شیر فلکه کشویی یکی از مهم ترین اجزای پکیج تصفیه فاضلاب به شمار می آید که آشنایی با انواع و نحوه عملکرد آن امری ضروری به شمار می آید. شیر فلکه کشویی دارای جنس های مختلفی است که بر اساس سایز آن مورد استفاده قرار می گیرد.  به عنوان مثال شیر فلکه هایی که تا قطر اسمی ۴ اینچ هستند از جنس برنج یا از جنس برنز ساخته می شوند. قطر این شیر ها برابر با ۱۰۰ میلی متر است. اما برای شیر فلکه کشویی با ابعاد بزرگ تر از ۴ اینچ معمولا از جنس چدن با استقامت بالاتری استفاده می شود. نحوه اتصال شیر فلکه کشویی در پکیج تصفیه فاضلاب به شکلی است که در آن از واشر آب بندی و پیچ و مهره استفاده شده و اتصال آن ها انجام می پذیرد. علت این امر به دلیل حالت فلنجی بودن بدنه در آن ها می باشند.

شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی در پکیج تصفیه فاضلاب چه بخش هایی دارد؟

شیر فلکه کشویی دارای بخش های مختلفی است که در کنار هم می توانند عملکرد صحیحی را به نمایش بگذارند. این بخش های شامل موارد ذیل می باشند:

 • فلکه
 • میله
 • دیسک (GATE)
 • بدنه

در خصوص نحوه کار شیر فلکه کشویی باید گفت که برای بستن آن ها و قطع جریان سیالی که در مسیر حرکت می کند باید شیر را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا صفحه کشویی آن که گوه مانند است در محل خود قرار گیرد.  به این محل در شیر فلکه کشویی نشیمنگاه نیز گفته می شود. برای بر قراری مجدد جریان سیال کافی است که شیر فلکه کشویی در جهت خلاف عقربه های ساعت بگردانیم.

آشنایی با شیر فلکه کشویی

معرفی انواع شیر فلکه کشویی و موارد استفاده آن ها

انواع مختلفی از شیر فلکه کشویی وجود دارد که با توجه به ویژگی ها آن ها می تواند در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

 • شیر فلکه فلزی: به این نوع از شیر فلکه ها شیر فلکه واشری نیز گفته می شود. عملکرد آن ها به گونه ای است که می تواند جهت تنظیم دبی آب استفاده شود. شیر فلکه های فلزی بخش های مختلفی مانند فلکه، واشر، دیسک، میله و بدنه اصلی دارند. این شیر ها دارای دو دسته بندی اصلی هستند. دسته اول شیر های زاویه دار و دسته دوم شیر های ساده هستند.
 • شیر های یک طرفه: این شیر ها به شیر خودکار معروف هستند. وجود این شیر ها برای جلوگیری از برگشت سیال در داخل لوله ها است. جهت عبور سیال بر روی شیر ها نشان داده شده است و باید بر اساس آن نسبت به نصب آن ها در مسیر جریان سیال اقدام نمود. این شیر ها نیز دارای دو دسته بندی اصلی هستند. بر این اساس شیر های خودکار به دسته شیر های سوپاپی و دریچه ای (باد بزنی) تقسیم می شوند. این شیر ها در سایز های کوچک از جنس برنج ساخته می شوند و در اندازه های بزرگ جنس آن ها چدنی است.
 • شیر های فشار شکن: شیر های فشار شکن در بازار با نام شیر تنظیم کننده فشار هم شناخته می شوند. این شیر ها برای تنظیم فشار هستند و با استفاده آن ها می توان فشار را داخل شبکه کاهش داد. محل نصب این شیر ها بعد از کنتور آب است و از آن برای تنظیم فشار آب شهر و شبکه استفاده می شود.

images z4 - شیر فلکه کشویی و نکاتی مهم در خصوص آن

معرفی شیر فلکه کشویی

نصب انواع شیر فلکه کشویی و نکاتی که در خصوص آن باید رعایت شود

در زمان نصب شیر فلکه کشویی باید به نکات ایمنی توجه ویژه ای نمود که عدم توجه به آن ها می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. اولین نکته در این خصوص استفاده از آچار های بدون آج است.  آچار های مورد استفاده برای این کار از نوع آچار فرانسه هستند. باید به این نکته توجه کنید که سفت کردن بیش از اندازه شیر می تواند موجب صدمه خوردن آن گردد. مشکلی که در این زمینه ایجاد می شود هرز شدن شیر فلکه است. حتی در برخی مواقع این موضوع می توان منجر به شکسته شدن شیر گردیده یا سبب جمع شدن ریل گوه شکل در شیر فلکه شود.

یکی از مشکلاتی که در زمان نصب و استفاده از شیر فلکه ممکن است مشاهده شود وجود مواد خارجی در بخش نشیمنگاه شیر است. در زمان باز و بسته شدن بخش بالایی شیر باید حتما فلکه هم چرخانده شود تا از شکسته شدن میله جلوگیری شود.

انواع شیر فلکه کشویی

معرفی شیر های ایمنی و ویژگی های آن در پکیج تصفیه فاضلاب

در کنار انواع شیر فلکه کشویی که به معرفی آن ها پرداختیم، شیر های ایمنی نیز وجود دارند که برای کنترل عملکرد دستگاه ها در پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از آن ها در تاسیسات لوله کشی جهت آب رسانی و همچنین لوله کشی های حرارتی بسیار رایج است. دو نوع از این شیر های ایمنی وجود دارند: شیر اطمینان و شیر کنترل سطح

 • شیر اطمینان: این شیر ها را می توانید بر روی مخزن های آب گرم، مبدل های حرارتی، انواع دیگ بخار، مخزن های تخت فشار و بخش های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب مشاهده نمایید. عملکرد این شیر ها به گونه ای است که اگر دمای سیال به بالاتر از حد استاندارد برسد سوپاپ شیر باز شده و مسیر را باز می کند. در این حالت مقداری از آب یا بخار ایجاد شده از محل شیر خارج می شود. گاهی اوقات نیز تغییرات فشار می تواند عملکرد شیر را فعال نماید.
 • شیر کنترل سطح: این شیر ها که به آن ها شیر شناور نیز گفته می شود برای تنظیم سطح مایع در پکیج تصفیه پساب و مخازن مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که سطح آن در مخزن پایین بیاید مسیر شیر باز شده و مخزن تا سطح مورد نظر پر می شود.
 • نصب شیر فلکه کشویی

  در زمان نصب شیر در پکیج تصفیه فاضلاب به چه مواردی باید توجه شود؟

  شیر فلکه و سایر شیر های مورد استفاده در پکیج تصفیه آب و سایر بخش های مختلف در صنعت آب و فاضلاب، باید بر اساس اصول خاصی نصب شود. برای این کار آیین نام های معینی تدوین گردیده است که مورد قبول سازمان ذیربط بوده و باید عملیات نصب همه انواع شیر ها بر اساس آن ها صورت پذیرد.

  اولین گام در انجام هر گونه فعالیتی در سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب و همچنین سایر بخش ها در سیستم آب و فاضلاب رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات استاندارد و قابل اطمینان است. یکی از مهم ترین مواردی که در خصوص نصب شیر ها باید به آن توجه کرد آب بندی صحیح آن ها است و همچنین در زمان نصیب باید از بسته بودن جریان اصلی سیال اطمینان حاصل شود.  اگر قرار است شیر ها در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند باید مطمئن باشید که شیر فلکه اصلی بسته شده باشد. استفاده از تجهیزات مناسب یکی از مواردی است که در زمان نصب باید به آن ها توجه ویژه ای شود. به عنوان مثال برای شیر هایی که بخش آچار گیر آن ها به صورت چند وجهی است باید از آچار های مناسب استفاده شود.

  شیر هایی که برای قطع و وصل جریان سیال مورد استفاده قرار می گیرند باید از نوع تدریجی باشند. شیر های دسته سماوری که به آن ها شیر های عمل سریع نیز گفته می شود برای لوله کشی های آب آشامیدنی مناسب نیستند. در سیستم های لوله کشی آب سرد و گرم، معمولا اتصال مورد استفاده برای شیر های از جنس برنج از نوع اتصال دنده ای است. در صورتی که شیر ها از جنس چدن باشند این اتصال ها از نوع فلنجی خواهند بود.

  فراموش نکنید هر جایی که مخزن آب وجود دارد باید حتما از قسمت ورودی آن شیر قطع و وصل جریان قرار داده شود. این مخازن می توانند مخازن آب گرم باشند و یا هر مخزنی که برای ذخیره آب در نظر گرفته شده است.

  برای استفاده صحیح از شیر های اطمینان باید با انواع آن آشنایی داشته و بهترین نوع را انتخاب نمایید.  به عنوان مثال برای آب گرمکن شیر مورد استفاده باید از نوع شیر اطمینان فشاری – دمایی باشد. تا بتواند هم از لحاظ فشاری و هم از لحاظ دمایی عملکرد مناسبی را به نمایش بگذارد. بهتر است این شیر ها در بخش بالایی آب گرمکن ها نصب شوند.

  با توجه به اهمیت استفاده از انواع شیر فلکه کشویی و سایر انواع شیر ها در پکیج تصفیه فاضلاب و نیاز به کسب اطلاعات کافی در زمان تهیه و نصب این شیر ها، کارشناسان شرکت پرتو کنترل آماده ارائه خدمات در این زمینه به متقاضیان می باشند. همچنین جهت تهیه انواع شیر می توانید از خدمات این شرکت بهره مند شوید.

images z3 - شیر فلکه کشویی و نکاتی مهم در خصوص آن