روش هایی گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب

روش های گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب

گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب یکی از اصلی ترین بخش های به شمار می آید. با توجه به این که انواع مختلفی از میکروارگانیسم های بیماری زا در محیط های آبی وجود دارند برای آن که بهداشت جامعه تامین شود روش های مختلفی برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته است. آن چه در خصوص عملیات گند زدایی باید مد نظر قرار گیرد است که د پکیج تصفیه فاضلاب در ابتدا باید فرایند تصفیه به خوبی انجام گیرد و سپس در نهایت آب خروجی وارد مرحله گند زدایی شود.  این کار منجر به افزایش راندمان در تجهیزات مورد استفاده در این بخش می شود. یکی از اصلی ترین ترکیباتی که برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد کلر است. اما از نکات منفی که در خصوص استفاده از کلر به عنوان گند زدا باید به آن اشاره شود ایجاد محصولات جانبی است که در بسیار از موارد می تواند برای افراد و محیط زیست خطرناک باشد. به همین جهت مطالعات بر روی روش ها و مواد جایگزین کلر در سطح وسیعی انجام گرفته است. امروزه علاوه بر کلر از سایر ترکیبات برای گند زدایی استفاده می شود ترکیباتی نظیر آب اکسیژنه و پراسینگ اسید در این دسته قرار می گیرند. از دیگر روش هایی که برای گند زدایی استفاده می شود نیز می توان به استفاده از اشعه ماورا بنفش، ازن و ترکیب این روش ها با هم نام برد.

استفاده از ترکیبات شیمیایی برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب :

همان گونه ذکر شد از انواع ترکیبات شیمیایی برای انجام فرایند گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود اما علت این امر در ویژگی های فراوانی است که این مواد به عنوان گند زدا دارند. موادی که به عنوان گند زدا در سیستم های تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار می گیرند باید بتوانند میکروارگانیسم هایی که برای انسان ها بیماری زا هستند را از بین ببرند. اگرچه از بین بردن همه این بیماری زا ها با استفاده از یک ترکیب یا یک روش ممکن است میسر نباشد اما باید در نظر داشت از ماده ای برای گند زدایی استفاده شود که بیشترین تاثیر را بر روی عوامل بیماری زا داشته باشد. با توجه به این که ترکیبات شیمیایی می توانند با سایر مواد موجود در آب و فاضلاب ترکیب شوند باید دقت شود که محصولات جانبی تولید شده توسط آن ها برای انسان و محیط زیست ضرر نداشته باشد. علاوه بر این نباید استفاده از این مواد سبب تغییراتی در رنگ و بو و طعم آب داشته باشد. به ویژه این موضوع برای آب هایی که با هدف شرب تصفیه می شود بسیار اهمیت دارد. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که ترکیبات شیمایی به عنوان گند زدا باید داشته باشند پایداری اثر آن ها است. به این معنا که باید از نفوذ مجدد و به عبارتی از فعالیت مجدد میکروارگانیسم های بیماری زا در آب جلوگیری نماید. علاوه بر این ماده مورد استفاده باید در مدت زمان اندکی بتواند تاثیری قابل توجه بر عوامل بیماری زا داشته و آن ها را به آسانی و در کم ترین زمان از بین ببرد. استفاده از این مواد باید به آسانی صورت بگیرد و برای افراد خطرآفرین نباشد. در نهایت باید اشاره شود که به طور کلی در کنار همه ویژگی هایی که برای انجام فرایند گند زدایی باید در نظر گرفت بحث های اقتصادی نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به ویژه برای کار فرمایان و صاحبان صنایع استفاده از روش های کم هزینه تر با استقبال بیشتری مواجه می گردد.

روش هایی گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب1 1 - روش های گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب

کلر، متداول ترین روش گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب :

در مرحله گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب معمولا از کلر استفاده می شود. کلر بسیار موثر و قوی بوده و از پایداری قابل قبولی برخوردار است. کلر علاوه بر ویژگی های گند زدایی می تواند باعث از بین رفتن بوی بد فاضلاب شود.  حتی در برخی از موارد استفاده از کلر می تواند در از بین بردن ترکیبات روغنی و کاهش کدورت آب نیز اثر گذار باشد. کلر دارای بوی مخصوصی است که حتی می تواند باعث دور شدن حشرات از محیط شود. کلر زنی به وسیله کلرزن مایع و کلرزن گازی صورت می گیرد. کلر گازی دارای ویژگی های خاصی مانند خاصیت میکروب کشی بسیار بالا می باشد و به دلیل ارزان قیمت بودن آن به عنوان روشی متداول مورد استفاده قرار می گیرد.

مواردی که می تواند در اثر بخشی استفاده از کلر تاثیر داشته باشد به چند دسته تقسیم می شوند. اولین موضوع میزان کار مورد استفاده است که بر اساس شرایط آب و همچنین استاندارد های آبی خروجی تعیین می شود. منظور از شرایط آب میزان آلودگی های موجود در آب و همچنین شرایط pH آب است. علاوه بر این موارد دیگری نظیر مدت زمانی که کلر با آب و میکروارگانیسم ها در تماس است و همچنین شرایط دمایی آب در اثر بخش بودن این روش موثر خواهند بود. در زمان انتخاب هر یک از روش های مرسوم برای گند زدایی باید به وضعیت سرمایه گذاری و هزینه های مورد نیاز نیز توجه نمود. یکی دیگر از ویژگی های استفاده از کلر این است که می تواند از ایجاد کف در سیستم جلوگیری نماید و همچنین ترکیبات خطرناکی نظیر سیانید یا فنل را از بین ببرد. تخریب ساختار این ترکیبات روشی است که با استفاده از آن میزان این مواد خطرناک در آب کم می شود. به دلیل خاصیت اکسیداسیون بالایی که در کلر وجود دارد هنگامی که از آن به عنوان روش گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود می تواند از رشد جلبک ها جلوگیری کرده که این موضوع علاوه بر بهبود وضعیت آب خروجی می تواند هزینه های کمتری را در خصوص فرایند نگهداری به سیستم تحمیل نماید. استفاده از کلر به طور کلی مزیت ها و ویژگی هایی بسیاری دارد اما در کنار این موارد برخی از محدودیت ها نیز وجود دارد که می تواند روند انجام کار را با مشکلاتی مواجه نماید.

محدودیت های استفاده از کلر برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب

علاوه بر ویژگی های مثبتی که برای استفاده از کلر برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب به آن اشاره گردید باید در نظر داشت که هر روشی محدودیت ها و به عبارتی مشکلات و معایبی نیز دارد که در زمان تصمیم گیری باید به آن ها توجه ویژه ای نمود. یکی از محدودیت هایی که استفاده از کلر برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب به همراه دارد وجود بوی نامطبوع است. کلر یک ماده سمی و خطرناک بوده و مصرف آن باید بر اساس دستورات ایمنی مربوطه انجام شود. محدودیت دیگری که وجود دارد این است که برای اثر بخشی مناسب کلر جهت گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب به مدت زمانی در حدود 15 تا 30 دقیقه زمان لازم است و همچنین کلر می تواند میزان pH آب را تغییر داده و مشکلاتی را برای سیستم به وجود بیاورد. برخی از انواع عوامل بیماری زا می توانند در مقابل کلر مقاومت نشان داده و از بین نروند. در صورتی که در آب مقادیر بالایی از آهن یا منگنز وجود داشته باشد این موارد می توانند با کلر ترکیب شده و ایجاد رنگ نامطلوبی بکنند. باید به این نکته توجه شود که یکی از مهم ترین ویژگی های آبی که تصفیه می شود بی رنگ بودن آن است.

علاوه بر مواردی که ذکر شد باید اشاره شود که حمل و نقل و حتی ذخیره سازی کلر مستلزم رعایت نکات ایمنی فراوانی است و این امر یکی از محدودیت های بزرگی است که در سر راه استفاده از کلر برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب قرار دارد. خاصیت خورندگی بالای کلر می تواند حتی به سیستم و تجهیزات در صورت عدم توجه به آن ها خسارات فراوانی را وارد آورد.

روش هایی گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب4 - روش های گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب

آگاهی از مشکلات و ویژگی های استفاده از کار در سیستم هایی که برای گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند می تواند به متخصصان و کارشناسان کمک کند تا با توجه به شرایط موجود و هزینه و سرمایه گذاری هایی که مد نظر قرار داده اند بهترین سیستم را انتخاب نمایند.

  انتخاب دستگاه های کلرزن مایع با کلرزن گازی باید با دقت و بر اساس نیاز های منبع آبی و استاندارد های آب خروجی صورت پذیرد. در صورتی که نیاز به این اطلاعات دارید می توانید با کارشناسان شرکت پرتو کنترل ، تماس گرفته و ضمن مطرح کردن نیاز های خود بهترین مشاوره را دریافت نمایید.

  همچنین متخصصین این شرکت آماده ارائه خدمات مورد نیاز در خصوص تهیه انواع سیستم های گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب می باشند و می توانید با اطمینان خاطر خرید مطمئن را انجام دهید.

× مشاوره آنلاین