معرفی دستگاه های آشغالگیر

آشغالگیر دستگاهی است که برای انجام فرایند تصفیه مکانیکی آب و پساب در سیستم های مختلف تصفیه خانه ای یا پکیج های تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.  این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از عملیات فیزیکی می تواند به آسانی مواد جامد بزرگ و کوچکی که همراه با آب وارد سیستم تصفیه می شوند را جدا کرده و از ورود آن ها به سیستم جلوگیری نماید. ورود انواع مختلف مواد جامد با اندازه های درشت و متوسط می تواند در عملکرد سایر بخش های در سیستم اختلال ایجاد نماید و باعث کاهش بهره وری سیستم تصفیه آب و پساب شود. بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های تصفیه پساب در برابر این مواد جامد آسیب پذیر بوده و به همین سبب حذف این مواد در ابتدای ورود آب به تصفیه خانه ها امری ضروری به شمار می آید. ورود آشغال و مواد جامد بزرگ به پمپ یا بخش هایی که برای اندازه گیری در نظر گرفته شده اند بسیار مخرب بوده و مشکلات فراوانی را به همراه خواهد داشت.

واحد آشغالگیر، واحدی برای حذف مکانیکی ذرات جامد بزرگ :

واحد آشغالگیر در تصفیه خانه ها معمولا ابتدایی ترین بخش به شمار می آید در ورودی آب به سیستم قرار می گیرد. انواع مختلفی از آشغالگیر ها وجود دارد که بر اساس شرایط تصفیه خانه انتخاب شده و در سیستم نصب می شوند.  معمولا آشغالگیر ها از میله ها یا شبکه هایی برای جدا کردن آشغال ها از آب تشکیل شده اند. ترکیب این بخش ها با تسمه ها و صفحه های مخصوص که در یک قاب قرار گرفته اند می تواند یک سیستم آشغالگیر را ایجاد نماید. آشغالگیر های میله ای که بر اساس فواصل میله ها از هم عمل می کنند به صورت مورب و شیب دار و با زاویه ای در حدود 30 تا 45 درجه در مجموعه قرار می گیرند. بر اساس این که حجم تصفیه خانه چه اندازه باشد می توان از تمیز کننده اتوماتیک استفاده کرد و یا با استفاده از دست آشغال های جمع آوری شده از سیستم را جمع آوری نمود. معمولا برای آن که برای سیستم ها مشکلی پیش نیاید و در شرایط اضطراری نیز عملکرد سیستم مختل نشود در کنار سیستم های اتوماتیک از آشغالگیر های دستی نیز به عنوان سیستم پشتیبان استفاده می شود. یکی از عوامل بسیار مهمی که می تواند در عملکرد آشغالگیر نقش داشته باشد سرعت جریان آب است. به طور کلی میزان آشغالی که توسط آشغالگیر ها جمع می شود تابع عوامل مختلفی است.  میزان فاضلابی که به سیستم وارد می شود و حتی شرایط اقلیمی منطقه در این مسئله نقش دارد. در کنار این موارد فواصل میله های نیز تعیین کننده وضعیت عملکرد دستگاه و میزان آشغالی است که از سیستم جدا می کنند. میزان آشغال های جمع شده در سیستم همچنین می تواند نشان دهنده افت فشار سیستم باشد. با تعیین صحیح میزان افت فشار می توانید همواره عملکرد دستگاه را در سطحی قابل قبول حفظ نمایید. به این صورت که در صورت مشاهده افت فشار بیش از حد استاندارد متوجه خواهید شد که باید در خصوص تمیز کردن آشغالگیر اقدام نمایید و با این کار از کاهش کیفیت عملکرد دستگاه جلوگیری به عمل خواهید آورد.

تقسیم بندی آشغالگیر های میله ای :

آشغالگیر های میله ای همان طور که اشاره گردید بر پایه فواصل میله ها از هم عمل می کنند. در این دستگاه ها فواصل میله های می تواند به عنوان عاملی برای دسته بندی آشغالگیر به شمار بیاید. بر همین اساس آشغالگیر ها می توانند دهانه گشاد، دهانه متوسط و دهانه ریز باشند که در ادامه به معرفی هر یک و ویژگی های آن ها خواهیم پرداخت. در آشغالگیر دهانه گشاد فواصل بین میله ها در حدود 10 ت ا15 سانتی متر بوده و از آن برای جداسازی تکه های چوب یا لاستیک و غیره استفاده می شود. در این نوع از آشغالگیر امکان گرفتگی سیستم بسیار کم است و رد عین حال آشغال های بزرگ از سیستم خارج نمی شوند. در این سیستم ها جمع کردن آشغال ها و تمیز کردن سیستم به صورت دست انجام می شود زیرا مقدار آشغال ها معمولا کم بوده و مشکلی ایجاد نمی کند. نکته منفی که در خصوص آشغالگیر دهانه درشت باید به آن اشاره نمود این است که بسیاری از مواد جامد درشت می توانند از بین فاصله میله ها عبور کرده و وارد سیستم شوند. به همین دلیل آشغالگیر دهانه متوسط و دهانه ریز نیز باید در سیستم ها مورد استفاده قرار بگیرند. البته این موضوع تا حدی زیادی به شرایط آب ورودی و بررسی های اولیه مجموعه بستگی دارد. در آشغالگیر دهانه متوسط فاصله بین میله ها به 2 سانتی متر کاهش یافته و برای مواد جامدی با اندازه ای در همین حدود مناسب هستند. بر خلاف آشغالگیر های دهانه درشت میزان موادی که توسط این سیستم ها جمع آوری می شوند بسیار زیاد بوده و تمیز کردن آن ها با دست کار مشکلی خواهد بود به همین دلیل در این سیستم ها از روش های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک برای جمع آوری جامدات جدا سازی شده استفاده می شود. بهتر است در زمان انتخاب و تهیه آشغالگیر دهانه متوسط حتما یک دستگاه را به عنوان پشتیبان برای سیستم در نظر بگیرید تا اگر به هر دلیلی مشکلی برای دستگاه های موجود در مدار پیش آمد بتوانید به آسانی این دستگاه را جایگزین کنید و از تحمیل بار اضافی به تصفیه خانه و سایر تجهیزات جلوگیری نمایید. آخرین دسته آشغالگیر های انواع دهانه ریز هستند. در تصفیه خانه هایی که حساسیت کار در آن ها بالاتر است استفاده از این دستگاه ها امری ضروری به شمار می آید. حتی جنس میله های به کار برده شده در انواع سیستم های دهانه ریز با سیار آشغالگیر ها متفاوت بوده و میله های آن از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. گاهی اوقات این دستگاه ها به صورت ترکیبی در کنار انواع دهانه درشت و دهانه متوسط استفاده می شوند و می توانند کمک فراوانی به سیستم نمایند. در این نوع از آشغالگیر ها فاصله بین میله ها در حدود 1 سانتی متر بوده و می تواند مقادیر فراوانی مواد جامد کوچک را از آب جدا کرده در نتیجه حجم آشغال جمع آوری شده توسط آن ها بسیار زیاد است.

معرفی دستگاه های آشغالگیر2 - معرفی دستگاه های آشغالگیر

بخش های مورد استفاده در ساخت آشغالگیر :

در ساخت آشغالگیر ها به صورت دستی و مکانیکی بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که انتخاب تجهیزات مورد نیاز باید بر اساس نوع آشغالگیر صورت بگیرد. به این معنا که تجهیزات مورد استفاده از انواع دستی با انواع مکانیکی تفاوت دارد. یکی از اجزای مهم در آشغالگیر ها شبکه میله ای است. این شبکه ها قابل حمل بوده و شکل مقطع آن ها مستطیلی است و در قابی از جنس فولاد ضد زنگ قرار دارد. یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز سبد های مخصوص جمع آوری آشغال است. این سبد ها بر روی لبه کانال قرار می گیرند و بهتر است آن ها نیز از جنس فولاد ضد زنگ تهیه شوند. در سیستم های دستی باید چنگک های مخصوصی برای جمع کردن آشغال ها در نظر گرفته شود. این چنگک ها همچنین می توانند به مکانیسم فنری مجهز شوند و حرکت چرخشی مناسبی برای جمع کردن این مواد ایجاد نمایند. دریچه کشویی آب بند و همچنین بازوی آشغال روبی از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای این سیستم ها می باشد. یکی از مهم ترین بخش ها در ساخت آشغالگیر، تسمه ای است که وظیفه بالا بردن آشغال ها را بر عهده دارد. این تسمه که در واقع یک تسمه نقاله می باشد. آشغال های جدا شده از آب را به سبد بالابر هدایت می کند. علاوه بر موارد ذکر شده انواع پیچ و مهره و زنجیره های مخصوص نیز در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند. در زمان ساخت آشغالگیر باید به نوع استفاده و شرایطی که قرار است تجهیز مورد نظر در آن قرار بگیرد توجه ویژه ای نموده و بر اساس آن طراحی و تولید دستگاه صورت گیرد. این کار می تواند علاوه بر تضمین کیفیت عملکرد سیستم، نقش مهمی نیز در کاهش هزینه های تولید داشته باشد.

جهت انتخاب مناسب سیستم های آشغال گیر بر اساس شرایط محیطی و همچنین نوع منبع آبی که قرار است فرایند تصفیه مکانیکی بر روی آن انجام شود می توانید از کارشناسان شرکت پرتو کنترل مشاوره بگیرید. همچنین تامین تجهیزات با کیفیت برای تکمیل و راه اندازی تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب از دیگر خدماتی است که توسط شرکت پرتو کنترل به متقاضیان ارائه می گردد.

× مشاوره آنلاین