در پکیج تصفیه فاضلاب روش های مختلفی برای انجام فرایند گند زدایی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ازن و اشعه ماورا بنفش از جمله این روش ها به شمار می آیند.  با توجه به محدودیت ها و مشکلاتی که در استفاده از کلرزن ها وجود دارد این روش ها می تواند جایگزینی مناسب برای آن ها به شمار بیایند. به طور کلی بخش گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب بخش بسیار حیاتی به شمار می آید و می تواند تضمین کننده سلامت افراد در جامعه باشد. توجه به فرایند گند زدایی و از بین بردن عوامل بیماری زا در سالیان اخیر بسیار بیشتر شده هر چند که این فرایند از دیر باز مورد توجه افراد قرار گرفته بود. در ادامه این مقاله قصد داریم با روش های ازن زنی و همچنین استفاده از اشعه ماورا بنفش در سیستم های گند زدایی بیشتر آشنا شده و ویژگی ها و مزیت های هر یک را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به محدودیت های هر روش اشاره خواهیم نمود تا افرادی که قصد دارند از یکی از این روش ها یا مجموعه آن ها استفاده کنند بهترین انتخاب را بر اساس شرایط داشته باشند.

ازن و نقش آن در پکیج تصفیه فاضلاب :

ازن و ازن زنی در پکیج تصفیه فاضلاب می تواند با هدف کاهش یا حذف عوامل بیماری زا صورت بگیرد. در واقع ازن زنی یکی از روش های مهم برای ضدعفونی آب به شمار می آید. روش عملکرد ازن در سیستم ها و پکیج تصفیه فاضلاب به این شکل است که می تواند بر روی دیواره خارجی عوامل بیماری زا اثر گذاشته و به هسته اصلی آن ها برسد و سبب تخریب آن شود. به ویژه در خصوص حذف ویروس ها این روش روشی قابل قبول است. در واقع می توان گفت موثر ترین روش برای از بین بردن ویروس ها استفاده از ازن می باشد. اما در مقایسه با استفاده از کلر، ازن دارای پایداری کمی بوده و به سرعت در آب تجزیه می شود و همین امر عاملی است که منجر شده استفاده از ازن به تنهایی نتواند برای از بین بردن میکروب ها و باکتری های دیگر موثر باشد. به ویژه د خصوص برخی از انواع باکتری ها که به شدت مقاوم هستند. میزان گاز ازن مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب باید بر اساس استاندارد های مورد تایید معین شود و همچنین شرایط و کیفیت آب نیز به صورت مستقیم بر روی این موضوع تاثیر می گذارد. همانند سیستم های کلر زنی باید به زمان تماس ازن با آب نیز توجه ویژه ای نمود. این زمان کاملا وابسته به نوع آلودگی ها و عوامل آلوده کننده ای است که در آب وجود دارند. علاوه بر این درجه حرارت و کیفیت آب نیز در این موضوع تاثیر دارند اما معمولا گفته می شود مدت زمان بین 5 تا 10 دقیقه برای از بین بردن اغلب عوامل بیماری زایی که با ازن از بین می روند کافی می باشد. روش های مختلفی برای اختلال ازن با آب در پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد که در این میان بهترین روش از لحاظ کیفی و اقتصادی روشی است که به آن Diffused bubble system گفته می شود.

ویژگی ها و معایب استفاده از ازن در پکیج تصفیه فاضلاب :

استفاده از ازن به طور کلی دارای ویژگی های و مزیت های فراوانی است که به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود. در خصوص بارگیری و حمل و نقل ازن مشکلات و محدودیت هایی که برای کلر وجود دارد دیده نمی شود. همان گونه پیش تر نیز به آن اشاره گردید استفاده از ازن نیازی به زمان تماس بالا نداشته و به سرعت عوامل ویروسی موجود در آب را از بین می برد. همچنین ازن باعث می شود که رشد جلبک ها در آب متوقف شود و کیفیت مطلوب تری را از آب شاهد باشیم. ازن بر خلاف کلر کمترین تاثیر را در ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب دارد و همچنین بر روی pH آب اثر زیادی نخواهد گذاشت. علاوه بر این در استفاده از ازن دیگر نیازی نیست نگران باقیمانده آن مانند کلر در آب باشیم. علت این امر را می توان به سبب تجزیه سریع باقیمانده ازن در آب دانست. تجزیه باقیمانده ازن می تواند بر روی کیفیت آب خروجی از سیستم نیز تاثیر گذار باشد. این کار با استفاده از افزایش اکسیژن محلول در آب صورت می گیرد. کلر موجود در آب می تواند موجب افزایش مواد جامد در آب شود اما در استفاده از ازن این محدودیت وجود نخواهد داشت. ازن به صورت کامل می تواند عواملی را که موجب ایجاد بود و طعم بد در آب می شوند از بین ببرد. همچنین بو و مزه آب را تحت تاثیر قرار نداده و آن را تغییر نخواهد داد.

در کنار ویژگی هایی که برای ازن ذکر شده باید به محدودیت های موجود نیز اشاره کنیم.  به این معنا که مصرف انرژی و برق در این سیستم ها بالا بوده و همچنین ازن دارای خاصیت خورندگی بالایی است و همین دو موضوع به معنای هزینه های بیشتر برای سیستم است.  علاوه بر این با توجه به این که در زمان عملکرد، این سیستم حرارت زیادی تولید می کند باید توجه شود که از سیستم های خنک کنند مخصوص استفاده نمایید. ازن می تواند از لحاظ آتش زا بودن خطرناک به شمار بیاید. نکته مهم دیگری که به عنوان عاملی جهت محدودیت استفاده از ازن به شمار می آید نیاز به نیرو متخصص برای راه اندازی و بهره برداری از آن است.

نقش ازن و اشعه ماورا بنفش در پکیج تصفیه فاضلاب2 - نقش ازن و اشعه ماورا بنفش در پکیج تصفیه فاضلاب

اشعه ماورا بنفش و نقش آن در پکیج تصفیه فاضلاب :

یکی دیگر از راه های گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده از اشعه ماورا بنفش می باشد. این اشعه از طریق دیواره سلولی وارد شده و می تواند پروتوپلاسم و حتی DNA عوامل بیماری زا را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی در محیط های طبیعی اشعه خورشید این اثر را بر روی عوامل بیماری زا گذاشته و به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل می نماید. در سیستم های صنعتی به ویژه در پکیج تصفیه فاضلاب تولید اشعه ماورا بنفش با استفاده لامپ های مخصوصی انجام می شود که این لامپ ها اشعه ای با طول موج مشخص را تولید می کنند. طول موج مورد نیاز برای از بین بردن عوامل بیماری زا معمولا بین 200 تا 300 میلی میکرون می باشد. در سیستم های صنعتی تولید اشعه ماورا بنفش به میزان 40 کیلو وات ساعت برای یک متر مکعب آب به برق نیاز است.

عواملی که می تواند بر عملکرد این اشعه اثر گذار باشد نتایج آزمایشات و وضعیت آب های ورودی و خروجی در سیستم پکیج تصفیه فاضلاب است. میزان ذرات مغلق که شامل میکروب ها و عوامل بیماری زای دیگر هستند نقشی تعیین کننده در استفاده از اشعه ماورا بنفش ایفا می کند. علاوه بر این مدت زمان تابش اشعه و همچنین شدت اشعه می تواند در اثر بخشی آن تاثیر مستقیم داشته باشد.

مزایا و محدودیت های استفاده از اشعه ماورا بنفش در پکیج تصفیه فاضلاب:

به طور کلی در مقایسه با سایر روش ها استفاده از اشعه ماورا بنفش می تواند از لحاظ ایمنی و مشکلاتی مانند ذخیره سازی و انبار کردن و غیره کمترین محدودیت را برای صاحبان مجموعه فراهم آورد. همچنین نقش موثر این اشعه در از بین بردن عوامل بیماری زای میکروبی نقشی غیر قابل انکار است. به طور کلی سرعت عمل در اشعه ماورا بنفش بسیار بالا بوده و نیاز به زمان تماس بالایی ندارند. مواد جانبی یا باقیمانده ای در اثر استفاده از اشعه ماورا بنفش در سیستم تولید نمی شود و همچنین تاثیری بر مزه با بوی آب نخواهد گذاشت. اشعه ماورا بنفش خاصیت سمی نداشته و از دیدگاه زیست محیطی نیز مشکلی ایجاد نمی کند.

اما همانند همه روش های دیگر در کنار ویژگی های موجود این سیستم ها دارای محدودیت ها و مشکلاتی نیز می باشند. به عنوان مثال استفاده از اشعه ماورا بنفش در برخی موارد در طولانی مدت می تواند موجب سوختگی های پوستی و حتی ایجاد سرطان شود. همچنین چنان چه اشاره شد این سیستم ها مصرف برق زیادی داشته و نیاز به رسیدگی مداوم و شستشوی لامپ ها دارند. لامپ ها پس از مدتی امکان سوختگی داشته و باید تعویض شوند. به طور کلی این روش، روش گرانی به شمار می آید.

با توجه به تخصصی بودن موضوع تصفیه پساب و بخش های مختلف آن، در صورتی که برای سیستم گند زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب نیاز به مشورت و کسب اطلاعات بیشتری دارید و همچنین برای خرید سیستم های با کیفیت می توانید با شرکت پرتو کنترل ، تماس گرفته و اطلاعات مربوطه را کسب نمایید.