نصب و بهره برداری از کلرزن مایع

نصب و بهره برداری از کلرزن مایع

کلرزن مایع از جمله تجهیزات بسیار مهم در سیستم های تصفیه آب بوده که علاوه بر انتخاب صحیح آن از لحاظ کیفیت و میزان تزریق کلر باید با روش های درست و بر اساس استاندارد های مربوطه نصب و نگهداری شود. تعبیه این تجهیز در اتاقک های ویژه می تواند تا حد زیادی در بهبود عملکرد این سیستم ها نقش داشته باشد. در ادامه این مقاله به بیان برخی از ویژگی های مهم در خصوص روش های نصب در اتاقک ویژه کلرزن مایع و همچنین مواردی که در خصوص بهره برداری صحیح از آن خواهیم پرداخت. فراموش نکنید که علاوه بر محل نگهداری دستگاه باید بخشی را برای ذخیره کلر در نظر بگیرید. بهتر است میزان ذخیره کلر برای کلرزن مایع حداقل برای مصرف ۳ ماه در نظر گرفته شود و نکته بعدی این که فاصله زیادی میان محل ذخیره کلر و دستگاه نباید وجود داشته باشد. هر چه فاصله بین آن ها کمتر باشد هزینه های کمتری در زمینه خوردگی متوجه لوله کشی های خواهد بود.

ویژگی های اتاقک کلرزن مایع جهت نصب صحیح دستگاه

همان گونه که اشاره گردید برای عملکرد بهتر سیستم های کلرزن مایع لازم است آن ها در اتاقک های مخصوصی نصب نماییم. در واقع این محل باید محلی جداگانه برای دستگاه کلرزن مایع باشد و نباید آن را با بخش های دیگر تصفیه خانه یکی کرد. حتی بهتر است اتاقک کلرزن مایع از انبار نگهداری تجهیزات یدکی و کلر نیز جدا باشد. اما ویژگی هایی که اتاقک مورد نظر باید داشته باشد تا بتواند عملکرد مناسب دستگاه کلرزن مایع را تضمین نماید می تواند در چند بخش تقسیم شود. اولین موضوع در خصوص اتاقک دستگاه کلرزن مایع این است که درب اتاق باید به آسانی رو به بیرون باز شود. این امر از لحاظ امنیتی اهمیت بالایی دارد. دقت کنید درب اتاق باید رو به بیرون باز شود و این که نیازی به فشار زیاد برای این کار نباشد. در خصوص نگهداری صحیح از دستگاه کلرزن مایع گفته می شود که این دستگاه باید از نور مستقیم و گرما و سرمای شدید دور باشد به همین دلیل اتاقک باید به گونه ای ساخته شود که در معرض تابش شدید نور خورشید و گرمای شدید دور باشد. با توجه به عملکرد ویژه پمپ هایی که وظیفه تزریق کلر را بر عهده دارند باید به این نکته توجه نمود که محل قرار گیری این پمپ ها باید سرپوشیده باشد اما برای آن مه مشکلاتی مانند رطوبت و درجه حرارت بالا در محل ایجاد نشود حتما باید اتاقک دارای سیستم تهویه قدرتمندی باشد.
معمولا بر اساس محاسبات گفته می شود که سیستم تهویه اتاقک باید بتواند هر یک دقیقه یک بار هوا را تعویض کند. خروجی این تهویه کننده هوا باید در کف تعبیه شود و دور از محل ورودی هوا باشد تا از ورودی مجدد هوای آلوده به محیط جلوگیری شود. نکته دیگر این که جهت حفظ امنیت و سلامت کارکنان بهتر است خروجی هوا در محلی دور از تردد پرسنل در نظر گرفته شود. ورودی هوا را برای این اتاقک ها معمولا از سقف در نظر گرفته و این کار از طریق پنجره های کرکره ای قابل تنظیم انجام می شود. کلید برق را خارج از اتاق قرار دهید. برای آن که فرایند کلرزنی به صورت مداوم انجام گیرد باید برق و آب کافی همیشه در دسترس باشد. منظور این است که در شرایط اضطراری نیز فرایند کلر زنی نباید قطع شود. به طور کلی اتاقک نگهداری و نصب دستگاه کلرزن مایع باید با رعایت تمام نکات ایمنی طراحی و ساخته و اجرا شود. از جمله مواردی که می تواند امنیت را در این اتاقک ها تامین کند استفاده از تجهیزات مناسب برای تشخیص نشت های احتمالی است. علاوه بر این باید تجهیزات ویژه ای برای محافظت از پرسنل در برابر خطرات گاز گرفتگی برای این محل در نظر گرفته شود. دقت کنید این تجهیزات باید هم در محل نصب دستگاه کلرزن مایع و هم محل ذخیره کلر قرار داده شود.

images r2 - نصب و بهره برداری از کلرزن مایع

روش های نصب و راه اندازی دستگاه کلرزن مایع

در خصوص نصب و راه اندازی کلرزن مایع باید اصول و قواعد مربوطه را به درستی رعایت کرد تا بتوان بهره برداری مناسبی از دستگاه داشت. در صورتی که نصب سیستم های کلرزن مایع به خوبی و به درستی انجام نشود علاوه بر این که می تواند عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه نماید می تواند در طول زمان سبب بروز مشکلاتی در سیستم شده و هزینه های نگه داری و بهره برداری را افزایش دهد.
به عنوان مثال در دستگاه های کلرزن مایع که به صورت ثقلی عمل می کنند با توجه به این که نیازی به تامین برق ندارند میزان کلر بر اساس آب به صورت دستی با استفاده از شیر های تنظیم تعیین می شود. اما در این سیستم ها باید نحوه انجام کلرزنی به گونه ای باشد که جریان میان بر وجود نداشته باشد. اما در کلر زن های تحت فشار به برق نیاز است. این سیستم ها می توانند با استفاده از برق تک فاز یا سه فاز کار کنند. دستگاه های کلرزن مایع که این روز ها تولید می شوند به صورت یک مجموعه آماده هستند که از دو مخزن تشکیل شده اند. در واقع این سیستم ها آماده بهره برداری هستند. نصب این سیستم ها به آسانی صورت می گیرد و کافی است که برق آن وصل شده و در مرحله بعد لوله های مربوط به آبرسانی متصل شود.

images r3 - نصب و بهره برداری از کلرزن مایع

نکات مهم در خصوص راه اندازی انواع دستگاه کلرزن مایع

برای راه اندازی صحیح کلرزن مایع باید به برخی موارد توجه نمود. این موارد اگرچه موارد کم اهمیتی به نظر می رسند اما در واقع عدم توجه به این موارد می تواند مشکلات فراوانی را متوجه سیستم نماید. اولین موضوعی که در راه اندازی کلرزن مایع باید مد نظر قرار گیرد این است که محل انتخاب شده باید بر روی لوله آب رسان به شکلی باشد که از آلوده شدن آب جلوگیری نماید. علاوه بر این محل باید قبل از مخزن هوایی که برای ذخیره آب تعبیه شده است قرار گیرد این کار کمک می کند تا زمان لازم برای اختلاط کامل آب و کلر با هم به وجود بیاید. این مسئله از دیدگاه عملکردی برای دستگاه های کلرزن مایع دارای اهمیت است. یکی دیگر از موضوعاتی که دارای اهمیت است مسیری است که از خطوط تغذیه تا لوله های آب رسان وجود دارد. هر چه این مسیر کوتاه تر باشد می تواند نقش موثر تری در عملکرد دستگاه داشته باشد. علاوه بر این تمیز کردن مسیر های کوتاه به مراتب آسان تر خواهد بود. همچنین باید از لوله کشی های با کیفیت و با دوام برای این کار استفاده نمود. در صورتی که این مسیر در زمستان یخ بزند می تواند سیستم را دچار مشکل نماید. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کلرزن مایع ایجاد شود جمع شدن رسوبات است. رسوبات کلر معمولا زرد رنگ بوده و در صورتی که این رسوبات را مشاهده کردید باید حتما اجزای مختلف سیستم باز شده و رسوبات را از روی آن ها پاک کرده و مجدد سیستم را راه اندازی نمایید. معمولا فرایند رسوب زدایی از این سیستم ها با استفاده از محلول رقیق اسید کلریدریک انجام می شود. البته در برخی شرایط می توان از سرکه نیز استفاده نمود. انتخاب پمپ ها از دیگر موارد مهمی است که می تواند در بهره برداری صحیح از سیستم کمک کند. به عنوان مثال پمپ هایی که عملیات تزریق کلر را انجام می دهند نباید مکشی بیش تر از ۲ متر داشته باشند و همچنین نباید بیش از ده متر تزریق انجام دهند. علاوه بر این در زمان نصب پمپ ها باید به این نکته توجه نمود که محل قرار گیری آن ها باید کاملا تراز و محکم باشد. فاصله محل قرار گیری پمپ هم دارای اهمیت است و می تواند در انتخاب لوله های موثر باشد در صورتی که فاصله تا خط مصرف بیش از یک متر باشد باید از لوله هایی با قطر یک متر استفاده کرد. موارد متعدد دیگری میز در خصوص نصب و راه اندازی انواع سیستم های کلرزن مایع وجود دارد که باید مطابق با استاندارد ها انجام شود.
در صورتی که قصد خرید با راه اندازی دستگاه کلرزن مایع را دارید به شما توصیه می کنیم از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بخواهید زیرا حتی اگر دستگاه مناسبی نیز تهیه کرده باشید اما فرایند نصب و راه اندازی را به درستی انجام ندهید نمی توانید انتظار عملکرد مطلوب از دستگاه را داشته باشید. کارشناسان شرکت پرتو کنترل آمادگی دارند در تمام مراحل انتخاب، خرید، نصب و راه اندازی دستگاه کلرزن مایع در کنار شما باشند تا بتوانید خرید خود را با اطمینان انجام داده و از دستگاه به درستی بهره برداری نمایید.

images r4 - نصب و بهره برداری از کلرزن مایع
× مشاوره آنلاین