آشنایی کامل با مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

معرفی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO)

با گسترش تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه های تصفیه آب مدرن و پیشرفته، امروزه شاهد انواع مدل های گوناگون دستگاه های تصفیه آب هستیم که هر یک با برخورداری از تکنولوژی های روز دنیا فرآیند تصفیه را به انجام رسانده و آب سالم و بهداشتی مورد نیاز کاربران را فراهم می کنند. دستگاه تصفیه اسمز معکوس یا RO یکی از انواع دستگاه های کاربردی و پر طرفدار در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد که با روش های نوینی فرآیند تصفیه را به انجام رسانده و آب مورد نیاز کاربران را تامین می نماید.

شاید شما هم با شنیدن نام دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تصور کنید که با یک دستگاه بسیار بزرگ با قابلیت های فوق العاده پیچیده در زمینه تصفیه مواجه هستید؛ اما باید بگوییم که این دستگاه قدیمی با برخورداری از فناوری های روز دنیا یک روش بسیار ساده در زمینه میکروب زدایی و تصفیه آب شناخته شده و در حوزه خود به عنوان پرکاربردترین دستگاه های تصفیه شناخته می شود.

از دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) همواره در زمینه تصفیه آب آشامیدنی، شیرین سازی آب شور دریاها، تبدیل آب های غیر بهداشتی و غیر قابل شرب به آب های آشامیدنی و تامین آب مصرفی صنایع گوناگون استفاده می شود. به طور کل این دستگاه پیشرفته از جمله سیستم های تصفیه ای پرکاربرد در صنعت تصفیه آب و فاضلاب به شمار می رود.

برند دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران2 - آشنایی کامل با مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

اکنون شاید بپرسید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چگونه کار می کند؟ در پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد مراحل تصفیه آب را در دستگاه تصفیه اسمزی بررسی کنید؛ اما پیش از آن لازم است کمی در ارتباط با با تکنولوژی های به کار رفته در ساختار این دستگاه ها بحث نماییم.

دستگاه تصفیه اسمز معکوس یک فناوری نسبتا قدیمی است که در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده کاربران قرار می گیرد؛ اما لازم به ذکر است که با گذشت زمان و گسترش تکنولوژی تجهیزات به کار رفته در ساختار این دستگاه تغییر یافته و امروزه شاهد مدل پیشرفته ای از دستگاه های اسمز معکوس می باشیم. در زمینه بررسی تکنولوژی های به کار رفته در ساختار این دستگاه لازم است بگوییم که اسمز معکوس یک روش فیلتراسیون می باشد که با به کارگیری تکنولوژی غشایی آب مصرفی کاربران را تا غلظت معین تصفیه می نماید.

اکنون در پاسخ به سوال ابتدایی این بخش از مقاله لازم است که عملکرد تکنولوژی غشایی سیستم های تصفیه اسمز معکوس را شرح دهیم. در این روش دو محلول با غلظت های متفاوت از آب خالص و آب شور را با هم در یک دستگاه قرار می دهند، به طوری یک غشای نیمه تراوا بین این دو محلول  قرار گیرد. سپس با حرکت حلال از یک طرف غشا به طرف دیگر فرآیند تصفیه انجام می گیرد.

در واقع در این دستگاه فرآیند تصفیه همواره به کمک حرکت حلال از یک طرف غشا به طرف دیگر آن انجام می شود و این فرآیند بدان شکل است که آب خالص از غشا عبور کرده و وارد آب شور می شود، سپس با توجه به طراحی خاص سیستم، جریان حرکت آب خالص یا حلال تا جایی ادامه می یابد که تعادل بین دو سطح برقرار شده و محلول غلیظ نمک به آرامی رقیق و تصفیه گردد.

برند دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران3 - آشنایی کامل با مراحل تصفیه آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

آشنایی با مراحل تصفیه آب به روش اسمز معکوس

همانطور که اشاره شد دستگاه تصفیه اسمز معکوس از تکنولوژی غشایی اسمز در زمینه تصفیه آب استفاده می کند. این روش همچون سایر فرآیندهای تصفیه پیچیدگی ها و کارکردهای خاص خود را دارد، به طوری که در برخی دستگاه های اسمز فرآیند تصفیه در 6 مرحله انجام می شود و در برخی دستگاه های دیگر تعداد مراحل انجام این عملیات کمتر 6 مرحله می باشد؛ اما به طور کلی فرآیند تصفیه را در این دسته از سیستم های تصفیه ای می توان در 4 مرحله کلی دسته بندی کرد:

  • مرحله اول فیلتر پیش تصفیه ذرات معلق (Sediment Pre-Filter )

در این مرحله از مراحل فرآیند تصفیه به روش اسمز معکوس همواره ذرات معلق با اندازه های بیشتر از 5 میکرون، توسط فیلترهای پروپیلنی از آب جدا شده و پیش از رسیدن به فرآیندهای اصلی تصفیه از آب حذف می شوند.

  • مرحله دوم پیش فیلتر کربن (Carbone Pre-Filter)

در این مرحله ذرات در اندازه های 0.5 الی 10 میکرون توسط فیلتر کربن فعال از آب جدا شده و حذف می شوند. همچنین این سیستم طعم و بو ناشی از کلر موجود در آب را از بین می برد و میزان سرب غیر محلول موجود در آب را به مقدار زیادی کاهش می دهد. لازم به ذکر است که در یک سیستم تصفیه اسمز معکوس 5 مرحله ای همواره از دو فیلتر کربن فعال به صورت سری استفاده می شود.

  • مرحله سوم غشاء اسمز معکوس

در مرحله سوم از مجموع مراحل متداول تصفیه آب به روش اسمز معکوس، همواره به وسیله تکنولوژی غشاهای مختلف 95 درصد از کل جامدات محلول در آب تا سایز 0.0001 از آب جدا شده و حذف می گردند. جنس اغلب این غشاها از نوع Thin Film Composite یا TFC می باشند و عموما در سیستم دستگاه های تصفیه آب و دستگاه های آب شیرین کن کاربرد دارند.

  • مرحله چهارم فیلتر پست کربن

در مرحله آخر از مجموعه مراحل تصفیه آب به روش اسمز معکوس همواره لازم است که برای آخرین درصد آلایندگی های موجود در آب اندازه گیری شده و ذرات و مواد محلول باقی مانده در آب تصفیه شده، از آب جدا حذف گردند. بدین منظور همواره یک فیلتر کربن فعال از نوع Activated Carbon پس از مخزن ذخیره آب و پیش از آنکه آب مورد استفاده کاربران قرار گیرد، در قسمت بالایی هوزینگ غشا اسمز معکوس قرار داده می شود تا بدین وسیله هرگونه آلاینده باقی مانده در آب پس از عبور از این فیلتر از آب جدا شده و آب کاملا سالم و بهداشتی برای مصرف کاربران فراهم شود.

در نهایت می توان گفت که روش اسمز معکوس RO یک روش قدیمی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد که امروزه با گسترش تکنولوژی شاهد تغییرات شگرفی در مدل های متنوع این دستگاه هستیم، به طوری که امروزه دستگاه های اسمز معکوس در مدل های مختلفی عملیات تصفیه آب را در چندین مرحله انجام داده و آب مصرفی و مورد نیاز کاربران را فراهم می نمایند.

بنابراین پیش از خرید و نصب هرگونه از انواع مدل های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس بهتر است که با انواع آن آشنا بوده و همواره دستگاهی را خریداری نمایید که متناسب با نیاز شما طراحی شده باشد.

منابع:

https://www.abfanavar.com

https://www.sciencedirect.com

× مشاوره آنلاین