تجهیزات و انرژی های مورد نیاز در پکیج های تصفیه فاضلاب برای عملیات تصفیه

امروز فاضلاب ها در سراسر دنیا به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب شناخته می شوند. آب های حاصل از تصفیه فاضلاب و پساب ها در بخش‌های مختلفی از جمله آبیاری، کشاورزی، صنعت و غیره مورد استفاده قرار می گیرند و فاضلاب بخش های مختلف نیاز به تصفیه های متفاوت و متمایزی دارند که هر کدام از این تصفیه ها به نوع خود نیاز به امکانات و تجهیزاتی مختص خود و میزان مصرف برق در پکیج تصفیه فاضلاب خودشان را دارند.

 برای مثال میان تصفیه خانه های بتنی که در محل ساخته و اجرا می‌شوند با پکیج های تصفیه فاضلاب که در کارگاه ها ساخته می‌شوند و در مکان مورد نظر نصب می شوند از لحاظ ساختاری و مصرف انرژی تفاوت وجود دارد. اما همگی نیاز به تامین تجهیزات و امکانات و انرژی برق دارند.

در نظر داشته باشید که برخی از تصفیه ها ممکن است از لحاظ مصرف انرژی برق بسیار کم و بهینه باشد اما نتواند در محیط مد نظر کار تصفیه را به درستی و خوبی انجام دهند و کارآمد عمل کنند. برای نمونه ممکن است یک پکیج تصفیه فاضلاب نتواند پاسخگوی یک مجموعه صنعتی بزرگ و یا فاضلاب شهرهای بزرگ باشد و باید از روش های دیگر تصفیه استفاده کرد. هزینه های اولیه برای احداث تصفیه خانه یا ساخت پکیج ها ی تصفیه فاضلاب باید برآورد شوند و مصرف انرژی برق نیز باید در این هزینه ها مد نظر قرار بگیرد.

 فاضلاب های شهری خود به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب شناخته می‌شوند که باید عملیات تصفیه به درستی و با دقت انجام گیرد. برای شهر های تا جمعیت 15000 نفر، استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب نه تنها امکان پذیر است، بلکه صرفه اقتصادی نیز دارد. فاضلاب های صنعتی نیز دارای مواد مغذی و املاح دیگری هستند که در تصفیه باید این نکات را مد نظر قرار داد. برای تصفیه فاضلاب به منظور مصرف آب های آشامیدنی یا آبیاری محصولات کشاورزی و یا قابل استفاده برای انسان، مسلما نیاز به صرف انرژی های بیشتر و تصفیه پیشرفته تری است. اساس تصفیه فاضلاب باید بر حفظ سلامتی انسان قرار بگیرد و از طرفی به محیط زیست و اکوسیستم حیوانات آسیب وارد نکند.

میزان مصرف برق در پکیج های تصفیه فاضلاب چقدر است؟2 - میزان مصرف برق در پکیج های تصفیه فاضلاب چقدر است؟

مدیریت میزان مصرف برق در عملیات تصفیه

احداث تصفیه خانه و پکیج های تصفیه فاضلاب نسبت مستقیمی با مصرف انرژی برق در این زمینه دارند. به طوری که می توان گفت بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی در این زمینه یکی از ضروری ترین کارهایی است که می بایست انجام بگیرد. مطابق با تحقیقاتی که برخی از محققان خارجی در کشورهای دیگر انجام داده اند مصرف انرژی الکتریکی تصفیه خانه های فاضلاب در حدود ۲ تا ۴ درصد کل مصرف برق آن کشور ارزیابی شده است. از طرف دیگر از طرف یک موسسه تحقیقاتی برق، مصرف انرژی الکتریکی تصفیه خانه های آب و فاضلاب ایالات متحده آمریکا نیز در حدود ۳ درصد کل مصرف انرژی الکتریکی آن کشور یعنی معادل ۷۵ میلیارد کیلووات ساعت می باشد.

 در کشور ما نیز این تحقیقات برای مصرف انرژی انجام شده است که با اطلاعاتی از شرکت‌های آب و فاضلاب شهری در سال ۱۳۹۷ میزان مصرف انرژی الکتریکی در تاسیسات تصفیه انتقال و توزیع آب و نیز جمع آوری انتقال و تصفیه فاضلاب شهری در حدود ۴ هزار و ۹۲۰ میلیون کیلووات ساعت برآورد شد که از این میان سهم مصرف انرژی در تاسیسات تصفیه فاضلاب در حدود 9/4 درصد و بالاتر ۲۴۱ میلیون کیلووات ساعت ارزیابی گردیده است این اعداد و ارقام نشان می دهد که بهینه سازی مصرف انرژی باید به صورت یک اصل و طرح در کشورهای دنیا اجرا شود که مسلما کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مسئله ای که امروزه در کشورهای دنیا برای مدیریت مصرف انرژی تصفیه خانه ها باید به آن پرداخت و اقدامات مرتبط با آن را انجام داد این است که روش های اصولی برای تصفیه های متفاوت ارزیابی و برآورد شوند و با مدیریت اصولی در این راستا انجام بگیرد.

 میزان مصرف انرژی تصفیه خانه های سراسر جهان حدود 3 درصد از انرژی الکتریکی کل دنیا است.

به عنوان نمونه در تصفیه خانه های فاضلاب لجن فعال که حدود 55 درصد از این 3 درصد انرژی را به خود اختصاص می دهند باید با مدیریت صحیح این میزان استفاده کاهش یابد که یکی از راه های آن را می توان کاهش در میزان مصرف انرژی سیستم هوادهی نام برد. که در این صورت به صورت چشمگیری نیز هزینه های مرتبط با آن کاهش خواهد یافت.

میزان مصرف انرژی برق پکیج های تصفیه فاضلاب

همانطور که اشاره شد میزان مصرف برق در پکیج های تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه ها در کل دنیا حدود ۲ تا ۴ درصد ارزیابی شده است که این میزان مصرف در کشورهای مختلف دنیا متفاوت می باشد. هر کدام از روش های تصفیه فاضلاب میزان مصرف انرژی الکتریکی متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند اما به صورت کلی میزان مصرف انرژی تصفیه خانه های و پکیج های تصفیه فاضلاب در دنیا حدود ۳ درصد از کل انرژی الکتریکی در سراسر جهان است.

 شاید بتوان گفت که در تصفیه خانه های فاضلاب بیوراکتور لجن فعال بیشترین میزان مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است، که در حدود ۵۵ درصد می باشد. راه هایی برای کاهش مصرف انرژی در هر کدام از روش های تصفیه فاضلاب وجود دارد روش لجن فعال که ازطریق هوادهی انجام می گیرد و یک روش بیولوژیکی است می توان میزان مصرف انرژی آن را از طریق طراحی دقیق سیستم لوله کشی و انتخاب صحیح پمپها و بلوئرهای هوادهی، مصرف انرژی سیستم را تا حدود زیادی کم کرد.

بحران مصرف انرژی الکتریکی امروزه در سراسر دنیا یک مشکل شناخته شده است که باید به فکر چاره اندیشی برای آن بود. در بسیاری از کشورهای جهان برنامه این بوده است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۲۰ درصد از تولید برق مصرفی از انرژی های تجدید پذیر حاصل شود که در ایران نیز این قضیه در دستور کار قرار گرفته است. برای بهینه سازی مصرف انرژی باید راهکارهایی کاربردی ارائه گردد و تمام تاسیسات انرژی در این تصفیه خانه فاضلاب را بر طبق اصول و قواعد خاص مدیریت کرد که این مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

 امروزه تصفیه هوازی یکی از روش هایی است که میزان مصرف انرژی را داده است. همانطور که اشاره شد روش هوادهی بیورآکتور در حدود ۵۵ درصد از کل انرژی مصرفی تاسیسات را استفاده می کند که این درصد بسیار زیاد و حائز اهمیت است. در نتیجه می توان با انتخاب صحیح تجهیزات بخش هوادهی و کنترل عملکرد مناسب آن ها تا حدودی میزان مصرف انرژی الکتریکی در این بخش را کاهش داد. این موضوع در کشورهای توسعه یافته عملیاتی شده است اما در کشورهای توسعه در حال توسعه با پیچیدگی‌هایی مواجهه است که با مدیریت صحیح می تواند به موفقیت برسد.

یکی از مواردی که در ایران مرسوم بوده و باعث افزایش میزان مصرف انرژی می شود، طراحی تصفیه خانه با ظرفیتی فراتر از میزان فاضلاب تولیدی می باشد. دلیل اینکار طرحهای توسعه آتی که مد نظر کارفرما است، می باشد. عموما تجهیزات الکترومکانیکال انتخاب شده برای تصفیه خانه، بر مبنای همان ظرفیت نهایی تولید فاضلاب آن مجموعه انتخاب می شود که علاوه بر مصرف بالای انرژی، عموما باعث اختلال در راندمان کاری تصفیه خانه نیز می گردد.

شرکت پرتو کنترل هوشمند  با کمک کارشناسان با تجربه و خبره، چنین مشکلاتی را رفع نموده و امکان طراحی و ساخت تصفیه خانه هایی را دارد که با کمترین هزینه، امکان ارتقا و افزایش ظرفیت آن در آینده فراهم آید و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی گردد.