فیلتر شنی

انواع فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی دستگاهی است که با صاف کردن یا فیلتراسیون فیزیکی آب، باعث از بین رفتن ذرات معلق موجود در آب مانند مواد آلی، باکتری‌ ها، رنگ، گل، پلانکتون و ذرات به وجود آمده از خوردگی می‌ شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع فیلتر شنی، کاربرد فیلتر شنی و لزوم استفاده از آن ها آشنا کنیم.

عملکرد فیلتر شنی:

مهم ترین و شناخته شده ‌ترین روش در تصفیه آب و زلال سازی آن، استفاده از روش فیلتراسیون است که توسط فیلترهای شنی انجام می‌ گیرد. اساس کار این فیلترها به عنوان صافی، تصفیه فیزیکی آب با به دام انداختن ذرات معلق در لایه ‌های بستر فیلتر است.
آبی که باید تصفیه شود، از قسمت فوقانی دستگاه فیلتر شنی وارد شده و پس از عبور از لایه‌ های بستر صافی و انجام فرآیند زلال سازی، از قسمت زیرین فیلتر خارج می‌ شود.

مشخصات ظاهری مخزن فیلتر شنی:

مخازن فیلترهای تحت فشار از ورق فولادی به ضخامت مناسب ساخته می‌ شوند و با پوشش ضد خوردگی از نوع اپوکسی، رنگ آمیزی می‌ شوند. برای آب‌ ها و پساب ‌های خورنده و در کاربردهای خاص، بدنه صافی‌ ها از جنس فایبرگلاس و یا استنلس استیل ساخته و عرضه می‌ شود.
هر فیلتر دارای شبکه لوله کشی به همراه اتصالات و شیرآلات برای آب ورودی، خروجی، شستشوی معکوس، تخلیه هوا، فشارسنج و دریچه ‌های بازدید، جهت دسترسی به داخل فیلتر می‌ باشد.

انواع فیلتر شنی:

فیلتر شن و ماسه سریع یا تحت فشار
فیلتر شن و ماسه سریع یا گرانشی
فیلتر شن و ماسه آرام
فیلتر شنی تند ثقلی
فیلتر شنی FRP
فیلتر شنی فلزی

۱٫     فیلتر شن و ماسه سریع (فیلتر شنی تحت فشار):

با توجه به محدودیت‌ های فضا و سرمایه گذاری در تصفیه خانه ‌های کوچک و مراکز صنعتی، فیلترهای شنی تحت فشار توسعه پیدا کردند. ویژگی‌های سرعت بالای فیلتراسیون (m3/m2.day 100 تا ۳۰۰)، اندازه مناسب استوانه (قطر ۱ تا ۳ متر)، کیفیت بالای آب خروجی، شستشوی آسان و هزینه کم احداث و نگهداری باعث شده‌ اند که فیلتر شنی تحت فشار گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع، کارخانه ‌ها، استخرها، باغ‌ ها و این گونه مکان‌ ها باشد.
این نوع فیلترها به صورت استوانه ‌های تحت فشار طراحی و داخل آن ها نیز با شن پر می‌ شوند. جریان آب از بالا وارد شده و با عبور از بستر شنی، ذرات معلق، گل و لای، مواد آلی، رنگ، جلبک، باکتری و… را از دست می‌ دهد. در آخر آب زلال و تصفیه شده، از انتهای بستر توسط نازل ‌ها جمع آوری شده و از سیستم خارج می ‌شود.
معمولاً برای محافظت از نازل ‌ها و نگهداری بستر شن، یک لایه ذرات درشت روی نازل‌ ها قرار می ‌گیرد.
یکی از پارامترهای مهم در طراحی فیلتر شنی تحت فشار، سرعت خطی آب ورودی به فیلتر شنی است که هر چه آب دارای کدورت پایین‌ تری باشد، سرعت خطی پایین‌ تری نیز دارد و در نتیجه می‌ توان برای تصفیه آب (مانند تصفیه آب استخرهای شنا) از فیلتر شنی کوچکتری استفاده کرد.

۲٫     فیلتر شن و ماسه سریع یا گرانشی (فیلتر شنی گرانشی):

فیلتر شن و ماسه سریع یا فیلتر شنی گرانشی نوعی از فیلتر مورد استفاده در تصفیه آب است که معمولاً در تجهیزات شهری تصفیه آب آشامیدنی به عنوان بخشی از این سیستم چند مرحله ‌ای به کار گرفته می ‌شود.
این نوع فیلترها برای تجهیز شدن به مکان کمی نیاز دارند و به همین دلیل در سیستم‌ های شهری به طور گسترده از فیلترهای شنی گرانشی یا سریع استفاده می‌ کنند.
در فیلترهای گرانشی از شن و ماسه‌ های نسبتاً درشت و محیط‌ های گرانولی جهت حذف ذرات و زدودن ناخالصی‌ ها استفاده شده است که با استفاده از مواد شیمیایی لخته کننده مانند آلوم (سولفات مضاعف پتاسیم و آلومینیوم) به شکل لخته (توده‌ ای)، این ذرات و ناخالصی ‌ها به دام می ‌افتند.
فیلترهای سریع شنی به عنوان بخشی از یک سیستم تصفیه آب چند مرحله‌ ای جهت استفاده در شهرداری کلان شهرها طراحی شده‌ اند؛ این سیستم‌ ها از لحاظ بهره‌ وری و نحوه نگهداری، پیچیده و گران قیمت هستند و به همین جهت، برای استفاده در جوامع کوچک و در حال توسعه چندان مناسب و مقرون به صرفه نیستند.

۳٫     فیلتر شن و ماسه آرام (فیلتر شنی آرام):

این فیلترها قدیمی‌ ترین روش تصفیه آب ‌های شهری هستند که امروزه این روش از فیلتراسیون، تنها در مقیاس ‌های کوچک و برای آبی با کدورت و لجن پایین مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
برای استفاده از فیلتر شنی آرام نیاز نیست تا عملیات خاصی قبل از تصفیه و ورود آب به فیلتر صورت گیرد و نیز برای مراحل تصفیه آب هم مراحل پیچیده ‌ای انجام نمی ‌شود. این ها مزایای استفاده از فیلتر شنی آرام است که برای یک سیستم تصفیه کوچک می‌تواند حائز اهمیت باشد.

۴٫     فیلتر شنی تند ثقلی:

فیلترهای شنی تند ثقلی متداول ‌ترین روش فیلتر کردن آب هستند. در این فیلترها آب زلال که هنوز مقداری کدورت دارد (حداکثر ۱۰ واحد JTU) از فیلترهای شنی عبور داده می‌ شود و کدورت آن به کم تر از یک واحد JTU کاهش می ‌یابد.
مصالح فیلتر شنی ثقلی، ماسه‌ای از جنس سنگ سیلیس با درجه خلوص ۹۸ درصد است. هم چنین این فیلترها طوری در نظر گرفته می ‌شوند که هر دو بستر فیلتر بتواند از نظر بهره برداری و شستشوی معکوس، مورد استفاده قرار گیرد.
کف فیلترهای ثقلی را معمولاً از بتن یا مواد پلاستیکی می‌ سازند و در هر متر مربع آن، ۶۰ تا ۹۰ عدد نازل پلاستیکی Hope جهت خروج آب صاف قرار داده می ‌شود.

۵٫     فیلتر شنی FRP:

فیلترهای شنی از دو جنس فلزی و FRP ساخته می ‌شوند؛ فیلتر شنی تحت فشاری که از جنس FRP ساخته می‌ شود، برای سایزهای کوچک و فیلتر شنی با ظرفیت‌های پایین مناسب تر است؛ زیرا فیلتر شنی نیازی به ارتفاع بستر ندارد و برای ما بیشتر سطح در بحث فیلتراسیون اهمیت دارد و به علت اینکه این نوع مخازن با ابعاد مشخصی ساخته می ‌شوند برای فیلترهای شنی با ظرفیت بالا کاربرد ندارد.

۶٫     فیلتر شنی فلزی:

همانطور که می دانید فیلتر شنی جهت حذف فیزیکی ذرات معلق از آب استفاده می شود. لازم به ذکر است به منظور حذف طعم، بو و هم چنین زدودن رنگ، می توان از کربن فعال به جای سیلیس استفاده نمود.
فیلتر شنی با بدنه فلزی دارای فیلتراسیون بیشتری نسبت به فیلتر شنی فایبرگلاس است، به این معنی که نسبت به ابعاد آن، دبی آب در حال عبور از روی سطح آن بیشتر از فیلتر فایبرگلاس است..
جنس بدنه دستگاه فیلتر شنی از نوع فولادی با سه لایه پوشش از نوع زینک ریچ و اپوکسی آشامیدنی در داخل و زینک ریچ و رنگ روغنی در خارج است و سیستم نازل‌ها از نوع برنجی بر روی کف دبل دیش می‌باشد.
موارد مصرف فیلتر شنی فلزی در استخرهای شنا، استخرهای پرورش ماهی، دستگاه‌ های اسمز معکوس، فیلترهای کربنی، آبیاری قطره‌ای و بارانی، تصفیه خانه‌ های فاضلاب و… است.

مزایای استفاده از فیلتر شنی:

فیلترهای شنی دارای کاربردهای فراوانی در تصفیه آب انواع استخرها، سیستم آب شهری، پیش تصفیه آبیاری قطره ‌ای، سیستم ‌های آبی منازل، آب ورودی به بویلرها، مرحله سوم تصفیه فاضلاب، پیش تصفیه آب شیرین کن‌ ها، تصفیه آب خاکستری و… دارد و استفاده از آن ها باعث ایجاد مزایای زیر می‌ شود:
حذف ذرات معلق آب
حذف کدورت آب
بالا بردن طول عمر تأسیسات
جلوگیری از ایجاد رسوب و گرفتگی آبراه
افت فشار کم
بالا بردن کیفیت تصفیه فاضلاب
فیلتر شنی از قدیمی‌ ترین ابزاری بود که بشر با الهام از طبیعت، به خدمت گرفت تا به وسیله آن، آب مورد نیاز خود را تصفیه کند؛ امروزه این تجهیز پر کاربرد در صنعت، کشاورزی، مراکز تفریحی و منازل به طور گسترده‌ ای مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
شرکت پرتو کنترل هوشمند با داشتن کارگاهی مجهز به تمامی دستگاه‌های مربوط به ساخت و مونتاژ انواع پکیج های تصفیه آب و فاضلاب فلزی، آمادگی ارائه انواع فیلترهای شنی ، فیلتر کربن اکتیو  و سختیگیر را دارد. برای سفارش فیلتر شنی، جدول مشخصات فنی فیلتر شنی و جدول قیمت فیلتر شنی را مطالعه فرمائید.

× مشاوره آنلاین