کلرزنی با هدف گند زدایی آب های آشامیدنی

کلرزنی فرایندی است که با هدف گند زدایی منابع آبی مورد استفاده قرار می گیرد. قرار دادن واحد گند زدایی در تصفیه خانه های آب موضوع بسیار حساسی بوده که با توجه به آب مصرفی اهمیت آن چندین برابر می شود. به عنوان مثال در تصفیه خانه های آب که هدف آن ها تامین آب شرب می باشد استفاده از انواع کلرزن مایع و کلرزن گازی می تواند منجر به تولید آبی عاری از عوامل بیماری زا شود. به طور کلی آب آشامیدنی یکی از اصلی ترین نیاز ها در جوامع بشری به شمار می آید که تهیه آن با استفاده صحیح از تکنولوژی های روز امکان پذیر خواهد بود. امروزه بروز بیماری های جدید و همچنین مقاوم شدن عوامل بیماری زا موجب شده تا افراد و متخصصان به دنبال راه کار های نوینی برای گند زدایی آب باشند. یکی از موضوعاتی که در زمینه کلرزنی باید مد نظر قرار گیرد این است که علاوه بر عملکرد صحیح و گند زدایی مناسب، ایجاد محصولات جانبی که طی فرایند کلر زنی به وجود می آیند ممکن است مشکلاتی را در کیفیت آب آشامیدنی به وجود بیاورد. یکی از مواردی که می تواند به جای فرایند کلر زنی در تصفیه و گند زدایی آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد دی اکسید کلر می باشد. دی اکسید کلر ویژگی هایی دارد که می تواند مشکلات موجود در کلرزنی را از بین ببرد.

معرفی انواع سیستم های کلرزنی آب :

به طور کلی برای آن که آب آشامیدنی تحت فرایند کلرزنی قرار گیرد از تجهیزات مختلفی استفاده می گردد. این تجهیزات و دستگاه های به دو دسته اصلی تقسیم می شود. که در ادامه به معرفی هر یک و ویژگی های عملکردی آن ها خواهیم پرداخت. دستگاه های کلرزن مایع و کلرزن گازی دو دسته اصلی در این تقسیم بندی هستند. دستگاه های کلرزن مایع دستگاه هایی هستند که در آن ها هیپوکلریت کلسیم با آب مخلوط شده و محلول حاصل از آن به آب موجود در سیستم تزریق می گردد. یکی دیگر از روش های نامگذاری این دو روش بر اساس نوع عملکرد آن ها است. بر این اساس به روش کلرزن گازی، کلریناتور گفته می شود و در مقابل به جای کلرزن مایع عنوان هیپوکلریناتور اطلاق می گردد. هر یک از این سیستم ها با توجه به ویژگی های خود می توانند در شرایط مشخصی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال در سیستم های شهری برای آن که فرایند گند زدایی به خوبی و درستی انجام شود بهتر است از کلرزن گازی استفاده شود. اما در سیستم هایی که منبع آب کوچک تر است مانند تصفیه خانه های مربوط به اردوگاه ها و کارخانه استفاده از سیستم کلرزن مایع اثرات بهتری دارد. حتی برای شهر های کوچک نیز استفاده از کلرزن مایع بهینه تر از کلرزن گازی می باشد.

معرفی بخش های مختلف در سیستم کلرزن مایع

همان گونه که اشاره شد برای اجتماعات کوچک استفاده از سیستم کلرزن مایع می تواند اثرات مفید تری به همراه داشته باشد. یک سیستم کلرزن مایع دارای بخش های مختلفی است که به آن ها اشاره خواهیم نمود.

اولین بخش در کلرزن مایع مخزن اختلاط است. عملیات اختلاط کلر با آب در این مخزن و پیش از تزریق به آب انجام می پذیرد.

مخزن ذخیره محلول آب و کلر دومین بخش از این سیستم می باشد. هنگامی که آب و کلر با هم مخلوط شده و آماده تزریق به سیستم بود لازم است در یک مخزن معینی نگه داشته شوند.

سومین قسمت مخلوط کن یا میکسر نام دارد. ابن بخش باید فرآیند یکنواخت سازی کلر در آب و حل شدن آن را تسریع نماید.

علاوه بر این بخش ها که به عنوان بخش های اصلی یک کلرزن مایع شناخته می شوند این سیستم ها شامل سفت و پروانه های مخصوصی هستند که معمولا از جنس های مشخصی ساخته می شوند تا در برابر کلر مقاومت داشته باشند. همچنین استفاده از شلنگ ها و شیر های مخصوص نیز در این سیستم ها امری ضروری است.  یک کلرزن مایه دارای تابلو برق، پمپ های مخصوص برای تزریق کلر به سیستم، لوله مکش و شیر های تخلیه و بخش برای تزریق به لوله آب رسان می باشد.

 

کلرزنی با هدف گند زدایی آب های آشامیدنی2 - کلرزنی با هدف گند زدایی آب های آشامیدنی

انتخاب کلرزن مایع مناسب برای تصفیه آب

دستگاه های کلرزن مایع بر اساس نوع عملکرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. یکی از این دسته بندی ها روش بشکه ای یا دستی است که این روش برای منابع آبی که تحت فشار نیستند بسیار مناسب می باشد. منابع آبی مانند رودخانه ها و چشمه های در این دسته بندی قرار می گیرند. اهمیت این موضوع در این است که در این سیستم ها نیازی به استفاده از نیروی برق برای انجام تزریق نبوده و این فرایند به صورت ثقلی انجام می پذیرد. این دستگاه های ویژگی مهم دیگری دارند که این ویژگی سادگی در استفاده از آن ها و همچنین عدم نیاز به لوازم یدکی برای انجام بهره برداری می باشد. در سیستم های ثقلی مشکلاتی نظیر انسداد مجاری دیده نمی شود و همین موضوع به عنوان یکی از مزیت های اصلی آن ها تلقی می گردد.

به طور کلی برای آن که بتوان دستگاه کلر زن مایع مناسب را انتخاب نمود لازم است شرایط محیطی را مورد بررسی قرار داده و بر اساس امکانات و شرایطی که در دسترس است بهترین روش را انتخاب نماییم. یکی از موضوعات مهم دسترسی به منبع برق برای انجام فرایند کلرزنی است. در صورتی که در منطقه مورد نظر دسترسی به برق وجود نداشته باشند انتخاب سیستم دستی بهترین گزینه برای این کار می باشد. علاوه بر این مواردی نظیر حداکثر آبی که باید تحت فرایند کلرزنی قرار گیرد و شدت و سرعت جریان آب نیز می تواند نقشی تعیین کننده در انتخاب روش کلرزنی داشته باشد. در واقع میزان تزریق کلر در سیستم ها باید تا حدی بر اساس میزان جریان آب محاسبه شود علت این امر نیز این است که میزان فشار تزریق کلر باید از فشار جریان آب بالاتر باشد. این امر علاوه بر روش کار می تواند نقشی مهم در انتخاب نوع پمپ تزریق کلر نیز داشته باشد. پمپ مناسب برای انجام فرایند کلرزنی باید دارای فشاری در حدود 1 تا 2 اتمسفر بالاتر از فشار جریان آب باشد.

تعیین میزان کلر مورد نیاز در سیستم های کلرزنی :

یکی از موضوعات مهمی که در فرایند کلرزنی باید مد نظر قرار گیرد تعیین مقدار مناسب کلر است که این امر بر اساس ویژگی هایی نظیر حداکثر آبی که باید گندزدایی شود و کیفیت فیزیکی و شیمایی و حتی ویژگی های بیولوژیکی آب تعیین می شود. اگر آب مورد نظر برای گند زدایی و کلرزنی آبی مطلوب باشد می توان از حدود 3 تا 5 میلی گرم در لیتر کلر برای آن استفاده نمود. به طور کلی کلر مورد نیاز از باقی مانده کلر اضافه شده به آب پس از کسر کلر باقی مانده به دست می آید. نوع کلر مورد استفاده نیز می تواند بر اساس منبع آبی مورد نظر انتخاب شود.  به این صورت که در اجتماعات کوچک و برای منابع نسبتا کوچک آب، استفاده از هیپوکلریت کلسیم رایج بوده و که در آن درصد وزنی کلر به حدود 65 تا 70 می رشد و به همین سبب می تواند مقدار فراوانی کلر را آزاد نماید. در نظر داشته باشید که اگر آب مورد نظر دارای کدورت بالایی باشد یا در آن ناخالصی های فراوانی دیده شود میزان کلر آزاد که می تواند عملیات گند زدایی را انجام دهد کاهش می یابد. به همین دلیل در فرایند تصفیه آب در ابتدا نسبت به حذف مواد معلق موجود در آب اقدام کرده و پس از کاهش کدورت آب فرایند گند زدایی یا کلرزنی انجام می پذیرد. علاوه بر این وجود برخی از عناصر در داخل آب نیز می تواند بر این امر اثرگذار باشد. مانند این که وجود آهن و منگنز می تواند تا حد زیادی سبب از دسترس خارج شدن کلر شود زیرا صرف فرایند اکسیداسیون می شود. در نتیجه بررسی وضعیت این مواد در داخل آب نیز موضوع مهم دیگری است که می تواند در تعیین میزان کلر مورد نیاز اثرگذار باشد.

انتخاب دستگاه های کلرزنی به ویژه دستگاه های کلرزن مایع فرایند تخصصی بوده و باید با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شد پس از انجام محاسبه های دقیق مهندسی صورت پذیرد که به همین سبب توصیه می شود برای خرید و انتخاب دستگاه مناسب از مشاوران با تجربه و آشنا به دانش روز شرکت پرتو کنترل مشاوره دریافت نمایید.  همچنین در صورتی که قصد خرید سیستم کلرزنی را دارید این شرکت آمادگی تامین تجهیزات مورد نیاز برای شما را خواهد داشت.

× مشاوره آنلاین