سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه کار آن -Industrial water treatment system and how it works

سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه عملکرد آن

معرفی سیستم تصفیه آب صنعتی

امروزه در صنایع مختلف سیستم های تصفیه آب صنعتی به عنوان یکی از مهم ترین اجزاء واحدهای موجود در کارخانه ها، کارگاه ها و معادن شناخته می شوند. سیستم های تصفیه آب صنعتی در ابعاد و اندازه های گوناگون طراحی شده و از روش ها و تکنولوژی های متفاوتی در زمینه تصفیه آب مصرفی صنایع بهره می برند. در واقع با استفاده از سیستم های متنوع دستگاه های تصفیه آب صنعتی به راحتی می توانید هر نوع آب مصرفی را در حجم های گوناگون تصفیه نموده و آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود را تهیه فرمایید.

سیستم های تصفیه آب صنعتی از فرآیندها و تکنولوژی های مختلفی در زمینه تصفیه آب مصرفی صنایع و واحدهای بزرگ استفاده می کنند. این دستگاه ها آب آلوده را مطابق با استانداردهای موجود سازمان بهداشت جهانی (WHO) و متناسب با غلظت مورد نظر کاربران تصفیه نموده و آب مصرفی مورد نیاز صنایع را تامین می کنند. بر این اساس می توان گفت دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای انواع مختلفی می باشند و هر یک در شرایط و کاربردهای مختلف مورد استفاده کاربران قرار می گیرند.

برای روشن شد موضوع شاید بهتر باشد تکنولوژی های به کار رفته در سیستم های تصفیه آب صنعتی، نحوه عملکرد آن ها و همچنین کاربرد آن ها در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم، بدین منظور در ادامه به معرفی تکنولوژی ساختاری دستگاه تصفیه آب صنعتی، نحوه عملکرد آن و کاربردهای متنوع آن در صنایع گوناگون می پردازیم.

سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه کار آن 2 - سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه عملکرد آن

معرفی تکنولوژی های ساختاری دستگاه تصفیه آب صنعتی

همانطور که اشاره شد، دستگاه تصفیه آب صنعتی، سیستم تصفیه ای است که در صنایع و واحدهای بزرگ به منظور تصفیه آب مصرفی کاربران، دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ترکیبات و ناخالصی های موجود در آب های آلوده موجب شده تا ما برای تهیه آب مصرفی از انواع دستگاه های تصفیه آب استفاده نماییم، چرا که کاربرد آب آلوده در حوزه ای می تواند پیامدهای مختلفی را برای کاربران به همراه داشته باشد.

بر همین اساس لازم است که آب مصرفی را پیش از مصرف به وسیله دستگاه های مختلفی، تصفیه نماییم تا آب سالم و بهداشتی مورد نیاز در کیفیت و غلظت مورد نیاز کاربران فراهم شود. بسته به آلودگی آب و ترکیبات به کار رفته در آن از عملیات های مختلفی در زمینه تصفیه آب استفاده می شود و دستگاه های تصفیه از فرآیندهای ساده تا فرآیندهای پیچیده و چند مرحله ای در این زمینه استفاده می کنند.

بنابراین می توان گفت که دستگاه های تصفیه آب صنعتی از تکنولوژی های مختلفی در صنعت تصفیه بهره می برند تا آب مورد نیاز کاربران را براساس کیفیت و غلظت های معرفی شده توسط سازمان های استاندارد، تامین نمایند. به طور کلی سیستم های تصفیه آب صنعتی براساس یک روش یا تکنولوژی اصلی طراحی شده اند تا ترکیبات و ناخالصی های موجود در آب را کاهش دهند؛ اما علاوه بر فرآیندهای اصلی تصفیه همواره از تکنولوژی های دیگری نیز به عنوان موارد تکمیلی در ساختار این دستگاه ها استفاده می شود.

در واقع منظور از تکنولوژی های دیگر فرآیندهای پیش از تصفیه ای است که اغلب به منظور حفاظت از دستگاه های تصفیه به کار برده می شوند. در برخی موارد سختی و آلودگی آب می تواند صدمات جبران ناپذیری را به دستگاه تصفیه وارد نماید، بدین منظور لازم است پیش از ورود آب به سیستم اصلی تصفیه، عملیات های پیش تصفیه به منظور کاهش آلودگی و غلظت آب انجام شوند. به این ترتیب بسته به نیاز صنایع دستگاه های تصفیه آب صنعتی با انواع تکنولوژی های کاربردی و ساختاری طراحی شده و به بازار عرضه می شوند.

در نهایت باید گفت یک سیستم تصفیه آب صنعتی با به کار بردن انواع تکنولوژی ها و فرآیندهای مختلف تصفیه ای، آب مصرفی مورد نیاز صنایع و واحدهای بزرگ را تامین می نماید. و صاحبین صنایع نیز براساس نیاز خود می توانند از انواع این دستگاه ها استفاده کنند.

آشنایی با نحوه عملکرد دستگاه های تصفیه آب صنعتی

همانطور که گفتیم روش ها و تکنولوژی های مختلفی در ساختار دستگاه های تصفیه آب صنعتی به کار رفته است، به طوری که دستگاه های تصفیه آب صنعتی را براساس ویژگی ها و تکنولوژی های ساختاریشان می توان در مدل های مختلفی دسته بندی کرد.

بنابراین با توجه به تکنولوژی های ساختاری به کار رفته در دستگاه های تصفیه آب صنعتی نمی توان به طور دقیق و مشخص در ارتباط با نحوه عملکرد این دستگاه ها در زمینه تصفیه آب واحدهای صنعتی صحبت کرد؛ اما به طور کلی روش های تصفیه به کار رفته در ساختار این دستگاه ها را می توان به 6 دسته اصلی و مهم دسته بندی کرد.

میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، نانوفیلتراسیون، الکترودیالیز، رزین تبادل یونی و روش اسمز معکوس 6 تکنولوژی کاربردی مهم از انواع تکنولوژی های به کار رفته در ساختار دستگاه های تصفیه می باشند که در اغلب دستگاه های تصفیه کاربرد دارند. در ادامه نحوه عملکرد هر کدام از این تکنولوژی ها را به تفکیک تشریح می کنیم:

 • میکروفیلتراسیون (MF):

سیستم های میکروفیلتراسیون از رایج ترین تکنولوژی های تصفیه هستند که بیشتر در زمینه محافظت از سیستم های اصلی تصفیه به کار برده می شوند. در تصفیه به این روش ذرات با قطر حدود ۰٫۱ تا ۱ میکرون از آب حذف شده و باکتری ها، مواد لخته شده و ذرات جامد حل شده در آب حذف و تصفیه می گردند.

 • اولترافیلتراسیون (UF):

سیستم اولترافیلتراسیون از جمله سیستم های پیش تصفیه مدرن می باشد که به وسیله آن به راحتی می توانید ذرات کوچک تا اندازه 0.1 میکرون را از آب حذف نمایید. همچنین با این روش می توان ذرات کلوئیدی، پروتئین ها، آلاینده های میکروبیولوژی، تمام مولکول های کوچک و مولکول های آلی بزرگ را از آب حذف نمود.

 • نانوفیلتراسیون(NF):

از تکنولوژی نانوفیلتراسیون اغلب در زمینه حذف نمک ها، ترکیبات آلی و یون های دو ظرفیتی از آب استفاده می شود. در این روش ذرات تا اندازه 1 نانومتر از آب جدا شده و در نهایت از آب حذف می شوند. از این تکنولوژی اغلب در زمینه تصفیه آب صنایع غذایی، تصفیه مواد آلی و غیر آلی پساب ها، کاهش سختی آب چاه و حذف کلر از آب های سطحی استفاده می نمایند.

 • الکترودیالیز(ED):

این تکنولوژی از جمله فرآیندهای جداسازی غشایی می باشد که از نیرو محرکه الکتریکی در زمینه تصفیه آب و نمک زدایی آب های شور بهره می برد.  در این روش ما با یک سیستم تصفیه مدرن مواجه هستیم که با بهره گیری از تکنولوژی های نوین فرآیند تصفیه آب را به انجام می رساند. آند و کاتد به کار رفته در ساختار الکترودیالیزها با ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در آب، فرآیند تصفیه آب و نمک زدایی آب های شور را برعهده دارند.

 • رزین تبادل یونی (IX):

از این تکنولوژی در صنایعی همچون صنایع شیمیایی، دارویی، غذایی، نوشیدنی، تصفیه آب های زیرزمینی، تصفیه فاضلاب ها، تولید آب آشامیدنی و … استفاده می کنند. سیستم این دستگاه های تصفیه آب صنعتی به گونه ای طراحی شده که کاتیون و آنیون موجود در آب را حذف نموده و آب سالم و بهداشتی را متناسب با غلظت مورد نیاز صنایع تامین می کنند؛ اما کاربرد اصلی این روش تصفیه ای تولید آب خالص برای صنایعی است که به آب با کیفیت یا به اصطلاح ” دمین (Demin)” نیاز دارند.

یک روش کاربردی و مقرون به صرفه در تصفیه آب استفاده از سیستم های تصفیه ای اسمز معکوس می باشد. در این روش عملیات فیلتراسیون بر روی انواع آب های مصرفی با غلظت ها و سختی های مختلف انجام شده و تمامی آلاینده ها، نمک های محلول، مولکول های آلی و غیر آلی از آب جدا و تصفیه می گردند.

سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه کار آن 3 - سیستم تصفیه آب صنعتی و نحوه عملکرد آن

معرفی کاربردهای متنوع دستگاه های تصفیه آب صنعتی

از دستگاه های تصفیه آب صنعتی در حوزه ها و بخش های مختلفی می توان استفاده کرد که از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تصفیه آب آشامیدنی مورد نیاز واحدهای بزرگ مسکونی، تجاری و صنعتی
 • تهیه آب مورد نیاز نیروگاه های صنعتی از جمله نیروگاه های بخار
 • تهیه آب مصرفی واحدهای کشاورزی و گلخانه ای
 • تولید آب مصرفی و مورد نیاز واحدهای پرورش دام و طیور
 • تصفیه پساب های بیمارستانی
 • تصفیه آب مورد نیاز دستگاه های صنعتی از جمله دستگاه های صنایع پتروشیمی، کاغذسازی، نساجی و تولید رنگ
 • تهیه آب سالم و بهداشتی مورد نیاز صنایع داروسازی و صنایع غذایی
 • و …
× مشاوره آنلاین