آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب

آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب

طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب دارای تاریخچه ای مربوط به قرن نوزدهم میلادی است.در واقع جمع آوری فاضلاب های صنعتی و خانگی از گذشته به عنوان یکی از دغدغه های اصلی بشر مطرح بوده است اما می توان گفت پیشرفت های اصلی در این زمینه به آغاز قرن بیست میلادی باز می گردد. تصفیه اصولی پساب و طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب از پیشرفت هایی است که در این زمینه به وقوع پیوسته است. در کشور ایران نیز طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب دارای سابقه ای نسبتا طولانی است. در واقع باستان شناسان موفق شده اند آثاری در خصوص سیستم های جمع آوری فاضلاب را در تخت جمشید پیدا کنند. علاوه بر این شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیستم گرمایشی که در حمام شیخ بهایی مورد استفاده قرار می گرفته است با استفاده از گاز متانی که به روش بی هوازی از تصفیه فاضلاب به دست می آمده طراحی شده است. بر همین اساس می توان اعلام کرد که ایرانیان از دیرباز به اهمیت تصفیه فاضلاب پی برده و گام های مهمی در این زمینه برداشته اند.

امروزه نیز صنعت تصفیه پساب در کشور ما جایگاه مناسبی یافته و کارشناسان مجربی در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب چه اهدافی را دنبال می کند؟

اهداف طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب می تواند به سه دسته عمده تقسیم شود:

اولین و مهم ترین موضوعی که باید به آن توجه شود وضعیت بهداشت جامعه است. بهداشت همگانی یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که رابطه مستقیم با صنعت تصفیه پساب دارد. پکیج تصفیه فاضلاب می تواند انواع میکروارگانیسم هایی را که می تواند سلامت افراد جامعه را تهدید می کند از بین ببرد و به همین روش از انتشار آلودگی ها در سطح جامعه جلوگیری می کند.

موضوع دیگری که به عنوان یکی از اهداف سه گانه در طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب مورد بحث قرار می گیرد موضوع حفظ محیط زیست است. وجود یک سیستم تصفیه فاضلاب نوین می تواند علاوه بر بهبود شرایط زیست محیطی شرایطی را فراهم کند تا از سرریز شدن آب های سطحی از سطح شهر ها در زمان بارش ها جلوگیری به عمل آورد. اما در کنار مواردی که ذکر شده طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب می تواند هدفی مهم تر داشته باشد. این هدف می تواند کاربرد مجدد پساب ها در سیستم ها و صنایع گوناگون است. با توجه به بحران کمبود آب در سر تا سر جهان استفاده مجدد در منابع آبی می تواند کمک بزرگی به جوامع بشری نماید. می تواند از محصول خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب برای صنایع مختلفی نظری کشاورزی، شست و شوی اتومبیل و ساختمان ها و همه مواردی که جنبه بهداشتی ندارد استفاده نمود.

2آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب.jpg - آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب

انواع فاضلاب خانگی در پکیج تصفیه فاضلاب و مشخصات آن ها

فاضلاب های خانگی که توسط پکیج تصفیه فاضلاب تحت فرایند تصفیه قرار می گیرند می توانند در دو دسته فاضلاب های خانگی یا فاضلاب های خانگی نا خالص طبقه بندی می شود.

برای شرح تفاوت میان این دو دسته باید به این نکته اشاره کنیم که در فاضلاب های خانگی پساب ناشی از توالت، حمام، ماشین لباسشویی و سایر مواردی که از در یک خانه می تواند تولید شود تشکیل شده اما هنگامی که صحبت از فاضلاب خانگی ناخالص به میان می آید در واقع منظور ترکیبی از فاضلاب خانگی به همراه پساب های ناشی از مغازه ها، رستوران ها و …  است. ترکیب فاضلاب یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که روش های تصفیه آن را مشخص می کند.

مواردی که می تواند به عنوان مشخصه های فاضلاب مورد بحث قرار بگیرد شامل رنگ، بو و دما، موجودات زنده، درجه اسیدی و مواد خارجی فاضلاب است.

در فاضلاب های خانگی رنگ ویژگی ای است که از آن برای تخمین عمر فاضلاب استفاده می شود. معمولا فاضلاب های تازه رنگ های خاکستری دارند اما پس از مدتی که فاضلاب به حالت گندیده در می آید رنگ آن تیره تر خواهد شد. علاوه بر این از بوی فاضلاب نیز می توان به مشخصات آن پی برد.  در واقع بویی که از فاضلاب ساطع می شود بویی حاصل از گاز های موجود در آن است. این گاز ها در فرایند متلاشی شدن اجزای فاضلاب به وجود می آیند. هر چه فاضلاب کهنه تر باشد بوی آن شدید تر خواهد بود. علت این امر بیشتر به سبب وجود گاز هیدروژن سولفور می باشد. باکتری های بی هوازی که در پساب وجود دارند سولفات را به سولفیت احیا کرده و تولید بوی نامطلوب می کنند.

در فاضلاب هایی که در معرض هوا قرار دارند فعالیت باکتری های بی هوازی جای خود را به باکتری های هوازی می دهد. دمای فاضلاب به سبب وجود فعالیت ها زیستی که در آن روی می دهد بالا می رود. معمولا حداقل دمای پساب ها به ده درجه سانتی گراد می رسد و دمای نرمال آن در حدود 20 درجه است. در پساب های موجودات ذره بینی فراوانی زندگی می کنند. انواع میکروب ها و ویروس ها که می توانند به شدت بیماری زا باشند.

فاضلاب های خانگی که در دسته خالص قرار دارند معمولا خنثی و گاهی قلیایی دارند اما گندیدن فاضلاب موجب می شود که شرایط آن اسیدی تر گردد. معمولا شروع فرایند گندیدن فاضلاب از سه تا چهار ساعت پس از تولید آغاز می شود و افزایش دما می تواند آن را تسریع کند. علاوه بر همه مواردی که گفته شد در فاضلاب ها می توان مقادیر فراوانی از مواد خارجی معلق را نیز مشاهده نمود. درصد بالایی از این مواد خارجی در دسته مواد آلی قرار می گیرند و بقیه آن را مواد معدنی تشکیل می دهند.

آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب3 - آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب

تقسیم بندی فرایند های اصلی در پکیج تصفیه فاضلاب

فرایند های اصلی که در پکیج تصفیه فاضلاب روی می دهد و سبب تصفیه آب می گردد. هر کدام از این فرایند ها به گونه ای است که می تواند با استفاده از روش های مختلفی انجام شود که ترکیب این روش ها با هم نیاز به مطالعات مهندسی دقیق در خصوص نوع پکیج تصفیه فاضلاب و فاضلاب ورودی دارد. فرایند های اصلی در تصفیه فاضلاب شامل موارد ذیل می گردد:

تصفیه مکانیکی که به آن تصفیه فیزیکی هم گفته می شود

تصفیه زیستی که به تصفیه بیولوژیکی نیز معروف می باشد

تصفیه شیمیایی

هنگامی که صحبت از تصفیه فیزیکی به میان می آید منظور صاف کردن آب از مواد معلق جامد در آن است. روش های مختلفی برای صاف کردن آن به طرق فیزیکی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از سیستم های آشغالگیر است.

آشغالگیر وسیله ای است که در انواع پکیج های تصفیه فاضلاب وجود دارد و می تواند مواد معلق درشت را از پساب جدا کند. سیستم های آشغالگیر دارای صفحه های فلزی هستند که در آن ها سوراخ هایی با قطر مشخص وجود دارد و می تواند عملیات فیلتراسیون مکانیکی را به خوبی انجام دهد. آشغالگیر ها به دو دسته دهانه درشت و دهانه ریز تقسیم بندی می شوند. اما اگر بخواهیم تقسیم بندی درست تری از آن ها ارائه بدهیم باید به جزئیاتی نظیر فاصله میله ها (e)، فرم آشغالگیر، جهت حرکت تاسیسات تمیز کننده سیستم های آشغالگیر دقت نماییم.

علاوه بر آشغالگیر ها، دانه گیری نیز از دیگر مراحل تصفیه فیزیکی پساب به شمار می آید. دانه گیری فرایندی است که می تواند بازده عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب را به شکل قابل توجهی بهبود ببخشد. روش های دانه گیری شامل دانه گیری با سرعت، دانه گیری با هوادهی، دانه گیری با جریان گردابی است.

مرحله تصفیه فیزیکی مرحله ای است که در آن باکتری های هوازی و بی هوازی نقش ویژه ای دارند. باکتری های برای تامین انرژی خود نیاز به اکسیژن، مواد آلی کربن دار دارند. برای بهبود عملکرد باکتری ها و فرایند تصفیه زیستی معمولا در انواع پکیج تصفیه فاضلاب از مواد ازت دار و فسفر دارد و استفاده می شود. در برخی از کارخانه ها به سبب فقر مواد مذکور برای بهبود عملکرد باکتری ها، فاضلاب را با فاضلاب خانگی مخلوط می کنند. دور روش اصلی برای تصفیه بیولوژیکی وجود دارد یکی استفاده از رشد معلق میکروبی و دیگری استفاده از رشد چسبیده میکروبی که بسته به نوع پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.

آشنایی با فرایند های مختلف مورد استفاده از طراحی و اجرای انواع پکیج تصفیه فاضلاب می تواند در انتخاب بهترین روش با توجه به نوع فاضلاب و هزینه های مربوط به آن نقش مهمی داشته باشد. در این میان کارشناسان مجرب شرکت پرتو کنترل با تسلط بر جدید ترین روش های تصفیه آب و فاضلاب آمادگی دارند تا در خصوص طراحی و اجرای انواع پکیج تصفیه فاضلاب و تامین تجهیزات مربوطه متقاضیان این پروژه را راهنمایی نمایند.

آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب4 - آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب
× مشاوره آنلاین