همه ما می‌دانیم که جهان و تمام موجودات زنده‌ برای ادامه حیات به آب وابسته هستند، به همین دلیل مشکلاتی که در کمبود یا نبود منابع آب ایجاد می ‌شود بر کسی پوشیده نیست. کمبود آب به کمبود منابع آب شیرین گفته می‌ شود. در واقع اگر میزان این منابع کمتر از میزان مورد تقاضا باشد، با کمبود آب مواجه خواهیم بود.
موضوع کمبود آب و انجام اقدامات مناسب در رابطه با این موضوع آن ‌قدر اهمیت دارد که امروزه رقابت‌های اقتصادی شدیدی در ارتباط با مقدار و کیفیت آب، در حال شکل‌گیری است و در چند سال آینده این رقابت ‌ها بیشتر خواهد شد. البته نمی ‌توان با چند شعار ساده این مشکل را حل کرد و تا دیر نشده باید دست به کار شد.
در حال حاضر حدود یک سوم از جمعیت جهان حداقل یک ماه از سال را در شرایط کمبود شدید آب به سر می ‌برند. حدود نیم میلیون از مردم دنیا تمام سال با کمبود آب مواجه هستند و نیمی از بزرگترین شهرهای جهان کمبود آب را تجربه می ‌کنند.
ایران ما با آب و هوایی گرم و خشک و منابع آبی نه‌ چندان زیاد، یکی از کشورهایی است که با کمبود این نعمت بزرگ مواجه است. استفاده بی‌ رویه از منابع آب در مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی دلیل اصلی کمبود آب است و کاهش شدید بارندگی‌ ها و گرم شدن کره زمین هم به این مشکل بزرگ دامن می ‌زند.
از سوی دیگر مدیریت نکردن فاضلاب ‌های شهری و صنعتی، عدم تصفیه فاضلاب و رهاسازی آب ‌های آلوده به محیط، نه‌ تنها سبب آلودگی زیست محیطی می‌شود بلکه با ورود آلودگی ‌ها به آب‌ های تمیز، بیشتر به این منابع آسیب می‌زند. هم چنین پساب ‌های فاضلابی با نفوذ به منابع آبی زیرزمینی سبب آلودگی بیشتر آب می ‌شوند.

تصفیه فاضلاب چگونه می‌تواند مشکل آب را حل کند؟

ورود آب ‌های آلوده به دریاها می ‌تواند سبب مرگ بسیاری از جانوران آبزی شود. فراموش نکنیم که دنیای ما از دنیای موجودات آبزی، پرندگان، گیاهان و سایر موجودات جدا نیست. ما انسان ‌ها از تمام این موجودات و گیاهان استفاده می ‌کنیم، به همین دلیل خطر این آلودگی ‌های پی در پی بیشتر از هر چیزی متوجه خود ما و نسل‌های پس از ماست. با این حال، با مدیریت درست در حوزه تصفیه فاضلاب می‌توان دوباره از منابع آبی برای مصارف مختلف استفاده کرد. با این کار، هم از کمبود آب جلوگیری به عمل می‌آید و هم می ‌توان از آلودگی و آسیب بیشتر به محیط زیست جلوگیری کرد.
حال که اهمیت تصفیه فاضلاب واضح و مشخص است، شاید این سوال برایتان مطرح شود که چه راهکارهایی برای استفاده بهینه از منابع آبی و مدیریت فاضلاب وجود دارد. یکی از بهترین شیوه‌ ها برای مدیریت آب و فاضلاب، استفاده از روش‌های درست برای تصفیه آنها است.
در فرایند تصفیه آب و فاضلاب مواد آلاینده یا پساب‌ از فاضلاب شهری خارج می‌شود. با روش احیای آب می ‌توان آب را دوباره به چرخه آبی برگرداند یا برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار داد. بخش عمده این فاضلاب‌ ها را فاضلاب منازل و مقدار کمی از آن را فاضلاب صنعتی تشکیل می ‌دهد. برای جداسازی این مواد آلوده و تصفیه فاضلاب فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و زیستی انجام می ‌شود تا در نهایت ایمنی لازم برای رهایی آب در محیط ایجاد شود.
در دنیا شرکت ‌ها و سازمان ‌های مختلفی در زمینه تصفیه آب و تصفیه فاضلاب فعالیت دارند و برای بهبود شرایط آبی و زیست محیطی سرمایه ‌گذاری ‌های کلانی انجام می‌ شود. شرکت ‌هایی مانند وئولیا (Veolia Environnement) و سوئز (Suez Environnement ) در فرانسه و شرکت آی تی تی (ITT Corporation) و نالکو (Nalco Company) در ایالات متحده از جمله این شرکت ‌ها هستند که در حوزه مدیریت آبی و تصفیه فاضلاب فعالیت دارند.
پرتو کنترل هوشمند ؛ همگام با روند روز دنیا
شرکت فنی و مهندسی پرتو کنترل هوشمند از جمله شرکت‌های فعال و موفق در زمینه طراحی و اجرای انواع سیستم ‌های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب در کشور عزیزمان ایران است که برای حل مشکل کم آبی در کشور گام‌ های بزرگی برداشته است. این شرکت پیمانکاری با نزدیک به دو دهه تجربه با بسیاری از سازمان‌ های آب و فاضلاب، پالایشگاه‌ ها، بیمارستان ‌ها، دانشگاه‌ ها و نظایر آنها همکاری داشته است و از سال ۱۳۹۰ با بسیاری از شرکت‌ های بزرگ خارجی مانند کمپانی‌های EMEC ایتالیا، Hydro آمریکا، AIS استرالیا برای تأمین تجهیزات کنترل کیفی آب و فاضلاب و پکیج‌ های تزریق، همکاری می‌ کند.
شرکت پرتو کنترل هوشمند با شعار «پاسخ‌ گویی به هنگام، کیفیت خدمات و تجهیزات» از تجربیات کارشناسان کاردان و موفق در زمینه طراحی تجهیزات تصفیه فاضلاب، پکیج تصفیه آب و پکیج تصفیه فاضلاب بهره‌ مند است.
از جمله فعالیت ‌های پرتو کنترل در زمینه تجهیزات تصفیه فاضلاب می‌توان به طراحی و ساخت چربیگیر، آشغالگیر، دریچه کشویی یا آب بند و دانه‌ گیر اشاره کرد.
شرکت پرتو کنترل هوشمند با توجه به ناخالصی آب خام و هم چنین کیفیت آب مورد نیاز، از روش ‌های مختلف تصفیه استفاده می‌کند؛ برای مثال از فرایندهای فیزیکی شامل ته ‌نشینی، فیلتراسیون از نوع فیلتر شنی، ماسه‌ای، فیلتر کربن اکتیو(کربن فعال) و نانو فیلتر و هم چنین از فرایندهای شیمیایی مثل کلرزنی و ازن ‌زنی استفاده می‌کند. از جمله تخصص های شرکت پرتو کنترل هوشمند می‌توان به طراحی و ساخت آب شیرین ‌کن (RO)، سختیگیر، کلرزن گازی و فیلتر شنی اشاره کرد.
از جمله موفقیت های این شرکت، ساخت انواع پکیج های پیش ساخته پکیج تصفیه فاضلاب از جمله پکیج تصفیه فاضلاب شهری،پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی و پکیج تصفیه فاضلاب برای کارگاه‌ های قالی ‌شویی، کاغذسازی، کشتارگاهی، کارواش و … است.
به یاد داشته باشیم که آب اکسیر زندگی است و باید به بهترین شیوه آن را مدیریت و نگهداری کرد. بیایید با مدیریت درست و استفاده از تجهیزات مناسب این اکسیر را برای خودمان و فرزندان ‌مان حفظ کنیم.