نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب

نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب

فیلتر شنی یکی از مرسوم ترین سیستم های فیلتراسیون در پکیج تصفیه فاضلاب و به طور کلی سیستم های تصفیه آب و پساب می باشد. شناخت صحیح از فیلتر شنی و نوع کارایی آن و عواملی که در این زمینه نقش مهمی دارند می تواند در وضعیت آب خروجی از این فیلتر ها نقشی تعیین کننده ایفا نماید. نگهداری صحیح از فیلتر شنی می تواند در بهبود عملکرد آن موثر باشد. به عنوان مثال موضوع شستشو در فیلتر شنی دارای اهمیت بالایی بوده و در گذشته از روش های شستشوی معکوس برای این عمل استفاده می گردید اما این کار به طور کلی باعث کاهش راندمان در انواع فیلتر شنی می شد و به جای آن روش فیلتراسیون با جریان مداوم جایگزین شد. این روش که به آن CSF نیز گفته می شود مرحله شستشوی معکوس را از فیلتر شنی حذف نموده است. علاوه بر بهبود راندمان کار در فیلتر شنی با استفاده از این روش، حذف سیستم شستشوی معکوس از دیدگاه اقتصادی نیز بسیار به صرفه تر بوده و موجب کاهش هزینه های در زمان تولید فیلتر شنی می گردد. علت این امر را می توان به حذف تجهیزات اضافی ای که برای این سیستم مورد نیاز می باشد.  مرتبط دانست. اگر بخواهیم سیستم فیلتر شنی با این دو روش عملکرد را با هم مقایسه نماییم می توانید اشاره کنیم که در فیلتر های شنی معمول میزان مصرف انرژی بالاتر از انواع فیلتر شنی با سیستم جریان مداوم بوده و در این فیلتر ها از تانک های ذخیره استفاده نشده و نیازی به پانل کنترل شستشو، شیر های اتوماتیک، پمپ های دمنده قوی ندارند. در نتیجه بهره برداری و استفاده از فیلتر شنی جریان مداوم بسیار ساده تر از سیستم های مجهز به شستشوی معکوس می باشد. به طور کلی این روز ها استفاده از فیلتر شنی با جریان مداوم می تواند جایگزینی مناسب برای سیستم های قدیمی در تصفیه خانه های پیشرفته باشد.

عملکرد جریان مداوم در فیلتر شنی :

فیلتر شنی با جریان مداوم به گونه ای عمل می کند در آن شن های آلوده به صورت مداوم در بستر فیلتر شنی در حال حرکت بوده اند و به همین شکل به صورت مداوم عملیات شستشو روی آن ها انجام می شود. این عمل باعث می شود بدون هیچ گونه توقفی در عملکرد فیلتر شنی، شن ها به صورت کاملا تمیز به سیستم برگشته و خروجی فیلتر شنی به شکل قابل توجهی در بهترین حالت خود باقی بماند. برای آن که فرایند جریان مداوم به خوبی انجام شود بستر فیلتر شنی در یک محفظه استوانه ای قرار می گیرد که در انتها به شکل مخروطی می باشد. گاهی اوقات در تصفیه خانه های بزرگ این محفظه ها از جنس بتن با مقاومت بالا ساخته می شوند. این استوانه های بتنی در کف حالت هشت ضلعی پیدا می کنند. جریان آب در این گونه فیلتر شنی از طریق یک لوله وارد شده که به آن لوله تغذیه گفته می شود. آب ورودی به سیستم در بستر فیلتر شنی توزیع می شود. این آب از طریق بازو های پخش کننده در داخل فیلتر توزیع می شود. در سیستم های فیلتر شنی با جریان مداوم قسمت اصلی و مهمی وجود دارد که به صورت مداوم به شستشوی شن ها می پردازد. عملیات شستشوی شن ها از انتهای استوانه و از بخش زیرین بازو های توزیع کننده آغاز می شود. عملیات با استفاده از یک پمپ هوا هدایت می شود. پمپ هوا، هوا را با فشار به شن ها می دمد و همین امر می تواند شن هایی که جرم گرفته اند را تمیز کنند. در واقع این مرحله، مرحله آغازین در فرایند شستشوی شن ها به شمار می آید. شن های آلوده در کف جمع می شوند و به طور مداوم توسط جریان هوا از آلودگی های عاری شده و به سمت بالای تانک حرکت می کنند. این فرایند موجب شده تا بستری که در انتهای استوانه قرار دارد هرگز ثابت نماند و همواره در حال تغییر مکان باشد. این فرایند به طور مداوم در حال تکرار شدن است. به شکلی که در همواره شن هایی که آلوده هستند به سبب چسبیدن جرم آلوده به ذرات شن سنگین تر شده و به کف می روند و مجددا عملیات شستشو بر روی آن ها انجام می شود. در این بین فرایند فیلتراسیون آب و فاضلاب نیز به درستی و بدون وقفه انجام می شود.

از فیلتر شنی جریان مداوم در چه بخش هایی استفاده می شود؟

با توجه به مزیت هایی که در خصوص فیلتر شنی با جریان مداوم ذکر شد لازم است بدانیم که در بخش های مختلفی در صنعت آب و فاضلاب می توان از این فیلتر ها بهره برد. امروزه شیرین کردن آب دریا با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود اما در همه این روش ها پیش از آن که عملیات شیرین سازی انجام شود لازم است یک پیش تصفیه روی آب دریا انجام شده و ذرات جامد معلق از آن حذف گردد. فیلتر شنی جریان مداوم بهترین انتخاب برای انجام این عملیات می باشد. در سیستم های تصفیه آب برای استفاده به عنوان آب آشامیدنی دو بخش اصلی به نام های فیلتر مستقیم و فرایند فیلتراسیون در خط وجود دارد که در آن نیز می توان از روش ذکر شده بهره برد. استفاده از این روش برای فیلتراسیون در سیستم های آب آشامیدنی می تواند تجهیزات مورد نیاز در مقایسه با تصفیه شیمیایی را تا حدود 85 درصد کاهش دهد و این امر به معنای صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های اولیه و بهره برداری از سیستم می باشد.

یکی دیگر از استفاده هایی که از فیلتر با جریان مداوم می توان انجام داد در فیلتراسیون فاضلاب های تصفیه شده با بهره گیری از روش های بیولوژیکی است. تصفیه پساب های مربوط به صنایع فلزی و همچنین تصفیه آب های سطحی از دیگر استفاده هایی است که از این سیستم به عمل می آید.

نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب2 - نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب

نگاهی کلی به عملکرد فیلتر شنی با جریان مداوم :

در کنار همه مواردی که در خصوص فیلتر شنی با جریان مداوم و برتری های آن در مقایسه با روش شستشوی معکوس به آن اشاره شد، مطالعات فراوانی در خصوص عملکرد این سیستم انجام شده است. استفاده از فیلتر شنی با جریان مداوم می تواند موجب بهبود شرایط آب از لحاظ میزان کدورت گردد. یعنی علاوه بر انجام عملیات گندزدایی می تواند کدورت قابل قبولی نیز در آب ایجاد نماید. حتی استفاده از این سیستم ها توانسته تا حد مناسبی موجب کاهش بار کلیفروها و انواع کلنی های میکروبی در آب شود. به این معنا که فیلتر شنی با سیستم جریان مداوم می تواند هم کیفیت آب را از لحاظ فیزیکوشیمیایی بهبود بخشد و هم می تواند از نظر باکتریولوژی به بهبود وضعیت آن کمک نماید. یکی از مهم ترین موضوعاتی که می تواند مفید بودن فیلتر شنی با جریان مداوم را نشان دهد این است که افت فشار در این سیستم ها حالت ثابت داشته و این امر به دلیل شستشوی بی وقفه و مداوم است که موجب ثابت ماندن وضعیت روزنه ها در بستر فیلتر شنی می باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی ویژگی ها و برتری های این سیستم و اهمیت آن در سیستم های تصفیه فاضلاب و آب را مرور کنیم می توان گفت که فیلتر شنی با جریان مداوم دارای ویژگی های زیر است:

انجام فرایند فیلتراسیون در این فیلتر ها به صورت مداوم و بدون هیچ وقفه ای

بهبود فرایند فیلتراسیون و جداسازی ذرات معلق

طراحی بهینه از لحاظ صرفه جویی در تجهیزات، فضا و همچنین صرفه جویی اقتصادی

نگهداری و بهره برداری ساده تر به واسطه کاهش تجهیزات اضافی مورد استفاده در سیستم های شستشوی معکوس

امکان تصفیه آب و فاضلاب با میزان بار مواد جامد معلق بالا

امکان ایجاد تغییرات مورد نیاز در این سیستم بر اساس شرایط محیطی و همچنین شرایط آب و فاضلاب عبوری از آن ها

کاهش مصرف انرژی که می تواند هم از جنبه های زیست محیطی اهمیت داشته باشد و هم از دیدگاه اقتصادی به صرفه تر باشد

ویژگی مهمی که در این نوع فیلتر شنی می تواند مورد توجه قرار بگیرد این است که در ساخت آن می توان از مواد مقاوم به خوردگی نیز استفاده کرد و همین امر نشان دهنده امکان استفاده از آن برای طیف وسیعی از شرایط می باشد.

در زمان استفاده از فیلتر شنی با جریان مداوم نیازی به طراحی سیستم های زه کشی فراوان نیست در حالی که در فیلتر  با سیستم شستشوی معکوس باید زه کش های بزرگی طراحی شود و همین امر نیز تحمیل کننده هزینه های فراوانی به کارفرما ها می باشد.

نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب3 - نقش فیلتر شنی با عملکرد جریان مداوم در تصفیه آب
× مشاوره آنلاین