دستگاه های آب شیرین کن

دستگاه های آب شیرین کن به عنوان یکی از نیاز های اصلی انسان امروز

همان طور که در خبرها شنیده ایم، جنگ ها در آینده بر سر منابع آبی می باشند. منابع آب های شیرین به شدت رو به کاهش اند. با گرم تر شدن تدریجی کره ی زمین، افزایش جمعیت و آب شدن ذخایر یخ های قطبی، مشکلی که بشر را تهدید می کند، کمبود منابع آبی شیرین در سرتاسر دنیاست. با توجه به قرار گرفتن کشور پهناور ما در مناطق خشک و کم آب جغرافیایی، این موضوع، کمبود آب های شیرین در ایران پهناور ما به مسئله ای جدی تبدیل شده است. لذا در این بخش علاوه بر معرفی دستگاه های آب شیرین کن به لزوم استفاده از آن نیز می پردازیم.
دسترسی به آب سالم در بخش های مختلف مانند کشاورزی، خانگی و صنعتی به صورت یک نیاز است که باید برطرف شود. لذا در پاسخ به این نیازها در بخش های مختلف دستگاه های تصفیه آب که به آن ها گاها آب شیرین کن نیز می گویند، در مدل های مختلف به بازار آمدند. هم چنین امروزه استفاده از سیستم‌ های آب شیرین کن به راهکاری بسیار مطلوب و به صرفه جهت رفع مشکل کم آبی به ویژه در مناطق خشک و ساحلی تبدیل شده است. هسته روش ‌های نمک ‌زدایی از آب دریا مبتنی بر تکنولوژی ممبران اسمز معکوس است.

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی

منظور از آب شیرین کن صنعتی، فقط تصفیه کردن آب های صنایع صنعتی نمی باشد؛ بلکه دستگاه تصفیه آب، در مقایسه بزرگتر از خانگی را دستگاه تصفیه آب صنعتی می نامند. دستگاه های تصفیه آب در مقیاس متوسط و کم حجم تر را به عنوان دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی می شناسند؛ و سیستم هایی که قادر به تصفیه آب در ظرفیت های بالا هستند و توانایی بالایی در تصفیه آب دارند را اغلب به نام دستگاه تصفیه آب صنعتی نام می برند. عمدتاً به سیستم هایی که ظرفیت بالاتر از ۳ متر مکعب آب تصفیه، در روز را دارند آب شیرین کن صنعتی گفته می شود. مبنا و اساس کار در این نوع ازسیستم های تصفیه کردن بر پایه تکنولوژی غشایی اسمز معکوس می باشد. که با استفاده از این روش می توان مزه تلخی، شوری و در کل میزان مجموع جامدات محلول در آب را کاهش داد. بدین ترتیب که، فرآیند اسمز معکوس می‌تواند جامدات محلول در آب خام را تا ۹۹% کاهش دهد. هم چنین حذف باکتری ها، ویروس ها و دیگر میکروارگانیسم ها با اسمز معکوس ۱۰۰% است.
آب شیرین کن صنعتی در صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، ریخته گری، مواد غذایی و آشامیدنی، آزمایشگاه ها، صنایع برودتی و حرارتی، مصرف آب شرب، تصفیه چاه و شیرین سازی آب در دریا و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد. علاوه بر آن دستگاه آب شیرین کن صنعتی براساس نیاز، برای مصارف گوناگون در ظرفیت ها و آنالیزهای مختلف تولید می گردد.
دستگاه آب تصفیه کن از نوع نیمه صنعتی به دستگاه هایی گفته می شود که نه از نوع خانگی بوده و نه از نوع صنعتی. این مدل از دستگاه تصفیه آب عموماً از ۲۰۰ گالن تا ۶۰۰ گالن (ظرفیت تصفیه در شبانه روز) طراحی می شوند که معمول ترین و پرفروش ترین آن ها دستگاه ۴۰۰ گالنی می باشد.
کاربرد های دستگاه آب تصفیه کن صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی برای کشاورزی:

با توجه به پیشرفت علم و کمبود منابع آبی، کشاورزی تبدیل به یک صنعت شده است، که اگر از علم روز استفاده شود، میزان بهره برداری آن هم بالا می رود. حتماً در جرائد و روزنامه ها خبر های زیادی در رابطه با از بین رفتن زمین های کشاورزی به علت افت کیفیت آب شنیده اید. با استفاده از دستگاه آب شیرین کن یا تصفیه آب صنعتی می شود با این مشکل مقابله کرد. کسانی که در حوزه ی کشاورزی به صورت آکادمیک و علمی فعالیت می کنند توانسته اند در این محیط ها با استفاده از تنظیم و بهبود خاک منطقه با روش های موجود و استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی و سیستم آبرسانی مناسب، محصولات مورد نظر خودشان را تولید کنند.
تصفیه آب صنعتی در پرورش ماهی آب یک چاه در صورتی برای پرورش ماهی مورد استفاده قرار میگیرد که با توجه به نوع ماهی پرورشی، مناسب باشد. پس نیاز به تغییراتی در کیفیت و آنالیز آب می باشد. در این حالت اولاً طبق آنالیز مورد نظر دستگاه تصفیه آب صنعتی برای چاه تهیه و طراحی می شود تا بهترین و مناسب ترین آب رو برای آن نوع ماهی به سادگی فراهم کند.

تصفیه آب صنعتی در کارخانجات و کارگاه ها:

در برخی از کارخانجات و کارگاه ها، بسته به نوع تجهیزات و ماشین آلاتشان، نیاز به دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارند که در این حوزه نیز بسیار متنوع است. برای مثال بعضی ماشین آلات و تجهیزات نیاز به آب مقطر دارند تا بتوانند کار کنند. برای این نوع دستگاه ها، اگر میزان مصرف کم باشد، از بطری های آب مقطر استفاده می شود اما اگر مصرف به صورت مداوم و یا حجم بیشتری از آب مقطر باشد از دستگاه تصفیه آب صنعتی آن هم از نوع آب مقطر ساز استفاده می شود.

تصفیه آب صنعتی برای تولید آب های بطری شده (اصطلاحاً آب معدنی):

بسیاری از افراد تصورشان درباره ی آب معدنی های موجود در بازار این است که تمام این مارک ها و برند های مختلف آب معدنی هر کدام یک چشمه ای رو پیدا کردند و با لوله کشی و تجهیزات پرکردن و پلمپ بطری ها آن ها را بسته بندی می کنند و به فروش می رسانند؛ در صورتی که اینطور نیست! فقط بعضی از برندهای آب معدنی هستند که واقعا از چشمه پر می شوند که باز هم با توجه به کمبود آب و افت کیفیت نیاز به دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت تعدیل املاح آب دارند و باقی آب های بطری شده به وسیله دستگاه های تصفیه آب پر می شوند.

اگر بخواهیم کاربرهای دستگاه های تصفیه آب را به صورت تیتر وار نام ببریم، می توان آن ها را به شکل زیر طبقه بندی کرد:

به منظور تهیه و تولید آب شرب از آب های شور ( مصارف شرب)
دستگاه تصفیه آب صنعتی در تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام و طیور
دستگاه تصفیه آب صنعتی در تأمین و تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی، گلخانه‌ای
دستگاه تصفیه آب صنعتی دوبل جهت تأمین و تولید آب فرآیندی کارخانه ‌های داروسازی و لوازم آرایشی
در تأمین و تولید آب فرآیندی کارخانه‌ های پتروشیمی، فولاد، نساجی، کاغذ سازی، رنگ‌سازی و …
دستگاه تصفیه آب صنعتی در تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
به منظور تأمین و تولید آب دیگ های بخار، سیستم های برودتی و مبدل های حرارتی
دستگاه تصفیه آب صنعتی در تأمین و تولید آب دستگاه های دیالیز بیمارستان ها
دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت بازیافت پساب های صنعتی
اکنون با انواع دستگاهای آب شیرین کن و لزوم استفاده از آن ها آَشنا شدیم. شرکت پرتو کنترل هوشمند، در این زمینه می تواند مشاوه ی تخصصی ارزشمندی به شما ارائه کند و نیازهایتان را برطرف نماید. هم چنین در این زمینه و با توجه به موارد مصرف شما، به عنوان راه گشای شما در این زمینه عمل کند.

× مشاوره آنلاین