دستگاه اسكيمر روغن دستگاهي است كه روغن را از سطح آب جدا مي كند و با حذف لايه هاي روغن، تاثير زيادي بر افزايش كيفيت آب و یا پساب دارد. اين دستگاه قبل از فيلتر و پمپ قرار داده مي شود و اولين مرحله براي پاكسازي سطح آب به شمار مي رود. انواع مختلفي از اويل اسكيمرها وجود دارند كه با روش هاي مختلفي عمل جداسازي را انجام مي دهند. اين روش ها شامل استفاده از مواد اولئوفيليك، برس، تسمه، طناب و … هستند. اويل اسكيمرها مي توانند به دو روش شناور يا ثابت نصب شوند.

اويل اسكيمرهاي شناور روي سطح آب شناور هستند و مي توانند در يك محل مانند دريا نگهداري شوند و با كشتي بكسل شوند. اين اسكيمرها معمولا شامل اسكيمرهاي درام، اسكيمرهاي برسي، اسكيمرهاي عادي و اويل اسكيمر تسمه اي هستند. اويل اسكيمرهاي ثابت در مكان ثابت نصب مي شوند. به طور كلي اين اويل اسكيمرها انواع مختلفي از اسكيمرهاي تسمه اي يا طنابي هستند كه به طور معمول در مخازن نفتي نصب مي شوند.

اسكيمرهاي شناور

اسكيمر شناور لايه ي سطحي روغن را جدا كرده و در قيف مركزي جاي مي دهد، سپس از آنجا به مخزن اسكيمر (محل ذخيره سازي روغن) پمپ مي كند. در مخازن و استخرهاي صنعتي كه حاوي مواد شيميايي و اسيد هستند، از اسكيمرهاي شناوري استفاده مي شود كه از جنس فولاد ضد زنگ مي باشند.

برخي انواع اسكيمرهاي شناور خود تنظيم هستند و اين برتري را نسبت به اسكيمرهاي اوليه دارند كه براي تنظيم ارتفاع و عمق به ساير ابزارهاي مكانيكي متكي نيستند. اين اسكيمرها مي توانند آب را با ظرفيت بالا از هر روغني كه شناور است، جدا كرده، روغن را در مخزني ذخيره كنند و آب را دوباره به محل باز گردانند. آن ها ممكن است در رودخانه ها، درياچه ها، استخرها، تانك ها، چاله ها و تالاب ها و همچنين اقيانوس ها مستقر شوند.

Weir Skimmer - oil skimmer چیست؟

اسكيمرهاي درام

اسكيمرهاي درام يكي از كارآمدترين اسكيمرهاي بازيافت روغن در جهان محسوب مي شوند. كار كردن اسكيمرهاي درام آسان، قابل اعتماد و كارآمد است و فقط روغن و آب كمي را بازيابي مي كنند. با چرخش درام هاي شناور، روغن به سطح جدا كننده ي آن از آب مي چسبد. تيغه ها روغن را از درام خارج مي كنند و آن را به داخل مخزن جمع آوري كه محل ذخيره سازي روغن است، پمپ مي كنند. اسكيمرهاي مختلف (صاف، شياردار، برس دار، ديسكي) براي افزايش ميزان بازيابي روغن و استفاده در محيط هاي مختلف در دسترس هستند.ش

Drum Oil Skimer- oil skimmer چیست؟

اسكيمرهاي برسي

اسكيمرهاي برسي را مي توان به صورت واحدهاي مستقلي در قسمت بالايي اسكيمرهاي معمولي قرار داد. بايد توجه داشت كه سفتي و تراكم موها بر ميزان و نوع روغني كه مي توانند بازيابي كنند تاثير مي گذارد. موهاي نرم براي روغن سبك بهتر است در حالي كه موهاي سفت براي روغن هاي سنگين بهتر است. اسكيمرهاي ثابت توسط موهاي برس با روغن در تماس بوده و آن را جمع مي كنند.

Brush oil skimmer - oil skimmer چیست؟

اسكيمرهاي تسمه اي

انواع مختلفي از اسكيمرهاي تسمه اي در دسترس است. اين نوع از اسكيمرها از طريق تسمه روغن را جذب مي كنند و روغن جمع آوري شده را در يك مخزن نگه مي دارند. اسكيمرهاي تسمه اي فيلتردار نوعي از اسكيمرهاي تسمه اي به شمار مي آيند.

اسكيمرهاي ديسكي

اسكيمرهاي ديسكي براي جمع آوري روغن از يك سري ديسك به جاي درام استفاده مي كنند. اين نوع اسكيمر با اصلاح هندسه ي سطوح امكان بهبود نرخ بازيافت را فراهم مي كنند.

Disk Oil Skimmer- oil skimmer چیست؟

ويژگي هايي كه اويل اسكيمر بايد داشته باشد:

انواع اويل اسكيمرها با يك هدف طراحي شده اند. با اين حال، هر اويل اسكيمر در جمع آوري روغن نتيجه ي يكساني را بدست نمي آورد. هر اويل اسكيمر بايد در بهترين وضعيت عملكرد خود كار كند. در ادامه به بيان ويژگي هاي لازمي كه  اويل اسكيمر بايد داشته باشد، پرداخته مي شود:

 • ظرفيت حذف روغن توسط اويل اسكيمر بايد با مقدار روغن توليد شده مطابقت داشته باشد.
 • اويل اسكيمر بايد در شرايطي كه بقاياي شناور وجود دارد، كار كند.
 • اويل اسكيمر براي كار مداوم نبايد به تنظيمات و نظارت مداوم نياز داشته باشد.
 • مشكل و هزينه نصب بايد در نظر گرفته شود.
 • اويل اسكيمر بايد متناسب با نوسانات سطح مايع باشد.
 • اويل اسكيمر بايد از ماده اي سازگار با شرايط كاري آن باشد.

استفاده از اويل اسكيمر مزايايي را به دنبال دارد كه عبارتند از:

 • كاهش هزينه ها: حذف روغن قبل از تصفيه، هزينه ها را كاهش مي دهد و باعث انجام تصفيه ي بهتر مي شود.
 • فرصت هاي بازيافت: ضايعات روغن حذف شده مي تواند براي صنايع ديگري كه با استفاده از روغن ضايعاتي براي توليد محصولات خود استفاده مي كنند، ارزشمند باشد. همچنين مي توان روغن زايد را بازيافت و تميز كرد و سپس مواد افزودني را اضافه كرد تا به توليد روغن جديد كمك كند.
 • افزايش عمر تجهیزات: حذف روغن هاي سطحي شناور باعث افزايش عمر تجهیزات مي شود.
 • خودكار بودن فرآيند: بر خلاف روش هاي دستي وقت گير و پر هزينه، يك اويل اسكيمر اتوماتيك به طور مداوم روغن را جدا مي كند.
 • جلوگيري از ايجاد بوي بد: هنگامي كه يك لايه روغن روي سطح آب ايجاد مي شود، از رسيدن اكسيژن به آب جلوگيري مي كند و باعث رشد باكتري هاي بي هوازي مي شود كه بوي بدي را به دنبال دارد. استفاده از اويل اسكیمر و جداسازي روغن از سطح، مانع از توليد بوي بد مي شود.

ايمني بيشتري را فراهم مي كند: روغن موجود در سطح به طور بالقوه مي تواند يك خطر آتش سوزي باشد. يك اويل اسكيمر با از بين بردن روغن، به كاهش تهديد كمك مي كند.

كارشناسان شركت پرتو كنترل هوشمند آماده اند تا مشاوره لازم در زمينه كاربرد و قيمت اويل اسكيمر را در اختيار مشتريان قرار دهند.

Related Posts