فیلتر شنی

فیلتر شنی (صافی شنی):
فیلتر شنی به منظور جدا سازی ذرات ریز و درشت آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. به فرایند جداسازی این پارامترها از آب فیلتراسیون می گویند.
فیلتر شنی دارای انواع مختلفی است از جمله: فیلتر شنی فلزی، فیلتر شنی کامپوزیتی، فیلتر شنی تحت فشار، فیلتر شنی ثقلی. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع آن مقاله انواع فیلتر شنی مطالعه شود.
فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی کامپوزیتی در دو حالت افقی یا عمودی در استخر ها، نیروگاه ها و … برای تصفیه آب ها و جدا سازی ذرات محلول مورد استفاده قرار می گیرند.
فیلتر شنی برای تصفیه آب های که دارای ذرات درشت می باشند، به صورت فیزیکی و به صورت فیلتر کردن آب، به منظور تصفیه ی آب ورودی استخرها استفاده می شود. هم چنین از آن جا که در استخرها پس از مدتی چربی و ذرات اضافی از بدن انسان (مو، پوست و…) و ذرات اضافی از محیط وارد آب استخر می شوند؛ فیلترشنی با تصفیه کردن این آب به صورت فیزیکی و عبور دادن آب از روی سیلیس های فیلتر شنی در چندین مرحله و سپس عبور آب تصفیه شده از نازل های آن به بیرون، این آب را قابل استفاده ی مجدد کند.
شكل فیلتر شنی:
همان طور كه در شكل ملاحظه می‌شود این فیلترها از یك بستر شن دانه ‌بندی شده با خلوص ۹۸% و یك صفحه مشبك با ۵۰ تا ۷۰ عدد پستانك در هر متر مربع جهت آبكشی و جلوگیری از خروج ذرات شن از دستگاه تشكیل شده است. اندازه ذرات شن كه به صورت دانه ‌بندی شده و طبقاتی بر روی صفحه مشبك قرار گرفته‌ اند، بر حسب اندازه ذرات معلق در آب تعیین می‌شود. ذرات درشت شن در قسمت بالا و ذرات ریز در قسمت پایین قرار می گیرند.
به خاطر لزوم انجام دو عمل سرویس دهی دستگاه و شستشوی معكوس در دستگاه فیلتر شنی، مدار لوله كشی این دستگاه طوری طراحی شده است كه به صورت ساده‌ای هر دو عمل را انجام دهد. كنترل فیلتر شنی به سه روش كنترل با شیرهای دستی، كنترل با شیرهای چند راهه دستی و كنترل تمام اتوماتیك توسط شیرهای چند راهه اتوماتیك انجام می‌پذیرد.
فیلتر شنی (صافی شنی) :
فیلتر شنی (صافی شنی)  به عنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی جهت حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب تا قطر ۵۰ ميكرون می باشد. فیلتر شنی تحت فشار رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر ها می باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب استخر می گیرند. در پایین فیلتر شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند.
عدسی هاي فوقاني و تحتاني به روش DOUBLE-DISH ساخته شده كه پس از زنگ زدائي از داخل با دو لايه پوشش رنگ اپوكسي و از خارج با يك لايه ضدزنگ و دو لايه رنگ مخصوص رنگ آميزي مي گردد.
هم چنین در پایین این فیلترها و زیر آخرین لایه از سیلیس درون آن، استرينرهاي برنجي (نازل های برنجی) جهت جمع آوري و عبور آب قرار دارند.
این فیلتر از سیلیس با ضريب يكنواختي ۳۵/۱، با دانه بندي ریز از نوع سنگ هاي مخصوص و درجه خلوص بالای ۹۵% به شرح زیر وجود دارد.
۱- سيليس نمره يك از قطر ۵/۰ ميلي متر تا ۵/۱  ميلي متر.
۲- سيليس نمره دو  از قطر ۲  میلی متر تا ۵/۳ میلی متر.
۳- سيليس نمره سه  از قطر ۴  میلی متر تا ۸ میلی متر.
۴- سيليس نمره چهار از قطر ۸  میلی متر تا ۱۲ میلی متر.
شن ها با دانه بندی ریزتر سطح بیش تری را فراهم می کنند و درنتیجه آلودگی آب را بیش تر می گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیش تری برای انتقال سیال نیاز دارند.
طراحی فیلترشنی باید به نحوی باشد که باید با حداکثر سرعت جریان   gpm/ft2 ۱۰ کار کنند.
با استفاده از توان مورد نیاز و حداکثر دبی، مساحت سطح لازم را می توان محاسبه کرد.
هنگامی که شستشو انجام شد پس از مدتی کثیفی جمع شده در شن ها، اجازه عبور آب کمتری را می دهد. این در حالی است که مواد زائد موجود در فیلتر شنی به جای می مانند، که باید از آن خارج شوند. حال زمان back wash فیلتر است.
back wash فیلتر شنی:
وقتی فیلتر شنی مقدار زیادی از خاک را انباشته می کند، فشار افت کرده و آب نمی تواند آزادانه از فیلتر شنی خارج شود. back wash آب را به عقب می فرستد تا از طریق فیلتر، گرد و خاک به دام افتاده بیرون رود. پس ازback wash، افزایش فشار برگشت کاملاً مشخص است و اگر گیج فشار روی فیلتر نصب شده باشد، مشاهده می شود که فشار بیش از  bar ۰٫۵ بهبود می یابد.
back wash یا همان پس شویی در فیلتر شنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلتر شنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد.
كاربرد دستگاه فيلتر شني:
فیلتر شنی برای تصفيه آب رودخانه‌هاي با كدورت بالا پس از واحدهاي انعقاد، لخته سازي و ته نشيني جهت تهيه آب شرب، بهداشتي و صنعتي استفاده می شود. این فیلتر جهت تصفيه آب استخر براي جلوگيري از كدر شدن آب و زلال سازي آن می باشد.
فیلتر شنی تصفيه نهايي فاضلاب هاي صنعتي و انساني است  و برای تصفيه آب برج خنك كن از مواد معلق نفوذي از هوا به آب مانند گرد و خاك می باشد.
موارد استفاده از فیلتر شنی:
استخرهای شنا، صنایع شیشه، صنایع رنگ، صنایع غذایی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع کاغذ سازی، صنایع فولاد و فلزات، صنایع لاستیک و پلاستیک، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، کلیه سیستم های حرارتی و برودتی، نیروگاه ها، پتروشیمی و پالایشگاه ها
انواع فیلتر شنی:
فیلتر شنی فلزی تحت فشار
فیلتر شنی کامپوزیتی تحت فشار
فیلتر شنی ثقلی
فیلتر شنی دارای:
۱- شير ورودي به فیلتر
۲- شير فاضلاب به فیلتر شنی
۳- شير شستشوي معكوس یا بکواش فیلتر شنی
۴- شير خروجي آب تصفيه شده
۵- مانومتر
۶- منهول فوقاني
۷- منهول تحتاني
۸- نازل های آب پاش
ویژگی های فیلتر شنی:
فیلتر شنی با سه لایه رنگ اپوکسی در قسمت داخلی بدنه و سطح خارجی بدنه صافی با ضد زنگ و رنگ مناسب پوشیده می شود.
مجهز به دریچه های بازدید بالا و پایین است.
مجهز به شیر هواگیری و فشار سنج قابل تجهیز به سیستم اتوماتیک شست و شوی معکوس است.
قابليت تحمل فشار تا ۵۰ بار
مجهز به شير هوا گيري و فشارسنج است
بدنه فیلتر شنی از جنس استيل / فايبر گلاس (FRP ) / كربن استيل ویا ST37است.
دارای سه لايه سنگ سيليس دانه ‌بندي شده
قابل ارائه با سه شير دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس
ویژگی های فیلترهای شنی تحت فشار:
قابليت تحمل فشار تا ۱۰بار
مجهز به شير هواگيري و فشارسنج
استفاده از ۴ لايه سنگ سيليس دانه ‌بندي شده
قابل ارائه با سه نوع شير : دستي، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوي معكوس
مشخصات فنی فیلتر شنی فلزی ساخت شرکت پرتوکنترل هوشمند:
شرکت پرتو کنترل هوشمند با داشتن کارگاهی مجهز به تمامی دستگاه‌های مربوط به ساخت و مونتاژ انواع سازه‌های تصفیه آب و فاضلاب، آمادگی ارائه انواع فیلترهای شنی ، فیلتر کربن اکتیو  و سختیگیر را دارد. برای سفارش فیلتر شنی، جدول مشخصات فنی فیلتر شنی و جدول قیمت فیلتر شنی را مطالعه فرمائید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
دسته بندی ها:
 • آخرین مطالب

  • تسنیم مساحبه برای تصفیه فاضلابرانت دپوی ۱۷هزار تن …
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک ...
  • تصفیه فاضلاب مراکز ت…
   اهمیت تصفیه فاضلاب مراکز تجاری – اداری فاضلاب مراکز اداری از جمله فاضلاب بهداشتی است که ...
  • شیر فشار قوی تصفیه خانه فاضلابشیر فلکه کشویی و نکا…
   شیر فلکه کشویی یکی از مهم ترین اجزای پکیج تصفیه فاضلاب به شمار می آید که آشنایی با انواع ...
  • تصفیه فاضلاب به روش …
   تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال متعارف یکی از پرکاربردترین روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب ...
  • فرهنگ لغات و اصطلاحا…
    فرهنگ لغات و اصطلاحات آب و فاضلاب Abstraction (برداشت آب) برداشت دائم يا موقت از هر منبع ...
 • دسته‌ها

 • به بالای صفحه بردن