تصفیه آب با استفاده از انواع کلرزن

تصفیه آب با استفاده از انواع کلرزن

تصفیه آب یکی از مهم ترین پیشرفت هایی است که بشر در صنعت آب و فاضلاب داشته است.

سابقه تصفیه آب به سال های بسیار دور باز می گردد. در کنار همه سیستم هایی که از گذشته تا حال مورد استفاده قرار گرفته است، گند زدایی از آب موضوع بسیار مهمی بوده است و با استفاده از روش های مختلفی بار میکروبی آب کاهش پیدا می کند. گند زدایی به طور کلی از همان ابتدای مطرح شدن بحث تصفیه آب و تئوری میکروبی با بهره گیری از موادی نظیر پودر های رنگ بر و همچنین هیپوکلریت ها انجام می گردید و این روش ها روش هایی موقتی برای حذف یا کاهش بار میکروبی منابع آبی بوده است. بلژیک یکی از کشور هایی است که در این زمینه پیشتاز بوده و در واقع اولین واحد کلر زنی آب مربوط به این کشور می باشد. پکیج های مختلفی برای انجام فرایند کلرزنی وجود دارد که می توان از آن برای بخش های مختلفی استفاده نمود یکی از این پکیج ها، پکیج کلرزن مایع بوده که این پکیج مناسب انجام فرایند گندزدایی در آب شرب و همچنین آب مصرفی در صنایع کشاورزی و آبزی پروری است.  برای گندزدایی آب در صنایع مختلف مانند داروسازی و پتروشیمی و …  نیز می توان از پکیج کلرزن مایع استفاده نمود. گندزدایی فاضلاب و آب های استخرهای شنا و آب هایی که در برج های خنک کننده استفاده می شوند همه می توانند با استفاده از این سیستم ها انجام شود. در نهایت برای حذف مواد آلی نیز استفاده از پکیج کلرزن مایع توصیه می گردد.

نقش کلر در تصفیه آب :

کلر یکی از مواد اصلی برای انجام فرایند گند زدایی در تصفیه آب می باشد و استفاده از آن از سال 1909 در فیلادلفیا آغاز گردید. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که استفاده از کلر در منابع آبی برای انجام فرایند گند زدایی دارد این است که سبب کاهش مرگ و میر های ناشی از مصرف آب های آلوده است. انواع دستگاه های کلرزن گازی و کلرزن مایع وجود دارد که می تواند میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین ببرد. کلر دارای ویژگی هایی است که منجر شده جایگاه مهمی در سیستم های تصفیه آب پیدا کند. این ویژگی ها شامل موارد ذیل است:

ماده ای ارزان قیمت بوده که می تواند در تمام شرایط مورد استفاده قرار بگیرد و هزینه اندکی به سیستم ها تحمیل می کند.

قدرت میکروب کشی کلر بسیار بالا بوده و می تواند طیف وسیعی از مواد آلوده کننده و میکروارگانیسم های را از بین ببرد.

کلر دارای اثر و ماندگاری طولانی مدتی است و استفاده از آن می تواند به صورت گاز کلر و کلر مایع صورت پذیرد.

کلرزنی در آب علاوه بر اثراتی که به عنوان گندزدایی قوی دارد می تواند باعث اکسید شدن آهن، منیزیم و هیدروژن سولفید شود.

علاوه بر از بین بردن میکروب ها کلر می تواند تا حدی باعث از بین رفتن عواملی گردد که در آب ایجاد بو و طعم می کنند.

استفاده از کلر در آب می تواند از رشد پلانکتون ها جلوگیری به عمل آورد.

کلرزنی می تواند سبب انعقاد آب شود و به همین شکل نقشی مهم در فرایند تصفیه آب ایفا نماید.

نباید فرایند کلرزنی را به عنوان جایگزین تصفیه در نظر گرفت. بلکه گند زدایی و کلرزنی به طور کلی تکمیل کننده تصفیه آب به شمار می آید. البته نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید در نظر گرفته شود این است که همه عوامل بیماری زا با استفاده از کلرزنی از بین نمی روند.

تصفیه آّب با استفاده از انواع کلرزن 2 - تصفیه آب با استفاده از انواع کلرزن

برای انجام کلرزنی در تصفیه آب چه مواردی را باید رعایت کرد؟

انجام فرایند کلرزنی در تصفیه آب باید بر اساس اصول و قواعدی صورت پذیرد تا بتواند عملکردی مناسب داشته باشد.  اولین موضوع در این بخش این است که آبی که تحت فرایند گند زدایی با کلر قرار می گیرد باید عاری از کدورت باشد و در واقع آب باید صاف شود و سپس این فرایند روی آن انجام شود. نکته دیگر این که میزان کلر مورد استفاده در آب باید بر اساس محاسبه های دقیق مهندسی تعیین شود. دو پارامتر مهمی که در این زمینه باید تعیین گردد یکی نقطه شکست کلر بوده و دیگری میزان کلر باقی مانده در آب پس از انجام عملیات گند زدایی است. مدت زمانی که عوامل میکروبی و بیماری زا در مجاورت کلر قرار می گیرند نیز حائز اهمیت بوده و معمولا زمانی در حدود یک ساعت برای این کار در نظر گرفته می شود. میزان کلر باید به گونه ای تعیین شود که پس از حدود یک ساعت که از فرایند کلر زنی گذشت میزان کلر موجود در آب نزدیک به 5/0 میلی گرم در لیتر باشد.  این عدد می تواند از بین برنده بسیاری از عوامل بیماری زا باشد. این عدد برای همه آب ها با شرایط مختلف یکسان است به این معنا که تفاوتی نمی کند ویژگی های آبی که تحت عملیات گند زدایی قرار می گیرد چگونه است بلکه آن چه که اهمیت دارد این است که میزان کلر نباید پس از یک ساعت از 5/0 میلی گرم در لیتر کمتر شود.

برای انجام فرایند کلرزنی در تصفیه آب چه مراحلی انجام می شود؟

کلرزنی در تصفیه آب با توجه به این که از کلرزن مایع یا کلرزن گازی استفاده شود دارای دو مرحله اصلی و اساسی است. مرحله اول کلرزنی اولیه نام دارد و مرحله بعدی کلرزنی نهایی است که در ادامه به توضیح مختصری در خصوص هر یک از این مراحل خواهیم پرداخت.

مرحله کلرزنی اولیه زمانی است که آب تازه وارد سیستم تصفیه آب شده است. علت انجام این کار این است که در همان ابتدا از رشد لایه های بیولوژیکی در سیستم جلوگیری به عمل خواهد آمد. این موضوع برای عملکرد بهتر صافی های مورد استفاده در سیستم تصفیه آب بسیار مهم به شمار می آید. علاوه بر این با این کار شما امکان تماس کلر با آب را بیشتر فراهم می کنید و همین امر می تواند اثرات مثبتی بر وضعیت طعم، رنگ و بوی آب داشته باشد.

همان گونه که اشاره شد علاوه بر کلرزنی اولیه مرحله کلرزنی نهایی نیز در فرایند تصفیه آب وجود دارد. این مرحله بر روی آب خروجی از تصفیه خانه انجام می شود. به این معنا که آبی خروجی از تصفیه خانه و آبی که وارد شبکه توزیع می گردد همیشه دارای مقدار مشخصی کلر بوده که این کلر می تواند منجر به جلوگیری از رشد عوامل میکروبی در آب گردد. فرایند کلرزنی نهایی در سه بخش اصلی قابل انجام است. بخش اول به صورت کلر زنی مجدد بوده که معمولا برای شبکه های توزیع آب که دارای طول زیادی هستند و در آن ها احتمال آلودگی مجدد آب وجود دارد کاربرد فراوانی دارد. علاوه بر این کلرزنی آب چاه می تواند به استفاده از آب چاه به عنوان منبعی قابل اعتماد برای آب شرب کمک نماید. به طور کلی در صورتی که قرار است آب چاه وارد شبکه توزیع آب شود باید حتما قبل از ورود به شبکه اصلی فرایند کلرزنی بر روی آن انجام پذیرد. یکی دیگر از مواردی که در آن کلرزنی ضرورت دارد خطوط انتقال و شبکه های توزیع آب است. البته در حال کلی این خطوط نیازی به گندزدایی ندارند اما در صورتی که تعمیراتی روی آن ها انجام شود یا در ابتدای احداث و بهره برداری باشند باید مراحل ضد عفونی را طی کنند تا سبب آلودگی آب نشوند.

در صورتی که برای انجام کلرزنی از انواع کلرزن مایع و کلرزن گازی استفاده می کنید بهتر است آن را در اتاقک های مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده است قرار دهید. این دستگاه های نباید در معرض نور مستقیم خورشید و سرما و گرما باشند. علاوه بر این تهویه مناسب و روشنایی کافی برای بررسی عملکرد دستگاه ضروری می باشد. دستگاه در برخی مواقع نیاز به شستشو داشته پس باید کف شور مناسب در اتاق در نظر گرفته شود. بهترین عملکرد دستگاه در شرایطی است که در نزدیک ترین محل به مکان تزریق قرار بگیرد. حتی گفته می شود اتاقک نگهداری می تواند بر روی لوله های آب بنا شده و دستگاه کلرزن در آن قرار داده شود.

در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیق تری از نحوه عملکرد دستگاه های کلرزن یا قصد خرید این سیستم ها برای تصفیه آب دارید به شما توصیه می کنیم در ابتدا اطلاعات لازم را از کارشناسان شرکت پرتو کنترل کسب نموده و در نهایت برای خرید از فروشنده های معتبر در این زمینه استفاده نمایید. برای خریدی مطمئن نیز کارشناسان این شرکت آماده ارائه خدمات به شما می باشند.

× مشاوره آنلاین