پکیج تصفیه فاضلاب و فرایند های مورد استفاده در آن

پکیج تصفیه فاضلاب با استفاده از فرایند های مختلفی می تواند عوامل آلاینده و بیماری زا را از پساب حاصل از صنایع گوناگون حذف نماید. آشنایی با این فرایند ها به همراه مهندسی و طراحی های مورد نیاز برای اجرای انواع پکیج تصفیه فاضلاب می تواند در جهت بهبود وضعیت زیست محیطی منابع آبی گامی مفید قلمداد گردد. طی این فرایند ها گاز های مضر موجود در پساب به همراه انواع مواد معلق از فاضلاب خارج شده و سپس تصفیه شیمیایی آب انجام می پذیرد. مرحله بعدی در فرایند تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب سختی زدایی از آب است. پس از این مرحله نوبت به صاف کردن آب یا به عبارتی زلال سازی آب می رسد. گند زدایی، حذف انواع مواد معدنی و آلی موجود در فاضلاب از مراحل بعدی در این فرایند به شمار می آیند. در ادامه به معرفی مختصری در خصوص هر یک از موارد فوق الذکر خواهیم پرداخت.

 فرایند حذف گاز در پکیج تصفیه فاضلاب :

انواع گاز هایی که در منابع آبی یا فاضلاب ها وجود دارند شامل O2، CO2، H2S، NH2، Cl2 و N2 می باشند. برای حذف گاز ها از منابع آبی و فاضلاب های در پکیج تصفیه فاضلاب از روش های مختلف هوادهی شامل هوادهی های سطحی، نیمه مستغرق، افشانه ای استفاده می شود که هر یک دارای مزیت های و محدودیت هایی در زمان استفاده هستند.

فرایند حذف مواد جامد معلق در پکیج تصفیه فاضلاب :

روش های مختلفی برای ته نشینی مواد جامد معلق موجود در آب وجود دارد که هر یک با توجه به شرایط و ویژگی های فاضلاب مورد نظر می تواند مورد استفاده قرار داده شود. به طور کلی عبارت ته نشینی در زمانی استفاده می شود که مواد معلق موجود در آب با استفاده از نیروی وزن خود از آب جدا شده و به اصطلاح ته نشین شوند. ته نشینی به 4 روش اصلی ته نشینی آزاد یا Discrete Settling، ته نشینی توام با لخته سازی یا Flocculants Type، ته نشینی ناحیه ای یا Zone Settling و ته نشینی در اثر فشار یا Compressed Settling در پکیج تصفیه فاضلاب انجام پذیر است. استخر های ته نشینی معمولا دارای ورودی و خروجی آب و همچنین محلی برای ته نشینی و جمع آوری لجن هستند. حوضچه های ته نشینی می توانند به صورت مستطیلی یا دایره ای طراحی شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب و فرایند های مورد استفاده در آن - پکیج تصفیه فاضلاب و فرایند های مورد استفاده در آن

فرایند تصفیه شیمیایی در پکیج تصفیه فاضلاب :

تصفیه شیمیایی در پکیج تصفیه فاضلاب به معنای انعقاد و لخته سازی موادی که در آب ته نشین نمی شوند. کدورت یکی از ویژگی هایی است که در تمام منابع آبی و فاضلاب ها وجود دارد. ذرات معلق موجود در منابع آبی که دارای قطر کوچک تر از 50 میکرون هستند معمولا به سبب وزن سبکی که دارند در استخر های ته نشینی جمع نمی شوند و برای حذف آن ها باید از فرایند انعقاد استفاده شود تا ذرات کوچک به هم چسبیده و ذره ای بزرگ را ایجاد نمایند. معمول حذف ذرات کلوئیدی در آب با استفاده از انواع ترکیب هایی نظیر آلومینیوم و آهن انجام می شود. معمولا در پکیج تصفیه فاضلاب برای انجام فرایند انعقاد شیمیایی آب از نمک های سه ظرفیتی مثل سولفات آلومینیوم و کلرید فریک استفاده می شود. انعقاد ذرات کلوئیدی معمولا طی 4 مکانیسم اصلی انجام می پذیرد:

انعقاد به روش فشردگی لایه یونی

انعقاد به روش جذب سطحی

انعقاد به روش جارویی

انعقاد به روش پل زنی بین ذره ای

برای انجام عمل انعقاد در پکیج تصفیه فاضلاب برخی از ویژگی های آب و فاضلاب باید مورد توجه قرار گیرند. مواردی نظیر pH و قلیائیت، میزان ذرات کلوئیدی معلق در آب یا فاضلاب، عوامل فیزیکی نظیر دما و در نهایت نوع ماده منعقد کننده می تواند نقش مهمی در اثربخشی فرایند انعقاد ایفا نماید.

در میان موادی که به عنوان منعقد کننده مورد استفاده قرار می گیرند موادی که از لحاظ اقتصادی مناسب تر بوده و ایجاد مسمومیت با املاح ناخواسته نمی کنند می توانند بیش از سایرین مورد استفاده قرار گیرند.

 فرایند سختی زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب :

در پکیج تصفیه فاضلاب برای حذف عواملی که موجب بروز سختی در آب می شوند از روش هایی نظیر ته نشینی با مواد شیمیایی و همچنین روش های یونی استفاده می شود. به طور کلی اگر بخواهیم در خصوص سختی آب صحبت کنیم می توان اشاره کرد که سختی آب معمولا به صورت غلظت میزان کربنات کلسیم (میلی گرم در لیتر) گزارش می شود. از طرفی سختی آب را به شکل سختی منیزیم و کلسیم و همچنین سختی کربناتی و غیر کربناتی طبقه بندی می کنند. برای انجام فرایند سختی زدایی در پکیج تصفیه فاضلاب از دو روش برای سبک کردن آب و از بین بردن سختی استفاده می شود. در روش اول آب با استفاده از آهک و خاکستر کربنات کلسیم سختی زدایی شده و در دوم برای این کار از انواع مبادله کننده های یونی استفاده می شود.

فرایند زلال سازی آب در پکیج تصفیه فاضلاب :

فیلتر کردن در پکیج تصفیه فاضلاب از جمله روش هایی است که برای حذف موادی که موجب کدورت در آب می شود مورد استفاده قرار می گیرد. ذراتی که در فرایند های ته نشینی یا انعقاد حذف نشده باشند می توانند سبب بروز کدورت در آب شوند و به همین سبب از فیلتراسیون برای این کار استفاده می شود. برای انجام فیلتراسیون آب از روش های مختلفی بهره برده می شود اما یکی از روش های معمول برای این کار استفاده از بستر های گرانولی است که آب از آن ها عبور داده می شود. در این حالت مواد معلق جامدی که در آب وجود دارد در فیلتر باقی مانده و آب عاری از مواد معلق خارج می گردد. آب خارج شده زلال بوده و به همین سبب این فرایند زلال سازی آب نام گرفته است. عواملی که می تواند در عملکرد فیلتر های گرانولی اثرگذار باشد مواردی شامل هیدرولیک فیلتر، خصوصیات بستر ها و روش هایی است که بر اساس آن فیلتر های مذکور طراحی و اجرا شده اند.

یکی از موادی که از سالیان قبل در فیلتر ها استفاده می شد انواع ماسه سیلیس بوده است که امروز از ترکیباتی نظیر زغال آنتراسیت و ماسه نیز برای این موضوع استفاده می گردد. با توجه به اندازه ذرات مورد استفاده و همچنین دانسیته این ذره ها، طراحی انواع فیلتر های شنی صورت می گیرد. به طور کلی دو نوع فیلتر شنی وجود دارد. یکی فیلتر شنی کند و دیگری فیلتر شنی سریع که نوع کند آن معمولا به شکل گسترده ای در پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهمی که در خصوص فیلتر ها باید به آن اشاره نمود این است که بر اساس قطر منافذ، فیلتر ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. فیلتر شنی، میکرو فیلتراسیون، الترا فیلتراسیون، نانو فیلتراسیون و در نهایت اسمز معکوس که هر یک از این فیلتر ها با توجه به نوع فاضلاب یا آبی که قرار است تحت فرایند تصفیه قرار گیرد انتخاب می شوند.

فرایند گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب :

برای انجام گندزدایی در پکیج تصفیه فاضلاب از روش های مختلفی مانند کلر زنی استفاده می شود. در توضیح گندزدایی می توان اشاره کرد که این فرایند برای از بین بردن یا خنثی نمودن میکروارگانیسم های بیماری زا در منابع آبی استفاده می شود. با استفاده از این روش ها می توان از شیوع بیماری ها جلوگیری نمود و در واقع آب را ضد عفونی کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که درصد بالایی از عوامل بیماری زایی که در آب وجود دارد در مراحل اولیه تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب از بین می روند و باقی مانده آن ها نیز طی عملیات گندزدایی از آب خارج می گردند. در زمان ضد عفونی آب باید به این نکته توجه نمود که از موادی استفاده شود که موجب بروز سمیت در موجودات زنده شامل حیوانات و انسان ها نشود. همچنین دوام این مواد در آب باید به شکلی باشند که زمان کافی برای از بین رفتن عوامل بیماری زا ایجاد گردد.

فرایند حذف مواد معدنی و آلی در پکیج تصفیه فاضلاب :

فرایند های مختلفی برای حذف مواد معدنی و آلی موجود در فاضلاب وجود دارد که برای انتخاب آن ها باید در خصوص موضوعات اقتصادی و همچنین قابل اعتماد بودن روش مورد نظر اطمینان حاصل گردد. برای حذف مواد غیر آلی می توان از روش هایی نظیر تبادل یونی، غشاهای سوزنی و سیستم اسمز معکوس و سیستم الکترو دیالیز نیز استفاده نمود. حذف مواد آلی می تواند از طریق جذب سطحی و اکسیداسیون شیمیایی صورت پذیرد.

شرکت پرتو کنترل هوشمند با بهره گیری از دانش روز و کارشناسان خبره در زمینه طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب  آمادگی خود را در جهت ارائه مشاوره و تامین تجهیزات در این حوزه اعلام می دارد .

جهت مشاوره و ارتباط با همکاران ما تماس حاصل فرمائید.

× مشاوره آنلاین