چرا تصفیه فاضلاب ضروری است؟

همانطور که می دانید بحث تصفیه فاضلاب یکی از دغدغه های مهم زیست محیطی به شمار می رود. بدین منظور طراحی اصولی و اجرای تصفیه‌خانه مطلوب و استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب که با اصول مهندسی انجام شده باشند باید مورد توجه قرار بگیرند. عملیات تصفیه از زمان گذشته مورد توجه بوده است. به نحوی که برخی مورخین اظهار داشته اند که اولین بار عملیات تصفیه آب، حدود دو هزار سال قبل از میلاد مسیح انجام شده است. به همین دلیل تصفیه آب برای انسان‌ها دارای سابقه بسیار زیادی است که اولین بار انسان برای تصفیه آب از جوشاندن و صاف کردن بهره برده است.

در قرن هجدهم تصفیه فاضلاب به اوج خود می‌رسد و بسیار مورد توجه قرار می گیرد شاید بتوان گفت اولین شهری که آب مصرفی آن مورد تصفیه قرار گرفته است شهر پیزلی در کشور اسکاتلند بوده است که در سال ۱۸۰۴ میلادی این امر انجام شده است. بعد از آن با توجه به یافته های علمی که آلودگی های میکروبی می توانند عامل اصلی ایجاد انواع بیماریهای قارچی، پوستی، گوارشی، ویروسی و عفونی باشند، گندردایی و کلرزنی آب های آشامیدنی آغاز شد.

اولین بار در اروپا و در آمریکا  در بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۰ این فرایند مورد استفاده قرار گرفته است. باید توجه کرد که پساب حاصل از تصفیه فاضلاب، در چه مصارفی و در کجا استفاده خواهند شد که عملیات تصفیه نیز متناسب با آنها انجام بگیرد. به علت اینکه ممکن است فاضلاب تصفیه شده می تواند در مصارف خانگی، عمومی، تجاری، آبیاری کشاورزی و فضای سبز و امروزه در آتش نشانی ها نیز مورد استفاده باشد. لذا نوع انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب بسیار مهم و ضروری است. امروزه با پیشرفته تکنولوژی و فناوری ها و صنعتی شدن زندگی ها، تصفیه فاضلاب بسیار ضروری تر از قبل شده است تا جایی که تقریباً باید در تمامی شهرهای هر کشور احداث تصفیه خانه مطلوب صورت بگیرد تا این عملیات به خوبی و درستی انجام شود. تصفیه‌خانه مطلوب دارای فاکتورهای بسیار زیادی است که به آنها اشاره خواهد شد.

برای داشتن یک تصفیه خانه مطلوب باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟2 - برای داشتن یک تصفیه خانه مطلوب باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام بسته به نوع فاضلاب های تولیدی اعم از فاضلاب های شهری و خانگی، صنعتی، بهداشتی، نظامی و … باید روش متناسب با آنها مد نظر قرار داده شود. احداث تصفیه خانه مطلوب در یک شهر برای تصفیه انواع فاضلاب ها بسیار مهم است زیرا فاضلاب ها و پساب ها یک منبع بسیار مهم برای تولید آب محسوب می شوند که باید در تصفیه آنها استفاده بهینه و مقرون به صرفه به عمل آورد. روش های تصفیه فاضلاب شامل تصفیه فیزیکی، تصفیه شیمیایی و تصفیه بیولوژیکی است.

در تصفیه فیزیکی آشغالگیری، دانه گیری، ته نشینی و … انجام می شود، که به آن تصفیه مقدماتی نیز گفته می شود، در این مرحله هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود. روش بیولوژیکی توسط فرایندهای هوازی و بی هوازی انجام می گیرد که در آن میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی عملیات تصفیه را انجام می دهند. تصفیه هوازی شامل فرآیندهای تصفیه لجن فعال، هوادهی گسترده،SBR ،MBR ،MBBR  است. تصفیه بی هوازی نیز شامل ABR، UASB است. در تصفیه شیمیایی نیز، از مواد و واکنش های شیمیایی برای تصفیه فاضلاب و پساب های موجود استفاده می شود.

از جمله می‌توان به فرایندهای انعقاد و اختلاط شیمیایی، انعقاد الکتریکی و غیره اشاره کرد.

قابل توجه است که از تصفیه شیمیایی برای تصفیه فاضلاب های صنعتی به طور معمول استفاده می شود.

از مهمترین موادی که در تصفیه شیمیایی استفاده می شود کلروفریک، آهک، پلی آلومینیوم کلراید یا همان PAC و … است. از کلر نیز برای کشتن باکتری ها به کار می رود.

یکی دیگر از عوامل گندزدایی فاضلاب که نقش اکسید کنندگی دارد ازن است. تصفیه خانه های بتنی مانند پکیج های تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه فاضلاب های بهداشتی، شهری، صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی عموما برای فاضلاب تولیدی بیش از 2000 مترمکعب در روز می باشد. می توان گفت در تصفیه فاضلاب بهداشتی و شهری برای اجتماعات بالای 10.000 نفر از تصفیه خانه های بتنی استفاده می شود. بنابراین رشد مستمر و روز افزون جمعیت، آلودگی های بسیار زیادی را به دنبال دارد که این موضوع نیاز به تامین منابع آبی در سراسر جهان را ضروری می کند.

فاضلاب و پساب ها از عمده ترین منابع آبی هستند که می توانند با پکیج های تصفیه فاضلاب و یا احداث تصفیه خانه های مطلوب در مکان مورد نظر نصب شوند و مورد بهره برداری قرار بگیرند که این خود یک استفاده بهینه از منابع آبی این چنینی می باشد.

برای داشتن یک تصفیه خانه مطلوب باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟3 - برای داشتن یک تصفیه خانه مطلوب باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟

تصفیه خانه مطلوب

در احداث یک تصفیه خانه مطلوب باید بسیاری از نکات را مد نظر قرار داد، از جمله مصالح و موادی که در احداث آن تصفیه خانه و یا ساخت پکیج تصفیه به کار می روند از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند. در تصفیه خانه مطلوب باید تمامی اصول مهندسی برای ساخت اجزای مختلف تصفیه خانه مد نظر قرار بگیرند، از جمله در بخش های مکانیکی، الکترونیکی و عملیاتی باید به صورت درست و دقیق طراحی شوند و اینکه تمامی اصول مهندسی رعایت شود. از طرفی تمامی مراحل تصفیه فاضلاب که در پاراگراف های بالا ذکر شد باید به درستی و با دقت بالا انجام بگیرند که شامل تصفیه های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است. هر کدام از این مراحل حائز اهمیت هستند.

از جمله مواردی که باید در راه اندازی و احداث تصفیه خانه مد نظر قرارداد شامل مواردی مانند اینکه سایز مخزن متعادل ساز متناسب با حجم فاضلاب های ورودی باشد، تناسب مخزن هوادهی و حجم هوا تولیدی با جریان ورودی فاضلاب، تناسب سایز لوله کشی ها، تناسب زمان ماند فاضلاب در واحد های مختلف تصفیه خانه، در نظر گرفتن واحد های مختلف تصفیه خانه متناسب با آنالیز فاضلاب خام جهت حذف پارامترهای مضر. همچنین پکیج تصفیه فاضلاب بایستی به گونه ای طراحی و اجرا گردد که بهره برداری از آن طی سالیان متمادی بدون چالش و هزینه مصرفی بالا انجام شده و فرآیند تصفیه همواره با راندمان بالایی انجام پذیرد. تعمیر و نگهداری تصفیه خانه ها و پکیج های تصفیه فاضلاب، نیاز به افراد متخصص و نیروهای ماهر دارد که بتوانند تصفیه خانه ها را به درستی مدیریت کنند. از مواردی که ممکن است در تصفیه خانه ها باعث بروز مشکل شوند سر و صدای بیش از حد تصفیه خانه است که باید نوع طراحی و تجهیزات به کار رفته در آن به خوبی انتخاب شوند. شرکت پرتو کنترل هوشمند تمامی خدمات مرتبط با یک تصفیه خانه مطلوب را در اختیار شما قرار می دهد تا به صورت متناسب بتوانید از آن بهره برداری کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران شرکت پرتو کنترل هوشمند ، تماس حاصل فرمایید.