، انتقال آنلاین داده ها مهم ترین موضوعی است که باید مد نظر قرار داده شود. بر همین اساس در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین بخش وجود دارد که به آن شامل مودم و  GPRS/GSM می باشد. این بخش ها در واقع امکان انتقال داده ها را به شکل آنلاین فراهم می آورند. دیتا های ارسال شده باید در نرم افزار های ویژه ای نمایش داده شوند. همچنین وجود بخش مدیریتی در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین بخش بسیار مهمی است. برنامه ریزی ها و کنترل فرمان های ارسال شده به سیستم از طریق سیستم ها PLC در این مراکز انجام می پذیرد.

در واقع اگر بخواهیم روند انجام فرایند اندازه گیری را در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اطلاعات از طریق سنسور ها جمع آوری شده و به دیتالاگر ها منتقل می شود پیش با استفاده از مودم دیتاها به صورت آنلاین به مرکز مورد نظر ارسال شده و با استفاده از نرم افزار های مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد. کنترل همه این مراحل با استفاده از سیستم PLC انجام می پذیرد.

چگونه سنسور ها در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین نصب می شود؟

نصب سنسور ها در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین باید با استفاده از روش های استاندارد انجام گیرد. به طور کلی روش های استاندارد برای نصب سنسور ها به دو بخش اصلی تقسیم می شود. یک روش نصب سنسور ها به صورت غوطه ورد است. به این روش مستغرق (in-situ) گفته می شود. روش دیگری که برای نصب این سنسور ها مورد استفاده قرار می گیرد روش استخراجی است که به روش extractive معروف است. انتخاب این روش ها بستگی به موارد ذیل دارد:

  • شرایط و ویژگی های محل مورد نظر
  • نوع و وضعیت سیال مورد پایش
  • انتخاب پارامتر هایی که برای اندازه گیری مورد نیاز است
  • تعیین روش و متد مورد نظر برای پایش

با توجه به این که هر کدام از این روش ها دارای مزیت ها و مشکلات و محدودیت هایی هستند لازم است در زمان انتخاب آن ها بررسی های و مطالعات مهندسی مربوطه انجام پذیرد.

اهمیت مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین 300x169 1 - بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

مزایا و معایب روش های نصب سنسور در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

همان گونه که اشاره گردید روش های نصب سنسور ها در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین دارای مزایا و معایبی است که آشنایی با آن ها جهت انتخاب روش مناسب نقشی حیاتی دارد. در روش غوطه ور، می توان اندازه گیری را در شرایط مختلف انجام داد و همچنین داده های جمع آوری شده واقعی و در محل انجام می شود. اما در کنار این ویژگی ها باید گفت در این حالت سنسور ها به شرایط هیدرولیکی که در آن قرار می گیرند بسیار حساس بوده و برای نصب آن ها باید محل های مناسب را انتخاب نمود. همچنین جهت جلوگیری از خوردگی سنسورها باید برنامه ریزی دقیقی برای شستشوی آن ها در نظر داشته باشید. در خصوص روش نصب سنسور ها به صورت استخراجی می توان گفت این روش در برخی از متد های اندازه گیری به عنوان تنها روش نصب سنسور شناخته می شود و می تواند آنالیز دقیقی در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین انجام دهد. اما این روش نصب در شرایطی که کدورت بالا باشد مشکلاتی ایجاد می کند و همچنین امکان گرفتگی لوله ها در این روش وجود دارد. تکنیک های خاص نمونه برداری و انتقال نمونه از جمله عوامل محدودیت زا در این روش نصب است.

اهمیت شستشوی سنسورها در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

برای افزایش طول عمر سنسورها و کاهش هزینه های نگهداری لازم است از سیستم های شستشوی خودکار استفاده نمایید. در سیستم های نصب استخراجی باید راکتور ها و همچنین مسیر نمونه برداری همواره تمیز شود. برای تمیز کردن آن ها می توان از محلول آب و اسید سولفوریک استفاده نمود. اما در سیستم های غوطه ور برای تمیز کردن آن ها می توان از وایپر های مکانیکی، هوای فشرده و همچنین پمپاژ محلول آب و اسید سولفوریک استفاده نمود. بازرسی سیستم ها به صورت منظم و بر اساس برنامه ریزی در کنار برنامه تمیز کردن آن ها امری ضروری تلقی می گردد.

متد های اندازه گیری پارامتر ها در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین

متد های مورد استفاده برای اندازه گیری پارامتر ها ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین به ۴ دسته اصلی تقسیم می شود. برای انتخاب متد مناسب باید ابتدا پارامتر های مورد نظر را تعیین نموده و پس از بررسی ماتریس کیفیت آب و پساب، متد مناسب انتخاب می گردد.

متد های اندازه گیری پارامتر های مورد نظر در ایستگاه های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین شامل موارد ذیل هستند:

  • متد اندازه گیری شیمیایی برای اندازه گیری pH، ORP، DO و آمونیوم
  • متد اندازه گیری اپتیکال برای اندازه گیری DO، کدورت و TSS
  • متد اندازه گیری اسپکتوفتومتری برای SAC254 و UV-visible در این روش می توان از تنها یک طول موج مشخص استفاده نمود یا به جای این کار از محدوده ای از طول موج ها استفاده نمود.
  • متد Colorimetric

نکاتی در خصوص روش اسپکتوفتومتری: لازم به ذکر است در روش اسپکتوفتومتری صحت اندازه گیری های انجام شده به طور کامل وابسته به ماتریس کیفیت آب یا پساب مورد پایش می باشد. از طرفی کالیبراسیون یکی از مهم ترین بخش ها به شمار می آید و در واقع نمی توان ادعا نمود که امکان استفاده از سیستم ها بدون انجام کالیبراسیون امکان پذیر است. به خصوص در مورد اندازه DO که بیش از هر چیزی وابسته به انجام کالیبراسیون صحیح می باشد.

 

برای آشنایی بیشتر با مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین و همچنین تهیه تجهیزات مورد نیاز برای این کار می توانید از راهنمایی کارشناسان شرکت پرتو کنترل هوشمند استفاده نمایید.

ویژگی های مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین 300x300 1 - بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین
آنالایزر آنلاین 225x300 1 - بررسی کیفیت آب با استفاده مانیتورینگ و آنالایزر آنلاین
× مشاوره آنلاین