تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر

تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر

آشغالگیر یکی از واحد های اصلی در سیستم های تصفیه پساب بوده که در فرایند تصفیه فیزیکی فاضلاب نقش مهمی ایفا می نماید.

معمولا محل قرار گیری آشغالگیر ها در ابتدای سیستم تصفیه پساب بوده و در واقع آب ورودی به سیستم در ابتدا وارد آشغالگیر شده و در این بخش با استفاده از ویژگی های خاص این دستگاه ها تمام آشغال ها و مواد جامد درشتی که همراه با آب آورده می شوند از آن جدا می شوند. این مواد جامد می تواند تکه های بزرگ چوب یا حتی مواد مانند باقیمانده های میوه و بسیاری موارد دیگر باشد. وارد شدن این مواد جامد به داخل سیستم تصفیه پساب می تواند سبب آسیب رساندن به تجهیزات و مختل شدن روند تصفیه گردد. به طور کلی آشغالگیر ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک دارای مشخصات ویژه ای بوده و بر اساس نوع سیستم و آب ورودی به آن باید نوع آشغالگیر انتخاب گردد.

معرفی انواع آشغالگیر برای انجام تصفیه فیزیکی آب :

همان گونه که ذکر شدن انواع مختلفی از آشغالگیر ها برای استفاده در سیستم های تصفیه پساب وجود دارند. آشغالگیر های میله ای و همچنین آشغالگیر های شبکه ای دو نوع از مهم ترین انواع آشغالگیر ها به شمار می آیند. در ادامه به معرفی هر یک از این آشغالگیر ها پرداخته و نقاط ضعف و قدرت هر یک را بررسی خواهیم نمود.

آشغالگیر های میله ای مورد استفاده در تصفیه خانه ها :

این آشغالگیر ها همان گونه که از نام آن ها پیداست از میله هایی تشکیل شده اند که می توانند آشغال های موجود در آب را گیر انداخته و از ورود آن ها به سیستم جلوگیری نمایند.  با توجه به نوع ساختار و عملکرد آشغالگیر میله ای به دو دسته اصلی تقسیم می شود.  آشغالگیر درشت که در آن فواصل میله ها زیاد بوده و تقریبا بین 4 تا 70 میلی متر می باشد. در برخی از انواع آشغالگیر درشت فاصله میله ها از هم به 100 میلی متر نیز می رسد. انتخاب این فاصله تا حد زیادی به وضعیت آب ورودی به آشغالگیر دارد. بر خلاف آشغالگیر درشت، نوع ریز این دستگاه ها از میله هایی تشکیل شده که فواصل آن ها در بیشترین حالت به 40 میلی متر می رسد و معمولا دارای اندازه ای بین 10 تا 30 میلی متر هستند. در برخی از تصفیه خانه ها از ترکیب این دو سیستم استفاده می شود به این معنا که در ابتدای ورودی آب از آشغالگیر درشت استفاده کرده و پس از جدا سازی مواد جامد با اندازه درشت آب وارد آشغالگیر ریز شده و برای مرحله دوم تصفیه فیزیکی برای مواد جامد با اندازه کوچک تر انجام می شود. برخی از انواع این سیستم ها ساده بوده و با دست تمیز می شوند. در صورتی حجم تصفیه خانه کمتر از 1000 متر مکعب در روز باشد استفاده از انواع دستی می تواند مناسب باشد. نحوه قرار گیری این دستگاه ها در ورودی آب به تصفیه به صورت مورب با زاویه ای در حدود 45 تا 60 درجه است که در این حالت بیشتری کارایی را خواهد داشت. نکته ای که در خصوص نصب آشغالگیر  باید مد نظر قرار گیرد این است که در صورتی که ورودی آب در عمق باشد استفاده به صورت مورب کار درستی نبوده و باید آشغالگیر  به صورت عمودی نصب شود. در صورتی که آشغالگیر برای تصفیه خانه های بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرد می تواند از انواعی استفاده کرد که دارای تمیز کننده مکانیکی و اتوماتیک هستند. سرعت جریان آب در مسیر آشغالگیر نباید کم باشد زیرا کم بودن سرعت جریان می توان زمان مناسبی برای ته نشینی ذرات معلق خیلی ریز در سیستم نماید و آن را دچار مشکل نماید. معمولا گفته می شود که کمترین سرعت باید در حدود 3/0 متر در ثانیه و در بیشترین حالت 9/0 متر در ثانیه باشد. به محل قرار گیری دستگاه آشغالگیر در ورودی تصفیه خانه حوض آشغالگیر گفته می شود. عرض این حوض باید از عرض دستگاه کمی بزرگ تر در نظر گرفته شود.

تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر2 - تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر

آشغالگیر های شبکه ای مورد استفاده در تصفیه خانه ها :

این نوع از آشغال گیر نیز از سال های گذشته در صنعت آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گرفته اند. آغاز استفاده از آشغالگیر های شبکه ای به سال های 1920 و قبل از آن باز می گردد. این نوع از آشغالگیر ها چنان چه از نام آن ها پیداست به شکل شبکه ای هستند. در واقع شبکه ای ریز از استوانه هایی که به شکل مایل چیده شده اند یا شبکه ای از دیسک ها هستند. بخش مرکزی در سیستم های شبکه ای از جنس مس یا برنز و به شکل صفحات مشبک است. از آشغالگیر های شبکه ای نیز مانند انواع میله ای در ابتدای سیستم های تصفیه پساب استفاده می شود. در واقع می توان گفت سیستم های شبکه ای می توانند به عنوان مخزن ته نشینی مورد استفاده قرار گیرند. ویژگی مهم آشغالگیر های شبکه ای این است که می توانند آشغال های بزرگ و کوچک و حتی ذرات معلق موجود در آب را جدا کرده و رد واقع می توانند تکمیل کننده تصفیه بیولوژیکی در سیستم های تصفیه پساب به شمار بیایند.

یکی از روش هایی که می توان از آشغالگیر های شبکه ای بهترین استفاده را برد این است که این سیستم ها به صورت نیمه غوطه ور نصب شوند.  می توان از آن ها به صورت مداوم یا به شکل متناوب استفاده کرد. در هر دو حالت هنگامی که حرکت می کند مواد جامد و ذرات معلق با استفاده از پاشش آب از سطح سیستم شسته می شوند. و در نتیجه این مواد در مجرایی که برای این امر در نظر گرفته شده و به آن مجرای جمع آوری می گویند جمع می شوند. در خصوص نحوه عملکرد این سیستم ها باید اشاره کرد که موضوع افت فشار در آن ها باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.  موارد متعددی می توانند بر روی وضعیت افت فشار سیستم اثر داشته باشند.  به عنوان نمونه اندازه و مقاومت میله های مورد استفاده در آشغالگیر های شبکه ای بسیار مهم است. همچنین قطر میله ها و بافت شبکه از دیگر موارد موثر در عملکرد سیستم و افت فشار در طول استفاده از آشغالگیر های شبکه ای است. افت فشار در واقع عاملی است که نشان دهنده وضعیت آشغالگیر از لحاظ عملکرد بوده و می تواند زمان تمیز کردن سیستم را به اپراتور مربوطه نشان دهد.  میزان افت فشار از طریق فرمول های و روش های مهندسی مشخصی محاسبه می گردد.

تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر3 - تصفیه فیزیکی با استفاده از انواع آشغالگیر

دفع آشغال های جدا شده توسط آشغالگیر :

به طور کلی آشغال هایی که توسط دستگاه های آشغالگیر جمع می شوند باید به شکلی از سیستم تصفیه پساب خارج شوند. معمولا در آشغالگیر های میله ای که دارای اندازه کوچک هستند و در تصفیه خانه های با حجم کم مورد استفاده قرار می گیرند تمیز کردن سیستم با دست انجام می شود. برای این سیستم ها صفحه افقی مشبکی را تعبیه می کنند تا آشغال های گرفته شده بر روی این صفحه جمع شوند.  در این مرحله می توان آشغال ها را دفن نمود. فراموش نکنید این کار تنها برای تصفیه خانه کوچک که حجم آشغال جمع آوری شده در آن ها اندک است امکان پذیر می باشد. در صورتی که آشغالگیر در سیستم های بزرگ تر مورد استفاده قرار می گیرد. باید از دفن کردن حجم بالای این مواد خود داری نمود زیرا می تواند تبعات زیست محیطی فراوانی داشته باشد. در این شرایط باید از روش های دیگر استفاده نمود. در برخی سیستم ها این آشغال ها خرد شده و به مسیر فاضلاب بر می گردند. معمولا سوزاندن این زباله ها به دلیل این که خیس هستند صرفه اقتصادی ندارد.  اما گاهی کوره هایی با دما بالا برای سوزاندن این آشغال های در سیستم های تصفیه پساب دیده می شود. دمای این کوره ها در حدود 800 درجه سانتی گراد بوده و می تواند به خوبی برای دفع زباله ها مورد استفاده قرار بگیرد. در حالتی که سیستم دارای بخش هضم لجن باشد می توان از گاز متانی که در این بخش ایجاد می شود برای سوزاندن آشغال های جمع شده در بخش آشغالگیری استفاده نمود.

برای تهیه یک دستگاه آشغالگیر مناسب برای سیستم های تصفیه فاضلاب لازم است اطلاعات کافی در خصوص انواع سیستم های موجود در بازار داشته باشید. برای این کار می توانید از مشاوره کارشناسان ، شرکت پرتو کنترل برای این کار استفاده نمایید. همچنین تهیه سیستمی با کیفیت و مناسب نیازمند آشنایی با فروشنده ها و سازنده های معتبر می باشد که در این زمینه نیز می توانید از خدمات ارائه شده توسط شرکت پرتو کنترل استفاده نمایید.

× مشاوره آنلاین