تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه انجام می شود؟ اکنون پس از بررسی فاکتورهای مهم در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری، شاید این سوال پیش بیاید که تصفیه فاضلاب این صنعت چگونه است یا تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه انجام می شود؟ در پاسخ باید گفت که طبق آزمایشات انجام شده و پژوهش های علمی صورت گرفته در زمینه بررسی فاضلاب های صنعت دامداری، پساب و فاضلاب تولید شده در این صنعت شامل درصد قابل توجهی از ترکیبات آلی می باشد، به طوری که بازیافت مجدد این فاضلاب ها و استفاده آن ها در زمینه تولید انواع کودهای حیوانی می تواند در بهینه سازی مصرف منابع طبیعی و افزایش بازدهی تولیدات کشاورزی بسیار موثر باشد، از این رو تصفیه فاضلاب صنعت دامداری برای کارشناسان سازمان های حفاظت از محیط زیست و صنایع تولیدی مختلف بسیار حائز اهمیت بوده و اقدامات مختلفی را در راستای تصفیه فاضلاب صنعت دامداری در نظر گرفته اند. در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری با توجه به عوامل موثر در کیفیت و محتوای فاضلاب ها همواره از روش های مختلفی در تصفیه استفاده می شود که از جمله این اقدامات و فرآیندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:  انجام فرآیندهای مختلف آشغالگیری به وسیله دستگاه های دستی و مکانیکی  استفاده از دانه گیر و چربی گیر در مراحل مختلف تصفیه  روش های متعادل سازی  استفاده از روش های مختلف ته نشین سازی فاضلاب به منظور جداسازی مواد جامد و ذرات معلق در پساب  استفاده از روش های تصفیه بی هوازی  استفاده از روش های تصفیه هوازی  به کار بردن لاگون زلال ساز در مراحل مختلف تصفیه فاضلاب  استفاده از سیستم های فیلتراسیون در مراحل گوناگون تصفیه  کلرزنی به منظور کاهش آلودگی ها و از بین بردن مواد شیمیایی سمی و خطرناک موجود در فاضلاب در پایان باید گفت که بسته به کیفیت و محتوای فاضلاب ها می توان از تمامی روش های فوق یا برخی از این روش ها در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری استفاده کرد و با بازیافت مجدد این فاضلاب ها و کاربرد پساب حاصله از تصفیه در صنایع مختلف از جمله صنایع کشاورزی در حفظ منابع طبیعی کوشید.

تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟

اهمیت تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری

دامداری و دامپروری از جمله مشاغل مهمی است که از دیرباز در میان جوامع مختلف رواج داشته است و به تدریج با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت جهان، این فعالیت اقتصادی به یک صنعت مهم در تمامی کشورهای جهان مبدل شده است.

صنعت دامداری و دامپروری علاوه بر آنکه یک فعالیت اقتصادی مهم در تمامی جوامع شناخته می شود، همچنین یک نیاز مهم  اساسی در تامین غذای انسان ها نیز می باشد، به همین جهت دولت ها با فراهم آوردن شرایط مناسب سعی دارند، تولیدکنندگان را برای تولید هرچه بیشتر و بهتر تشویق نمایند تا بدین طریق یک نیاز مهم و اساسی از جامعه خود را پاسخ دهند؛ اما توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که تولیدات صنعت دامداری و دامپروری نیز همچون سایر صنایع همراه با تولید مقدار قابل توجهی از فضولات و مواد زائد می باشد که در صورت عدم توجه به دفع این مواد امکان افزایش آلودگی های زیست مهمی وجود دارد، از همین رو توجه به تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری یک نکته مهم در گسترش این فعالیت مهم اقتصادی و حیاتی می باشد.

با توجه به آنکه در صنعت دامداری و دامپروری ما با حیوانات سروکار داریم و لذا تولید ما به فرآورده های پروتئینی و لبنی این حیوانات وابسته است، بنابراین ضمن تولید مواد زائد از تولیدات صنعت خود، با فضولات حیوانی نیز مواجه هستیم. در نتیجه باید گفت که فاضلاب ها و مواد زائد تولید شده از تولیدات این صنعت مهم از نظر دفع یا تصفیه به اقدامات و روش های خاصی نیاز دارد، به همین منظور لازم است که همواره در زمینه تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری به چند نکته یا فاکتور مهم توجه ویژه ای داشته باشیم.

پیش از آنکه در ارتباط با فاکتورهای مهم و نحوه تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری بپردازیم، این سوال پیش می آید که اصلا چرا باید فاضلاب به دست آمده از تولیدات دامی را تصفیه نماییم؟

پاسخ این سوال بسیار روشن است، چرا که در هر صنعتی ما برای دفع فاضلاب ها با دو راهکار مواجه هستیم، یعنی یا باید فاضلاب به دست آمده را به روش های استاندارد در محیط تلیه و دفع نماییم یا با تصفیه درست از پساب حاصله در سایر صنایع به صورت مجدد و با توجه به استانداردهای سازمان بهداشت استفاده نماییم.

فاضلاب به دست آمده از تولیدات دامی نیز پس از بررسی و آزمایشات لازم قابل استفاده در سایر صنایع از جمله صنعت کشاورزی می باشند، به طوری که با تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری می توانیم کودهای حیوانی تولید نموده یا از پساب حاصله در زمینه پرورش گیاهان مختلف استفاده نماییم.

بنابراین با توجه به آنکه دفع فضولات حیوانی و فاضلاب حاصله از تولیدات دامی ممکن است در محیط زیست آلودگی ها و مشکلات مختلفی را به بار آورد و همچنین به منظور بهینه سازی مصرف آب در صنایع کشاورزی و پرورش دام و گیاه، لازم است فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری را تصفیه نموده و از پساب و کودهای تولید شده آن در سایر صنایع استفاده کرد. بدین ترتیب تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری در تمامی جوامع به یک دغدغه مهم تبدیل شده و اغلب کشورها با به کارگیری جدیدترین روش های تصفیه، به تصفیه فاضلاب های حاصله از تولیدات این صنعت می پردازند.

تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟4 - تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟

فاکتورهای مهم در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری

در صنعت دامداری و دامپروری مانند هر صنعت تولیدی دیگری، در پایان کار با حجم قابل توجهی از مواد زائد، فضولات حیوانی، فاضلاب و پساب های حاصل از فرآیندهای مختلف عملیات تولید مواجه هستیم که لازم است پیش از دفع این مواد در محیط عملیات های مختلفی را در زمینه تصفیه بر روی آن ها انجام داده و از بروز آلودگی های زیست محیطی به وسیله این مواد در محیط زیست جلوگیری نماییم.

بنابراین تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری برای تولیدکنندگان و کارشناسان سازمان های حفاظت از محیط زیست بسیار مهم می باشد، به طوری که طبق آیین نامه ها و بخشنامه های مختلف استانداردهایی را تحت عنوان استاندارد خروجی فاضلاب های دامی معرفی نموده اند تا پیش از تخلیه فاضلاب های این صنعت در محیط زیست اقدامات مهم در زمینه تصفیه انجام شود و در نهایت آلودگی های زیست محیطی حاصله از این فاضلاب ها کنترل شده یا کاهش یابند.

در خصوص تصفیه فاضلاب صنعت دامداری لازم است علاوه بر رعایت استانداردهای معرفی شده در این زمینه، به چند فاکتور مهم نیز توجه داشت.

در صنعت دامداری نیز همچون سایر صنایع تولیدی، بخش های مختلفی در ارتباط پرورش دام، تولید محصولات مختلف دامی، محل تغذیه حیوانات و … وجود دارد و در هر بخش ما با فاضلاب ها و مواد زائد مختلفی مواجه هستیم، به طوری که براساس تولیدات هر بخش از روش های مختلفی در تصفیه فاضلاب این صنعت استفاده می نماییم.

در حالت کلی توجه به دو فاکتور مهم مصرف آب و کیفیت فاضلاب تولید شده، دو عامل مهم و اصلی در طراحی سیستم تصفیه خانه های صنایع دامداری و دامپروری می باشد. در واقع با توجه به میزان مصرف آب در این صنعت و کیفیت و محتوای فاضلاب تولید شده از روش های گوناگونی در تصفیه خانه ها برای تصفیه فاضلاب صنعت دامداری استفاده می کنند.

برای روشن شدن این موضوع در ادامه این بخش از مقاله به معرفی این دو فاکتور مهم می پردازیم:

 • مصرف آب:

مصرف آب در این صنعت از جمله مهم ترین نیازها در پرورش دام و افزایش تولیدات به شمار می رود.

از منابع طبیعی آب در زمینه شستشوی دام، شرب دام، شستشوی شیردوش ها، شستشوی گوساله ها و زایشگاه، شستشوی محل استراحت دام و … استفاده می شود. بنابراین می توان گفت که مصرف آب یک نیاز اساسی و دغدغه اصلی در این صنعت محسوب می شود و با توجه به مصرف قابل توجه آب در اغلب بخش های صنعت دامپروری باید گفت که ما علاوه بر فضولات حیوانی با حجم قابل توجهی از پساب ها و فاضلاب ها مواجه هستیم که بسته به محل مصرف آب آلودگی ها و آلاینده های خاص خود را دارند.

بنابراین در زمینه تصفیه فاضلاب های دامداری و دامپروری علاوه بر آنکه باید به مصرف آب توجه داشته باشیم، لازم است در زمان تصفیه به محل تولید پساب ها نیز توجه داشته باشیم تا با توجه به کیفیت فاضلاب و نوع آلاینده های موجود در آن روشی را برای تصفیه انتخاب نماییم.

 • کیفیت و محتوای فاضلاب تولید شده:

همانطور که اشاره شد بسته به محل مصرف آب و محل تولید فاضلاب ها، کیفیت و محتوای فاضلاب تولید شده در هر بخش از صنعت دامداری با سایر بخش ها تفاوت دارد، به طوری که براساس محل تولید فاضلاب باید مواد آلاینده، ترکیبات آلی و سایر مواد زائد موجود در فاضلاب به طور مجدد اندازه گیری شده و یک روش جدید برای تصفیه آن اتخاذ گردد.

بنابراین با توجه به کیفیت و محتوای فاضلاب تولید شده در بخش های مختلف این صنعت هر بار از یک سیستم تصفیه در تصفیه فاضلاب های صنعت دامداری استفاده می شود و لازم است همواره کیفیت پساب و فاضلاب تولید شده به صورت دائم اندازه گیری شود تا در صورت وجود هر نوع آلودگی جدید، روش هایی برای دفع این آلودگی انتخاب شوند.

تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟3 - تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟

تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه انجام می شود؟

اکنون پس از بررسی فاکتورهای مهم در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری، شاید این سوال پیش بیاید که تصفیه فاضلاب این صنعت چگونه است یا تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه انجام می شود؟

در پاسخ باید گفت که طبق آزمایشات انجام شده و پژوهش های علمی صورت گرفته در زمینه بررسی فاضلاب های صنعت دامداری، پساب و فاضلاب تولید شده در این صنعت شامل درصد قابل توجهی از ترکیبات آلی می باشد، به طوری که بازیافت مجدد این فاضلاب ها و استفاده آن ها در زمینه تولید انواع کودهای حیوانی می تواند در بهینه سازی مصرف منابع طبیعی و افزایش بازدهی تولیدات کشاورزی بسیار موثر باشد، از این رو تصفیه فاضلاب صنعت دامداری برای کارشناسان سازمان های حفاظت از محیط زیست و صنایع تولیدی مختلف بسیار حائز اهمیت بوده و اقدامات مختلفی را در راستای تصفیه فاضلاب صنعت دامداری در نظر گرفته اند.

در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری با توجه به عوامل موثر در کیفیت و محتوای فاضلاب ها همواره از روش های مختلفی در تصفیه استفاده می شود که از جمله این اقدامات و فرآیندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام فرآیندهای مختلف آشغالگیری به وسیله دستگاه های دستی و مکانیکی
 • استفاده از دانه گیر و چربی گیر در مراحل مختلف تصفیه
 • روش های متعادل سازی
 • استفاده از روش های مختلف ته نشین سازی فاضلاب به منظور جداسازی مواد جامد و ذرات معلق در پساب
 • استفاده از روش های تصفیه بی هوازی
 • استفاده از روش های تصفیه هوازی
 • به کار بردن لاگون زلال ساز در مراحل مختلف تصفیه فاضلاب
 • استفاده از سیستم های فیلتراسیون در مراحل گوناگون تصفیه
 • کلرزنی (مایعگاز) به منظور کاهش آلودگی ها و از بین بردن مواد شیمیایی سمی و خطرناک موجود در فاضلاب

در پایان باید گفت که بسته به کیفیت و محتوای فاضلاب ها می توان از تمامی روش های فوق یا برخی از این روش ها در تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری استفاده کرد و با بازیافت مجدد این فاضلاب ها و کاربرد پساب حاصله از تصفیه در صنایع مختلف از جمله صنایع کشاورزی در حفظ منابع طبیعی کوشید.

شرکت پرتو کنترل هوشمند با حضور افراد متخصص در طراحی، ساخت، اجرا، نصب و راه اندازی سال هاست که به ساخت مخازن بتنی پرداخته و تجارب بی شماری در این صنعت کسب نموده است.

جهت مشاوره و ارتباط با همکاران ما تماس حاصل فرمائید

تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟2 - تصفیه فاضلاب صنعت دامداری و دامپروری چگونه است؟
× مشاوره آنلاین