لاگون چیست؟

لاگون چیست؟

لاگون يكي از محبوب ترين روش ها براي تصفيه­ ي فاضلاب در سراسر جهان است كه از ساده ترين و كم هزينه ترين آنها نيز به شمار مي­رود.

لاگون ها به ويژه براي جوامع كوچك بسيار مناسب هستند زيرا ساخت لاگون، بهره برداري و نگهداري آن نسبت به ساير سيستم ها هزينه­ي كمتري دارد.

تصفيه­ ي فاضلاب به روش لاگون به زمين بيشتري نياز دارد، اما زمين معمولا در مناطق روستايي در دسترس و ارزانتر است. لاگون ها در بسياري از املاك اجاره اي فصلي و مناطق تفريحي به خوبي كار مي­كنند، زيرا آنها قادر به كار در دوره هاي متناوب استفاده­ي سبك يا سنگين هستند.

انواع لاگون شامل لاگون بي هوازي، لاگون هوازي طبيعي و لاگون هوادهي مي شود. همچنين طراحي موازي و سري لاگون را بايد مورد توجه قرار داد. شركت پرتو كنترل هوشمند آمادگي هرگونه مشاوره در زمينه­ي استفاده از لاگون را دارد.

تعریف لاگون :

لاگون ها حوضچه هايي هستند كه براي دريافت، نگهداري و تصفيه­ ي فاضلاب براي مدت زماني از پيش تعيين شده طراحي شده اند. در صورت لزوم، آنها با مواد خاك رس يا يك آستر مصنوعي پوشانده شده اند تا از نشت به آب زيرزميني جلوگيري كنند.

در لاگون، فاضلاب از طريق تركيبي از فرآيندهاي فيزيكي، بيولوژيكي و شيميايي تصفيه مي­شود. بسياري از مراحل تصفيه به طور طبيعي انجام مي­شود، اما برخي از سيستم ها از دستگاه هوادهي براي افزودن اكسيژن به فاضلاب استفاده مي كنند.

هوادهي باعث كارايي بيشتر تصفيه مي شود، بنابراين نياز به سطح زمين كمتري است

. از هواده ها (بلوئر) مي توان براي تصفيه­ي بيشتر سيستم هاي موجود استفاده كرد.

لاگون ها بايد با توجه به مورد و محل استفاده طراحي شوند. طراحي بر اساس عواملي از قبيل نوع خاك، مقدار سطح زمين موجود و آب و هوا انجام مي­شود. ملاحظات مهم طراحي براي لاگون ها شامل مقدار و نوع فاضلاب مورد تصفيه و درجه­ ي تصفيه­ي فاضلاب، مطابق استاندارد مي باشد.

پساب خروجي از لاگون ها ممكن است قبل از بازگشت به محيط زيست نياز به تصفيه­ي تكميلي داشته باشد تا ارگانيسم ها يا مواد مغذي ايجاد كننده­ي بيماري را از فاضلاب حذف كند.

lagoon 11 - لاگون چیست؟

مزايا :

  • لاگون براي طراحي و ساخت در مناطقي كه زمين ارزان است مي­تواند مقرون به صرفه باشد.
  • آن ها انرژي كمتري نسبت به بيشتر روش هاي تصفيه فاضلاب مصرف مي كنند.
  • كار و نگهداري آن ها ساده است و معمولا فقط به كاركنان نيمه وقت احتياج دارند.
  • آن ها مي­توانند استفاده­ي متناوب و بارهاي شوك را بهتر از بسياري از سيستم ها تحمل كنند و از اين رو گزينه­ي مناسبي براي اردوگاه ها، استراحتگاه ها و ساير موارد فصلي به شمار مي­روند.
  • آن ها در حذف ارگانيسم هاي عوامل بيماري زا از فاضلاب بسيار موثر هستند.

پساب حاصل از سيستم هاي لاگون مي­تواند براي آبياري مناسب باشد، زيرا داراي مواد مغذي بالا و پاتوژن كم است.

 معايب :

  • سيستم هاي لاگون به زمين هاي بيشتري نسبت به ساير روش هاي تصفيه نياز دارند.
  • در آب و هواي سرد از كارايي كمتري برخوردار هستند و ممكن است به زمين اضافي يا زمان ماند بيشتري در اين مناطق احتياج داشته باشند.
  • بو مي تواند در هنگام شكوفايي جلبك ها، آب شدن برف در بهار و آب و هواي سرد در لاگون بي هوازي كه به طور نامناسب نگهداري مي شوند، آزاردهنده شود.
  • لاگون ها تا زماني كه نگهداري نشوند مي­توانند منطقه­ي توليد مثل پشه ها و حشرات ديگر را فراهم كنند.
  • آن ها در حذف فلزات سنگين از فاضلاب چندان موثر نيستند.

پساب برخي لاگون ها حاوي جلبك است و براي رسيدن به استاندارد تخليه­ي محلي اغلب به تصفيه­ي اضافي نياز دارد.

ايمني و بهداشت :

آموزش ايمني بايد براي صاحبان خانه، اپراتورها و هركسي كه با اين سيستم ها كار مي­كند در دسترس باشد. طبق قوانين در اكثر مناطق، لاگون ها بايد توسط نرده هاي بلند با دروازه هاي قفل شده احاطه شده و علائم هشدار دهنده به وضوح نصب شده باشد.

نگهداري :

يكي از مزاياي لاگون ها اين است كه آن ها براي كار و نگهداري سيستم ها به ساعت كاري كمتري نياز دارند. با اين حال، اين بدان معنا نيست كه مي توان آن ها را ناديده گرفت. بازرسي، آزمايش، نگهداري سوابق و نگهداري معمول مورد نياز است و همه­ي اين موارد براي اطمينان از ادامه ي تصفيه­ي خوب لاگون ها لازم است.

چمن زني و كنترل رشد علف هاي هرز در لاگون و اطراف آن يكي از ساده ترين و مهم ترين كارها در نگهداري لاگون است. علف هاي بلند و علف هاي هرز مانع از باد مي­شوند و مناطق توليد مثل مگس ها، پشه ها و ساير حشرات را فراهم مي­كنند. علف هاي هرز همچنين مي­توانند زباله، چربي و كف را به دام بيندازند كه باعث بو مي­شوند و حشرات را به خود جذب مي­كنند. علاوه بر اين، علف هاي هرز مرده ممكن است در افزايش سطح BOD نقش داشته باشد. علف هاي هرز كه در سطح آب رشد مي­كنند فضاي با ارزشي را اشغال مي­كنند كه بايد توسط جلبك ها اشغال شود، آن ها مي توانند از نفوذ نور خورشيد به فاضلاب جلوگيري كنند. برگ ها و شاخه هاي اطراف لاگون را بايد برداشت زيرا آن ها مي توانند لوله هاي ورودي و خروجي را مسدود كنند. ديگر اينكه بايد عمق لايه ي لجن در لاگون ها حداقل يك بار در سال بررسي شود، اگر مقدار زيادي لجن جمع شود، عملكرد آنها دچار اختلال خواهد شد.

 

× مشاوره آنلاین