دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست و طرز کار آن ؟-what-is-an-industrial-water-purifier-ro-and-how-it-works

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست و نحوه عملکرد آن

معرفی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

دستگاه تصفیه آب صنعتی از جمله واحدهای مهم و اصلی در تمامی واحدهای صنایع، کارخانجات تولیدی و کارگاه های کوچک و بزرگ شناخته می شوند. این سیستم ها همواره در ابعاد و اندازه های گوناگون طراحی شده و از قابلیت های مختلفی برخوردار می باشند، در واقع بر این اساس می توان گفت که دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای انواع مختلفی هستند و هر یک کاربردهای متفاوتی دارند. دستگاه تصفیه صنعتی RO نیز از جمله دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد که امروزه در صنایع مختلف به منظور تهیه آب سالم و بهداشتی مورد نیاز آن ها کاربرد دارد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از جمله دستگاه های پرکاربرد در صنعتی تصفیه آب و فاضلاب می باشد که به دلیل سیستم ساده و کاربردی که دارد، امروزه در اغلب صنایع از آن به منظور تهیه آب سالم و بهداشتی استفاده می نمایند. این دستگاه تصفیه آب صنعتی در ابعاد بسیار بزرگ طراحی شده و از قابلیت های فوق العاده ای در زمینه تصفیه آب برخوردار است. در واقع شما با استفاده از این دستگاه می توانید حجم بالایی از آب مورد نیاز دستگاه های صنعتی، ماشین آلات، آب مصرفی صنعت کشاورزی، دامداری و … را تصفیه نموده و بدین طریق آب مصرفی مورد نیاز خود را تامین نمایید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO به لحاظ ساختاری مشابه با دستگاه های تصفیه آب خانگی طراحی می شود؛ اما از نظر کاربرد و ابعاد نسبت به دستگاه های خانگی از تفاوت های جزئی برخوردار می باشد. این دستگاه برخلاف دستگاه های خانگی که از انواع روش های تصفیه در تامین آب بهداشتی کاربران استفاده می نمایند، تنها از روش اسمز معکوس در زمینه تصفیه آب استفاده می کند. در واقع باید گفت که دستگاه تصفیه آب صنعتی RO مبتنی بر مکانیزم اسمز معکوس (Reverse Osmosis  یا RO) طراحی شده و تنها از روش اسمز معکوس در زمینه تصفیه آب بهره می برد.

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست و طرز کار آن ؟1 - دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چیست و نحوه عملکرد آن

معرفی روش تصفیه آب اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

اکنون شاید این سوال پیش بیاید که دستگاه تصفیه RO چگونه کار می کند یا نحوه عملکرد این دستگاه در ارتباط با تصفیه آب چگونه است؟ بنابراین برای آنکه با نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی RO آشنا شوید، شاید بهتر باشد که در ابتدا روش تصفیه اسمز معکوس را توضیح دهیم. در واقع همانطور که اشاره تمامی دستگاه های تصفیه صنعتی از جمله دستگاه RO از سیستم تصفیه ای اسمز معکوس برخوردار بوده و از این روش در تصفیه آب استفاده می کنند، بنابراین برای آشنایی با روش عملکردی دستگاه تصفیه صنعتی RO بهتر است که در ابتدا با روش اسمز معکوس آشنا شوید.

روش اسمز معکوس از جمله روش های قدیمی در صنعتی تصفیه آب می باشد که اغلب دستگاه های تصفیه آب صنعتی از این قابلیت برخوردار هستند. در واقع این روش از جمله موثرترین و بهینه ترین روش هایی است که می توان در تصفیه آب مصرفی صنایع، کارخانه ها، کارگاه ها، مجتمع های مسکونی بسیار بزرگ و صنایع کشاورزی و غذایی که حجم آب مصرفی قابل توجهی دارند، استفاده نمود.

در این روش همواره از اجزاء و بخش های مختلفی به منظور تصفیه آب مصرفی صنایع و کاربران استفاده می شود؛ اما به طوری کلی روش اسمز معکوس یک تکنولوژی غشایی که با استفاده از غشاهای مختلف فرآیند تصفیه آب را به انجام می رساند. در این روش همواره یک غشا نیمه تراوا مابین آب خالص و آب ناخالص قرار می گیرد تا با افزایش فشار وارده بر آب ناخالص، آلاینده ها و مواد محلول را از آب جدا نموده و آب سالم و بهداشتی تهیه گردد.

برای روشن شدن این موضوع باید گفت که وقتی آب خالص و آب ناخالص را در یک ظرف قرار داده و آن ها به وسیله یک غشا نیمه تراوا از یکدیگر جدا می کنیم، در فشار معمولی (یا فشار یک اتمسفر) تعدادی از مولکول های آب خالص از غشا عبور کرده و به سمت آب ناخالص می روند تا سیستم ایجاد شده به یک تعادل نسبی برسد. حالا با تشکیل یک سیستم اسمز معکوس ما سعی داریم فشار آب ناخالص را افزایش دهیم تا مولکول های آب از ممبرین یا غشا عبور کرده و به سمت آب خالص بروند و در نهایت افزایش فشار تا زمانی ادامه می یابد که تمامی مولکول های آب از آب ناخالص جدا شده و از غشا عبور کرده باشند. بدین ترتیب با افزایش فشار و جداسازی آب خالص از آب ناخالص عملیات تصفیه انجام شده و در دو طرف غشا دو ماده کاملا مجزا تشکیل می گردد.

فرآیند تصفیه ای که در قسمت فوق توضیح داده شده در واقع یک روش کاملا طبیعی است که در طبیعت تحت عنوان فرآیند اسمز شناخته می شود. بنابراین می توان گفت که روش اسمز معکوس یک فرآیند طبیعی است که با گسترش تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات صنعتی شکلی پیشرفته به خود گرفته و به یک فناوری مهم در صنعت تصفیه آب تبدیل شده است.

بنابراین روش اسمز معکوس برگرفته از یک فرآیند طبیعی است که امروزه در شکل پیشرفته و مدرن در دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. این روش همانطور که اشاره شد یک روش موثر و کاملا بهینه در صنعتی تصفیه آب می باشد که شما می توانید از آن در زمینه تصفیه آب مصرفی و مورد نیاز خود بهره ببرید.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

همانطور که اشاره شد دستگاه تصفیه آب صنعتی RO مبتنی بر مکانیزم اسمز معکوس طراحی شده و با استفاده از این تکنولوژی غشایی فرآیندهای تصفیه آب را به انجام می رساند. بنابراین می توان گفت که در دستگاه تصفیه آب صنعتی RO نیز همواره از یک غشا به منظور تصفیه آب استفاده شده و با عبور آب خالص از این غشا و جداسازی ناخالصی ها از آب، فرآیند تصفیه انجام می شود.

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی RO همواره از اجزاء و بخش های مختلفی تشکیل می شود که فیلتر ممبرین و پمپ فشار قوی از جمله اجزاء اصلی و کاربردی در این دستگاه می باشند. آشنایی با ابزار و قطعات به کار رفته در ساختار این دستگاه تصفیه آب صنعتی نه تنها در نگهداری و تعمیر این دستگاه می تواند موثر واقع شود بلکه در شناخت طرز کار و نحوه عملکرد این سیستم نیز می تواند به شما کمک کند. بنابراین بهتر است که در ابتدا با اجزا و بخش های این سیستم آشنا شوید:

 • مسیر آب ورودی و تصفیه نشده به دستگاه تصفیه
 • مسیر ورود آب پسماند تولید شده از مراحل مختلف تصفیه
 • یونیت تنظیم درجه کلر موجود در آب
 • مخزن ذخیره آب تصفیه شده
 • پمپ تغذیه ورودی
 • فیلتر شنی
 • سختی گیر آب
 • مخزن نمک
 • فیلتر کربن فعال و فیلتر کار ترویجی
 • واحد اسمز معکوس که شامل پمپ های فشار قوی، فیلترهای ممبرین و پرشر وسل ها می باشد
 • مخزن ذخیره آب ورودی و تصفیه نشده
 • پمپ خروجی
 • سیستم تابش اشعه UV
 • مدار آب خروجی

علاوه بر موارد فوق یک سیستم تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس از ابزار و اجزا دیگری همچون سیستم های کنترلی، فشارسنج ها، فلومترها، تنظیم کننده های دمای آب، نمایشگر مدار ورودی و خروجی از ممبران ها، نمایشگرهای نشان دهنده کیفیت آب، لوله ها و … تشکیل می شود.

اکنون با شناخت ابزار و تجهیزات به کار رفته در سیستم دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس می توان گفت که آب ناخالص به وسیله لوله های ورودی از منبع ذخیره خارج شده و به دستگاه تصفیه وارد می شود تا به کمک پمپ های فشار قوی و با به کار گیری تکنولوژی غشایی اسمز فرآیند تصفیه آغاز شود. سپس با تصفیه آب ناخالص و جداسازی تمامی مواد آلاینده و آلودگی ها از آب، آب تصفیه شده از طریق لوله های خروجی خارج و به منبع ذخیره نهایی وارد می شود تا در زمان معین و پس از اقدامات نهایی مورد استفاده کاربران قرار گیرد.

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی همواره از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود تا کاربران براساس نیاز خود از انواع این ابزار در زمینه تامین آب سالم و بهداشتی مورد نیاز خود استفاده نمایند؛ اما به طور کل روش اسمز معکوس یک روش ایده آل در صنعت تصفیه شناخته شده و اغلب دستگاه های تصفیه صنعتی از این تکنولوژی برخوردار می باشند. بنابراین استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی RO یا اسمز معکوس، یک دستگاه تصفیه آب صنعتی ایده آل و کاربردی در تمامی زمینه های تصفیه شناخته می شود.

× مشاوره آنلاین