دریچه آب بند کشویی

که به آن دریچه قطع و وصل جریان نیز گفته می شود یکی از اجزای مهم در پکیج تصفیه پساب به شمار می آید. در تمام سیستم های تصفیه فاضلاب شامل تصفیه خانه ها و همچنین پکیج های تصفیه پساب، مبنای کار، حرکت سیال مورد نظر که عمدتا فاضلاب است در بخش های مختلف سیستم می باشد. کنترل حرکت سیال در این بخش ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با توجه شرایط سیستم و سیال انجام شود. به طور کلی دریچه آب بند کشویی در کانال های رو باز نقش مهمی در صنایع مرتبط با آب و فاضلاب ایفا می نمایند. این دریچه ها در گذشته با انواع پروفیل های آهنی و ورق ها تولید می گردید که مشکلات فراوانی را در زمان استفاده به همراه داشت. مواردی نظیر عدم آب بندی مناسب، وزن زیاد دریچه، ایجاد خورندگی در دریچه ها، طراحی هایی که مناسب با کانال ها و محل های نصب نبود و در نهایت عدم وجود لوازم یدکی مناسب از جمله این مشکلات به شمار می رفت. این مشکلات سبب تحمیل هزینه های فراوانی به صاحبان صنایع می گردید و به همین سبب مطالعات فراوانی در خصوص متریال مورد استفاده در تولید این دریچه ها و همچنین نحوه طراحی و ساخت آن ها ایجاد گردید. تولید دریچه آب بند با کیفیت و با عملکرد مناسب از جمله نتایج این تحقیقات به شمار می رود.

از دریچه آب بند کشویی در چه بخش هایی استفاده می شود؟

از دریچه آب بند کشویی یا همان دریچه قطع و وصل جریان برای کنترل جریان سیالات در صنایع مختلف حوزه آب و فاضلاب استفاده می شود. به طور کلی برای کنترل آب یا فاضلاب های ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب یا ایستگاه هایی که برای پمپاژ آب طراحی شده است از انواع دریچه آب بند کشویی استفاده می گردد. برای کنترل ورود و خروج آب به این بخش ها می توان دریچه آب بند کشویی را باز یا بسته نمود و با استفاده از این قابلیت ها کنترل کامل سیستم های تصفیه فاضلاب را کنترل نمود. عملکرد این دریچه ها به گونه ای است که در آن ها می توان ارتفاع سیال را کنترل نمود. همچنین سرعت حرکت سیال در مسیر و حتی تغییر مسیر حرکت با استفاده از مسدود سازی کانال از جمله کار هایی است که با استفاده از دریچه آب بند کشویی انجام می شود. گاهی اوقات برای از مدار خارج کردن بخشی از سیستم پکیج تصفیه فاضلاب مانند آشغال گیر ها یا سایر بخش ها از دریچه آب بند کشویی استفاده می شود. به این ترتیب جریان سیال ورودی به آن بخش قطع شده و می توان عملیات تعمیرات یا رفع عیوب موجود را به آسانی انجام داد. به طور کلی در طول زمان عملکرد سیستم های تصفیه آب لازم است برخی از تجهیزات سرویس های خاصی را دریافت نمایند تا بهره وری بالاتری در سیستم ایجاد شود و در این زمان است که می توان سیستم را تنها در بخش های مشخصی با استفاده از دریچه آب بند کشویی از مدار خارج نمود بدون این که مشکلی در عملکردی کلی سیستم ایجاد گردد.

دریچه آب بند کشویی 1 - آشنایی با انواع دریچه آب بند کشویی در پکیج تصفیه فاضلاب

دریچه های مورد استفاده در صنایع مختلف انواع گوناگونی داشته و هر یک ویژگی های مربوط به آن صنعت را دارا می باشند. یکی از انواع دریچه آب بند کشویی دریچه های سه طرف آب بند هستند. استفاده از این دریچه ها در پکیج تصفیه فاضلاب و بخش ها مختلف تصفیه خانه ها امری رایج است. با استفاده از دریچه سه طرف آب بند کشویی می توان جریان سیال را قطع و وصل نمود. این دریچه ها از سه طرف آب بندی شده اند و کمترین میزان نشتی را دارند. طول عمر این دریچه ها زیاد بوده و نیاز به نگهداری خاصی ندارند. بلافاصله پس از نصب دریچه های سه طرفه می توان از آن ها استفاده نمود. معمولا از این دریچه ها در بخش هایی نظیر واحد های آشغال گیری و دانه گیری و همچنین بخش هوادهی و کلر زنی استفاده می گردد. برای آن که دریچه سه طرفه از کیفیت مناسبی برخوردار باشد معمولا آن را از جنس های استیل می سازند. علاوه بر این نوع از دریچه آب بند کشویی، نوع دیگری نیز وجود دارد که به آن دریچه چهار طرف آب بند گفته می شود.  این دریچه های از نوع دریچه های قائم هستند. با استفاده از این نوع دریچه می توان جریان آب را به آسانی کنترل نمود. همانند دریچه های سه طرف آب بند، دریچه های چهار طرف آب بند دارای میزان نشتی بسیار کمی هستند و می تواند از آن ها در طولانی مدت با عملکردی قابل قبول بهره برد.

آشنایی با برخی از محاسبات اصلی در استفاده از دریچه آب بند کشویی

برای آن که بتوان دریچه آب بند کشویی مناسبی را بر اساس ویژگی های سیال مورد نظر طراحی نمود لازم است با برخی از پارامتر های اساسی در این خصوص آشنا شویم. مواردی نظیر جریان عبوری، سرعت جریان در کانال منتهی به دریچه و در بالادست و پایین دست دریچه آب بند کشویی، افت فشار، تخلیه جریان در دریچه آب بند کشویی از مهم ترین پارامتر های تاثیر گذار در این بخش هستند.  جریان عبوری از دریچه آب بند کشویی با همان گونه که از نام آن پیدا است برای نمایش گذر حجمی مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس حجم و جریان آبی که در زمان فعالیت از دریچه آب بند کشویی عبور می کند به دست می آید. برای محاسبه میزان سرعت جریان سیال در کانالی که به دریچه آب بند کشویی منتهی می شود از رابطه ای به نام رابطه مانینگ استفاده می شود. در این رابطه ضریب مشخصی به نام ضریب مانینگ وجود دارد که در کانال های رو باز و انواع لوله ها متفاوت است و می توان این عدد را از جداول استانداردی که در این زمینه تدوین شده است به دست آورد اما به طور کلی می توان گفت ضریب مانینگ رابطه عکس با سرعت جریان دارد. در کانال هایی که به منظور عبور سیالات طراحی شده است برای آن که جریان را کنترل نمایند نیاز به محاسبه میزان سرعت جریان سیال مورد نظر در بالادست و پایین دست دریچه آب بند کشویی دارند که از طریق محاسبات ویژه ای این کار صورت می گیرد.

دریچه آب بند کشویی و آشنایی با جنس های مختلف آن

آن چه در خصوص دریچه آب بند کشویی از اهمیت بالایی برخوردار است ویژگی های فیزیکی و عملکردی است که این موارد رابطه مستقیم با جنس دریچه آب بند کشویی دارد. استفاده از متریال نا مرغوب در تولید انواع دریچه آب بند کشویی می تواند صدمات جبران ناپذیری به سیستم های تصفیه آب و فاضلاب وارد نماید.

 به عنوان مثال موضوع خوردگی یکی از مواردی است که می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد کرده و علاوه بر اختلال در عملکرد دریچه آب بند کشویی، هزینه های نگهداری و تعمیرات را به میزان زیادی افزایش دهد. یکی دیگر از مواردی که در خصوص دریچه آب بند کشویی دارای اهمیت بوده و می تواند ارتباط نزدیکی با جنس دریچه داشته باشد موضوع فشار های هیدرولیکی است. بر همین اساس معمولا دریچه آب بند کشویی را از فولاد ضد زنگ تولید می کنند. مواد دیگری که می توان برای تولید دریچه آب بند کشویی از آن ها استفاده کرد مواردی هستند نظیر آلومینیومی یا مواد کامپوزیتی که علاوه بر مقاومت مناسب در برابر شرایط خوردگی، کیفیت مناسبی را نیز دارا می باشند. برای آن که کیفیت دریچه آب بند کشویی افزایش یابد گاهی اوقات از پوشش های مختلفی روی آن استفاده می کنند.  پوشش هایی مانند گالوانیزه گرم و سرد و همچنین انواع رنگ های اپوکسی، پوشش های سرامیکی و پوشش های پلی یورتان که همگی دارای ویژگی های قابل توجهی برای بهبود عملکرد و کیفیت دریچه آب بند کشویی می باشند. جنس دریچه آب بند کشویی باید بر اساس استاندارد های مشخصی مانند استاندارد انجمن کار های آبی آمریکا انتخاب گردد. برای ساخت دریچه آب بند کشویی، فارغ از انتخاب متریال اصلی برای تولید بخش های مختلفی باید مورد نظر قرار داده شود. یک دریچه آب بند کشویی استاندارد کشویی دارای بخش فرمان، یاتاقان، کنسول حمل کننده که به آن کنسول حمال گفته می شود، پیچ بالا برنده، لاستیک های آب بندی، بدنه و صفحه اصلی می باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع دریچه آب بند کشویی و نحوه عملکرد آن ها در سیستم های تصفیه پساب می توانید با کارشناسان شرکت پرتو کنترل تماس حاصل نمایید. ارائه اطلاعات دقیق در مورد انواع دریچه آب بند کشویی و تامین تجهیزات و خدمات مربوط به پکیج تصفیه فاضلاب از جمله خدماتی است که توسط این شرکت به صاحبان صنایع گوناگون ارائه می گردد.

images tt - آشنایی با انواع دریچه آب بند کشویی در پکیج تصفیه فاضلاب