Familiarity with seven types of home water purifiers

آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی

ضرورت تصفیه آب مصرفی

آلودگی آب آشامیدنی می تواند بیماری های مختلفی را برای افراد به همراه داشته باشد و از آنجا که در برخی موارد اندازه گیری کیفیت آب مصرفی و قابل شرب تنها با آزمایشات دقیق و پیچیده قابل انجام می باشد، لذا لازم است که به منظور تهیه آب سالم و بهداشتی اعضای خانواده همواره از یک دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده نمود. در واقع دستگاه تصفیه آب خانگی یک راهکار اصولی و کاملا کاربردی در تامین آب شرب سالم و بهداشتی خانوارها محسوب شده و امروزه اغلب افراد در منازل خود حتما از یکی از انواع مدل های این دستگاه های تصفیه آب استفاده می نمایند تا آب مصرفی مورد نیاز خود را با کیفیت قابل اطمینانی تهیه نمایند.

دستگاه تصفیه آب خانگی براساس نیاز کاربران در مدل ها، سایزها و کاربردهای مختلف طراحی شده اند تا نیازهای کاربران را در محیط های گوناگون پاسخگو باشند، چرا که کیفیت آب مصرفی در نواحی مختلف بایکدیگر تفاوت داشته و لذا لازم است در هر محدوده ای با توجه به شرایط کمی و کیفی آب از انواع روش های تصفیه استفاده شود تا آب مصرفی و مورد نیاز کاربران در کیفیت مطلوب و دلخواه آنان تصفیه و تهیه گردد.

بنابراین با توجه به پیچیدگی های فرآیندهای تصفیه آب برخی دستگاه های تصفیه آب خانگی از یک روش و برخی دیگر از چندین روش به منظور تصفیه آب مصرفی استفاده می نمایند و از این رو دستگاه های تصفیه آب خانگی براساس نوع عملکردی که در تصفیه آب دارند، در انواع مختلفی دسته بندی شده و کاربران براساس نیاز خود از انواع مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی به منظور تامین آب آشامیدنی و مورد نیاز افراد خانواده خود استفاده می کنند.

معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر بخواهیم انواع روش ها و فرآیندهای تصفیه آب را در دسته بندی های خاصی قرار دهیم، به طور کلی می توان فرآیندهای تصفیه آب را در هفت روش جامع و اصلی عنوان کرد. بدین ترتیب در حوزه صنعت تصفیه آب و فاضلاب ما شاهد هفت نوع از دستگاه های تصفیه آب خانگی هستیم که هر یک از این دستگاه ها مبتنی بر یکی از هفت فرآیند اصلی تصفیه کار می کنند.

 فیلترهای کربنی، فیلترهای الیافی، سیستم اسمز معکوس، تقطیر، دستگاه های خنثی ساز و پمپ های تزریق مواد شیمیایی، ضدعفونی کننده ها و دستگاه های سختی گیر هفت نوع اصلی و مهم از انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی می باشند و هر یک روش خاص خود را در تصفیه آب مصرفی منازل دارند، به طوری که امروزه افراد براساس نیاز خود از انواع این ابزار در تهیه آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود از آن ها استفاده می کنند.

با این تعاریف شاید بپرسید کدام نوع از این دستگاه ها می تواند در تصفیه آب به ما کمک کند؟ یا کدام دستگاه از قابلیت های بهتری در زمینه تصفیه برخوردار می باشد؟

پاسخ به این سوالات در ابتدا کار دشواری است، چرا که هر یک از این دستگاه ها عملکرد خاصی در تصفیه آب داشته و هر یک کاربرد خاص و ویژه خود را دارند. بنابراین برای آنکه بتوانید یک دستگاه ایده آل برای منزل خود تهیه نمایید، در ابتدا لازم است که با انواع این دستگاه ها آشنا شوید و در نهایت دستگاهی را انتخاب و خریداری نمایید که متناسب با شرایط و نیاز شما طراحی شده باشد.

بنابراین اگر قصد خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی ایده آل را دارید که با کمترین هزینه ها بتواند بیشترین بازدهی را برای شما به همراه داشته باشد، مطالعه این مقاله را از دست ندهید، چرا که در ادامه این مقاله ضمن بررسی هفت نوع دستگاه های تصفیه آب خانگی و قابلیت های آن ها، به شما کمک می کنیم تا بهترین و ایده آل ترین دستگاه تصفیه آب خانگی را متناسب با نیاز و شرایط خود انتخاب و تهیه نمایید.

آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی2 - آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی

معرفی هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی

همانطور که اشاره شد دستگاه های تصفیه آب خانگی براساس عملکردی که در تصفیه آب دارند به هفت نوع اصلی دسته بندی می شوند و افراد براساس شرایط و نیاز خود می توانند از انواع این دستگاه ها در تامین آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود استفاده نمایند. در این بخش از مقاله سعی داریم انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی را همراه با قابلیت های کاربردی آن ها معرفی نماییم:

فیلترهای کربنی از جمله دستگاه تصفیه آب خانگی می باشند که می توانند انواع ترکیبات آلی، مواد آلاینده ها و آلودگی هایی همچون برخی باکتری های بیماری زا را از آب حذف کرده و طعم و بوی مطبوعی به آب ببخشند. با استفاده از فیلترهای کربنی به راحتی می توانید انواع آلودگی ها را از آب گرفته و در مدت زمان کوتاهی حجم بسیار زیادی از آب مصرفی مورد نیاز اعضای خانواده خود را تصفیه و تامین نمایید.

فیلترهای کربنی در انواع مختلفی تولید شده و قابل استفاده در محیط های گوناگون می باشند. فیلترهای کربنی سر شیر آب، زیر سینکی و تصفیه آب ورودی سه نوع اصلی از این دستگاه تصفیه آب خانگی می باشند که شما می توانید براساس شرایط و نیاز خود از هریک آن ها در مراحل تصفیه آب مصرفی خود استفاده نمایید.

  • دستگاه تصفیه آب خانگی از نوع فیلترهای الیافی:

فیلترهای الیافی از جمله دستگاه های پیش تصفیه ای هستند که شما می توانید به منظور تصفیه مقدماتی آب مصرفی از آن ها استفاده کنید. این فیلترها در سایزهای مختلف تولید و طراحی می شوند و اغلب به منظور جداسازی ذرات معلق و جامد موجود در آب از آن ها استفاده می کنند. در واقع آب با فشار بالایی از این فیلترها عبور داده می شود تا مواد معلق و جامد موجود در آن به الیاف درهم تنیده فیلتر برخورد کرده و درنهایت از آب جدا شود. این فیلترها عملیات تصفیه را به طور کامل انجام نمی دهند و همچنین لازم است برای تصفیه بهتر آب از فیلترهای دیگری از جمله فیلترهای کربنی پس از استفاده از این فیلترها، حتما استفاده کرد.

این دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از پیشرفته ترین و پرکاربردترین دستگاه های تصفیه آب می باشد که می تواند در مدت کوتاهی انواع مواد آلی، آلودگی ها و مواد آلاینده را از آب حذف نموده و حجم قابل توجهی از آب سالم و بهداشتی مورد نیاز شما را تهیه نماید.

با استفاده از دستگاه اسمز معکوس می توان به راحتی انواع مواد معدنی و املاح موجود در آب مانند نیترات، کلسیم و منیزیم را از آن جدا نمود و آب مصرفی و مورد نیاز کاربران را در کیفیت مناسب و قابل اطمینانی فراهم آورد.

  • دستگاه تصفیه آب خانگی تقطیر:

این دسته از دستگاه های تصفیه آب خانگی از روش تقطیر در زمینه تهیه آب سالم و بهداشتی مورد نیاز کاربران عمل نموده و با یک فرآیند خاص و ساده آب ناخالص و آلوده را به آب خالص و عاری از هرگونه آلودگی تبدیل می کنند. در این دستگاه آب ناخالص در یک مخزن از جنس استنلس استیل نگهداری می شود تا در زمان معین و با استفاده از انرژی الکتریکی دستگاه به نقطه جوش برسد، سپس بخار آب حاصل شده از فرآیند جوشاندن آب، از داخل یک کویل سرد عبور کرده و به آب خالص تبدیل می شود. آب خالص به دست آمده از این فرآیند به وسیله لوله های مخصوص از مخزن اولیه خارج شده و به مخزن دیگری جهت استفاده، انتقال داده می شود.

دستگاه های تصفیه آب خانگی تقطیر در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند و قابل استفاده در انواع محیط ها می باشند. بنابراین شما می توانید براساس نیاز خود از انواع این دستگاه ها در زمینه تامین آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود استفاده  نمایید.

آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی3 - آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی

از این دسته از دستگاه تصفیه آب خانگی همواره در تنظیم PH آب چاه یا آب مصرفی منازل می توان استفاده کرد. این فیلترها با تزریق مواد شیمیایی یا مواد خنثی ساز به آب PH آب را تنظیم نموده و کیفیت مورد نظر کاربران را تامین می نمایند. با توجه به آنکه PH آب می تواند در محیط های گوناگون متفاوت باشد، از این رو فیلترهای خنثی سازی و پمپ های تزریق کننده مواد شیمیایی در مدل های گوناگون طراحی شده اند تا در هر محدوده نیاز کاربران را پاسخگو باشند. بنابراین در هنگام انتخاب این دستگاه های تصفیه حتما با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت نمایید و با توجه به شرایط و نیاز خود از این ابزار در تنظیم کیفیت آب مصرفی خود استفاده کنید.

  • دستگاه تصفیه آب خانگی ضدعفونی کننده:

در تصفیه آب خانگی منازل می توان از انواع ضدعفونی کننده ها استفاده نمود؛ اما توجه داشته باشید که میزان استفاده از این مواد و نحوه انجام این کار فرآیند پیچیده ای است که لازم است از تخصص و مهارت کافی در این زمینه برخوردار باشید.

بنابراین یک روش قابل اطمینان و ایده آل در این زمینه استفاده دستگاه های تصفیه آب خانگی است که با کاربرد انواع مواد ضدعفونی کننده، فرآیند تصفیه آب را انجام می دهند. دستگاه تصفیه آب خانگی کلرزنی پیوسته از جمله دستگاه های تصفیه آب می باشد که با استفاده از انواع مواد ضدعفونی کننده همچون کلر، وایتکس و … فرآیند تصفیه آب را انجام داده و حجم قابل توجهی از آب سالم و بهداشتی مورد نیاز شما را تامین می کند.

این دستگاه در انواع مختلف و با کارکردهای متنوع تولید شده و قابل استفاده در انواع محیط می باشد. بنابراین شما می توانید براساس نیاز خود و با توجه به راهنمایی های کارشناسان در این زمینه از انواع دستگاه تصفیه آب خانگی ضدعفونی کننده در تصفیه آب مصرفی موردنیاز خود استفاده نمایید.

سختی گیرها از دیگر انواع دستگاهای تصفیه آب خانگی می باشند که با نصب شدن بر روی سیستم ورودی، آب مصرفی شما را تصفیه و املاح و مواد آلاینده موجود در آب را حذف می نمایند. این دستگاه با قابلیت های متفاوت طراحی شده و قابل نصب در انواع محیط ها می باشد. شما می توانید با توجه به درجه سختی آب مصرفی خود از انواع این دستگاه های تصفیه استفاده نمایید.

استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی سختی گیر اغلب در محیط هایی پیشنهاد می شود که درجه سختی آب بالا بوده و میزان یون های کلسیم و منیزیم محلول در آب افزایش یافته باشد. وجود چنین یون هایی در آب می تواند پیامدهای مختلفی از جمله  زبر شدن البسه بعد از شستشو، ایجاد لکه روی ظروف، مصرف بالای مواد شوینده در زمان شستن ظرف ها، تأثیرات نامطلوب روی پوست و مو در زمان استحمام و سایر موارد بهداشت فردی را برای کاربران به همراه داشته باشد، بنابراین برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی استفاده از یک دستگاه سختی گیر همواره می تواند راهکار ایده آل و مناسبی برای شما باشد.

در آخر می توان گفت که دستگاه های تصفیه آب در انواع مختلفی و با کارکردهای متنوعی طراحی شده اند تا در هر شرایطی نیاز کاربران را برطرف نمایند. بنابراین افراد می توانند با بررسی مشکلات خود و آزمایش دقیق کیفیت آب مصرفی منزل خود از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده نماید که متناسب با شرایط و نیاز آن ها طراحی شده باشد و در این راستا بهتر است که همواره از کارشناسان و متخصصین در این زمینه مشورت و راهنمایی گرفت.

آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی4 - آشنایی با هفت نوع دستگاه تصفیه آب خانگی
× مشاوره آنلاین