فاضلاب خام چیست؟

فاضلاب، پساب، چرکاب و گندآب در واقع مایعی است که از آب مصرفی کاربران در واحدهای خانگی، صنعتی، کشاورزی، دامی و … تولید می گردد و انواع آلودگی ها را شامل می شود، به طوری که بدون انجام اقدامات لازم و مراحل مختلف تصفیه امکان مصرف این مایع در هیچ واحدی میسر نمی باشد. در زمینه تصفیه آب و فاضلاب همواره با اصطلاحات مختلفی مواجه هستیم که برای آشنایی بیشتر با این صنعت لازم است در ابتدا این اصطلاحات را با معانی و مفهوم خاص آن ها بشناسید، فاضلاب خام از جمله این اصطلاحات است که در این مقاله سعی داریم به توضیح و تفسیر آن بپردازیم.

بنابراین همانطور که گفته شد فاضلاب خام از جمله اصطلاحاتی که در صنعت تصفیه آب و فاضلاب اغلب با آن برخورد داریم و این سوال همیشه در ذهن ما ایجاد می شود که فاضلاب خام چیست؟ چگونه تولید می شود؟ یا اصلا مختص چه واحدهایی است و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این سوالات در ابتدا باید گفت که فاضلاب ها عمدتا به انواع مختلف شهری، صنعتی، کشاورزی، دامداری و بهداشتی و بیمارستانی تقسیم بندی می شوند تا در زمان دفع و تخلیه آن ها در محیط مطابق با درصد آلودگی آن ها اقدامات لازم در خصوص تصفیه فاضلاب ها صورت گیرد و به طور کلی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب به فاضلاب هایی که منابع و واحدهای گوناگون تولید شده اند و هنوز اقدامات تصفیه بر روی آن ها صورت نگرفته، اصطلاحا فاضلاب خام گفته می شود. بنابراین فاضلاب خام، فاضلابی است که توسط واحدهای گوناگون تولید شده و هنوز اقدامات لازم برای انجام عملیات تصفیه بر روی آن صورت نگرفته است.

بدین ترتیب در پاسخ به سوالات دیگر در این زمینه می توان گفت که این فاضلاب می تواند توسط هر واحدی تولید شود، یعنی منشا تولید آن می تواند واحدهای خانگی، صنعتی، کشاورزی، بیمارستانی و یا صنایع دامداری باشد؛ اما توجه داشته باشید که این فاضلاب هنوز تصفیه نشده و درصد قابل توجهی از مواد آلاینده و آلودگی ها را شامل می شود، بنابراین این فاضلاب در هیچ صنعت و واحدی قابل مصرف نبوده و کاربردی ندارد.

ترکیبات فاضلاب خام

فاضلاب خام نیز همچون سایر پساب ها و فاضلاب های واحدهای خانگی، صنعتی و … از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است و معمولا شامل مقدار قابل توجهی از ترکیبات آلی کربن دار، مواد آلاینده، انواع آلودگی ها و مواد معلق جامد می باشد که باید پیش از تخلیه فاضلاب در محیط از محتوای فاضلاب جدا گردیده و حذف شوند.

در حالت کلی و براساس آزمایشات انجام شده بخش قابل توجهی از محتوای این دسته از فاضلاب ها را ترکیباتی از کربن های آلی در برمی گیرد، یعنی چیزی حدود 60 درصد از ترکیبات فاضلاب های خام را ترکیبات کربن دار شکل می دهد. ترکیبات کربن موجود در فاضلاب های خام هم به صورت محلول و هم به صورت ذرات معلق در محتوای این فاضلاب وجود دارند و به کمک استانداردهای bod قابل اندازه گیری می باشند. در خصوص تصفیه و حذف ترکیبات کربن موجود درون فاضلاب های خام باید گفت که می توان این مواد آلاینده را به روش های مختلف ته نشینی، جداسازی، تصفیه های شیمیایی و بیولوژیکی از فاضلاب ها حذف و بدین طریق فاضلاب را تصفیه نمود.

ورود فاضلاب خام به منابع آب و خاک

همانطور که گفته شد فاضلاب خام، فاضلاب تصفیه نشده ای است که توسط واحدهای مختلف خانگی، صنعتی، کشاورزی یا حتی بیمارستانی تولید می شود. بنابراین می تواند شامل درصد قابل توجهی از آلاینده ها و آلودگی ها باشد که در صورت ورود به منابع طبیعی آب و خاک، آلودگی های زیست محیطی را افزایش دهد. بدین ترتیب لازم است که پیش از ورود به طبیعت توسط تکنولوژی های پیشرفته و فرآیندهای مختلف، تصفیه گردد.

در برخی مواقع یک باور غلط در میان مردم رواج دارد که فاضلاب خام فاضلابی است که توسط واحدهای خانگی تولید شده و منبع آن آشپزخانه، سرویس حمام و دستشویی می باشد و بر این اساس نیاز چندانی به تصفیه نداشته و از فاضلاب به دست آمده در زمینه آبیاری فضای سبز یا صنعت کشاورزی می توان استفاد نمود؛ اما باید بگوییم که چنین فرضیه ای کاملا غلط است!

فاضلاب خام یک فاضلاب تصفیه نشده است که در صورت ورود به طبیعت می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای محیط زیست و سلامت موجودات زنده به دنبال داشته باشد، چرا که این فاضلاب توسط هر واحدی می تواند تولید شود و آلودگی های خطرناکی را با توجه به محیطی که در آن تولید شده، شامل شود. بنابراین با توجه به واحدی که این فاضلاب در آن تولید شده، درصد آلودگی های موجود در فاضلاب می تواند مقادیر مختلفی را شامل شود.

بنابراین لازم است که پیش از ورود فاضلاب های خام به منابع طبیعی آب و خاک اقدامات لازم در زمینه تصفیه فاضلاب صورت گرفته و محتوای فاضلاب ها پس از تصفیه بررسی شود تا از ورود هرگونه آلودگی به طبیعت و افزایش آلودگی های زیست محیطی جلوگیری به عمل آید.

ردپای ویروس کرونا در فاضلاب خام

در اوایل سال 2020 میلادی یک ویروس ناشناخته و جدید به طور ناگهانی وارد زندگی بشر شد و با رشد تدریجی و سریعی تمام جهان را دربرگرفت. اکنون پس از گذشت یک سال کمتر کسی است که با کلمه کوئید-19 یا ویروس خطرناک کرونا آشنایی نداشته باشد. ویروس خطرناک کوئید-19 تقریبا یکسال است که به یک بیماری همه گیر در جهان تبدیل شده و با گرفتن جان روزانه هزاران انسان در سراسر جهان جدیدترین بیماری لاعلاج و کشنده شناخته می شود.

با توجه به آنکه این ویروس خطرناک هر روز کشته های زیادی را از خود برجای می گذارد، دانشمندان در پی یافتن یک راه درمان اقدامات مختلفی را در زمینه کنترل این بیماری معرفی کرده اند تا از تلفات بیماری بکاهند، با این حال رشد این ویروس خطرناک همچنان با سرعت زیادی روبه افزایش می باشد.

از جمله اقداماتی که در زمینه کنترل رشد این ویروس انجام شده اقداماتی است که در زمینه صنعت تصفیه آب و فاضلاب صورت گرفته است. استفاده از انواع مواد ضدعفونی و کلر در تصفیه آب از جمله اقداماتی است که در این خصوص انجام شده است و با توجه به آزمایشات صورت گرفته، گفته می شود که ویروس کرونا هرگز به آب آشامیدنی و تصفیه شده منتقل نمی شود یا در صورت انتقال امکان رشد ندارد.

با این تفاسیر لازم نیست که نگران آلودگی منابع آب آشامیدنی و مصرفی واحدهای مختلف باشیم؛ اما در این زمینه همواره با یک مسئله نگران کننده مواجه هستیم و آن ردپای کرونا در فاضلاب خام می باشد!

با توجه به تحقیقات انجام شده باید بگوییم که کرونا می تواند از طریق ادرار یا مدفوع شخص بیمار وارد فاضلاب شده و تا مدت ها درون فاضلاب زنده بماند. بنابراین این امکان وجود دارد که ویروس کوئید-19 از طریق فاضلاب های واحدهای مختلف به طبیعت وارد شده و منابع مختلفی را آلوده سازد، لذا لازم است که با توجه به رشد همه گیر و بسیار سریع این بیماری در تمام جهان اقدامات گسترده تری را در زمینه تصفیه فاضلاب ها انجام داد و از استفاده فاضلاب های خام و تصفیه نشده در واحدهای مختلف خصوصا واحدهای کشاورزی جلوگیری به عمل آورد.

شرکت پرتو کنترل هوشمند عرضه کننده به روز ترین پکیج های تصفیه فاضلاب و انواع تصفیه خانه های بتنی

برای ارتباط با مشاوران و واحد فروش ما کیلیک کنید.