سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟

سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک از جمله ساده ترین و کاربردی ترین ابزارها در تصفیه انواع فاضلاب های زیر زمینی می باشد که به طور معمولا در مناطق روستایی و مناطقی که فاقد سیستم فاضلاب های متمرکز می باشند، مورد استفاده کاربران واحدهای خانگی، صنعتی، عمومی و … قرار دارد.

 مخازن سپتیک طی فرآیندهای مختلف ته نشینی، شناورسازی و بیولوژیکی و در واقع با استفاده از یک فناوری ثابت شده کاملا طبیعی به تصفیه مقدماتی فاضلاب های زیر زمینی پرداخته و از ورود انواع آلودگی ها به منابع طبیعی آب و خاک جلوگیری به عمل می آورد.

سپتیک تانک ها با توجه به تنوع نیازها و شرایط محیطی گوناگون کاربران در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند تا به صورت گسترده تری نیازهای کاربران را رفع نمایند. بنابراین لازم است بگوییم که از این مخازن تصفیه به صورت گسترده درتصفیه انواع فاضلاب های زیر زمینی، فاضلاب های بهداشتی-انسانی، فاضلاب های خانگی، فاضلاب های واحدهای صنعتی، مجتمع های تجاری و تفریحی، هتل ها، رستوران ها و … به راحتی می توان استفاده کرد.

مخازن سپتیک معمولا یک سیستم پیش تصفیه در صنعت آب و فاضلاب شناخته می شوند، چرا که تصفیه انجام شده توسط این مخازن کاملا مقدماتی بوده و فاضلاب طی مراحل گوناگون تا حدود معینی تصفیه شده، به طوری که آلودگی های موجود در فاضلاب به طور کامل از بین نرفته و برای تصفیه نهایی باید به تصفیه خانه فرستاده شود.

در واقع با استفاده از این دستگاه سعی داریم آلودگی ها و حجم قابل توجهی از فاضلاب های تولید شده توسط واحدهای مختلف را کاهش دهیم تا فرآیندهای تصفیه در تصفیه خانه با سرعت بیشتر و در بهترین حالت ممکن انجام شوند.

بنابراین در خصوص معرفی مخزن پر کاربرد سپتیک تانک باید بگوییم که این مخازن یک دستگاه کاملا ساده در سیستم های تصفیه فاضلاب هستند که با استفاده از فرآیندهای کاملا طبیعی و بیولوژیکی عملیات تصفیه را بر روی انواع فاضلاب های بهداشتی_ انسانی و زیرزمینی انجام داده و در نهایت یک سیستم پیش تصفیه در صنعت تصفیه آب و فاضلاب به شمار می آیند.

سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟ - سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟

سپتیک تانک چگونه کار می کند؟

سپتیک تانک مخزنی است که در ابعاد مختلف مستطیل شکل و با استفاده از ابزار مختلف همچون شیشه، پلاستیک، بتن، فولاد و … ساخته می شود.

این مخزن از یک طراحی بسیار ساده و مطابق با فرآیندهای طبیعی و بیولوژیکی عملیات تصفیه را انجام داده و حجم و آلودگی های موجود در فاضلاب را تا حدودی کاهش می دهد.

در خصوص چگونگی عملکرد این دستگاه باید گفت که یک مخزن سپتیک معمولا از بخش های مختلفی تشکیل شده و هر بخش به طور مجزا در نهایت مرتبط با سایر قسمت های دستگاه سپتیک کار می کند تا در آخر به هدف اصلی یعنی تصفیه فاضلاب های زیر زمینی و انواع فاضلاب های بهداشتی و انسانی منجر شود.

در یک سیستم سپتیک ابدا فاضلاب از طریق لوله های ورودی وارد مخزن شده و تا مدت زمان مشخصی در این مخزن نگهداری می شود تا بدین طریق مواد زائد و معلق همچون ذرات کوچک بزرگ و جامدات موجود در فاضلاب به مرور زمان بر کف مخزن ته نشین شوند.

مواد ته نشین شده در مخزن سپتیک به لجن تبدیل شده و در کف مخزن ته نشین می شود، اکنون با توجه به ترکیبات آلی موجود در فاضلاب میکروارگانیسم ها و باکتری های بی هوازی به دلیل افزایش دمای مخزن و شرایط جوی موجود در سپتیک به مرور تولید و تکثیر می شوند.

با گذشت زمان و به دلیل انتشار و تکثیر مداوم باکتری های بی هوازی درون مخزن فاضلاب به آرامی تصفیه می شود، چرا که مواد آلاینده و آلودگی های موجود درون فاضلاب خوراک باکتری ها و میکروارگانیسم ها شده و بدین طریق آلودگی های فاضلاب از بین می روند.

پساب تولید شده از فعالیت میکروارگانیسم ها و باکتری های بی هوازی نسبت به فاضلاب اولیه دارای آلودگی های کمتری می باشد، بنابراین لازم است که طی اقدامات ثانویه ای به تصفیه این پساب پرداخته شود. بدین منظور پساب به دست آمده طی سیستم های لوله کشی شده سپتیک از مخزن اولیه به مخزن ثانویه منتقل می شوند تا طی فرآیندهای ته نشینی مجدد و عملیات بیولوژیکی از پیش طراحی شده به طور مجدد مورد تصفیه قرار گیرد و در نهایت این اقدامات پساب تصفیه شده با درصد کمتری از آلودگی ها از مخزن سپتیک خارج می شود.

سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟2 - سپتیک تانک چیست؟ انواع سپتیک تانک کدام است؟

انواع سپتیک تانک

همانطور که اشاره شد با توجه به نیازها و شرایط های محیطی گوناگون کاربران مخازن سپتیک در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند تا نیازهای کاربران را در هر شرایطی پاسخگو باشند. همچنین با توجه به مواد اولیه به کار رفته در ساختار این مخازن می توان سپتیک تانک ها را در انواع مختلفی دسته بندی کرد. در این بخش به منظور آشنایی بیشتر با مخازن سپتیک و نحوه عملکرد آن ها در شرایط مختلف به معرفی انواع رایج و متداول این مخازن می پردازیم:

  • سپتیک تانک بتنی:

مخازن بتنی سپتیک از جمله مخازن بادوامی هستند که تا چند دهه اخیر بسیار مورد توجه کاربران مختلف قرار داشتند. این مخازن از بدنه ها بتنی ساخته شده اند و از نظر مقاومت در برابر عوامل محیطی خطرناک بسیار مقاوم عمل می کنند؛ اما با گذشت زمان مقاومت خود را از دست داده و با بروز اولین ترک خوردگی ها فاضلاب موجود در مخزن خود را به محیط پیرامون انتقال می دهند.

بنابراین با توجه به مخازن سپتیکی که به تازگی در بازار ارائه می شوند و از نظر مقاومت در برابر شرایط خطرساز محیطی نسبت به مخازن بتنی بهتر عمل می کنند، بهتر است که از مخازن جدید به جای این مخازن استفاده نمایید.

  • سپتیک تانک فولادی:

مخازن سپتیک فولادی از جمله مخازن با دوامی هستند که طول عمرشان تا حدود 25 سال اندازه گیری شده است. این مخازن قابل استفاده در انواع محیط ها و شرایط آب و هوایی مختلف می باشند؛ اما توجه داشته باشید که در طولانی مدت بدنه فولادی این مخازن دچار زنگ زدگی شده و به مرور زمان مقاومت خود را در برابر عوامل بیولوژیکی محیط از دست می دهند. بنابراین بهتر است در حفظ و نگهداری این مخازن توجه و دقت لازم را داشته باشید.

  • سپتیک تانک فایبرگلاس:

این مخازن نسبت به مخازن فولادی و بتنی از ساختار منسجم تر و با کیفیت تری برخوردار هستند، به طوری که مقاومت بالایی از خود در برابر شرایط محیطی همچون رطوبت، حرکت زمین، واکنش های شیمیایی داخل خاک، اشعه ماورابنفش و … از خود نشان داده و به عنوان مقاوم ترین مخزن سپتیک در جهان شناخته می شوند.

  • سپتیک تانک پلاستیکی:

این مخازن از جمله سپتیک های بادوام و بسیار ارزان قیمت هستند که در تمام شرایط محیطی و اقلیمی می توان از آن ها استفاده کرد. اگر به دنبال یک مخزن سپتیک با حجم مناسب و قیمت بسیار مناسب هستید، مخازن پلاستیکی یک پیشنهاد کاملا عالی و مناسب برای شما می باشد. این مخازن به راحتی درون خاک نصب شده و هزینه نگهداری و تعمیر چندانی ندارند.

شرکت پرتو کنترل هوشمند با حضور افراد متخصص در طراحی، ساخت، اجرا، نصب و راه اندازی سال هاست که به ساخت مخازن بتنی پرداخته و تجارب بی شماری در این صنعت کسب نموده است.

جهت مشاوره و ارتباط با همکاران ما تماس حاصل فرمائید

× مشاوره آنلاین