ویروس کرونا در فاضلاب ها

ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در کشور چین و در ۲۸ بهمن سال ۱۳۹۸ در ایران شایع شد در این میان مراقبت های بسیاری و جلوگیری از مبتلا شدن به این سندروم حاد تنفسی در تمام دنیا انجام شد. سازمان بهداشت جهانی در بسیاری موارد دستورالعمل و آیین نامه هایی را تنظیم و اجرایی کرد که برای از بین رفتن این اپیدمی در میان مردم دنیا عمل به آنها بسیار ضروری به نظر می رسد در این میان توسط سازمان بهداشت جهانی در مورد تصفیه فاضلاب پساب ها که ممکن است شامل ویروس کرونا باشند نیز خدمات بهداشتی باید تعریف شود و ارائه گردد. باید دفع فاضلاب به صورت بهداشتی برای حفظ سلامت انسان ها به منظور تامین آب سالم انجام شود.

اگر دفع فاضلاب به خوبی و با اجرای تمام نکات بهداشتی انجام گیرد و همچنین مدیریت اصولی در تولید مواد زائد در مجتمع ها و منازل و دیگر مراکز به عمل بیاید برای جلوگیری از این انتقال این ویروس کمک شایانی کرده است.

ویروس کرونا طبق مستندات و شواهدی که وجود دارد در منابع آبی پایداری ندارند و تا به حال نیز آلودگی از این دست وجود نداشته است.

درباره ساختار این ویروس می توان گفت که کووید_۱۹ ویروسی با غشای خارجی شکننده است که این پوسته و غشا در محیط های ناپایدار و در برابر بسیاری از اکسیدان ها حساس هستند، به همین دلیل زمانی که عملیات کلرزنی در آب آشامیدنی صورت می گیرد می توان گفت که ساختار غشایی کرونا ویروس را دچار اختلال می کند و در نهایت باعث از بین رفتن این ویروس از منابع آبی می شود. از طرفی طبق تحقیقات انجام شده ویروس کرونای انسانی تنها به مدت ۲ روز می تواند در دمای ۲۰ درجه ی سانتی گراد در آبی که فاقد کلر است دوام بیاورد و اگر این عملیات کلرزنی ( مایعگازی ) بر روی آن انجام بشود، ویروس از بین خواهد رفت.

در فاضلاب یک سری عوامل در از بین بردن این ویروس نقش مهمی ایفا می کنند که از جمله می توان به pH بالا یا پایین، گرما، نور آفتاب، و گندزداهایی مانند کلر اشاره کرد که این موارد از بین رفتن ویروس کرونا را در آب حاصل شده از تصفیه فاضلاب تسهیل می کنند. در این میان برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق آب آشامیدنی و یا آب های کشاورزی باید تمام نکات بهداشتی و اصول ایمنی را رعایت کرد.

ویروس کرونا پس از تصفیه فاضلاب از بین خواهد رفت2

ویروس کرونا پس از تصفیه فاضلاب از بین خواهد رفت

از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد که برای از بین بردن ویروس کرونا در تصفیه فاضلاب ضروری است باید به اصول بهداشتی در منابع و سامانه های آبرسانی می باشد اینکه ویروس کرونا با تصفیه فاضلاب از بین میرود خود ملزم به رعایت نکات بهداشتی و ایمنی منابع آبرسانی است.

در این میان برخی عملیات ها برای این منظور و رعایت بهداشت و سلامت آب حاصل شده است تصفیه فاضلاب و پساب ها انجام شده است که می توان گفت با حفاظت از منابع تامین کننده آب برای اینکه با فضولات انسانی یا حیوانی آلوده نشوند جلوگیری به عمل آید. از طرفی فیلتراسیون و گندزدایی با دقت انجام شود و این عملیات در نقطه ی مصرف آب صورت پذیرد.

ذخیره سازی آب تصفیه شده و حاصل شده از فاضلاب ها در منابع و مخازن تمیز و بهداشتی انجام شود و بهتر است که مستقیماً در منازل این عملیات صورت بگیرد نکته قابل توجه اینکه اگر در مناطقی دسترسی به تصفیه های سیستمی وجود ندارد می توان از روش های تصفیه خانگی برای جلوگیری از شیوع این ویروس بیمار شدن از طریق آن اقدام کرد از این موارد می‌توان به جوشاندن و تابش خورشیدی و اشعه uv نام برد. هنگامی که ویروس کرونا در فاضلاب ها و پساب های حاصل از مصارف انسانی و صنعتی از بین برود این موضوع خود می تواند به اتمام این اپیدمی در کشورهای جهان کمک بسیار شایانی کند تقریبا می توان گفت از اوایل شیوع این ویروس در سراسر دنیا حساسیت نظارت بر فاضلاب ها افزایش یافته است تا بتواند از شیوع این ویروس به نوعی جلوگیری شود و بتواند گامی موثر در پیشگیری از مبتلا شدن کووید_۱۹ باشد.

ویروس کرونا باید با انتخاب فرآیند های مناسب مانند کلرزنی و بیورآکتور غشایی حذف شود.

مدیریت انتخاب صحیح روش ها و استفاده درست و اصولی گامی موثر برای حذف این ویروس از فاضلاب و در نتیجه آب های حاصل از تصفیه فاضلاب است.

ویروس کرونا پس از تصفیه فاضلاب از بین خواهد رفت.jpg3

روش های تصفیه فاضلاب متناسب با اپیدمی کرونا

در زمان شیوع ویروس کرونا همان طور که اشاره شد، تصفیه فاضلاب با روش دقیق و درست یکی از عوامل مهم برای پایان دادن آن در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.

از طرفی در تصفیه فاضلاب با باید نکات دیگر مد نظر قرار بگیرد از جمله اینکه سیستم تصفیه فاضلاب در مراکز بهداشتی درمانی هنگامی که نصب می‌شوند و یا از قبل در این مکان ها وجود دارند، باید حتماً سیستم سالم و بدون نشت باشند و طبق سازمان بهداشت جهانی و استانداردهای آن تصفیه صورت بگیرد.

اگر فاضلاب در محل مورد نظر تصفیه و گندزدایی می شود، باید حتماً با اسید پراستیک، آهک، ترکیبات آمونیوم کواترنر و دی اکسید کلر کار تمیز کردن و گندزدایی آن انجام شود.

اگر تصفیه در خارج از محل مورد نظر انجام نمی شود، باید با استفاده از آهک و دوغاب آن تصفیه را در داخل انجام داد.

در صورتی که آبهای خاکستری فاضلاب در چاه دفع می شوند باید محدوده این محوطه حصار کشیده شود تا افراد در معرض خطر و ابتلا به ویروس عفونت قرار نگیرند بهتر است که تسویه این گونه فاضلاب ها در محل انجام بگیرد و این مواد زائد فاصله های این گونه به خارج از محل مورد نظر انتقال داده نشود.

روشهای تصفیه و گندزدایی در مراکز بهداشتی درمانی باید به طور مداوم و مستمر و با دقت بالایی انجام بگیرد زیرا ممکن است این اپیدمی را به مدت طولانی تری در محیط حفظ کند. در نتیجه تصفیه صحیح و اصولی باید در زمان اپیدمی کرونا ویروس با دقت تمام انجام بگیرد و این ویروس نباید از طریق فاضلاب وارد چرخه زندگی انسانی شود زیرا ممکن است تبعات جبران ناپذیری را برای جامعه انسانی در سراسر دنیا به وجود آورد.

برای نصب انواع پکیج های تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه ها در زمان شروع ویروس کرونا می‌توانید با شرکت پرتو کنترل هوشمند در ارتباط باشید و از این نظر اطمینان است کافی را برای نصب صحیح و اصولی تصفیه خانه ها حاصل نمایید.

Related Posts